Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

adnan1987 wrote:zašto 50 miliona ?
https://nap.ba/news/34262
Vjerovatno zbog ovoga. Na znam da li govori o kompletnoj firmi ili samo o Vladinih 46% tj par miliona dionica. U svakom slučaju slažem se da firma tržišno vrijedi mnogo više nego što piše knjigovodstveno jer je u pitanju osiguranje koje se drukčije vrednuje od standardne firme. Nisu toliko bitne nekretnine nego premija, broj korisnika, tredicija, brend i sl. Drugo, ovo sad je drastično bolja situacija nego prije 2 godine.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Objasnio je panzer, cim kupis 25% i vise firme moras imati novac na kamari za buduci tender
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Mislim da ne moraš ako si kupio samo od drzave u procesu privatizacije. AKo si kupio i jednu dionicu osim toga na berzi, onda moras.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by adnan1987 »

Za preuzimanje komfornog vlasničkog udjela cca 65% neće im trebati više od 30 miliona BAM.Živi bili pa vidjeli.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Key »

U prvih 9 mjeseci SOSOR je ostvario dobit od 2,11 miliona KM http://www.profitiraj.ba/?p=16766
Sarajevo osiguranje je treći kvartal 2018. završilo s dobiti od blizu 2,11 miliona KM u odnosu na 506 hiljada KM s kraja septembra 2017. godine. Na ovaj finansijski rezultat uticala je prvenstveno dobit po osnovu neživotnih osiguranja (blizu 2,16 miliona KM), dok je gubitak od oko 51 hiljadu KM uknjižen po osnovu životnih osiguranja.
Rast cijene na berzi bi trebao biti i bez očekivane prodaje državnog kapitala.
Sitna buranija
Posts: 2307
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Ako je ovo tačno, onda se može očekivati pozitivan rezultat na kraju godine između 2,5 i 3 mio KM.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Sabur2 wrote:Mislim da ne moraš ako si kupio samo od drzave u procesu privatizacije. AKo si kupio i jednu dionicu osim toga na berzi, onda moras.
Ovo nije tacno, niti tender pravila vaze za ovaj slucaj.

Isto je bilo s FDS
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Bude li ovo sa dobiti tačno i stvarno pređe 2,5 m godišnje (a zašto ne bi bilo) to je još bolji podatak od onog povećanja premije u januaru od 13%. Premija je važna ali dobit je pokazatelj i da se optimalnije posluje, da se troškovi drže pod kontrolom. Mislim da im dobit nikad do sada nije prešla 2 miliona (ako je i 1,5) nemam sad vremena da rudarim po podacima. Davno rekoh da je vrijeme da se krene ka realnijoj dobiti mislim da je prosjek u osiguranju cca 8-10 % od premije što bi za Sarajevo osiguranje bilo cca 5-6 miliona. Ovo je sad veliki korak u tom smjeru. Nisam više siguran treba li ga i prodavati (dok je Fadil & comp u blizini) mada sam generalno za privatizaciju svega. U svakom slučaju ovo bi jako podiglo početnu cijenu takve prodaje a bogami će podići i tržišnu na berzi.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Moralo bi se ovo odraziti na berzi ako se pokaže tačnim. Sad je problem što oni finansijski izvješaj objavljuju poprilično kasno.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Key »

Ne znam zašto pišete ako je ovo tačno... Tačno je, jer su podaci Agencije za nadzor osiguranja FBiH. Sada ostaje samo da vidimo, kada se objave godišnji izvještaji na SASE, za koliko se u četvrtom kvartalu dobit povećala ili smanjila.
Post Reply