Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Elkombar
Posts: 189
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

Hugo wrote: 03 Jul 2024, 16:44 Skoro nemoguca misija jedino kupovati kod svercera a to vec nisu investicije nego sverc
Fiat valute su nemoralne jer su nametnute ljudima protiv njihove volje i protivno njihovim licnim interesima i jer su mehanizam za ozakonjenu pljacku putem obezvrjedjivanja valute. Prisila je kljucna karakteristika fiat valuta jer ih vecina ljudi ne bi prihvatila osim ako im se to ne nalozi. Tijekom zamjene novca u zlatu od strane SAD 1933. godine, bila je potrebna upotreba pravne sile kako bi se gradjani natjerali da ga prihvate.

Ako si prije 10 godina zastekao 2000 KM, danas sa tih 2000. mozes kupiti 30-40 posto manje robe, jer toliko je KM, a i ostale fiat valute, izgubila vrijednost.
Ako si prije 10. godina za 2000 KM kupio prosvercanu uncu zlata, danas ta unca zlata vrijedi preko 4000 KM.


EU stalno spominje nekakvu demokratiju, ljudska prava, slobodu za sve, zelenu energiju, a nikad ne spomenu da nam treba dozvoliti da makar dio plate, ako to zelimo, primamo u zlatu i srebru kako bi stedjeli u zlatu/srebru, da mozemo kupiti/prodati robu za zlato i srebro jer buduci da ljudska bica medjusobno trguju kako bi prezivjela, mogucnost slobodne razmjene vrijednosti za vrijednost prirodno je pravo kao i pravo na zivot, slobodu i potragu za srecom. I preporucuju ti stednju u bankama dok ti inflacija jede ono sto si mukom zaradio, umjesto da ti daju zlato/srebro koje cuva tvoje bogatstvo.
SSenseiSS
Posts: 99
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by SSenseiSS »

Zlato je poprilično loša investicija ako ga porediš sa alternativama, jer nije produktivna imovina. Iako većina zagovornika zlata kao argument navodi njegovu platežnu moć u doba velikih kriza i ratova, oni malo stariji će se sjetiti 90-tih godina i po kojim cijenama se tada kod nas moglo prodati zlato. Razlike između tržišne cijene izvan BiH i one koju su nudili u BiH su bile tolike da je tada nastalo nekoliko poznatih ratnih profitera.
montypython
Posts: 4037
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by montypython »

Šta bi po tebi bile alternative? To sa produktivnom imovinom je mislim od Warrena Buffeta. Međutim činjenica je da smisao zlata nikad i nije bio da donosi prinos i da se u mirnim vremenima takmiči sa dionicama firmi koje su trenutno u trendu, kravama muzarama ili drugim formama vrijednosti poput nekretnina i slično. Kad su u trendu. Glavni smisao zlata je da čuva vrijednost, ono što vani zovu store of value, ne bih ga čak ni zvao investicijom, mada može biti. Naime zlato je zaštita od budalaština. Vlade štampaju fiat valute i time slabe njihovu vrijednost kreirajući inflaciju. 2000., godine npr unca zlata je vrijedila 300 dolara, danas 2350. Slično je sa svim ostalim Fiat valutama. Tih godina početkom ovog vijeka imali smo dot com bubble gdje su dionice internet i sličnih firmi bukvalno odjednom sletjele na skoro pa nulu a vlasnici takve "produktivne" imovine koja je donosila ogroman prihod odjednom izgubili sve. Slično se desilo sa nekretninama 2008 i 2009, opet strahoviti padovi, bankroti samoubistva... Zlato nema takvih problema, nema skokovitih uzleta, ali ni padova. Niko ga ne može naštampati ni u štampariji ni na enter. Količina je ograničena za sva vremena. U principu ono kupuje isto robe uvijek manje više. Koliko je koštao stan ili kuća prije 100 godina toliko je u težini zlata i sad manje više. Povremeno zaostaje a onda to relativno brzo nadoknadi i u periodima tog ubrzanog rasta se može i zaraditi i na porastu vrijednosti a ne da je samo store of value. I nije samo da ono vrijedi samo kad su ratovi i drastični poremećaji. To se previše potencira a nije suština. Porast zlata u ratovima je kratkotrajne prirode, važnija je funkcija zaštite od inflacije i generalno od gubitka svega. Jer ima trenutaka kad je moguće da sva imovina bez obzira u kom je obliku bukvalno ispari. Neću ni pominjati novac na banci po 1,5 % uz godišnju inflaciju od 15% što smo imali pretprošle godine kad su ljudi držeći to oročeno na banci izgubili par milijardi a da to i ne znaju. Treba li pominjati bitcoin koji je čas 70 hiljada a čas poslije 50 ili 30. I Tesla je svoje dioničare zavio u crno a tek ćemo vidjeti šta će biti sa Nvidiom i 7 veličanstvenih na Nasdaqu od kojih to neki već nisu a za ostale je samo pitanje koliko će dugo do tvrdog slijetanja.
SSenseiSS
Posts: 99
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by SSenseiSS »

Mnoge su alternative i ne zagovaram ni jednu kao jedinu opciju.

Imalo je i zlato svoj bear (ili u najmanju ruku sideway) market od 1980. pa sve do krize 2008. kada je ponovo uzletilo, i to u odnosu na "sve slabiji" dolar. Da li se za uncu kupljenu 1980. moglo kupiti isto robe 2000. godine? Onaj ko je 80-tih bio u najboljim godinama svog radnog vijeka i tada "štedio" u zlatu, nije se baš sjajno proveo u penzionerskim danima. Niko ne živi 200 godina pa da mu je svejedno, osim ako ne mislimo na štednju za buduće generacije, ali mislim da većina sudionika ovog foruma ima mnogo bliži vremenski horizont.

Evo ilustracije koja pokazuje S&P 500 indeks izražen u zlatu: https://www.macrotrends.net/1437/sp500- ... atio-chart. Treba biti svjestan da se sva tržišta, pa tako i zlata, kreću u ciklusima i da nije nikada pametno biti 100% izložen samo jednoj vrsti imovine.
SSenseiSS
Posts: 99
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by SSenseiSS »

A da, kad skontaš da u Americi i supermarketi, čini mi se Costco, prodaju zlatne poluge, mislim da je jasno u kojoj fazi ciklusa se trenutno nalazimo.
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

Uvijek je u pitanju iznos.
Ko ima 1000 maraka ušteđevine ne ulaže isto kao neko sa 100.000 ili neko sa milion maraka.
Primjer prvi:
Imam dobre prihode ali sam rasipan i trosim novac na gluposti.
Opcije su kupovina zlata, kupovina dionica, kupovina nekretnine na kredit.
Primjer drugi:
Imam ustedevinu od 100.000 ali nemam više dovoljan prihod za zivot, treba mi neki prihod da ne potrosim usteđevinu.
Opcija kreditnog zaduženja otpada jer ne mogu vraćati kredit, opcija kupovine zlata otpada jer mi ne daje prinos.
Ostaje mi samo opcija kupovine dionica sa dividendom.

Primjer treći:
Prodao sam neku imovinu, firmu i nemam više zelju da radim. Naplatio iznos od milion ili više maraka.
Mogu uložiti i u zlato i u dionice i u nekretnine, mozda i poljoprivredno zemljiste ili šumu.
Nisu ludi milijarderi koji kupuju poljoprivredno zemljiste.
Naravno to je ulaganje za generacije iz ulagača, kao sto je to bilo i prije sto godina.
Da imam neki veći iznos ja bi ulozio u imanje, samoodrzivo.
I po pitanju energije i po pitanju hrane.
Ali nemam 500.000 za takvo ulaganje.
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Sabur2 »

Dobro ulaganje za generaciju nakon tebe jeste zemljište u subrubanom dijelu. Može se naći jeftino i onda se može ili kultivisati, izgraditi ili ostaviti tako dok se urbano područje za 30-40 godina ne približi te mu višestruko podigne vrijednost samim time.
Ako je u međuvremenu kultivisano i izgrađeno, dobija vrijednost nekretnine u urbanom području, a u u toku procesa je u tome svemu uživao i vlasnik.
I za to nisu potrebne neke prevelike cifre.
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Dejan118 »

Sabur2 wrote: 04 Jul 2024, 09:51 Dobro ulaganje za generaciju nakon tebe jeste zemljište u subrubanom dijelu. Može se naći jeftino i onda se može ili kultivisati, izgraditi ili ostaviti tako dok se urbano područje za 30-40 godina ne približi te mu višestruko podigne vrijednost samim time.
Ako je u međuvremenu kultivisano i izgrađeno, dobija vrijednost nekretnine u urbanom području, a u u toku procesa je u tome svemu uživao i vlasnik.
I za to nisu potrebne neke prevelike cifre.
U drzavi koja ima odliv stanovnistva to nije dobro ulaganje.
U drzavi kojoj prijete ratovi nemiri politicka previranja korupcija pravna nesigurnost najbolje je imati zlato.
Zlato mozes staviti u torbu i u slucaju katastrofa zapoceti zivot u nekoj drugoj drzavi.
Zlatom mozes kupiti slobodu platiti zivot ili platiti da ti oslobode porodicu. Ko je imao zlato u ratu bilo mu je lakse da prezivi.
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Sabur2 »

Dakle pričamo o ulaganju za generaciju nakon tebe, u uslovima da si već namirio svoje potrebe.
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Dejan118 »

O tome se moze diskutovati na nekoj temi nekretnine.
Ovo je tema o zlatu. Tesko je kupiti fizicko zlato. Mada na olx ima dukata lancica ali prave plocice iili poluge je tesko nabaviti .
Post Reply