Elektroprivreda BIH

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

panzer wrote:Kako je to odjednom prešlo na tehničko pitanje. Prije nekoliko godina taj projekt Banovići nije(javno) postojao. A sad je kao regularan.
Za Banoviće i za Kreku i Termoelektranu Tuzla rasplet ove igre je biti ili ne biti. Ko prvi zaokruži papire on opstaje. B7 se planira na lignit. U tom slučaju Banovići gube tržište. Neće imati termoelektranu za isporuku uglja.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Shahab wrote:. Ko prvi zaokruži papire on opstaje.

A ko opstaje ako se naprave samo Banovići?


A ove slike su ružne za vidjeti:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/hidroel ... /170810106
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

EP HZ HB pad prihoda 25%,... ali zato rast broja uposlenih za 10% to jest 200 ljudi.
Kad čovjek pomisli da nema dalje oni dokažu da mogu i "bolje",...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

brzi wrote:EP HZ HB pad prihoda 25%,... ali zato rast broja uposlenih za 10% to jest 200 ljudi.
Kad čovjek pomisli da nema dalje oni dokažu da mogu i "bolje",...
Pad prihoda je od loše hidrološke situacije i što ne isporučuju struju Aluminijumu. I pored smanjenja prihoda za 40 mil KM i 200 ljudi više (to je skoro 4 miliona KM za plate više!) imali su dobit preko 400.000 KM!

Mene više brine što EP Sarajevo ima gubitak 18 miliona KM, a povećali su prihod i cijena na tržištu je povećana, i to vjerovatno zbog tog KATASTROFALNOG ugovora sa Aluminijumom Mostar. :evil:
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Šta misliš šta je druga strana dobila u zamjenu za negativan rezultat u EPBIH?
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ponekad imam utisak da bošnjački ( SDA ) političari svjesno i namjerno uništavaju našu zemlju, njenu ekonomiju i sve njene resurse.
Ponašaju se prema državnoj imovini u HB kao da nije naša.
Tolerišu sva dešavanja u Aluminiju, EP HZHB, ponovo se utišalo oko kladionica,.. i još kad dodamo ovo:

"jučer gledam neku reprizu pressing na N1 TV-a i na pitanje profesora Domljana: " Zašto u FBiH zakon ne dozvoljava osnivanje kreditinih štedionica koje su bile dozvoljene čak i u socijalizmu ( dozvoljene su u RS-u),.... zašto banke imaju monopol na kreditiranje ?
Ministar Provalić kaže nije se detaljnije bavio tom oblašću i kao navodno mi zakone usklađujemo sa "Bazel 1,.. 2" i kao eto navodno sve je pod kontrolom MMF-a :shock: Uz to još izvali kako postoje mikrokreditne kao konkurencija bankama,.. :lol: :lol: :lol: "
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Znaš šta mene isto brine?
Zašto se hrvatske stranke, konkretno HDZ ponaša kao da EP BiH i BHT nisu naše.
Ja ne znam da se u multietničkoj BiH desilo da je član uprave EP BiH Hrvat ili Srbin.
Ista je stvar sa BHT.

Molio bih kolege sa foruma da provjere da li je ikad od samostalne i neovisne BiH generalni direktor EP BiH ili BHT bio Srbin ili Hrvat.
Da li su članovi uprave ovih poduzeća samo Bošnjaci?
Mislim da jesu, a volio bih da me netko demantuje.

Cak i kad je SDP kao "građanska" stranka na vlasti, direktor EP BiH je bio Elvedin Grabovica.
Zar nije mogao biti neki Ivan ili Jovan?

Jesu li uvijek Bošnjaci direktori zato što ta poduzeća pripadaju isključivo njima, ili zato što su samo Bošnjaci sposobni?

Bi li imalo smisla da Hrvati vode EP BiH, Srbi EP HZ HB, a Bošnjaci EP RS?(možda da se svako 8 mjeseci rotiraju)

Bi li imalo smisla da sve vode Bošnjaci i ponešto Srbi i Hrvati koji odgovaraju Bošnjacima?

Bi li imalo smisla dovesti strance za direktore, ili možda sve privatizirat?

Samo da dam par primjera.

Poznanik koji se zove Vinko završio elektrotehniku i tražio posao?

Pokušao u državnoj firmi koja je Bošnjačka, ali Vinko je raja i profesionalac on ne gleda na te gluposti.

Međutim većina nije kao Vinko i nesluzbeno su mu rekli:
"Okle tebe ovdje"

Vinko je našao posao u privatnoj firmi, jer živi među većinski Bošnjačkim stanovništvom i za njega nema mjestu u državnim firmama gdje su Bošnjaci glavni.

Isto bi se desilo nekom "Emiru" među Hrvatima ili Srbima.

Ovo pišem jer me ljute i vrijeđaju izjave kako su Bošnjaci multi-kulti-tolerantni patrioti, a Hrvati i Srbi fašisti koji pljačkaju BiH.

Evo još jednog primjera

Nikšićeva vlada imenovala Bošnjaka iz Jablanice u upravni odbor Aluminija Mostar.

On zapošljavao isključivo Bošnjake, iskjučivo iz Jablanice i isključivo svoje prijatelje i rodbinu.

Bošnjak iz Stoca i Mostara ga nije zanimao, jer on je iz Jablanice i šta on ima od toga, ako zaposli Bošnjaka kojeg ne zna.

Da je lik iz Stoca zaposlio bi samo Bošnjake iz Stoca, jer tako to ide.

Sve je meni tu ok, samo je problem što je lik iz SDP-a, a ta je stranka navodno građanska,oni su multi-kulti, nacija nije bitna.
Nažalost u praksi to nije tako, jer SDP-ovog direktora zanimaju samo Bošnjaci iz njegova mjesta sa kojima je dobar.
Ostali ga ne zanimaju makar bili Bošnjaci iz njegova mjesta, mogu biti i odlični, ali ako nisu sa njim dobri, posla nema.

Zaključak:
Svi smo mi govna
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zanimljivo razmišljanje. Ali pored osnovnog motiva- Pare, gdje ljudi znaju da će bolje proći u nacionalnoj stranci pa "ide svako svom jatu" makar i ne imali takav karakter, drugi faktor zašto npr SDP nema takvih direktora jeste broj nebošnjaka u stranci. Koliko god se oni trudili da sve ispoštuju ipak nema dovoljno "drugih" da bi se to tako gledalo a nije da ostali nisu bili zastupljeni na pozicijama kad je SDP bio na vlasti.

Da je samo jednom u ovih 22 godine "demokratije" SDP pobijedio u bilo kojoj opštini u kojoj Bošnjaci nisu većina onda bi se moglo i dodatno prigovarati. Ali imajući u vidu da niko od nas u bilo kojem dijelu BIH prije 22 nije mogao zamisliti da može proputovati nekoliko susjednih opština jer bi završio pod zemljom, trenutno stanje je u odnosu na to odlično.

Moje mišljenje već duže vrijeme je da bi najbolji rezultat imao neki Emerik Blum. Neko neopterećen. Npr. vidio sam bračni par slovak i bosanka koji žive u Sarajevu i mislim da bi njihova djeca mogla napraviti puno bolji rezultat i donijeti ovoj državi puno više nego bilo ko "naš" jer su takva djeca-sutra ljudi potpuno neopterećeni od brojanja krvnih zrnaca nego mi i više se fokusiraju na svoj posao.

Da se malo vratimo temi, ovaj projekat za HE Kakanj podrazumijeva da se iskoristi neka pregrada na rijeci Bosni kod TE Kakanj pa bi mogla biti brže realizovana. A ne bi im bilo loše da urade bilo šta.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Nisam siguran da je dobro što se uključujem u ovu nacionalekonomsku raspravu,Da podsjetim ove zagovornike imenovanja po nacionalnom kljuću da je recimo,Islamska banka iz Katara ili ne znam već odakle,za prvog direktora BBI banke postavila Belgijanca!!!Mislim dsa je odradio čak dva mandata!
Nije,dakle ,problem u nacionalnosti ili religiji menadžera,nego u njihovoj apsulutnoj poslušnosti prema vlastodršcima,onima koji su ih tamo doveli i koji ih tamo drže!Zapravo najveći je problem činjenica da primanja,menadžerski ugovori,menadžerau u firmama kojima upravlja država,u bilo kom obliku,ni na koji način ne ovise o uspješnosti firmi koje vode.Problem je i to što ti menadđeri,kao i svi političari,tolika primanja ne mogu obezbjediti ni na jednom drugom mjestu,i zbog toga će uraditi sve što od njih traže oni od kojih ovise!Nemaju oni nikakvu naciju,ili vjeru.Njima su nacija,vjera,stranka,samo sredstvo da dođu do mjesta koje su zapikali i da se održe na njemu,ukoliko nemaju izgleda za bolje plačeno.A narod,nacija,država,tu nisu uopće bitni!
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

car wrote:Znaš šta mene isto brine?
Zašto se hrvatske stranke, konkretno HDZ ponaša kao da EP BiH i BHT nisu naše.
Ja ne znam da se u multietničkoj BiH desilo da je član uprave EP BiH Hrvat ili Srbin.
Ista je stvar sa BHT.

Molio bih kolege sa foruma da provjere da li je ikad od samostalne i neovisne BiH generalni direktor EP BiH ili BHT bio Srbin ili Hrvat.
Da li su članovi uprave ovih poduzeća samo Bošnjaci?
Mislim da jesu, a volio bih da me netko demantuje.

Cak i kad je SDP kao "građanska" stranka na vlasti, direktor EP BiH je bio Elvedin Grabovica.
Zar nije mogao biti neki Ivan ili Jovan?

Jesu li uvijek Bošnjaci direktori zato što ta poduzeća pripadaju isključivo njima, ili zato što su samo Bošnjaci sposobni?

Bi li imalo smisla da Hrvati vode EP BiH, Srbi EP HZ HB, a Bošnjaci EP RS?(možda da se svako 8 mjeseci rotiraju)

Bi li imalo smisla da sve vode Bošnjaci i ponešto Srbi i Hrvati koji odgovaraju Bošnjacima?

Bi li imalo smisla dovesti strance za direktore, ili možda sve privatizirat?

Samo da dam par primjera.

Poznanik koji se zove Vinko završio elektrotehniku i tražio posao?

Pokušao u državnoj firmi koja je Bošnjačka, ali Vinko je raja i profesionalac on ne gleda na te gluposti.

Međutim većina nije kao Vinko i nesluzbeno su mu rekli:
"Okle tebe ovdje"

Vinko je našao posao u privatnoj firmi, jer živi među većinski Bošnjačkim stanovništvom i za njega nema mjestu u državnim firmama gdje su Bošnjaci glavni.

Isto bi se desilo nekom "Emiru" među Hrvatima ili Srbima.

Ovo pišem jer me ljute i vrijeđaju izjave kako su Bošnjaci multi-kulti-tolerantni patrioti, a Hrvati i Srbi fašisti koji pljačkaju BiH.

Evo još jednog primjera

Nikšićeva vlada imenovala Bošnjaka iz Jablanice u upravni odbor Aluminija Mostar.

On zapošljavao isključivo Bošnjake, iskjučivo iz Jablanice i isključivo svoje prijatelje i rodbinu.

Bošnjak iz Stoca i Mostara ga nije zanimao, jer on je iz Jablanice i šta on ima od toga, ako zaposli Bošnjaka kojeg ne zna.

Da je lik iz Stoca zaposlio bi samo Bošnjake iz Stoca, jer tako to ide.

Sve je meni tu ok, samo je problem što je lik iz SDP-a, a ta je stranka navodno građanska,oni su multi-kulti, nacija nije bitna.
Nažalost u praksi to nije tako, jer SDP-ovog direktora zanimaju samo Bošnjaci iz njegova mjesta sa kojima je dobar.
Ostali ga ne zanimaju makar bili Bošnjaci iz njegova mjesta, mogu biti i odlični, ali ako nisu sa njim dobri, posla nema.

Zaključak:
Svi smo mi govna
Toliko pitanja a odgovori očiti. Nevjerovatno je koliko jednostrano se posmatra i postavljaju pitanja.

Na nešto moram replicirati. U upravi BHT, EP BiH i sličnim firmama nema ili ima vrlo malo nebošnjaka zato što je stranačka podjela resursa i firmi takva (međutim među zaposlenim ima svega u skladu sa brojem ljudi koji tu žive). Tako u Eronetu, HZHB, Aluminiju i sličnim firmama nema niti je bilo nehrvata (gotovo ni među zaposlenicima a ne samo u upravi), a presedan je napravljen u upravi Aluminija za vrijeme Nikšićevog mandata.

Što se tiče federalnih institucija tu je paritet zapošljavanja 2:1 iako je prema broju stanovnika odnos 4:1. To znači da školovan Hrvat teško da će biti bez posla u ovoj državi jer uvijek se može zbog nacionalnog omjera "uvaliti" u neku federalnu instituciju ili preduzeće. To ko hoće da vidi, i vidi.

Znači, koliko god neki hrvatski političari u BiH mlatili o majorizaciji iliti marginalizaciji Hrvata, stvar je obrnuta. Na djeluje je pozitivna diskriminacija, tj manjina ima više prava nego što joj pripada u skladu sa proporcijama tj. njihovom brojnošću. Drugim riječima, većina je oštećena.
Post Reply