BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Shahab wrote:
Investitor wrote:Po zakonu ne mogu nikakvim akrobacijama isplatiti većinskom vlasniku a da ostalim ništa ne isplate bilo da se radi o smanjenju kapitala bilo da se vrši isplata dividende.Ovaj direktor kao da je pao sa marsa. Da su novinari sposobniji, kao što nisu, ovaj bi sutra zbog ovakvih izjava dao ostavku. Međutim, negdje sam pročitao da postoji mogućnost da BHT kupi obveznice koje bi izdale Ceste FBiH, ali to bi bila neka vrsta kreditiranja i te pare bi se morale vratiti.
Kako bi se te pare vratile? Iz neisplativih cesta koje ne mogu same sebe da finansiraju? Zašto MMF insistira na akcizama, jer je to jedini način da se vrate krediti. Ako uzmu te pare, najbolje je da ih istovare preko dividende. Telekom je svakako izmužena krava bez budućnosti. Naredni korak je prodaja i to ispod svake cijene.
Ceste FBiH su veoma profitabilne (prošlogodišnja dobit 40 miliona), međutim problem su prevelika zaduženja. Slažem se da je isplata dividende najbolje i najpravednije rješenje. Međutim čini mi se da će pokušati preveslati male dioničare. Predugo oni "planiraju" kako da izvuku ove pare.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Nerasporedjenu dobit mogu uzeti samo kroz dividendu ili recimo kao drustvo iz FDS!Sumnjam da ce se ovaj salabajzer odluciti ponovo na isti model!Tesko da bi prosle jos cetiri ocite pljacke!
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:
Sitna buranija wrote:Mislim da imaju preko 250 mio KM na računima. U ovaj dan-dva bi trebali objaviti polugodišnji pa ćemo vidjeti koliko imaju para, a imaju puno...
Još ova mužnja za predizbornu kampanju i ova je KRAVA dala svoje.
Već sam jednom o tome pisao čini mi se, ali BHT i pored svih nastojanja ne može imati značajno veći tržišni udio nego što ima zbog "nacionalne" polarizacije tržišta. Dakle, koliko god da investiraju, efekat će izostati. Dovoljno im je da investiraju u nove tehnologije tek toliko koliko im treba da prate konkurenciju, a to mogu postići i iz sredstava amortizacije koja je cca 90 mio KM godišnje (i sam Zaimović reče da su u prošloj godini investirali 90 mio KM). Dakle pare koje imaju im stoje bezveze na računima jer ih ne koriste, umjesto da ih vrate vlasnicima da ih oni upotrijebe na način za koji misle da je najbolji za njih (vlada će praviti ceste, neko bi kupio auto, neko vrijednosne papire, neko stavio na banku...). Bolje da vrate taj neupotrijebljeni kapital vlasnicima, nego da ga isisaju kroz tendere, kreditiranja, kupovine bezvrijednih obveznica državnih firmi i sl. A što se tiče mužnje, ova KRAVA može još dosta da se muze, to se ne sikiraj.

Kako ono ide u teoriji menadžmenta, BHT je upravo u kućici "KRAVA", dakle keš generator.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:Ceste FBiH su veoma profitabilne (prošlogodišnja dobit 40 miliona), međutim problem su prevelika zaduženja. Slažem se da je isplata dividende najbolje i najpravednije rješenje. Međutim čini mi se da će pokušati preveslati male dioničare. Predugo oni "planiraju" kako da izvuku ove pare.
Ko ima dobit 40 mio KM? Autoceste FBiH ili Ceste d.d.? Ceste d.d. nemaju toliki ni prihod, a kamoli dobit, a AC FBiH priliv novca od putarina iz cijene goriva tretiraju kao prihod iz kojeg zapravo vraćaju kredite. Takođe, mislim da priliv sredstava od kredita prikažu kao prihod tako da su oni daleko od bilo kakve dobiti. Pravi prihodi su im samo od naplate putarina koje plaćaju vozači prilikom prolaza, a to im skoro ne može pokriti ni troškove poslovanja...
blues
Posts: 4
Joined: 21 May 2013, 08:58

Re: BH Telecom

Post by blues »

Sitna buranija wrote:
Investitor wrote:Ceste FBiH su veoma profitabilne (prošlogodišnja dobit 40 miliona), međutim problem su prevelika zaduženja. Slažem se da je isplata dividende najbolje i najpravednije rješenje. Međutim čini mi se da će pokušati preveslati male dioničare. Predugo oni "planiraju" kako da izvuku ove pare.
Ko ima dobit 40 mio KM? Autoceste FBiH ili Ceste d.d.? Ceste d.d. nemaju toliki ni prihod, a kamoli dobit, a AC FBiH priliv novca od putarina iz cijene goriva tretiraju kao prihod iz kojeg zapravo vraćaju kredite. Takođe, mislim da priliv sredstava od kredita prikažu kao prihod tako da su oni daleko od bilo kakve dobiti. Pravi prihodi su im samo od naplate putarina koje plaćaju vozači prilikom prolaza, a to im skoro ne može pokriti ni troškove poslovanja...
Mislim da si zamijenio Ceste d.d. Mostar sa JP Ceste FBiH d.o.o! S druge strane, kako misliš da priliv sredstava od kredita prikazuju kao prihod? Onako računovodstveno se čini realno nemoguće!
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

blues wrote:
Sitna buranija wrote:
Investitor wrote:Ceste FBiH su veoma profitabilne (prošlogodišnja dobit 40 miliona), međutim problem su prevelika zaduženja. Slažem se da je isplata dividende najbolje i najpravednije rješenje. Međutim čini mi se da će pokušati preveslati male dioničare. Predugo oni "planiraju" kako da izvuku ove pare.
Ko ima dobit 40 mio KM? Autoceste FBiH ili Ceste d.d.? Ceste d.d. nemaju toliki ni prihod, a kamoli dobit, a AC FBiH priliv novca od putarina iz cijene goriva tretiraju kao prihod iz kojeg zapravo vraćaju kredite. Takođe, mislim da priliv sredstava od kredita prikažu kao prihod tako da su oni daleko od bilo kakve dobiti. Pravi prihodi su im samo od naplate putarina koje plaćaju vozači prilikom prolaza, a to im skoro ne može pokriti ni troškove poslovanja...
Mislim da si zamijenio Ceste d.d. Mostar sa JP Ceste FBiH d.o.o! S druge strane, kako misliš da priliv sredstava od kredita prikazuju kao prihod? Onako računovodstveno se čini realno nemoguće!
Zato sam i naglasio da mislim da tako rade i da su AC FBiH daleko od prave dobiti. A za računovodstvo se slažemo...

Moguće da je mislio na Ceste d.o.o. Jer sam gledao Ceste d.d. i one nemaju toliki ni prihod...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

U pravu ste zamjenio sam Ceste i AC FBiH, međutim bez obzira na to ako emituju obveznice moraće te pare vratiti BHT-u.
blues
Posts: 4
Joined: 21 May 2013, 08:58

Re: BH Telecom

Post by blues »

Sitna buranija wrote:Zato sam i naglasio da mislim da tako rade i da su AC FBiH daleko od prave dobiti. A za računovodstvo se slažemo...

Moguće da je mislio na Ceste d.o.o. Jer sam gledao Ceste d.d. i one nemaju toliki ni prihod...
Čekaj sad, ti još uvijek misliš da oni prikazuju priliv sredstava od kredita kao prihode!? Ja ti kažem da računovodstveno to nije moguće ukoliko istovremeno iskazuju i obaveze po kreditima. U izvještaju o novčanim tokovima mogu prikazati priliv od kreditnih sredstava, ali to je nešto drugo u odnosu na prikazane prihode.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Entitet uzima kredit i ima tranše povrata a kako to računovodstveno rade sa JPAC to je između njih.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Investitor wrote:U pravu ste zamjenio sam Ceste i AC FBiH, međutim bez obzira na to ako emituju obveznice moraće te pare vratiti BHT-u.
To je zbog ovog kvazi analitičara koji je naveo sljedeće:
"Ekonomski analitičar Faruk Hadžić ističe da akumulirana dobit predstavlja dobit u određenom vremenskom periodu koja se, naprimjer, od BH Telecoma isplaćivala u Budžet Federacije BiH. - Interesuje me na kojem fakultetu je on studirao jer akumulirana dobit nije isplaćena već je zadržana.

"Pitanje je da li je riječ o sredstvima koja javna preduzeća imaju namjeru investirati i na koji način se to planira uzeti", navodi Hadžić.

On smatra da se može ugroziti poslovanje javnih preduzeća ukoliko Vlada FBiH odluči novac uzeti direktno te da bi bilo ekonomski opravdanije da Autoceste FBiH emituju određeni iznos dugoročnih obveznica koje bi javna preduzeća kupila.

"Na taj način bi trebalo razmišljati, a ne da se uzmu sredstva i da se tako ugrozi dugoročna stabilnost javnih preduzeća koja će ta sredstva knjižiti kao donaciju", rekao je Hadžić."
Koja crna donacija od 190 miliona. Po Zakonu Javna preduzeća mogu dodjeliti donacije samo za oblast sporta, kulture, socijalne pomoći i humanitarne svrhe.
Post Reply