Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

proleter wrote:Opet Strabag, ope raskid i opet će biti penali...i opet ništa neće biti izgrađeno.
Kriminal koji traje.
Može li mi neko objasniti kako se ugovor može nekome dodijeliti, a tek treba da se uradi glavni građevinski projekat?
Na osnovu kojeg predmjera?
Građevinski projekat sadrži predmjer i predračun radova na osnovu kojeg ponuđači treba da daju ponude na tenderu.
Zašto se nije radio poseban tender za projekat, a na osnovu njega raspisan tender?
Razumijem da može doći do manjih odstupanja na terenu. Ali 10 % ?
Izbaciš konkurenciju niskom ponudom pa tražiš dodatne radove.
Provaljen fazon dvojca Dodik-Stanković (Integral).
"Znači" i od Grabovice ima gorih. I to mnogo gorih.
http://www.biznisinfo.ba/strabag-traz-r ... a-vranduk/
Pa meni ovo i ne zvuči kao klasični ugovor fiksna jedinična cijena-promjenjive količine, gdje se u toku izvođenja i na kraju mjere količine po predmjeru i plaća po izvedenom. Zvuči mi kao sistem ključ u ruke gdje se jedna firma obaveže da će isprojektovati, dobiti, dozvole i izgraditi a biti plaćen za sve bez mjerenja pojedinačnih radova po cijeni unaprijed određenoj. Moguće da je Strabag pokušao da mijenja/poveća tu fiksnu cijenu.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

montypython wrote:
proleter wrote:Opet Strabag, ope raskid i opet će biti penali...i opet ništa neće biti izgrađeno.
Kriminal koji traje.
Može li mi neko objasniti kako se ugovor može nekome dodijeliti, a tek treba da se uradi glavni građevinski projekat?
Na osnovu kojeg predmjera?
Građevinski projekat sadrži predmjer i predračun radova na osnovu kojeg ponuđači treba da daju ponude na tenderu.
Zašto se nije radio poseban tender za projekat, a na osnovu njega raspisan tender?
Razumijem da može doći do manjih odstupanja na terenu. Ali 10 % ?
Izbaciš konkurenciju niskom ponudom pa tražiš dodatne radove.
Provaljen fazon dvojca Dodik-Stanković (Integral).
"Znači" i od Grabovice ima gorih. I to mnogo gorih.
http://www.biznisinfo.ba/strabag-traz-r ... a-vranduk/
Pa meni ovo i ne zvuči kao klasični ugovor fiksna jedinična cijena-promjenjive količine, gdje se u toku izvođenja i na kraju mjere količine po predmjeru i plaća po izvedenom. Zvuči mi kao sistem ključ u ruke gdje se jedna firma obaveže da će isprojektovati, dobiti, dozvole i izgraditi a biti plaćen za sve bez mjerenja pojedinačnih radova po cijeni unaprijed određenoj. Moguće da je Strabag pokušao da mijenja/poveća tu fiksnu cijenu.
Vjerovatno si u pravu, nisam siguran.
Ono što sam 100 % da će EP Sarajevo ovo žestoko platiti (iz zadržane dobiti, treba pitati Novalića?), možda dignu i cijenu struje da isplate kazne, kada nam se ovaj hrvatsko-austrijski lobi sada naklati na kosti, kao što je na primjeru mosta Svilaj.

Ali zato kada zakasne godinu dana kao na tunelu Karaula, pa 6 mjeseci poslije toga vrše prepravke i sanacije, onda Strabag ne plati ništa. Bar ne državi, možda nekom ministru nešto i "kapne".
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Tajkun iz Kiseljaka Tibra Pacifik izgradio dvije hidrocentrale ukupne snage kao Vranduk na rijeci Prači kod Rogatice. Oko 19 MW. Vrijednost investicije 80 miliona maraka. Možda je i bolje da je ovo propalo.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kaže polugodišnji: "nabavna vrijednost prodane robe" 162 miliona KM.
Drugim riječima roba je najskuplja kad je nema pa eto neka se zapitaju oni što vjeruju u slobodno tržiše strujom i alternativnim izvorima tipa vjetar i sunce koliko to vrijedi kad solarna i vjetrocentrala u februaru ne funkcionišu.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ummet »

Bila je jaka zima, pa se vjerovatno uvozilo malo previše. A sada će i ljeta da budu sa velikom potrošnjom zbog klimatizacije. Ništa, poslije izbora novo poskupljenje i to je to. Ne daj Bože da se smanje plate ili otpuštaju viškovi ljudi. Ne daj Bože!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

E da....

Zaboravismo ugovor sa Aluminijem. Valjda su trampili ovo elektroprivredino za nesto bitnije. Nadati se...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Nisu tačni komentari da je struja poskupila zbog vjetra i sunca. Struja je skupa na regionalnoj berzi u Budimpešti. U našem regionu nema OIE. Razlog poskupljenja je suša i pad proizvodnje u regionalnim hidroelektranama. Istovremeno na berzi u Njemačkoj koja pokriva Francusku, Njemačku, Švicarsku i Austriju , gdje postoje stvarni kapaciteti OIE, struja nikada nije bila jeftinija. Razlog su vjetar i sunce. Ne postoji termoelektrana koja može proizvoditi struju po 25 eur/mwh kolika je trenutna veleprodajna cijena u Njemačkoj.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Vjerovatno smo onda neki drugi svijet.
Jer ako je ta neka struja strašno jeftina, kako se onda desi da elektroprivreda kupi struje za 161 milion maraka i napravi gubitak ako Alumiju prodaje po 40 i kusur eura a stanovništvu po 65 eura?

A po toj priči nabavna cijena za bagatelu.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

panzer wrote:Vjerovatno smo onda neki drugi svijet.
Jer ako je ta neka struja strašno jeftina, kako se onda desi da elektroprivreda kupi struje za 161 milion maraka i napravi gubitak ako Alumiju prodaje po 40 i kusur eura a stanovništvu po 65 eura?

A po toj priči nabavna cijena za bagatelu.
Ne sporim tvoje podatke. Fokus mog posta je slijedeći. Danas je cijena na hupexu (regionalna berza) blizu 100 eura. U Njemačkoj je 25 eura. U Njemačkoj su cijene niske zbog vjetra i sunca. Mi ne možemo kupovati struju iz Njemačke. Naša berza je hupex.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa i dizel gorivo na spotu mediterana je 0,7 KM po litru. S tim da mi sipamo na lokalnim benzinskim pumpama.

Ali hajd, jesam i za solarnih i za vjetroelektrana ali ne može se pričati o EEX-u kad smo priča za sebe. A i to što imamo ne znamo iskoristiti.
Post Reply