Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Objavljen je i izvjestaj za septembar. Mogao bi SO nakon dugo vremena sa preko 60 miliona KM bruto premije.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

O B A V J E Š T E NJ E
o sazivanju XXXII vanredne Skupštine dioničara SARAJEVO-OSIGURANJE d.d. Sarajevo

XXXII vanredna Skupština dioničara SARAJEVO-OSIGURANJE d.d. Sarajevo saziva se za
dan 31.10.2018. godine ( srijeda) sa početkom u 11,00 sati.
Skupština će se održati u sjedištu Društva u Sarajevu, ulica Maršala Tita 29 (I sprat).
II Za Skupštinu dioničara je utvrđen slijedeći:
D n e v n i r e d
1. Izbor radnih tijela Skupštine:
a. Izbor predsjednika Skupštine
b. Izbor dva ovjerivača zapisnika
2. Donošenje Odluka o :
a) Razrješenju članova Nadzornog odbora SARAJEVO-OSIGURANJA d.d. Sarajevo
zbog isteka mandata
b) Izboru članova Nadzornog odbora SARAJEVO-OSIGURANJA d.d. Sarajevo
c) Razrješenju članova Odbora za reviziju SARAJEVO-OSIGURANJA d.d. Sarajevo zbog
isteka mandata
d) Izboru članova Odbora za reviziju SARAJEVO-OSIGURANJA d.d. Sarajevo
3. Donošenje odluke o utvrđivanju osnovnih elemenata za zaključivanje ugovora sa
članovima Nadzornog odbora i Odbora za reviziju SARAJEVO-OSIGURANJA d.d.
montypython
Posts: 3951
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Objavljen je i izvjestaj za septembar. Mogao bi SO nakon dugo vremena sa preko 60 miliona KM bruto premije.
Ma kumulativno je, jasno, značajno bolji nego prije i mogao bi preko 60 ali kao da usporava. I dalje je ukupno drugi sa skoro 46 m iza Adriatica, ali kad se gleda samo zadnji mjesec sa 4,2 miliona je peti i više su imali Adriatic Euroherc Uniqa i Croatia. Tako da, može to i mora još bolje, vidio sam im reklamu na utakmici reprezentacije, što je dobro, ali marketing generalno im još šepa, ostali su mnogo agresivniji. Vidim da im septembar ni prošlih godina nije bio impresivan ali bez obzira moraju mnogo bolje i jače. Ako nastave ispod 5 m mjesečno do kraja godine možda ne uspiju imati preko 60 m premije a s drugog mjesta po premiji mogao bi ih zbaciti Euroherc koji je konzistentan sa mjesečnom premijom iznad 5 m. To bi stvarno bilo šteta s obzirom na ovako uspješno prvo polugodište, ja sam čak mislio da će otići i na preko 65 m. Što se tiče dobiti očito je bolje nego prije, ali vidićemo na kraju godine, moralo bi osim veće premije imati efekta i to da (valjda) nema više isplate predratnih šteta tako da očekujem jak rast dobiti a onda sljedeće godine još i veći jer pretpostavljam da je i ove godine bio neki uticaj isplate one štete od požara Binga u Mostaru. Dionica tipično još nije ni makla ali mislim da će to kad-tad doći na svoje.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Prije svega u obzir treba uzimati limitirajuće faktore. Obzirom da postoje limitirajući faktori za rast jedino kontrola rashoda donosi pravi rezultat.
Tako je je ovaj povratak premije dobar put ali ne može se očekivati da urade nešto veliko kao finasijski stručnjaci iz Centrala.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Sutra će na Skupštini Sarajevo osiguranja biti izabran novi Nadzorni odbor.Fondovi,BIG i PROF plus predlažu svoje kandidate koji su ih zastupali u prošlom mandatu pojačane Midhatom Kulom,dosadašnjim predstavnikom Vlade u dva protekla NO i jednim advokatom,za svaki slučaj!I o njiima nešto,ili tačnije,puno toga znam!
Vlada predlaže:Maria Glibića,iz Mostara,Ifetu Fazlić,iz Ilijaša,iVahidina Omanovića ,iz Sarajeva.
O ovim Vladinim ne znam baš ništa,pa ako neko nešta zna neka postavi ovdje.Ja ću to prije 11 sati sutra pogledati i po tome odlučiti za koga ću glasati!Sigurno su to ljudi iz stranačkih resursa.Ovaj prvi je vjerovatno Čovićev,SDA pokazuje namjeru da nekako privuće Čovića u koaliciju!Uvijek su ova mjesta služila samo za uhljebljenja!
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Zbog neslaganja u vremenu ispada da je Skupština u Četvrtak,a zapravo je u srijedu u 11 sati!
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Održana Skupština.U ime vlade došla gospođa Bradara,u ime ministrice finansija .Predsjedavala skupštinom.Oni što sam se u prethodnom postu raspitivao o njima su zapravo iz stranaka koje trenutno vrše vlast.Nije tačno da ima oopstrukcije.Svi su uredno došli da uhljebe po jednog svog!Elem tri stranke,SDA,HDZ i SBB rješiuli su po jednoig svog!I kad se tome doda Edina Dizdar i njen advokat,eto kompletan NO.Ovog puta otpao jedino Ibro iz PROF PLUS,Edini očito u ovom momentu više treba advokat!Otpao i bivši predsjednik NO,u dva mandata kao predstavnik Vlade,Midhat Kulo.Čovjek dao otkaz u Sarajevo osiguranju,da bi se mogao kandidovati po novom zakonu koji kaže da uposlenik ne može biti član NO!Predložila ga Edina Dizdar ali mu nije dala niti jedan glas u ime BIG-a pa i nije ni dobio ni jedan!Tu njenu taktiku sam već i sam iskusio.Članove odbora za reviziju također izabrali po dogovoru,Vlada i Edina!Broj glasova koje su dobijali pojedini kandidati pokazuje kako je sve unaprijed dogovoreno.Tri stranke i Edina.Našla slika priliku!Samo su moji glasovi remetili taj njihov balans,ali ništa ozbiljno!A koliko je sve to isto,koliko ja tu nisam poželjan,pokazala je i tragikomična situacija kada sam ja ušao u tu prostoriju.Njih petnaestak sjede i čute,i tako možda čitav minut!Mahinalno sam pitao:Je li to neko umro.A oni su i dalje čutali!Djelovalo je kao da sam ušao u mafijaško gnijezdo!
Elem,dobra vijest je da vlast funkcionira!Jedan u NO i jedna u Odbor za reviziju,za uhar hdz-U, a i ovim ovdašnjim!
Rizo iz Tuzle je u ime nekoga zamolio ovu iz Vlade da prenese ministrici molbu da se iz javnih preduzeća iz Mostara u Sarajevo osiguranju osigura bar onoliko auta koliko ona uspije uvaliti svojih na platni spisak Sarajevo osiguranja.Dobro je to Rizo skonto!
Još samo ovo.Pored ovih što tuđim gloginje mlate,prisustvovala su samo tri dioničara,ja i još dva!
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Stabilno 8% rasta u odnosu na prošlu godinu.
montypython
Posts: 3951
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ne znam šta im znači ovo "preuzelo", jesu li to njihove stanice koje nisu radile ili su bile pod zakupom ili su kupili od nekoga. U svakom slučaju dobra stvar. Kao da su živnuli. Premalo su bili vidljivi, npr u Mostaru prođeš pored njihove stanice/servisa jedva vidiš da su tu koliko su mala slova dok u konkurencije veća reklama pred stanicom od same stanice.
Post Reply