Elektroprivreda BIH

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

montypython wrote:Image
Evo skinuh sa eex ovaj 6 mjesečni graf dnevnih berzanskih cijena Phelix Samo jedan dan bilo je preko 100 i to možda 101-102. Govorim o prosjeku, možda je vršno bilo i više ali vršno dakle vrlo kratko. Po meni prava je umjetnost kupiti veće količine po 144 pogotovo u zemlji punoj elektrana. Ako uzmemo da je godišnji prihod EP oko milijarde i ako je sve prodaja struje, ispada mi da je prosječna dnevna potrošnja možda ispod 3 m. Trebalo bi znači danima ništa ne proizvoditi i sve kupovati po toj cijeni od 144, danima, da se samo na razlici cijene izgubi 18 m. Ali kako danima ako te cijene nije bilo? S druge strane ako je samo dokup da se zadovolji vršna potrošnja radi se o vrlo malim količinama.????
Naš region kupuje struju na Hupex-u. To je berza u Budimpešti. Ona je relevantna.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Loša je hidrološka situacija za ovaj dio godine, struja se poprilično uvozi ovih dana, vjerovatno EP Mostar.
Doduše kakve su cijene na tržištu, možda im se to i isplati:
http://www.nosbih.ba/bh/partneri/graf-potrosnje/23
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Image
Evo i HUPX valjda je to to. Nema onakav 6 mj graf kao na eex ali evo februar kad su cijene bile najviše. Ovo su mislim prosječne dnevne. Vidio sam usput i neki dijagram peak-najviših cijena za svaki dan i na njemu ide do 140 svega 1 dan, odnosno pojavila se ta cijena samo kao najviša zabilježena tog dana.
Nisam ekspert za ovo područje ali prostom logikom nije mi jasno kako možeš nakupovati toliku količinu da dobiješ -18 m a radi se o ekstremnoj cijeni koja je trajala kratko. Rekoh kad se podijeli prihod sa danima ispada da je potrošnja njenog područja snabdjevanja manja od 3 m na dan. A oni nabrali RAZLIKE -18.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

U pravu si. Statistika Hupex demantuje novinarski članak.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Još jedan loš mjesec za cjelokpuni elektro sektor, 88 % u odnosu na prošli mart.
http://www.nosbih.ba/files/dokumenti/Mj ... enosna.pdf

Inače mediji (i SDA i SBB) javljaju o navodnom zahtjevu za poskupljenje struje za 20 %, a Avaz to tumači gubitkom od 18 miliona KM za prvi kvartal:
https://www.faktor.ba/vijest/hoce-li-po ... nja-245297

Čudi me da javnost ili barem opozicija ne postavlja pitanje tog ugovora sa Aluminijumom, navodno je ugovorena cijena 8 kf/kW. Nije li to razlog gubitaka?
Proizvodna ciijena u TE Tuzla i Kakanj je oko 11 kf/kW na pragu elektrana, a hidroakumulacije već tri mjeseca prazne :(
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mislim da Avaz samo loži javnost. Sumnjam da SDAu pada na pamet dizati cijene struje pred izbore. Nemaju ni km autoputa, nema povećanja zaposlenosti, nema Talga za Mostar (on će cca mjesec pred izbore) nema HE Vranduk, nema ničega. Ovo ih Fahro samo malo razvlači (i neka ih razvlači) Uostalom zar nije nadležni ministar, je li ono Džindić, njegov? Jedino, može biti da hoće povećanje od recimo 5-10% pa ovim probnim balonom od 20% žele da opozicija "izriga svu vatru" pa da onda prijedlog od recimo 7% ispadne gotovo prihvatljiv. Mada sumnjam.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Nema od ove dionice perspektive. Propustili su priliku za tranziciju. Tehnologija je promjenila stvarnost, na tržištu postoji sve jeftinija struja. Fokus na ugalj i ignorisanje promjena je kardinalna greška.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Shahab wrote:Nema od ove dionice perspektive. Propustili su priliku za tranziciju. Tehnologija je promjenila stvarnost, na tržištu postoji sve jeftinija struja. Fokus na ugalj i ignorisanje promjena je kardinalna greška.
A kupci se ne broje?
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Kupci....sad su tu, već sutra nisu. To što imaju kupce kojima struju prodaju ispod proizvodne cijene, nije prednost nego jedan od uzroka problema. Zašto nemaju dobit? Zato što imaju proizvodnu cijenu skuplju od prodajne. Razlog su rudnici i termoeleltrane. Prosjek im popravljaju hidroelektrane. Čim je suša, odmah katastrofa.
slavuj
Posts: 1972
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

U skorije vrijeme nema ništa od napuštanja uglja.Ako nekad iz naših dinarida potekne nafta,tek onda je moguće o tome razmišljati!Bilo bi potpuno neodgovorno napustiti ugalj!Proizvodnju sigurno treba modernizirati i racinalizirati,ali se mora nastaviti!
Ni u toj proizvodnji ,kao u ostalom na svim mjestima troškova tzv državnog novca,svi troškovi nisu ni blizu realni niti opravdani!Pogledajte sano ko upravlja nekim rudnicima,pa i Elektroprivredom!
U ostalom,gdje bi druižina oko vodstva stranaka upošljavala svoje ,a bogami i one koji dobro plate!
Post Reply