BH Telecom

Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Mora biti prijedlog u raspodjeli dobiti gdje se usmjerava ostatak. Ako je za investicije, to je zato jer se očekuje povećana potreba za širenje 4G pokrivenosti, što je ključno za konkurentnost u narednom periodu.
Ako nije za to onda će biti katastrofa u vidu odljeva korisnika na druge mreže.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Nije za investicije, vraćaju 23 miliona u akumuliranu dobit odakle je i isplaćen ovaj porez
https://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user ... godinu.pdf
Investicije finansiraju iz tekućeg poslovanja
Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Vizavi provalićeveg zadnjeg istupa u medijima o povlačenju akumulirane dobiti....
Ima li šta u prijedlogu za skupštinu, ili on to samo po običaju obmanjuje javnost?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Nema ništa u prijedlogu za skupštinu, Novalić kaže da tek idu sa rebalansom budžeta, pa valjda će se onda sazvati neka hitna skupština o kojoj će se glasati o isplati akumulirane dobiti...Vidjet ćemo kako će to ići
Mirnes
Posts: 157
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: BH Telecom

Post by Mirnes »

Nerasporedena dobit
2015.godine = 259 mil
2016.godine = 272 mil
Begov Han
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Neraspoređena dobit je ,kako je to u slučaju prodaje FDS ustvrdio onaj stranački logističar Mulahasanović,čisto računovodstvena kategorija!Vjerovatno najbezobrazniji premijer u istoriji ove zemlje Provalić,ustvrdio je i da ona ne postoji!
I stvarno,ona ne mora biti u parama.U ostalom,direktori je baš zbog toga i ne raspoređuju!Obično je transformiraju u neku materijalnu vrijednost i pri tom naravno prilično smanje.Jednostavno,te promjene oblika kapitala su prilika za pljačku.U FDS dio te dobiti je recimo transformisan u one hercegovačke trafike koje su u vlasništvu hercegovaca nominalno vrijedile 2 miliona a u Tobako pressu ,u vlasništvu FDS,uknjižene su kao 11 miliona.razliku su naravno razvukli po stranačkim i hercegovačkim vukojebinama!I tek uz put,prije godinu dana u Kantonalnom tužilaštvu su tvrdili kako je to spremno za procesuiranje.A kada sam prije nekolimko dana saznao ko je sve bio na jednom privatnom skupu Mulahasanovića,shvatio sam zašto svi moji dosadašnji napori nisu rezultirali optužnicom u slučaju ovog višestrukog osumnjičenika u jednoj agenciji za zaštitu zakonitosti!
U slučaju BH telekoma ne znam pojedinosti o tome gdje je alociran taj neraspoređeni kapital,ako je na bankama ili obaveznicama,onda se i možemo nadati dodatnoj dividendi!Ovdje Novalić mora demantirati samoga sebe!Mora se odlučiti šta je to što se u finansijskim izvještajima kompanije podrazumjeva pod neraspoređena dobit!A pošto on i onaka nema ama baš nimalo obraza,ne bih se začudio na ustraje na tvrdnji da u ovom slučaju,ta neraspoređena dobit i postoji!
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Meni je upravo iznos neki indikator da postoji mogućnost za isplatu ovoga (mada vidim ovdje se juče tvrdi da je nemoguće neće nikad biti, nebuloze itd). Naime Fadil je ovo pominjao ima pola godine i mislim da je rečeno da će njegova izaslanica vidjeti to sa direktorima, izviditi i sl. I sad proilazi tih pola godine i pojavljuju se tačne cifre za pojedine namjene. Ovdje se govori o 270 m akumulirane dobiti, a u Fadilovoj izjavi o 130 m i to zajedno od Telecoma i Aerodroma. Pošto je to mnogo manja cifra, može li biti da je to iznos koji je dogovoren kao moguć/nesporan za podjelu itd. Ne tvrdim ni ja da je to sigurno ali bio bih oprezniji sa riječi "nikad". Mislim teško je zasnovati tvrdnju da nešto neće biti zato što je nebulozno i nelogično a potez bi trebao doći od osobe koja već radi nebulozne poteze. Tj, neće kao Fadil to uraditi jer je nelogično a Fadil je inače poznat kao osoba koja donosi logične i racionalne poteze jel'? Po meni, ako to najavljuje, ima podršku svih iznad i neće u tome biti problem nego hoće li slomiti pritiske protiv toga van stranke. Meni je npr ulaganje u infrasturkturu od dobiti kojoj si vlasnik a koja leži mrtva na nekom računu u banci, godinama, sasvim racionalno. Naravno ako se povuče na legalan, način kroz dividendu.
panzer
Posts: 12093
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ja znam da od elektroprivrede neće uzeti jer oni imaju puno više mjesta za ulagati a imaju puno manju profitnu maržu. Kod BHT je sve moguće.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mirnes wrote:Nerasporedena dobit
2015.godine = 259 mil
2016.godine = 272 mil
Ovo su iznosi akumulirane neraspoređene dobiti po završnom računu. Ali ne zaboravi da je za 2015. godinu isplaćena dividenda cca 76 mio KM, te da će za 2016. godinu isplatiti cca 70 mio KM. Nakon ovog "povrata" poreza i isplate dividende za 2016. godinu ostaće akumulirane nešto preko 210 mio KM. Inače, sa 31.12.2016. su imali 220 mio KM keša i mislim da je Fadil ovdje računao na cifru koju u praksi može odmah povući iz BHT-a dakle redovne dividende 70 mio KM + vanredna dividenda cca 110 mio KM i na računu ostane dovoljno para za tekuću likvidnost i eventualne investicije...

Inače sa Monthy-jem se slažem da je ulaganje u infrastrukturu od dobiti firme u kojoj si vlasnik (a koja godinama leži mrtva na nekom računu u banci), sasvim racionalno. Naravno ako se povuče na legalan, način kroz dividendu, kako on reče...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Fadil, iako je imao nekih ispada oko Sarajevo osiguranja, ja po meni ipak bolji od ostalih prethodnika koji nikada nisu smjeli ni spomenuti da bi iskoristili akomuliranu dobit ovih kompanija za neko opšte dobro. Gledam da je telekom imao dobit po osnovu kamata na ovolika stedstva samo 3.987.679 KM, što je zanemarivo. Najmanje 120 mil. mogu isplatiti a da se i ne osjeti na poslovanju.
Post Reply