Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Kad je bila aukcija dao bih ruku u vatru da stranci nisu ni pozivani/obavještavani ili im je čak rečeno- ne prilazi ovo je rezervisano/imaćete problema zar se ne sjećaš Fadilove retorike, prodaje firmu i govori ništa to ne valja.Sjećam se da je nekome iz Agencije izletilo još kad je bila aktuelna cijena od 14-15 za državni paket da imaju 10 zainteresovanih kupaca svi iz inostranstva i iz branše. A onda je nastupila akcija odvraćanja i poslije se niko nije javljao ni na tender po 10 KM. Obavještenje o tenderu nije bilo ni u Pčelarskom vijesniku a ne Financial Timesu ili ne daj bože relevantnim časopisima iz osiguranja i sl.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Činjenica je nije bilo objava tih vrsta ali i tu sumnjam da osiguravajuće kuće i njihove uprave ne znaju ništa niti imaju informacije na ostalim tržištima.

Iz 2016. :
https://www.svijetosiguranja.eu/zapocin ... jevo-sors/

Onda kada su bile te aukcije.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ma mogu oni "nekako" saznati da Sarajevo osiguranje" postoji ali nije to način na koji se prodaje firma. Ako je Fadil onako pričao za medije a bilo je čisto odvraćanje mogu samo misliti šta je pričao oči u oči sa potenc kupcima ako je želio da firmu rezerviše nekom miljeniku u zemlji i odbije strance. Rekoh kad se govorilo o min cijeni od mislim 15 KM na onom prvom tenderu nekom je izletilo da ima 10 zainteresiranih, a nakon akcije odvraćanja niko se nije pojavio na tenderu ni po 10. Je li to znači da firma ne vrijedi ni 10? Naravno da ne ali znači da država tada nije ni htjela prodati. Nisu stranci blesavi ako ti neko iz vrha države kaže "odje.i" ti to i uradiš. A propos cijene dionice iz 2012, teško je to porediti, pa 2007 je npr bilo 65 KM uz lošije poslovanje i predratni dug za štete koji je sada otplaćen.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ok, ali ako je neko mimo domaćih "lavova", odnosno stranac zašto bi sad tek tako došao i radio mimo državnog udjela.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Prvo da rasčistimo oko one pive.Onaj što je obečao neka se pripremi!
A sad malo o današnjoj trgovini.Prvo se kupovalo po svoj prilici za one pare izvučene prodajom zraka,i to zraka nakon grmljavine,recimo sa Igmana.
Prodali su svi oni što su skloni takvim kupcima.Pošteno govoreći nagovarali su i mene ali sam ostao po strani.
Onda su kupovali oni zbog kojih će neki ovdje plačati pive.
Sve u svemu sad za sad je neriješeno,iliti tu negdje.Onome što tuđim gloginje mlati ovo što je kupuo nije dovoljno da ignorira Vladu.Ovi drugi ,što su čovjeka ni kriva ni dužna uvalili u trošak sa tim pivama,skoro pa su na polovini vlasništva,zajedno sa Vladinim paketom.
Onaj prvi svakako ne bi ni išao na Vladin paket!Jer niti jedan fond,a ni svi zajedno,nemaju dovoljno keša za to.A i grmljavine koje se očekuju ne obečavaju previše!
Toliko od mene,da ne nagadjamo.
I još da dodam da uvažavam sve naprijed navedene analize i argumente za ovoliku,ipak dobru cijenu.I moram dodati da tih argumenata ima još.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote: 09 Aug 2019, 16:25 Ok, ali ako je neko mimo domaćih "lavova", odnosno stranac zašto bi sad tek tako došao i radio mimo državnog udjela.
Pa ja i ne kažem da je stranac a ni da radi mimo državnog paketa. A ne kažem ni da nije. Da sam ja stranac ja bih pregovarao sa Vladom o kupovini njihovog udjela a kad bih postigao taj dogovor kupio bih sve slobodne dionice na tržištu (i to PRIJE tendera to je ključno), ionako će kupac na kraju ići na 100% pa bolje kad su 13 nego kad budu 30. Ići na tender pa onda moliti nekog da ti se smiluje i proda je ludilo. U svakom slučaju bih kupio sve slobodne dionice jer vrijede duplo više, sa ili bez Vladinog paketa a biće vrlo važne u daljem razvoju situacije. Praktično s njima vladaš firmom i kad daš para za samo 60 % dionica. Da sam Džeko što neko reče kupio bih sve slobodne dionice na tržištu bez da i s kim razgovaram, ne trepnuvši. Ko god kasnije kupi mogu mu ih prodati po višoj cijeni. Ili godinama ubirati dividendu. Praktično ne možeš izgubiti nikako. Gubiš samo ako NEMAŠ dionice.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Panzer, kada je vlada prodavala po 10,35 KM bruto premija je bila ispod 50 mio KM. Kako stvari stoje ove godine bi mogla biti 65-70 mio KM. A poslovanje ima trend rasta. Tako i da rast vrijednosti dionice može imati svoje objašnjenje i u ovoj činjenici. Uz naravno sve ostale okolnosti koje krase našu berzu.

Što se tiče ovog danas, znači, koliko se moglo dosada saznati danas nije kupovala ASA. Išlo je izgleda preko AW brokera. Ali prodao je i OIF Lilium a on ima veze zna se s kim. To bi moglo značiti da ima i treći neko ko je očito napravio dil sa jednim od dva moguća vlasnka velikih paketa - državom ili vlasnikom fondova. Ovo kupljeno danas sa državom znatno prelazi 50%. Tako da je vjerovatnije da je dil sa fondovima. Ali u tom slučaju, fali još dosta do 50%, što bi značilo da će dionica još ići gore.

Vjerovatno ćemo u srijedu na rvp vidjeti da je narastao skrbnik...
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

slavuj wrote: 09 Aug 2019, 16:38 Prvo da rasčistimo oko one pive.Onaj što je obečao neka se pripremi!
A sad malo o današnjoj trgovini.Prvo se kupovalo po svoj prilici za one pare izvučene prodajom zraka,i to zraka nakon grmljavine,recimo sa Igmana.
Prodali su svi oni što su skloni takvim kupcima.Pošteno govoreći nagovarali su i mene ali sam ostao po strani.
Onda su kupovali oni zbog kojih će neki ovdje plačati pive.
Sve u svemu sad za sad je neriješeno,iliti tu negdje.Onome što tuđim gloginje mlati ovo što je kupuo nije dovoljno da ignorira Vladu.Ovi drugi ,što su čovjeka ni kriva ni dužna uvalili u trošak sa tim pivama,skoro pa su na polovini vlasništva,zajedno sa Vladinim paketom.
Onaj prvi svakako ne bi ni išao na Vladin paket!Jer niti jedan fond,a ni svi zajedno,nemaju dovoljno keša za to.A i grmljavine koje se očekuju ne obečavaju previše!
Toliko od mene,da ne nagadjamo.
I još da dodam da uvažavam sve naprijed navedene analize i argumente za ovoliku,ipak dobru cijenu.I moram dodati da tih argumenata ima još.
Pojašnjenje pojmova za gornji post:

zrak nakon grmljavine ,recimo sa Igmana je zapravo OZON
Oni zbog kojih će neki ovdje plačati pivo su ASA PREVENT jer neko je ponudio da će svima platiti pivo ako ASA kupi Sarajevo osiguranje
Onaj što tuđim gloginje mlati je zapravo onaj koji već dugo na SASE kupuje samo tudjim,čitaj parama fondova

A da bi sve ovo imao smisla,kako je več neko napisao za moj ranij post,treba sačekati srijedu!
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Otkud ovu cijenu da daju. Mene to cudi
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

panzer wrote: 10 Aug 2019, 03:44 Otkud ovu cijenu da daju. Mene to cudi
Cijena od 13,48 je cijena od predhodnog dana 13,09 plus 3%.To je najviša cijena po kojoj se mogla zatvoriti transakcija bez prekidbene aukcije.Ponudjači su na taj način omogocili potencijalnom kupcu da može sve kupiti odjednom.A cijena 13.47 je poslije toga stvar prodavca i kupca!
Post Reply