Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:Neko na ovom forumu je prije spomenuo da je Vlada unajmila E&Y za procjenu. Ali šta je E&Y, PwC, KPMG ili Deloitte za naše forumaše! :)
Pa i oni su samo ljudi od krvi i mesa. I vole dobre honorare. A kao revizori, iskusni i veliki, znaju vrlo dobro i da se ograde. I pristaju na neke "upitne" aranžmane samo kada "obje" strane u poslu imaju interes od tih njihovih "objektivnih" snimaka stanja (jer je tada najmanja mogućnost da njih glava zaboli).

I na kraju, to za E&Y je samo na ovom forumu objavljeno i nikad nigdje više. I pitanje da li i oni znaju da su učestvovali u tome :lol:
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@realan, drago mi je to čuti. Radio sam izračune vrijednosti na ozbiljnim berzama. U BiH ne znam odakle bih počeo sa prikupljanjem kvalitetnih informacija i kakve informacije za izračun bi uopšte dobio.

PS: Vrijednost FDS-a bez vrijednosti benchmark kompanija iz okruženja nije realna, a za to treba vremena. Slažem se da nije atomska fizika ali jeste ozbiljan posao ako se hoće dobiti rezultat sa što manjom greškom.
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Za pocetak poceti sa finansijskim izvjestajima :) historijskim...pa malo nauciti strukturu iVjestaja sa znaxenjima pojeidnih stavki..pa vidjeti kay drivers...pa malo revizorski pa prokljuvit koje su pojedinacne vrste imovine....pa tako...malo.vise od 7 dana
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Benchmark je bitan kod margina...te obrta...da vidis dal rade efiksanije ili manje efikasno od onoga sto se moze inace (dal ima prostora za poboljsanje...govorim o core biznisu)...ostalo ti bencmark ne treba...
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:@realan, drago mi je to čuti. Radio sam izračune vrijednosti na ozbiljnim berzama. U BiH ne znam odakle bih počeo sa prikupljanjem kvalitetnih informacija i kakve informacije za izračun bi uopšte dobio.

PS: Vrijednost FDS-a bez vrijednosti benchmark kompanija iz okruženja nije realna, a za to treba vremena. Slažem se da nije atomska fizika ali jeste ozbiljan posao ako se hoće dobiti rezultat sa što manjom greškom.
Eh sada su nam potpuno jasni svi tvoji prethodni postovi :lol:

Znaš kako kažu "tamo gdje prestaje logika, počinje Bosna". Svi ti tvoji pristupi izračunu vrijednosti su ovdje gotovo beskorisni.

Svaki izračun koji uzima u obzir tržišnu vrijednost neke dionice će ovdje dati krivu sliku, jer ovdje tržišna vrijednost ne postoji, postoji cijena na tržištu koju je odredila grupa kriminalaca i na njima poznate načine (a i nama) je fiktivno održava raznim manipulacijama na tržištu. I onda se direktor Agencije za privatizaciju pozove na tako određenu cijenu kao referencu za određivanje cijene neke dionice.

Welcome to the Bosnia :lol:
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Realan wrote:Za pocetak poceti sa finansijskim izvjestajima :) historijskim...pa malo nauciti strukturu iVjestaja sa znaxenjima pojeidnih stavki..pa vidjeti kay drivers...pa malo revizorski pa prokljuvit koje su pojedinacne vrste imovine....pa tako...malo.vise od 7 dana
Samo treba čovjeku objasniti da je lakše doći do originalnog primjerka Dejtonskog sporazuma nego do revizorskih izvještaja pojedinih kompanija koje kotiraju na našoj berzi i koje su obavezni objavljivati u integralnom obliku :lol:
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

To je jasno. A WACC izračun? Beta? Koliko toj Beti sa ovakvom likvidnošću vjerovati? Prinos na dugogodišnje vladine obveznice 10-15 godina. Nisam siguran da takve i imamo? Nisam istraživao lokalno pa zato i nisam siguran. Proceduru poznajem.
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

To stoji...ne treba mi objasnjavat...ali i ovi "obicni" su jako...jako korisni...
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Ovo za betu se slazem...sa tim ovdje ne.mozemo racunati...trziste nije efikasno...ali moze se kao aproksomativno priblizno naci (koristiti) rizicnost poslovanja ( tu je dobra varijansa EBIT)...ne trebaju ti 10-15 godisnje obveznice...projekcije su dovoljne na 5-7 god...a drugo mozes koristiti obveznice iz eu plus country risk premiju...ali ne treba vakjaju i nase petogodisnje...svakako procjena nije egzaktna nauka...ne treba se time previse opterecavat
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@realan benchmarci su bitni i za predpostavke/assumptions pogotovo ukoliko želiš napraviti odredjene preinake u kompaniji a kako znamo pretpostavke utiču jako na krajnji rezultat.

@sitna buranija iz mog dosadašnjeg iskustva u BiH nije sve tako crno i nelogično. Ima i u BiH i poštenih, vrijednih i stručnih ljudi. Ali kod nas je najlakše paušalno opaliti po svima pa ko se opere, opere. Ja sam protiv toga. Ne mogu biti svi kriminalci i lopovi koji znaju raditi pa i zaraditi. Od takvih ljudi trebamo učiti i pokušati opetovati to što oni rade. Tada će nam svima biti puno bolje.
Post Reply