Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

capital
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2016, 19:00

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by capital »

Radnik koji je tužio firmu je obilježen na način da se smatra neprijateljem firme jer su mu otkaz potpisali "stručnjaci" , a upravo njih sada sud obavezuje da istog radnika vrati na posao, isplati sve zaostale plaće, regrese i to sa kamatama i sudskim troškovima.
Pitanje je KOJE USLOVE za rad če mu dati poslodavac koji ga se na brzinu htio riješiti ne razmišljajući dugoročno o posljedicama, a sve radi statistike i izvještaja o rezovima viška zaposlenih?
Ovdje je sada jedini cilj poslodavca ispuniti sudsku presudu formalno te opet ljudima otkazati, ali ovaj put zakonito (!) ugovore o radu sa otkaznim rokom, otpremninom. Nove ugovore o radu, zbog čitave reorganizacije SO su bili primorani ponovo ponuditi vraćenom radniku na posao.
Pitanje je koliko radnih sporova i koje vrijednosti se vodi protiv SO, to je zanimljivo istražiti.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ummet »

Radnicima u BiH prema trenutnim zakonima i sudskoj praksi otkaz nije moguće dati ni po bilo kojem osnovu. Tu je reformu trebalo sprovesti, ali jednostavno previše je uhljeba koji ne daju da se reforma ovog tipa provede. Da firma propadne i ostane dužna radnicima 50 plata, to itekako može. Ali da radnik dobije otkaz po bilo kakvom osnovu, jednostavno nemoguće, odnosno ne dešava se u BiH. Sud vraća kako god i koga god. I to je po meni najveći problem naravno iz ugla poslodavca i investitora. Zato poslodavci imaju mogućnost upošljavanja na "određeno" i to se maksimalno koristi upravo iz razloga da ne dolazi do sudskih sporova, koji uvijek po nepisanom pravilu završavaju u korist radnika. Vjerujte mi da sam u životu vidjeo sve i svašta, od nedolaska na posao više mjeseci do krađe. Ali sud uvijek vraća ljude na posao. Ja ovo "određeno" korisnim maksimalno. Sada je 3god granica, kada se mora napraviti prekid. Pa onda opet 3god. Ko hoće "za stalno" radi kredita ili slično, mora potpisati BIJANKO jednostrani otkaz.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Taj bjanko potpisani imam i ja. I ne smeta mi jer znam da je razlog upravo taj što niko neće da se bavi advokatima zbog ljudi koji znaju napraviti teži prekršaj na radu ali ih je teško otpustiti bez da im namiriš sve i svašta.
Pogotovo bi se to znalo razvući u javnim preduzećima.

Ovdje kod ovog slučaja u SO se vidi da je sve moguće, čak i kontraproduktivno. Ali ako ništa bar znamo dio uzroka rasta troškova.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ja isto znam mnnogo slučajeva gdje su neradnici vraćani na posao od strane suda. Slažem se, skoro je nemoguće dati otkaz iz bilo kog razloga čak i potpuno opravdani. A po meni, možda jer to nekima ekstremno, opravdan je SVAKI razlog kad poslodavac ne želi nekog zaposlenog. Njegova fima-njegova odluka. Znam slučaj gdje je zaposleni bio u firmi svega par godina, dobio otkaz jer firma nije imala posla (ništa nije radio) a sud ga vratio nazad pa je sjedio sam u kancelariji mjesecima ništa ne radeći plus je dobio/la, mislim, 50 ak hiljada odštete/otpremnine. Smijurija. Vani direktor nakon polugodišnjeg izvještaja npr vidi smanjenu dobit zbog neoptimalnog broja zaposlenih i podjeli 20 hiljada otkaza u jednom potezu da bi firma postala konkurentnija. Ili će propasti. Niko s tim nema problema niti se diže velika graja, redovno poslovanje. A šta će taj koga je naš sud vratio u firmu raditi i kakvi će biti njegovi međuljudski odnosi sa poslodavcem? Zašto on uopšte želi raditi u firmi koja njega ne želi? Praksa nam sve govori. Glavninu firmi u BiH koje su propale sahranili su na kraju radnici. U početku ih bude previše a direktori idu linijom manjeg otpora pa ih drže da se ne zamjeraju. Tzv socijalna osjetljivost. Kad firma počne tonuti i daju prve otkaze sud ih vraća zbog rupa u zakonu dok firma ne skonča. Hidrogradnja je klasičan primjer. Evo i Džindić neki dan spomenu, skoro sve firme iz namjenske industrije odlično posluju ali i nekima od tih prijeti potpuni kolaps zbog velikog broja starih tužbi radnika. Interesantno je da radnici koji tuže i dobiju tužbe sami nisu nimalo socijalno osjetljivi kad treba dobiti pare makar to ugrozilo firmu i opstanak preostalih zaposlenih, njihovih kolega (kojih je možda 10 puta više).
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

ummet wrote:Radnicima u BiH prema trenutnim zakonima i sudskoj praksi otkaz nije moguće dati ni po bilo kojem osnovu. Tu je reformu trebalo sprovesti, ali jednostavno previše je uhljeba koji ne daju da se reforma ovog tipa provede. Da firma propadne i ostane dužna radnicima 50 plata, to itekako može. Ali da radnik dobije otkaz po bilo kakvom osnovu, jednostavno nemoguće, odnosno ne dešava se u BiH. Sud vraća kako god i koga god. I to je po meni najveći problem naravno iz ugla poslodavca i investitora. Zato poslodavci imaju mogućnost upošljavanja na "određeno" i to se maksimalno koristi upravo iz razloga da ne dolazi do sudskih sporova, koji uvijek po nepisanom pravilu završavaju u korist radnika. Vjerujte mi da sam u životu vidjeo sve i svašta, od nedolaska na posao više mjeseci do krađe. Ali sud uvijek vraća ljude na posao. Ja ovo "određeno" korisnim maksimalno. Sada je 3god granica, kada se mora napraviti prekid. Pa onda opet 3god. Ko hoće "za stalno" radi kredita ili slično, mora potpisati BIJANKO jednostrani otkaz.
Mislim da je to nezakonito. Ali eto, mi smo svi moralne vertikale iz svoje perspektive, ali su drugi lopovi...

I Mujo misli da je potpuno opravdano ovo što sa ekipom radi u fondovima...
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ummet »

Bez uvrede, ali dečko, utopija je na drugom spratu. Sve dok nije iza rešetaka Mujo je elita društva. Najbolji od najboljih. Privrednik, poduzetnik, spasitelj za našu djecu. Svako radi sta moze i to je to. Probudite se vise!!!
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Čovjek kaže da je nezakonito, što i jeste. Ali ja lično nemam problema s tim jer znam da zakon nije praktičan. Možda bi se taj dokument mogao osporavati na sudu ali vjerovatno ima i neku zakonsku snagu.

Kad smo se već dotakli BL podružnice, SO u tom dijelu ima značajan gubitak premije u odnosu na prošlu godinu.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

ummet wrote:Bez uvrede, ali dečko, utopija je na drugom spratu. Sve dok nije iza rešetaka Mujo je elita društva. Najbolji od najboljih. Privrednik, poduzetnik, spasitelj za našu djecu. Svako radi sta moze i to je to. Probudite se vise!!!
Ne mogu se sjetiti jesi li ti u nekom momentu kritikovao dešavanja na berzi (a nemam kad provjeravati po temama) i s tim u vezi nerad nadležnih organa koji bi to trebali sankcionisati (KOMPV, Tužilaštvo, policija...), ali ako jesi onda nema nikakve dosljednosti u tvojim stavovima. Ako nisi kritikovao nego smatraš da je ovo kod nas sve normalno i da je normalno da svako radi šta može, onda sorry, ali tada nismo na istim talasnim dužinama. U tom slučaju nema nikakve razlike između tebe i njih, samo je razlika u hrabrosti i spremnosti da se ne poštuju pravila, zakoni i sl.

Jebi ga, ne može se malo biti trudan...
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ummet »

Svi smo hoštapleri. Čim živimo tu gdje živimo. Stvari su već poodavno za giljotine i kolca, al vidiš da niko ništa ne poduzima jer se svi traže u ovoj bari. Čast rijetkim izuzetcima. Kojih je jako jako malo. Nije dovoljno da nisi krao, nego da si mogao a nisi! Takvi ljudi su jedino ljudi. Ja svim borcima za pravdu želim iskreno uspjeh, ali znam šta je realno. Ovdje po meni ne postoji kolektivno ispravna stvar. Jer kolektiv i ne postoji. Znam gdje sam, i borim se kako znam i umijem.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Key »

Trgovanje na SOSOR se sada odvija kao prije preuzimanja na FDS i BSNLR.

Iste "mutikaše" se izgleda pripremaju sada za SOSOR. Cijena SOSOR- skoči na 6,30 i na toj cijeni ostane kupovni nalog. Svako ko hoće da proda može prodati po toj cijeni, ali ne ova cijena je previsoka i to treba svući dole, jer SOSOR je nekakav krš koji ništa ne vrijedi. Mi u Vladi bi to poklonili, ali niko neće. :D

Onda ide lagano rušenje sa 67 KM prometa na 6,12 KM i na toj cijeni par dana stoji kupac sa nekih 4000 dionica kupovnim nalogom. Onda se jučer u po trgovanja opozove taj nalog i samo se automatski upari nalog po 6 KM na prometu od 13,000 KM. Moje pitanje je zašto broker nije prodao ove dionice po 6,12 KM kada je mogao, nego je čekao da kupac opozove nalog na 6,12 i spusti ga na 6 da bi upario naloge.

Ako ovako nastave na kraju promet na SASE neći biti ni 4000 KM, koliko trenutno danas iznosi.
Post Reply