Bosnalijek

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Možda bi bilo dobro vratiti se financijskom izvješću, koliko god postojala sumnja da se ovi izvještaji namiještaju...

Prema ovom kratkom financijskom izvještaju za prošlu godinu per share earnings povećano sa 0,76 KM na 0,87 KM, odnosno dobit je povećana sa 5.937.000 KM na
6.890.000 KM. Međutim, sljedeći podatak koji mene zabrinjava je da ovo povećanje prati i povećanje dugoročnih obveza sa 6.044.000 KM na 19.620.000 KM, pa mi je kompletan kvalitet rasta per share earnings upitan, ako promatram neovisno o trenutnim nejasnoćama o preuzimanju . . .

Napomena: Komentar odražava stav malog dioničara, zainteresiranog jedino za što bolje poslovanje kompanije u pitanju, bez skrivenih namjera ili nagovaranja na određeno ponašanje drugih učesnika na tržištu.
Premijer
Posts: 31
Joined: 23 Apr 2013, 00:04

Re: Bosnalijek

Post by Premijer »

Kvalitet i porast neto profita nema nikakvu povezanost za porastom dugorocnih obaveza. Dobit je rezultat poslovanja sa Rusijom i smanjenjem pojedinacnih troskova. Ta dobit se treba eksponencijalno povecati naravno, sada kada je Arslanagiceva hobotnica znacajno razbijena i kada njeg znacajni clan, don Shepo, nije vise dio price. Ovdje se radi o tome da Bosnalijekova dobit, sa slicnim ili nesto uvecanim prometom, treba da bude negjdje oko 16-18 m KM. I to ustvari se sve moze dovesti u red smanjenjem troskova tj. pljacke koju su Arslanagici radili sa svojim pomocnicima.

Sto se tice dugorocnih obaveza, ocigledno je to da je firma planirala znacajni CAPEX i to uglavnom izgradnju zgrade za upravu i kontrolu kvaliteta. Takodje, Arslanagic je trazio nacina da sto vise zaduzi firmu kako bi je potencijalnim neprijateljskim preuzimacima ucinio neatraktivnom.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Premijer wrote:Kvalitet i porast neto profita nema nikakvu povezanost za porastom dugorocnih obaveza. Dobit je rezultat poslovanja sa Rusijom i smanjenjem pojedinacnih troskova. Ta dobit se treba eksponencijalno povecati naravno, sada kada je Arslanagiceva hobotnica znacajno razbijena i kada njeg znacajni clan, don Shepo, nije vise dio price. Ovdje se radi o tome da Bosnalijekova dobit, sa slicnim ili nesto uvecanim prometom, treba da bude negjdje oko 16-18 m KM. I to ustvari se sve moze dovesti u red smanjenjem troskova tj. pljacke koju su Arslanagici radili sa svojim pomocnicima.

Sto se tice dugorocnih obaveza, ocigledno je to da je firma planirala znacajni CAPEX i to uglavnom izgradnju zgrade za upravu i kontrolu kvaliteta. Takodje, Arslanagic je trazio nacina da sto vise zaduzi firmu kako bi je potencijalnim neprijateljskim preuzimacima ucinio neatraktivnom.
Sve što Bosnalijeku treba je kvalitetan menadžer. Ne treba biti čak ni genije, samo da se iz firme ne isisava i siguran sam da može izvući dobit kako je gore rečeno dakle 15ak miliona i više. Ovo je moguće čak i sa ovakvom strukturom vlasništva kao sada. Ne bude li koalicije Vlada-Haden ili neke slične, a Haden ne kupovao, niko nema premoć. Uz glasove malih dioničara, aktiviranje medija, u situaciji kad su svi pod povećalom i motre jedni druge, možda se može naći kompromisni menadžer koji bi radio za dobro firme. Možda sam naivan, ali nije nemoguće. Ustvari itekako je moguće i čak lako provodivo osim ako u startu temeljni motiv nije pokušaj pljačke. Tu Vlada može imati ključnu ulogu ako hoće. Ako je već preduboko u dealovima, da ne može nazad, to je druga stvar. Bilo ko da bude menadžer ubuduće a ne izvuče od sada pa nadalje po 15 milona profita godišnje ne vodi firmu dobro. Neka se nađe za direktora stručna osoba koja nije ni Vladin, ni Hadenov ni Arslanagićev čovjek, neka mu se da plata od 10-15 hiljada eura mjesečno plus premija na ostvareni profit i stvar je riješena.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Koliko ja vidim Haden je već uspio baciti kost među male dioničare koji su dobro zagrizli i dodatno se podjelili. Sve ovo odgovara samo Hadenu, ne treba biti naročito pametan pa to zaključiti. A ovi što brane Haden su isti kriminalci kao i oni.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Kad se malo ohlade glave i razmisli se, izadje na povrsinu ovo sto @monthy kaze, a ja pokusavam da stavim u centar u svakom postu:
ovdje sve zavisi od Ministra, tj. Vlade. Ako se postave kao partner, ali i oponent, bice dobro. Na svaki znak ispumpavanja novaca, naravno da ce reagovati svi mali dionicari i vlada i onda je lako ujediniti se. Haden svakako nece htjeti da iscekuje godinama da li ce se okrenuti protiv njih i oni ce kupovati kad im se poslozi.
Vlada je imala namjeru da proda po cijenama 22-24. Ako se ovo bude razvlacilo bez tendera, moze traziti samo vise.
Ide se u predizbornu godinu. Nece niko dozvoliti ni najmanji kiks a situacija oko BSNL je dusu dala da se potvrdis ili kao saradnik lopova (bili to Haso, Edo ili neko treci, cetvrti) ili kao zastitnik interesa gradjana (ne samo nacionalnih, koje niko zapravo i ne moze definisati sta su).

Za razliku od vecine ovdje, ja nisam ubjedjen da Haden ima bas tako lose namjere. Narocito jer poznajem neke ljude koji su ukljuceni i zalozili su svoj obraz, a daleko su od mafijasa.
Svakako u periodu koji je pred nama, HADEN se mora javnosti razotkriti i pokazati kao cestiti investitor koji dijeli dividende, placa poreze, cuva radnike, razvija posao, da bi na kraju mogao kupiti Vladin paket. U suprotnom, Vlada je u stanju stvoriti tesku klimu za njega.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Daj Sabur2 nije valjda da ti vjeruješ u ove gluposti o kojima pričaš. Pa Arslanagiću niko od radnika nije smio uskratiti punomoć, a on je sam imao manje od 0,5% dionica. Suština koju ovdje neki ovdje pokušavaju da zamagle je da je samo prvo imenovanje NO, a time i generalnog direktora bitno. Poslije toga nema te snage koja može više ikad išta promjeniti, slično kao i sa Daytonski sporazum, opametite se više i ne idealizujte mogući razvoj situacije. Ja vam ovdje odgovorno tvrdim da je predstojeća skupština dioničara historijska, poslije koje neće ništa biti isto, nepovratno.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

I ovdje se sad malo mijenjaju teze, pa se zbog nesposobnosti malih dioničara da se organiziraju napada Haden kao glavni krivac. Ne branim Haden, niti imaju moju bezuvjetnu potporu, najviše zbog odabira brokerske kuće, držanja fiksne cijene i sada zbog tih nekih tajni i neizvjesnosti oko njihovog nastupa i strategije za Bosnalijek. Nerealno je očekivati da Haden ima savjest, radi samo u svom interesu i ne treba razbijati glavu promijeniti njih, nego im se suprotstaviti, ali ne na forumu, nego na skupštini, gdje je tome i mjesto.

Evo kao mali dioničar imam namjeru u svoje ime ići na svaku skupštinu dioničara, jer se i na skupštinama koje se zbog kvoruma i ne održe može dosta toga vidjeti, osjetiti stanje, raspored snaga i lica glavnih učesnika.

Nudim svakom malom dioničaru, koji ne može zbog daljine ili obveza pristupiti skupštini, a to želi, da kao njegov punomoćnik glasam na skupštini i to isključivo po njegovim pisanim uputama. Iz izvještaja odbora za glasanje za svaku odluku će biti donekle vidljivo da li sam poštovao punomoć i upute (npr. ukoliko mi date ovlaštenje da glasam protiv sa 400 dionica, a u izvještaju odbora za glasanje bude stajalo da je odluka usvojena sa 100% glasova, sigurno će se znati da sam prekršio i prekoračio ovlasti iz punomoći i vaših uputa). Sada trenutno nisam siguran da li mogu od odbora za glasanje nakon skupštine tražiti da mi za svakog punomoćnika izdaju potvrdu kako se glasalo, da bi mogao tu potvrdu poslati svakom dioničaru.
Tako bi sve bilo potpuo transparentno, ali još ne znam da li postoji ta mogućnosti. Također, prihvaćam bilo koji vaš savjet kako da se sami zaštitite i da budete sigurni da se glasalo prema vašim uputama, a i ja od eventualnih napada da nisam poštovao punomoć i upute.

Također, u samoj punomoći može pisati i kako da glasam za svaku pojedinačnu odluku, ili to može biti na posebnom papiru, kako menadžment ne bi unaprijed znao kako će se glasati za određeni broj dionica.
Ukoliko stoji u punomoći uputa, onda i sami glas koji dam suprotno neće biti važeći, odnosno poništit će se.

Ovakvo zastupanje bi išlo preko advokatskog ureda, pa će povjerenje biti u rangu onoga između klijenta i advokata na sudovima, te za svaku zloupotrebu advokatski ured odgovara prema osiguranoj polici u iznosu od 100.000 KM.

Molim Vas da se ovo ne protumači kao poziv i nagovaranje na davanje punomoći. Ukoliko nekom ova opcija odgovara i može pomoći, prvenstveno jer lično ne može pristupiti na skupštini, stojim na raspolaganju.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:Daj Sabur2 nije valjda da ti vjeruješ u ove gluposti o kojima pričaš. Pa Arslanagiću niko od radnika nije smio uskratiti punomoć, a on je sam imao manje od 0,5% dionica. Suština koju ovdje neki ovdje pokušavaju da zamagle je da je samo prvo imenovanje NO, a time i generalnog direktora bitno. Poslije toga nema te snage koja može više ikad išta promjeniti, slično kao i sa Daytonski sporazum, opametite se više i ne idealizujte mogući razvoj situacije. Ja vam ovdje odgovorno tvrdim da je predstojeća skupština dioničara historijska, poslije koje neće ništa biti isto, nepovratno.
Nisu nikako isto. Arslanagiceva hobotnica je bila posvuda, od tuzilastva do predsjednistva i uleme. Ovi ljudi dolaze na neprijateljsku teritoriju. Radnici imaju radnicke dionice, a vrlo malo redovnih dionica, a i pod Arslanagicem su se neki odmetali.
Sad u sta je vjerujem nije bitno. Bitno je ono sto je realno. Realno je da sad ministra ne zanima Bosnalijek, jer bi me vec dva puta zvali da traze punomoc kao sto su lani. Sto dalje izvodi da nam je dzaba se koprcati kao neutralci. Uz Arslanagica necu, pa makar sve izgubio.
OStaje mi da se nadam da mi logika ima nekog smisla.
Premijer
Posts: 31
Joined: 23 Apr 2013, 00:04

Re: Bosnalijek

Post by Premijer »

Slazem se sa investitorom i montyem.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Ne krivi ministra za ovo, jer da bi se predložili kandidati za NO treba sazvati sjednicu vlade (što je nadležnost premijera), a koji kako se čini i ne pomišlja to da urdi. Zašto ostaje nam da nagađamo. Daj Bože da ja griješim u vezi namjera Hadena, ali do sada nisu dali ni jedan razlog da vjerujem suprotno...Vidiš li kako obaraju cijenu svaki dan kupovinom po 100 dionica.
Post Reply