Fabrika duhana Sarajevo

Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Fcf je poalije potrebnih investicija da bi se odrzao zeljeni roic...mala dopuna
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Eto onda poziv da saznamo vrijednost firme i po DCF i po FCF metodi. Cisto da imamo ozbiljan parametar.mada to vise nema smisla u duhanskoj industriji.
Last edited by panzer on 15 Aug 2016, 22:44, edited 1 time in total.
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Fcf je parametar kod dcf...nemam nista protiv da se sazna
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Koliko se sjećam prije dvije godine je FDSSR bio 38KM po dionici. Tada prodaje nije bilo ni na vidiku, lijepa se dividenda dijelila. Gdje je tad bila manipulacija cijenom i tržištem. Pogledajte promete iz tog vremena a realno pogledajte i zadnjih dvije sedmice. Oni zorno pokazuju šta je problem našeg tržišta kapitala pored mahinacija koje vi spominjete koje mogu komentirati tek kad se argumentiraju, nema para pa samim tim ni likvidnosti. Mi smo neinteresantna zemlja za investicije iz X razloga pa nema stranog kapitala da potakne likvidnost. Realno da je drugačije i da ima para, dionice FDS-a bi se kupovale nemilice ako se zna da će vlada prodavati po 83,5KM. Sa trenutnom cijenom od 60 na 83,5 to je prinos od skoro 40% u narednih mjesec dva. Gdje to ima? Izgleda kad nema love onda se mlati praznom slamom.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Uzimajuci u obzir prodaju sarajevo osiguranja zasto bi iko kupovao sada dionice fds
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:Simpatican post @Realan. Hoćeš da kažeš da Net Asset Value metoda realno odslikava vrijednost kompanije? Znam par profesora i ljudi iz struke koji se ne bi složili sa tvojom sugestijom. Trenutno DCF metoda se uzima kao najpreciznija. Izračunaj vrijednost po njoj od FDS-a pa nam reci koja je realna vrijednost. Za NAV metodu mogu reći da nije bitno kolike assete kompanija ima već šta sa njima može realno napraviti tj. kakav FCF (free-cash-flow) može generirati a to je ono što ostane nakon svih obaveza dioničarima i za investicije.
Vezano za ovaj i prethodni tvoj post, niko beavisu nije rekao da treba likvidirati kompaniju (kao ti sada nama spuštaš da smo mi sebični i da bi mi zbog svog interesa drugima napravili štetu) nego mi reagujemo na one koji nama planiraju napraviti štetu, pa ukazujemo da ta firma vrijedi više od cijene koja se spominje (o tržišnoj i da ne govorim). Znači samo u tom kontekstu se govorilo o vrijednosti koja bi se dobila u likvidaciji, a znamo da se u likvidaciji dobije najmanje. E možeš misliti koliko je ovo bezobrazno, da bi se i u likvidaciji dobilo više.

Ako prodaješ samo biznis, logično je da prije toga kompaniju "očistiš" od svega što joj nije core biznis. Kada bi se to ovdje uradilo, dobilo bi se puno više od ovog što se spominje.

FDS na strani obaveza ima 15 mio KM, toliko ima i na računima a vista, čak i više. Od 234 mio pasive obaveze su 15 mio, a kapital sve ostalo - 219 mio. U aktivi ona ulaganja u kapital drugih firmi neka vrijede 50% knjigovodstveno iskazanog, to je opet cca 60 mio. I onda imamo keš gotovo 20 mio, dugoročna finansijska ulaganja preko 40 mio, pa potraživanja od kupaca (naplativa) i sl. i tu smo već na nekih 120-130 KM po dionici.

Ovdje nas oštećuju po dva osnova, prvo kao sitne dioničare, a onda i kao građane čijim novcem se vlada igra. Što vlada prodaje nešto ispod cijene bar 40-50 KM? Kao građanin, ne može mi biti svejedno što neko zbog nedomaćinskog odnosa propušta u budžet ubaciti par desetina mio KM već ih kani "pokloniti" tamo nekim "investitorima". Što se mora prodavati to sve? Može vlada izvući iz firme prije prodaje sebi i svim ostalim dioničarima višak vrijednosti u odnosu na sami biznis koji kani prodati "MNC" i onda ga prodati po toj nekoj vrijednosti o kojoj se priča. Ali ne, nije to cilj, cilj je nešto drugo i to je svima jasno osim onima koji se prave glupi. Mislim, jasno je i njima, ali se prave glupi i naivni...
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Realan wrote:??? Bojim da nisam shvatio post od sitne buranije...dal aludiras na mene kao te koji mesetare? Pogresno naravno ako mislis tako...ne mislim da je trziste nase efikasno kako sam i rekao...dal treba dalje objasnjavati moj stav? Za beavis-a...opet i kao prethodno il se ne citamo pazljivo ili nisam dovokjno jasan...dao sam samo definicije...takodje smatram da j nav je irelevantan uglavnom (izuzev u nekim spec skucajevima jakomlikvodne imovine i obaveza....ali i tada su potrebne korekcije) ..ovo sto sam pokusao natuknuti na kraju je u osnovi dcf...ali malo naprednija prica...
Nisam na tebe mislio, nego na beavisa, a tvoj sam post iskoristio jer si u njemu iskazao sumnju u valjanost našeg tržišta kao mjerila stvarne realne vrijednosti naših kompanija. Sorry ako sam bio nejasan... :)
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Problem najveci je sto su se ucesnici u ovome svemu ponijeli prilicno amaterski (dal namjerno ili slucajno to je drugi par rukava)....udrobljeno sa vec prisutnom sumnjom (da ne upotrijebim grublju rijec) u regularnost trzista (sto je u stvari najgora stvar sto se moze desiti) ... i onda imamo sta imamo...nazalost
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

@sitna buranija...ne bih se kladio da je neka intrizicna vrijednost bas previse daleko od knjihovodstvene...bar onako na prvi pogled...pa i uz znacajan wacc...taj dug sto spominjes je u funkciji biznisa (ako se ja dobro sjecam sad...podavno sam gledao) pa ulazi u vrijednost poslovanja...nejse sad...sustina je da se ovome prislo nedovoljno hm "strucno" (po mom skromnom.misljenju)...ne znam...mozda grijesim...da je proveden neki ozbiljan due dilligens ili pak neka neovisna analiza i vrednovanja...volio bih da nemam informacije a da je ipak tako
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Meni se postovi od @realan dopadaju jer se vidi da vlada materijom. @sitna buranija, od svih vlada do sada možemo samo očekivati da ukoliko ostanu u vlasništvu naša investicija dalje propada. Ovdje je vlada manjinski vlasnik, za restrukturu o kakvoj vi pričate treba 2-3 godine i >67% na skupštini. Ko će od malih dioničara dići ruku da vlada napuni džepove, ostavi kompaniju bez asseta i proda svoj dio? Duhanski biznis je posebna priča, pogledajte malo Altriju (PM), BAT, Imperial i JTI. To je jako konsolidiran biznis. Ne trebaju njima mašine od FDS-a, viškovi radnika isl. Garantujem da kad bi se ostavio samo duhanski biznis prodajna cijena FDS-a ne bi bila veća od 50KM po dionici jer MNC-ovi samo otpisuju ono što im ne treba. Što im ne treba neće ni da plate. ;)
Post Reply