Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Rudnici kod nas su drugo pitanje i ne bih ih stavljao kao kontrargument u raspravi oko OIE. Više puta sam govorio o enormnoj prezaposlenosti i neefikasnosti rudnika u nas. Naveo sam već da je produktivnost po zaposlenom u rudnicima u npr Poljskoj 10 puta veća od one u BiH. Tako da smo mi u startu promašena tema za poređenje s bilo čim. Volio bih npr poređenje izlazne cijene struje u EFIKASNOJ TE i u normalnoj zemlji (ne dakle u BiH nego npr u Poljskoj Bugarskoj i sl) sa cijenom struje iz OIE. Lično mislim da je suludo odricati se stotina miliona tona uglja koji je besplatan i jedina naša prednost u odnosu na regiju, da bi se takmičili s drugima u onom što nemamo. Svaku bi naime turbinu vjetroelektrane morali uvesti iz te iste Njemačke. Plesali bi dakle kako drugi svira umjesto na svoju muziku. Zašto se npr Norveška ne odrekne prljave nafte ili SAD, ili Rusija? Pa zato što je ima! Ne znam kako subvencije na Zapadu ne postoje kad kako rekoh potrošač u Njemačkoj u cijeni ima ugrađeno 23% ili ogromnih 70 €/MWh za OIE. Dakle samo ta taksa je skoro kao ukupna cijena struje u nas. I HE su OIE i takođe nakon amortizacije praktično nema troškova ali evo vidimo kad nema vode sve zavisi od ćumura. Neću ni počinjati priču o tome da ni blizu nismo (ni u Njemačkoj) da npr vjetar ili sunce pokriva ni prosječne potrebe a kamo li vršna opterećenja. Ovdje gdje sam ja nije vjetar ozbiljnije zapuhao par dana u zadnjih 100. Šta bi u tom slučaju da imamo npr hiljade vjetroturbina. Koje stoje. Ili u decembru ili januaru kad nema ni vjetra ni sunca? Da sve uvozimo? inače ništa protiv OIE samo pokušavam biti realist.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Postoji egzaktan podatak o iznosu kojim se subvencionišu rudnici u FBiH. Radi se o stotinama miliona maraka. To je baćen novac. Subvencije su subvencije. Upredba podrške rudnicima sa podrškom OIE je kao da upoređuješ ulaganje u mrtvaca sa ulaganjem u mladog sportistu. Sva tehnologija dolazi iz Njemačke. Odakle je turbina u termoelektrani ili bager u rudniku. Odakle je automobil koji ti voziš? To je nikakav argument. Baš kao da upoređuješ bosanski lignit sa norveškom naftom. To su zamjene teza. Ugalj nije besplatan, besplatni su sunce i vjetar. To su energenti budućnosti. Mi smo zemlja bogata resursima sunca i vjetra. Pogotovo Hercegovina. Top lokacija za investicije u OIE. Velika razvojna šansa i prilika za narod, za čist i zdrav vazduh, koju blokiraju lobiji iz prevaziđenih struktura i prljavih i skupih koncepata.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja sam ovih dana onako nabacio komentare i pitanja ali sad ozbiljno.

Rudnici ne isključuju OIE nego bi se trebali nadopunjavati. Velika je greška što EPBIH do sada nije napravila par solarnih parkova. Ali problem je u onom što mi već godinama govorimo. Postavljanju "muji da nahrane kerove u raketi i da ne diraju ništa".

Sa ozbiljnom vizijom i nezavisnim vodstvom se moralo početi prije deset godina. Još malo pa će deset godina kako su se rudnici pripojili elektroprivredi i šta imamo, i dalje imamo nenormalne gubitke u rudnicima i hiljade zaposlenih viška i ko zna koliko uloženih stotina miliona KM. Za najviše tri godine(pa i pet) su trebali racionalizovati rudnike i onda se okrenuti ovim OIE projektima.
Čak i da nisu imali dovoljno sredstava, uvijek mogu naći povoljne izvore za OIE, pa da su napravili solarni park od 1 MW, mogli bi reći da se nešto radi. Ali oni nisu ni spomenuli solarni dio. Vjetroelektranu Velež da ne spominjemo.Imaju sve obezbijeđeno pa ako je do Elektroprenosa mogli su odraditi svoj dio a evo Elektroprenos se pokrenuo pa i on naknadno mogao uraditi svoj dio.
Vranduk da ne spominjemo a gdje su tek Janjići.

Ali su svi oni spremni glabati nakon svog mandata, i Jerlagić i Grabovica a sutra će i Jašarević. I vrijeme prolazi, skoro 15 godina od kako pratimo elektroprivredu i nikakve promjene. Mene bi bilo sramota uzimati platu na takvoj poziciji takve firme i ne uraditi ništa za bolju budućnost firme.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Kad već pričamo o zamjeni teza, upravo ja sam protiv bilo kakavog subvencionisanja naših rudnika i upravo ja sam možda i najviše kritikovao stanje u njima. Rudnici trebaju biti samoodrživi, a mogu biti. Ja u stvari i nisam pominjao bilo kakvo poređenje rudnika sa OIE, ti si to pomenuo. Kad si već u sportskim analogijama da i ja upotrijebim jednu. Odricanje od uglja kojim smo bogati i to nam je jedina strateška prednost u odnosu na ostale zemlje je isto kao da čovjek visok 220 cm za sport kojim će se baviti umjesto košatke odabere npr boćanje ili šah, u kojem su svi ostali dobri a on pojma nema. Mnogo je tu pitanja. Npr ako sve naše kapacitete za strujom "podmirimo" kupovinom hiljada vjetroturbina iz Njemačke i Japana za milijarde dolara plus kamate. Šta sa danima kad vjetar ne puše ili ne puše dovoljno (možda 200 dana godišnje). Da sve uvozimo po cijeni koju neko drugi diktira? Da imamo spremne zamjenske prljave (TE) kapacitete sve vrijeme, koji mogu proizvesti svih 100 % potreba? Hoće li radnici u njima biti stalno zaposleni? Itditd...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Mi imamo jednu šizofrenu situaciju gdje se danas rudnici i termoelektrane subnvencionišu iz jedinog obnovljivog izvora EPBiH, iz hidroelektrana na Neretvi. Čim se dogodi suša potonu u gubitak bez presedana. Treba li ti bolji argument koliko je ugalj već danas nekonkurentan. To je skupa energija, koja će biti još skuplja. Nama treba vizija niskougljične energetike koja će se zasnivati na super konkurentnim resursima Hercegovine, na hercegovačkom vjetru i suncu. Još danas smo trebali imati desetine megavata solarnih elektrana i vjetroelektrana u istinskom vlasništvu građana putem energetskih zadruga, a ne u vlasništvu tajkuna i političkih stranaka. Neko to svjesno blokira i gura finansijske resurse u pravcu izgradnje dvije međusobno kontradiktorne termoelektrane u tuzlanskom bazenu. Totalno neznanje i korupcija. Tehnološke promjene mijenjaju stvarnost koju domaći korupcionaši ignorišu.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Znači ti bi sve rudnike i blokove termoelektrana zatvorio?
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Nigdje na svijetu ne postoji situacija 100% OIE. Termoblokovi će još dugo biti dio sistema, kao stabilizatori. To je prizvodni miks budućnosti. Ja bih odabrao ugalj koji ima najveću kaloričnost i najmanje zagađuje okolinu da preuzme ulogu 40% proizvodnje. Danas oni čine 75% proizvodnje.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Da li mi u BIH imamo takav ugalj?
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Koliko ja znam najbolji kvalitet uglja dovoljne količine imaju Banovići. Da se vratim na OIE, tu bih zabranio gradnju malih hidroelektrana. Potpuni i totalni ekocid. Radi lokalnih tajkuna i njihove pohlepe uništavaju se hiljadugodišnje rijeke. Radio bih isključivo vjetar i solar. Solar bih prepustio malim decentralizovanim proizvođačima da što više ljudi uživa benefite proizvodnje energije. kao u Njemačkoj, Princip energetskih zadruga. To je princip općeg dobra, za rezliku od trenutnog principa eksluziviteta energetike za pljačku tajkuna i partitokratije.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

To je drugi par opanaka. Solarne projekte bi bilo puno lakše i brže napraviti tako da nikad nije kasno.

Ali ako je ugalj preskupa opcija kako onda napraviti efikasnije rudnike ako ne uložiš u njih kao i u Termoelektranu ako sam govoris da moramo imati najmanje 40% proizvodnje iz TE. Čitavo vrijeme ljudi trube da je B7 zamjenski a nikako dodatni blok termoelektrane ali se negativno govori o tom projektu.
Post Reply