BH Telecom

panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

To je fadilizam. Ipak je priznao da novca ima. Jedino sto nema dobiti.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Čudan mi je taj termin preusmjeravanje. Kakvo preusmjeravanje ako Vlada/država uzme svoje pare kroz dividendu. Drugo mislim da mu ova priča i nije savim tačna.
Npr "Akumulirane dobiti u BH Telecomu nema i mi smo posljednjih 15 godina svu dobit isplaćivali u vidu dividende."

Ako me sjećanje ne vara, Telecom NIJE isplaćivao svu dobit u dividendu. BIlo je godina kad je dobit bila 130 150 ili čak i više miliona (čini mi se da je bilo i 180 m) a ne znam je li ikad podjeljeno u dividendu više od 120. Dakle čista neistina, da ne upotrijebim kakvu drugu riječ.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Sitna buranija wrote:Nisi u pravu. Imaju na kamari pare, nisu ih stukli ali mi je ovo njegovo objašnjenje malo zbunjujuće. Valjda ne misli da jedan vlasnik (država) može sam uzeti pare, a ostali (sitni dioničari) da gledaju?
https://www.klix.ba/biznis/zaimovic-pro ... /170829030
Oni mogu odlukom skupštine posuditi novac, uzeti kredit od BH Telekoma,.. ali isplatiti dobit samo većinskom to ne ide.
Ako dođe do toga ima sud da to reguliše.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

montypython wrote:Čudan mi je taj termin preusmjeravanje. Kakvo preusmjeravanje ako Vlada/država uzme svoje pare kroz dividendu. Drugo mislim da mu ova priča i nije savim tačna.
Npr "Akumulirane dobiti u BH Telecomu nema i mi smo posljednjih 15 godina svu dobit isplaćivali u vidu dividende."

Ako me sjećanje ne vara, Telecom NIJE isplaćivao svu dobit u dividendu. BIlo je godina kad je dobit bila 130 150 ili čak i više miliona (čini mi se da je bilo i 180 m) a ne znam je li ikad podjeljeno u dividendu više od 120. Dakle čista neistina, da ne upotrijebim kakvu drugu riječ.
Nominalna je 10 KM a knjigovodstvena je 16,80 KM, dakle akumulirane, zadržane dobiti je 6,80 KM po dionici.
Evo u finansijskom 158,6 miliona zakonske rezerve i 272 miliona neraspoređene dobiti. To je 430 miliona.
Po zakonu mogu raspodjeliti ovih 272 miliona.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

brzi wrote:
montypython wrote:Čudan mi je taj termin preusmjeravanje. Kakvo preusmjeravanje ako Vlada/država uzme svoje pare kroz dividendu. Drugo mislim da mu ova priča i nije savim tačna.
Npr "Akumulirane dobiti u BH Telecomu nema i mi smo posljednjih 15 godina svu dobit isplaćivali u vidu dividende."

Ako me sjećanje ne vara, Telecom NIJE isplaćivao svu dobit u dividendu. BIlo je godina kad je dobit bila 130 150 ili čak i više miliona (čini mi se da je bilo i 180 m) a ne znam je li ikad podjeljeno u dividendu više od 120. Dakle čista neistina, da ne upotrijebim kakvu drugu riječ.
Nominalna je 10 KM a knjigovodstvena je 16,80 KM, dakle akumulirane, zadržane dobiti je 6,80 KM po dionici.
Evo u finansijskom 158,6 miliona zakonske rezerve i 272 miliona neraspoređene dobiti. To je 430 miliona.
Po zakonu mogu raspodjeliti ovih 272 miliona.
Ne mogu dijeliti zakonske rezerve i revalorizacione, ali neraspoređenu dobit koje ima 220 mio KM mogu.

Slažem se s tobom za sud.

A kako monty primjeti, nisu sve isplaćivali. Isplaćivali su 110 mio KM, a dobit je išla i preko 170 mio KM. Ali, 2012. godine su isplatili dio upravo te nepostojeće akumulirane, tj. neraspoređene dobiti.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mislim da imaju preko 250 mio KM na računima. U ovaj dan-dva bi trebali objaviti polugodišnji pa ćemo vidjeti koliko imaju para, a imaju puno...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

brzi wrote:
Sitna buranija wrote:Nisi u pravu. Imaju na kamari pare, nisu ih stukli ali mi je ovo njegovo objašnjenje malo zbunjujuće. Valjda ne misli da jedan vlasnik (država) može sam uzeti pare, a ostali (sitni dioničari) da gledaju?
https://www.klix.ba/biznis/zaimovic-pro ... /170829030
Oni mogu odlukom skupštine posuditi novac, uzeti kredit od BH Telekoma,.. ali isplatiti dobit samo većinskom to ne ide.
Ako dođe do toga ima sud da to reguliše.
To je zakonski nemoguće. Dividenda se isplaćuje iz dobiti i to svim dioničarima. Ako bude isplata vanredne dividende bit će isplaćena svima.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:Mislim da imaju preko 250 mio KM na računima. U ovaj dan-dva bi trebali objaviti polugodišnji pa ćemo vidjeti koliko imaju para, a imaju puno...
Još ova mužnja za predizbornu kampanju i ova je KRAVA dala svoje.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Po zakonu ne mogu nikakvim akrobacijama isplatiti većinskom vlasniku a da ostalim ništa ne isplate bilo da se radi o smanjenju kapitala bilo da se vrši isplata dividende.Ovaj direktor kao da je pao sa marsa. Da su novinari sposobniji, kao što nisu, ovaj bi sutra zbog ovakvih izjava dao ostavku. Međutim, negdje sam pročitao da postoji mogućnost da BHT kupi obveznice koje bi izdale Ceste FBiH, ali to bi bila neka vrsta kreditiranja i te pare bi se morale vratiti.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Investitor wrote:Po zakonu ne mogu nikakvim akrobacijama isplatiti većinskom vlasniku a da ostalim ništa ne isplate bilo da se radi o smanjenju kapitala bilo da se vrši isplata dividende.Ovaj direktor kao da je pao sa marsa. Da su novinari sposobniji, kao što nisu, ovaj bi sutra zbog ovakvih izjava dao ostavku. Međutim, negdje sam pročitao da postoji mogućnost da BHT kupi obveznice koje bi izdale Ceste FBiH, ali to bi bila neka vrsta kreditiranja i te pare bi se morale vratiti.
Kako bi se te pare vratile? Iz neisplativih cesta koje ne mogu same sebe da finansiraju? Zašto MMF insistira na akcizama, jer je to jedini način da se vrate krediti. Ako uzmu te pare, najbolje je da ih istovare preko dividende. Telekom je svakako izmužena krava bez budućnosti. Naredni korak je prodaja i to ispod svake cijene.
Post Reply