Vispak

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

panzer wrote:Prometom nisu ništa bolji u odnosu na godinu ranije. Mada i ovo je dobar rezultat ali ima tu još dosta posla da se uradi. A koliko se vidi njima se ne radi jer je bolje ulagati nekakve fondove nego u jači marketing. Konkurencija smišlja sve i svašta u segmentu kafe a oni se zalijepili za model star 35 godina.
Bravo!
Juče sam imao jednu diskusiju o tome, ali generalno za naše firme, ne samo Vispak, ali sam ga juče baš iznio za primjer.
To je razlog zašto naše firme dostignu neki zenit i onda stagniraju i nikada nije niti jedna postala neki jaču brend u regiji, a kamoli u svijetu ili Evropi..
Upravo o marketnigu je bilo riječi, davno sam čuo da ozbiljne firme u svijetu 20 % profita minimalno daju za marketing.
Ovi "naši" čim malo stanu na noge, odmah gledaju gdje će utrpati pare "za ne daj bože", pa ulažu u fondove, zemlju, prave zgrade za prodaju stanova.. ne pada im na pamet da sponzoriraju neki klub, da razvijaju brend, promjene ambalažu, idu o nove proizvode. uzdaju se u "patrotizam svog naroda" valjda.
Onda se čudimo što PAN prodire na BiH tržište iako im je pivo objekltivno smeće u odnosu na naša, a ljudi milione uložiše u marketnig.
A na biroima hiljade diplomiranih ekonomista.
panzer
Posts: 12398
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Fazon je što imaju proizvod ekstra kvaliteta. I ja u zadnje tri četiri godine nisam pomislio da kupim bilo koju drugu kafu osim njihove jer stvarno nema bolje. Ali cilj je ubijediti one koji ne gledaju na okus kafe da kupe neku drugu i zanimljiviju ambalažu. A oni to nemaju.
Pošto u bilansima nema stavke za marketing i ne znamo koliko troše, mislim da nije ni malo ali mi opet izgleda nedovoljno ili možda je bolje reći neefikasno.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Sve mi je to malo čudno. Prvo još za novu godinu najavili su prihode od 46 m, sad vidimo da je 43,4. Dobro, i to su solidni prihodi ali ipak nije korektno da je razlika od najavljenog tolika. Drugo, na polugodištu dobit bila 2,4 miliona, a na kraju godine 1,8 dakle manja godišnja od polugodišnje. Šta bi? Treće, 2015 godine i 2014 imali su veliku investiciju u novi pržionik koji je povećao kapacitet proizvodnje kafe za 100 %. Slijedeće godine tj 2016 nije više bilo te investicije dakle bili su svi uslovi za veliko povećanje dobiti zbog smanjenih rashoda plus za veliko povećanje proizvodnje pa onda i prihoda tj i za dodatno povećanje dobiti. Međutim proizvodnja je sad čak i nešto manja nakon tih udvostručenih kapaciteta za kafu??? Ne znam gdje su knjižili tu kupovinu BIGa, ne vidim neku veliku razliku od prošlog FI. Svakako nešto mi je mutno tu. Nikako da se to dobro poslovanje napokon probije do malih dioničara u vidu nekakve dividende. I sa ovih 1,8 m dobiti to je velikih 1,24 KM po dionici ali sumnjam nešto da će išta podijeliti i ovaj put.
A za to da ne rade dobro složio bih se, nisam nikad vidio reklamu na TV naprimjer, a Braziil i Franck te zaskaču i sa ekrana i sa džambo plakata. Na policama Binga ih bukvalno sakrivaju, čaj im trebaš tražiti pola sata. Zlatna Džezva je sigurno bolja i jača kao brend od drugih ali u samoposlugama je teško naći od pravih zidova naslagane Brazila i Francka tako da ljudi i tražeći nju jednostavno dograbe ono što je pri ruci. Ograničili su se na na nosanje one džezve po samoposlugama i trgovima i vodanje Bešlagića a potpuno zapostavili npr elektronske medije. Iznenadio sam se nadavno kada sam vidio koliko je mali tržišni udio Zlatne Džezve čak i u BiH, znači da je takav jedan brend totalno neiskorišten. Prosto me čudi kako su i ovako uspješni uz ovoliki nerad i loš marketing.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Mislim, nemam ništa protiv nosanja velike džezve po manifestacijama ali to može biti samo dodatak marketingu, zgodna caka. Međutim ne može se bez jake reklame na tv i u printanim medijima gdje se ipak potencijalni korisnici mjere u milionima. U njih je zadnje što sam vidio ono "pit ćemo mi nju i u Brazilu" što je davno prošlo vrijeme. A ni to nije bilo baš blistavo. Otada nisam im vidio reklame na tv, dok konkurencija, Grand, Franck i Brazil ne miruje, stalno imaju neke kampanje, da ne govorim da imaju lavovski dio mjesta na policama.
panzer
Posts: 12398
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Oni su samo primjer kako funkcionišu domaće firme. Sve su izrasle u zadnjih deset godina i vlasnici bi bili sretni da i dalje imaju kontrolu nad upaljenim svjetlom u onoj kancelariji na kraju hodnika ili nad evidencijom kamionske gume kod vozača što je u toj firmi prvi počeo raditi.

Jednostavno nemaju povjerenja ni u jednog radnika i preferiraju da odlučuju o svemu makar i odlučili pogrešno. Tako da se prilikom odlučivanja i davanja povjerenja izvršiocima počesto odluči iz one lokalne perspektive pa je rezultat ispodprosječan za regionalni nivo a za lokalne prilike sasvim dobar pa ih domaći mediji često pohvale.

Mada, što se tiče "nemanja povjerenja" tu su donekle u pravu jer bosanci počesto znaju biti toliko nemarni da i moraju imati jak nadzor a to opet pada na vlasnika ili par ljudi u koje vlasnik ima povjerenja. Pa onda nije čudo što jedna utičnica zapali čitav objekat sa svim što je unutra.

"Je..o utičnicu,štaš je pazit"
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Rekoh danas vezano za kupovinu BIGa i knjiženje, da ne vidim neku veliku razliku od FI od prethodne godine. Tad sam kratko pogledao samo bilans uspjeha. Međutim i kratak pogled na B stanja pokazuje velike promjene i razlike od prethodne godine u mnogim stavkama. Mnogo toga ali npr učešće u kapitalu drugih pravnih lica koje je od 133 hiljade otišlo na 15,8 miliona, pa kratkoročni krediti dati u inostranstvo (4,9 m), kratkoročni krediti uzeti u zemlji 16,6 m itd. Usput, neraspoređena dobit 6,1 milion.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

montypython wrote:Rekoh danas vezano za kupovinu BIGa i knjiženje, da ne vidim neku veliku razliku od FI od prethodne godine. Tad sam kratko pogledao samo bilans uspjeha. Međutim i kratak pogled na B stanja pokazuje velike promjene i razlike od prethodne godine u mnogim stavkama. Mnogo toga ali npr učešće u kapitalu drugih pravnih lica koje je od 133 hiljade otišlo na 15,8 miliona, pa kratkoročni krediti dati u inostranstvo (4,9 m), kratkoročni krediti uzeti u zemlji 16,6 m itd. Usput, neraspoređena dobit 6,1 milion.
Neznam jesu li se zaštitili kao veliki dobavljač Konzuma, moglo bi i tu da bude dubioza!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Investitor wrote:
montypython wrote:Rekoh danas vezano za kupovinu BIGa i knjiženje, da ne vidim neku veliku razliku od FI od prethodne godine. Tad sam kratko pogledao samo bilans uspjeha. Međutim i kratak pogled na B stanja pokazuje velike promjene i razlike od prethodne godine u mnogim stavkama. Mnogo toga ali npr učešće u kapitalu drugih pravnih lica koje je od 133 hiljade otišlo na 15,8 miliona, pa kratkoročni krediti dati u inostranstvo (4,9 m), kratkoročni krediti uzeti u zemlji 16,6 m itd. Usput, neraspoređena dobit 6,1 milion.
Neznam jesu li se zaštitili kao veliki dobavljač Konzuma, moglo bi i tu da bude dubioza!
Čudni su mi prije svega manji prihodi uz 100% i više povećane kapacitete pržionika kafe. To ne bi trebalo biti vezano za kupovinu Bigovih dionica. Ne znam u kom se trenutku nešto knjiži kao prihod, kad robu prodaš/otpremiš ili kad primiš pare. Može li biti npr da su stvarno proizveli i isporučili više robe nego prošle godine i da su zato spomenuli onih 46 m u intervjuu za Novu godinu ali da dio te robe koji je isporučen Konzumu poslije nije naplaćen, pa nije ni ušao u prihode, pa je onda to smanjilo i dobit jer mi nije nikako logično da najednom dobit padne sa 2,4 m na polugodištu na 1,8 na kraju. Ima 3 godine su imali dobit 3 miliona a od tada su im prihodi narasli za 50 %, logično je da naraste i dobit i to čak još više, zbog manjeg učešća fiksnih troškova na cijenu. Ne znam, i sam nagađam ovo za Konzum i knjiženje robe/prihoda ali ono što vidim u obližnjem Konzumu je da nema Zlatne Džezve u njemu nikako. Nema ni Coca Cole, zamjenila ju je Sky Cola
panzer
Posts: 12398
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

U trenutku isporuke robe ista se i fakturiše a naplata nije direktno povezana sa rastom ili padom prihoda tako da Konzum nije razlog manjoj dobiti. Pad prihoda je najveći u prihodima iz inostranstva
Post Reply