Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:
Sitna buranija wrote:I šta kažu, jesu li opet nacionalno ugroženi? A ovi naši novinari kreteni još afirmativno pisali o potpisivanju ugovora EP i Aluminija.
EP potpisala ugovor nakon što ih je HZHB odjebala jer su morali otpisati desetine mio KM potraživanja od Aluminija koji se koristi kao krava muzara za HDZ-ove tajkune po Hercegovini. I nije problem dok oni uzimaju novac od svog naroda koji ga i bira pa daju tajkunima, ali je problem kada zavuku ruke u džepove po Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću... I hladno pričaju o ugroženosti...
Jedna mala ispravka. Nije HDZ zavukao ruku u džep bošnjačke fukare. Oni to ne mogu uraditi bez zelenog svijetla Radončića i Izetbegovića. Dakle opet se vraćamo na tezu da je problem u našem dvorištu. Ja ništa ne krivim HDZ. Imaju legitimno pravo da se bore za svoje interese. Ako mogu zašto tu struju ne bi uzimali besplatno. Problem je u onome ko kontroliše Elektroprivredu BiH i to im omogućava. I nije tačna medijska konstrukcija da je to samostalno uradio SBB direktor. Oni su institucionalno i interesno pomješani sa SDA i takve odluke donose zajednički. Neki bi da budu i " kurva i svetica". Struja se prodaje na osnovu planirane proizvodnje. Podbaci proizvodnja i struja se mora uvoziti.
Ma naravno da su meni i tebi krivi ovi koji sjede u EP. Ali osim pojedincima ovdje, glavnina tih para završi Hercegovcima u rukama koji to izvlače preko Aluminija. Ovo je isto kao kad je Grabovica prodavao Lazareviću po jednoj pa na tržištu kupovao po duplo većoj cijeni, a onda nama poskupljivali struju 12%. Ali onda nek ne seru o ugroženosti ako njih šaka može imati takvog uticaja da isposluju da se pare iz džepova građana Sa, Ze, Tz, Bi...slijevaju u njihove džepove... Na kraju, što će im u upravi Hrvat kada ovi to bolje za njih rade od bilo kojeg Hrvata...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:
Shahab wrote:
Sitna buranija wrote:I šta kažu, jesu li opet nacionalno ugroženi? A ovi naši novinari kreteni još afirmativno pisali o potpisivanju ugovora EP i Aluminija.
EP potpisala ugovor nakon što ih je HZHB odjebala jer su morali otpisati desetine mio KM potraživanja od Aluminija koji se koristi kao krava muzara za HDZ-ove tajkune po Hercegovini. I nije problem dok oni uzimaju novac od svog naroda koji ga i bira pa daju tajkunima, ali je problem kada zavuku ruke u džepove po Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću... I hladno pričaju o ugroženosti...
Jedna mala ispravka. Nije HDZ zavukao ruku u džep bošnjačke fukare. Oni to ne mogu uraditi bez zelenog svijetla Radončića i Izetbegovića. Dakle opet se vraćamo na tezu da je problem u našem dvorištu. Ja ništa ne krivim HDZ. Imaju legitimno pravo da se bore za svoje interese. Ako mogu zašto tu struju ne bi uzimali besplatno. Problem je u onome ko kontroliše Elektroprivredu BiH i to im omogućava. I nije tačna medijska konstrukcija da je to samostalno uradio SBB direktor. Oni su institucionalno i interesno pomješani sa SDA i takve odluke donose zajednički. Neki bi da budu i " kurva i svetica". Struja se prodaje na osnovu planirane proizvodnje. Podbaci proizvodnja i struja se mora uvoziti.
Ma naravno da su meni i tebi krivi ovi koji sjede u EP. Ali osim pojedincima ovdje, glavnina tih para završi Hercegovcima u rukama koji to izvlače preko Aluminija. Ovo je isto kao kad je Grabovica prodavao Lazareviću po jednoj pa na tržištu kupovao po duplo većoj cijeni, a onda nama poskupljivali struju 12%. Ali onda nek ne seru o ugroženosti ako njih šaka može imati takvog uticaja da isposluju da se pare iz džepova građana Sa, Ze, Tz, Bi...slijevaju u njihove džepove... Na kraju, što će im u upravi Hrvat kada ovi to bolje za njih rade od bilo kojeg Hrvata...
Slažem se. Priča o ugroženosti je legitimna priča kojom se ostvaruje maksimalizacija interesa. Niko HDZ-u ne može zabraniti da priča priču putem koje ostvaruje monopol u svom korpusu. Tvoja zapažanja su tačna, ali ta Bitka se vodi u našem dvorištu. Novac iz bošnjačkog geta curi zbog bošnjačkih begova.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Mješate kruške i jabuke.
EP BiH isporučuje električnu energiju Aluminiju cijelu godinu i to po cijeni koja je po ugovoru.

Ponekad se na tržištu dese poremećaji, pa cijena skoči u nebo, pa tad i 120€/MW izgleda sitno.

Tako je bilo i ovaj put, zima je bila izuzetno hladna u prvom mjesecu, a cijela je godina podbacila hidrološki, pa je došlo do rasta cijena, a EP BiH je morala kupovati električnu energiju, što je rijetko, jer je u nialnim uvjetima u suficitu, ali to je tako.

EP HZHB je inače kupac električne energije, ali se uslijed povoljne hidrologije zna stvorit visak i onda se desi da prodajes energiju jeftinije nego si je kupio.

Onda revizija kaze da je prodavano jeftino, a kupovano skupo, ali to je zla namjera ili ne znanje.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Jos sam zaboravio komentirat uvlačenje ruke u bošnjački džep.

Bakir je sam rekao da želi da Bošnjaci žive sa Hrvatimaa ne pored njih.

Vi želite zajedničko sve, a opet želite o Bošnjački džep?

Kad treba uzeti pare onda je jedna BiH, a obrnuto ne vrijedi.

Da li želite da kažete svakom njegovo, jer ako je tako to je onda treći entitet.

Neka BiH, ali hrvatske pare u hrvatskom džepu, srpske u srpskom i bošnjačke u bošnjačkom.

Kad Hrvati to traže onda su fašisti, ali ako traže Bošnjaci, šta je onda?
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

car wrote:Jos sam zaboravio komentirat uvlačenje ruke u bošnjački džep.

Bakir je sam rekao da želi da Bošnjaci žive sa Hrvatimaa ne pored njih.

Vi želite zajedničko sve, a opet želite o Bošnjački džep?

Kad treba uzeti pare onda je jedna BiH, a obrnuto ne vrijedi.

Da li želite da kažete svakom njegovo, jer ako je tako to je onda treći entitet.

Neka BiH, ali hrvatske pare u hrvatskom džepu, srpske u srpskom i bošnjačke u bošnjačkom.

Kad Hrvati to traže onda su fašisti, ali ako traže Bošnjaci, šta je onda?
Care, ti si baš nacionalno ostrašćen da ne upotrijebim kakav teži termin. Hrvati žele da zavlače pare u svačije džepove, ali kada to i drugi hoće onda pričaju o ugroženosti. Vi bi djelili ovdje, ali ne i u Hercegovini ili Kreševu npr.

Mi želimo sve zajedničko, da sve dijelimo, ali na cijeloj teritoriji BiH a ne samo na "muslimanskoj" kako bi vi rekli. Ali ne, vi bi da je u Hercegovini sve "hrvatsko" a ovdje bi djelili. I opet, upravo kod nas se svi ugrađuju, a kod vas samo "vaši". Pa gdje to Hrvatima Bošnjaci uzimaju pare? Koliko "bošnjačkih" kladionica ima u Hercegovini ili Kiseljaku? Nijedna! Ali zato većina "hrvatskih" radi upravo u balijskom dijelu. Koliko je bošnjačkih firmi u Kiseljaku? Nijedna! Ali zato je Tibra urbicid napravio u SA sa onim svojim zgradurinama. Ne sjećam se da sam vidio Oazu ili Sarajevsku vodu u Hercegovini, ali je Kiseljak svugdje prisutan. Naravno da su naši političari i naši ljudi krivi što to dopuštaju. Trebalo bi to puštati na bazi reciprociteta, jer bi sve te hercegovačke firme propale bez ovog tržišta.

Ti kao Broj jedan u Alan Fordu. U Bošnjački džep samo Bošnjačke pare, a u Hrvatski džep i Bošnjačke i Hrvatske pare. I onda kada neko kaže da i u B džepove trebaju dolaziti takođe i B i H pare, a ne samo B pare, ti počneš pričati o želji Bošnjaka za dominacijom. Fakat bi volio vidjeti tog koji je zajebao Hercegovce.

Ali, za 30-tak godina će svakako većina Hrvata završiti tamo gdje smatraju da im je matica, jer da BiH doživljavaju maticom ne bi radili ovo što rade i ne bi činili sve da je što više oslabe i unište. Vremenom sve dođe na naplatu...

P.S. Kada je EPBiH prije nekoliko godina odjebala Aluminij, oni su se morali okrenuti EPHZHB koja je zbog Aluminija mislim prošle godine otpisala desetine mio KM. Kada su ponovo HDZovci preuzeli EPHZHB, prebacili su Aluminij ponovo EPBiH i vidimo rezultate toga, ogroman gubitak. A to je sve zbog povlaštene cijene koju Aluminij dobija, jer da kupuje struju po tržišnoj cijeni bio bi Aluminij u gubitku, a ne EPBiH. Ali onda se ne bi hercegovački tajkuni mogli "napajati". Zato, bez zamjene teza i licemjernosti...
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Nikad prije EP BiH nije direktno prodavala energiju Aluminjskom, bilo je u 90-im nekakvih kombonacija preko njemačke firme Debis, a kasnine je EP BiH prodavala EP HZHB, pa ovi Aluminiju.

Kasnije je bilo privatnih posrednika, koji su razliku stavljali u džep.

Što se tiče kladionica, zar samo Hrvati imaju pravo otvarati kladionice?

Zar nema nijedan Bošnjak koji bi želio otvoriti kladionicu, ili pak Srbin.

Ja se ne kladim, ali da se kladim to bih radio u kladionici koja ima najbolje koeficiente i ponudu, kao što pretpostavljam da rade svi kockari.

Druže čuo si za onu "sit gladnog ne razumije", a izgleda da je ovdje slicna stvar, " hrvat bosnjaka ne razumije i obrnuto".
Ili ne žele da razumiju.

Da se vratim na temu EP BiH.
Da je ova godina bila hidrološki povoljna onda bi cijena Aluminij bila super, jer kad su dotoci veliki i kad HE preljevaju vodu, onda nema šanse prodavati energiju po tim cijenama, posebno po konstantnom dijagramu koji traži Aluminin.

Aluminin 24h dnevno ima isto opterećenje što je zgodno za EP BiH sa tehničkog gledišta, jer ne moraju stalno plesat.

Samo da dam primjer da nekad na tržištu cijena energije bude negativna, tipa -20€/MW, tj. plaćaju ti da kupiš energiju. Ovo se odnosi na tržišta u EU, npr:Njemačka.
U nas se dešavaju preljevi, kad se voda preljeva/proljeva i ne iskorištava, jer ima prevelik višak vode i energije na tržištu.

Zamislite kakvu bi tek naši novinari stvorili priču samo od toga, naslovi bi bili " gule građane, a drugima plaćaju da uzimaju od njih".
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote:Evo već vrijednost dionica Aluminija raste,.. neko već zna koliko će zavaliti EP BiH,.. ako je EP HZHB otpisala 100 miliona onda bi za par godina JPESR mogao otpisati bar 150 miliona. :mrgreen:
Evo čovjek 12.10.2016. godine napisao šta će se desiti. On znao, a ovi kao nisu mogli znati. A ne vjerujem da je vidovit... :)
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

car wrote:Nikad prije EP BiH nije direktno prodavala energiju Aluminjskom, bilo je u 90-im nekakvih kombonacija preko njemačke firme Debis, a kasnine je EP BiH prodavala EP HZHB, pa ovi Aluminiju.
Pa čitav Hadžipašićev mandat je protekao u borbi oko raskidanja ugovora EPBiH i Aluminija. HDZ nije dao, a SDA to tražila jer je tada EPBiH na tom ugovoru imala gubitak (čini mi se da se baratalo cifrom od 25 mio KM godišnje) a HDZ nije vladi dao prići Aluminiju.

Što se tiče kladionica, znaš ti dobro šta sam ti ja rekao. Tamo gdje žive Bošnje sve hrvatske firme rade bez problema i većina njihovog poslovanja ovisi upravo o tim regijama (SA, TZ, ZE). Tamo gdje su Hrvati, Bošnje sa svojim firmama uglavnom ne mogu ni primirisati. Nema potrebe nabrajati firme, a ti nađi jednu značajnu firmu u vlasništvu nekog Bošnje da je lider u svom poslu u Hercegovini.

Nemoj samo da argument bude da su Bošnje nesposobne i da ne znaju raditi pa da ih zato nema u Hercegovini ili npr. Kreševu, Kiseljaku, Vitezu...
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

car wrote:Mješate kruške i jabuke.
EP BiH isporučuje električnu energiju Aluminiju cijelu godinu i to po cijeni koja je po ugovoru.

Ponekad se na tržištu dese poremećaji, pa cijena skoči u nebo, pa tad i 120€/MW izgleda sitno.

Tako je bilo i ovaj put, zima je bila izuzetno hladna u prvom mjesecu, a cijela je godina podbacila hidrološki, pa je došlo do rasta cijena, a EP BiH je morala kupovati električnu energiju, što je rijetko, jer je u nialnim uvjetima u suficitu, ali to je tako.

EP HZHB je inače kupac električne energije, ali se uslijed povoljne hidrologije zna stvorit visak i onda se desi da prodajes energiju jeftinije nego si je kupio.

Onda revizija kaze da je prodavano jeftino, a kupovano skupo, ali to je zla namjera ili ne znanje.
Nisi u pravu.
Fino piše da je Elektroprivreda isporučivala Aluminijumu struju po 37 i 33 Eura po megavat satu, što je daleko ISPOD njene proizvodne cijene koja je 44 Eura po megavat satu...
To je već samo po sebi tragično... a pored toga je JPESR morala i dokupljivati tu istu struju po 120 Eura.
Vjerujem da si to pročitao ali eto, ipak nas ubjeđuješ u nešto drugo...
Tvoje sigurno nije ne znanje nego, kako sam kažeš, "zla namjera".
Last edited by veliki dedo on 28 Aug 2017, 01:39, edited 1 time in total.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Elektroprivreda BIH

Post by inversor »

Sitna buranija wrote:
car wrote:Nikad prije EP BiH nije direktno prodavala energiju Aluminjskom, bilo je u 90-im nekakvih kombonacija preko njemačke firme Debis, a kasnine je EP BiH prodavala EP HZHB, pa ovi Aluminiju.
Pa čitav Hadžipašićev mandat je protekao u borbi oko raskidanja ugovora EPBiH i Aluminija. HDZ nije dao, a SDA to tražila jer je tada EPBiH na tom ugovoru imala gubitak (čini mi se da se baratalo cifrom od 25 mio KM godišnje) a HDZ nije vladi dao prići Aluminiju.

Što se tiče kladionica, znaš ti dobro šta sam ti ja rekao. Tamo gdje žive Bošnje sve hrvatske firme rade bez problema i većina njihovog poslovanja ovisi upravo o tim regijama (SA, TZ, ZE). Tamo gdje su Hrvati, Bošnje sa svojim firmama uglavnom ne mogu ni primirisati. Nema potrebe nabrajati firme, a ti nađi jednu značajnu firmu u vlasništvu nekog Bošnje da je lider u svom poslu u Hercegovini.

Nemoj samo da argument bude da su Bošnje nesposobne i da ne znaju raditi pa da ih zato nema u Hercegovini ili npr. Kreševu, Kiseljaku, Vitezu...
Prijatelju ova zadnja recenica tii nema smisla. Prvo tvrdis da hrvatske kladionice dominiraju bosnjackim dijelom pa onda tvrdiis da bisnjacke znaju raditi, ali ne mogu hercegovini primirisat,. Pa valjda da znaju raditi dominirali bi u svom dvoristu zar ne? Car je upravu to je slobodno trziste, neki su krenuli ranije i vec postali.monopolisti u neku ruku ali vec pomalo opadaju, a i u hercegovini nema nikakve zapreke za bosnjakce. Stovise zadnjih par godina dosta njih se otvorilo. Dakle to je trziste ne uplicite bar tu nacionalne prepreke, jer u privatnom sektoru one se lako prelaze vidljivo je na mnogim primjerima. Tako da bih ja rekao da ovakvim pricama sitna buranija ispada nacionalno ostrasceniiji od cara.
Post Reply