BH Telecom

panzer
Posts: 12099
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

evo link:
http://www.bne.eu/story4294/Turkcell_pu ... tion_spree

A ovo je na postavljeno na dosta mjesta.

Ipak najbolje je pogledati na izvoru:
http://haber.gazetevatan.com/Haber/495115/1/Gundem


Kako kažu nakon dosta neuspješnih ponuda za više telekoma u zemljama oko Turske, panično pokušavaju kupiti nešto dok su cijene povoljne i dok u kasi imaju oko 6 milijardi KM odnosno 6,2 milijardi lira.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Od presude u slučaju Desnica Radivojević moglo bi zavisiti u kojem pravcu će ići proces privatizacije BH telekoma, kao što sam pisao u prijašnjim postovima. Onaj za čijeg mandata se rasproda ovo nacionalno blago, mogao bi obezbjediti eventualno još 4-8 godina vlasti. SDP se neće libiti da uđe u ovaj aranžman, jer im je u ovim posljednjim dešavanjima ozbiljno opao rejting kod bošnjačkog naroda, a čega je Lagumdžija itekako svjestan. Ovim potezom (prodajom telekoma) mogao bi se pokušati održati na vlasti, ali prema mojim procjenama, već je napravio mnogo grešaka da će i sa parama od eventualne prodaje telekoma biti teško da se održi na vlasti. Obzirom na navedene procjene može se očekivati da povuče očajnički potez, te prijateljskom Turskom narodu prepusti Telekom.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

"TURKCELL" ZAINTERESIRAN ZA PREUZIMANJE TRŽIŠTA
Turci žele "BH Telecom", Vlada FBiH protiv prodaje! "BH Telecom"
Najveći turski telekom operater "Turkcell" zainteresiran je za investicije u balkanskim zemljama, među kojima je i BiH, ali trenutno ne postoji konkretan projekt koji je usmjeren ka "BH Telecomu", rečeno je "Avazu" iz ove kompanije.

Oni nisu potvrdili ni demantirali informaciju da postoji mogućnost da će u narednom periodu istaći ponudu koja bi se ticala "BH Telecoma".

Bez kontakata

Ministar prometa i komunikacija BiH Enver Bijedić kazao je za "Avaz" da federalne vlasti nisu imale nikakvih pregovora ni kontakata s "Turkcellom" te da nisu upoznate s njihovim aktivnostima kada je riječ o eventualnom ulasku na bh. tržište.

Federalne vlasti izuzele su "BH Telecom" iz procesa privatizacije državnih kompanija. Bijedić nam je kazao da prodaja "BH Telecoma" trenutno nije tema razgovora u Vladi Federacije BiH.

No, nezvanične informacije govore da su Turci već počeli "snimati" stanje u "BH Telecomu". Iz ove firme dali su nam naznake da takva saznanja nisu bez osnova.

- "Turkcell" uvijek prati potencijale za investiranje u susjednim državama. Balkanske zemlje jedna su od regija za koje smo zainteresirani. Kada je riječ o BiH, sve što možemo reći jeste da u ovom trenutku ne postoji projekt pokrenut ka "BH Telecomu" - rečeno nam je iz "Turkcella".

Nove investicije

Kompanija, čije je sjedište u Istanbulu, prije nekoliko dana dala je ponudu za preuzimanje drugog najvećeg bugarskog operatera mobilne telefonije. Osim toga, "Turkcell" je jedan od ponuđača koji su ušli u finalnu rundu za 75 posto udjela u "Kosovo Post and Telecommunications Corporationu".
http://www.avaz.ba/vijesti/teme/turci-z ... iv-prodaje
Ne znam samo na osnovu čega je avaz iz ovog teksta zaključio i sklepao ovakav naslov "Vlada FBiH protiv prodaje!"
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

A jel zna netko tko je vlasnik Turkcella?

Hvala na odgovoru!
panzer
Posts: 12099
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sonera Group = 37,09 %
(Türk) Çukurova = 13,81 %
(Rus) Alfa = 13,22 %
Mv Holding = 2.32 %
ostali institucionalni = 0.01 %
mali dioničari (uključujući i NYSE)= 33,55%
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

panzer wrote:Sonera Group = 37,09 %
(Türk) Çukurova = 13,81 %
(Rus) Alfa = 13,22 %
Mv Holding = 2.32 %
ostali institucionalni = 0.01 %
mali dioničari (uključujući i NYSE)= 33,55%
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkcell ovdje piše malo drukčije. Bilo je dosta povuci potegni oko vlasničkih udjela zadnjih godina u ovoj kompaniji.
Zna li se tko stoji iza Sonera group?

Mislim da ovaj drugi većinski mora predati svoj udjel prema nekom dogovoru prvom dioničaru.
Šturo se može naći na netu o tome.

Ameri sve pokolopili. Kakva Europa i bakrači..
Do jučer mislio da je Deutche bank njemačka banka, kad ono samo podružnica američkih banaka.

Dugoročno za male dioničare ne bi bilo loše da uđu u Bh tel.
Možemo očekivat umjeren rast cijene i veće dividende ako uspiju kupiti 50%+1 dionicu.

Doduše, trećina radne snage će biti posječena kad se privatizira jer neće biti uhljebljavanja. uhljebit će se jedino oni koji odrade privatizaciju kao kod HT-a u Hrvatskoj. Ali nek se nešto događa. Bolje sve od ove učmalosti i nelikvidnosti.
panzer
Posts: 12099
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Postavio sam prečišćeno vlasništvo iz sredine 2010. jer prema wikiju turkcell holding je vlasnik 51% samog turkcella pa to onda ništa ne pokaže. U prvom dijelu ove godine se vodio sudski spor oko Cukurova holdinga jer ga rusi odnosno Alfa grupa pokušavaju preuzeti u cjelosti čime bi svoj udio u turkcellu povećali na 27 %.

A telia sonera je valjda poznata grupacija.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Htio sam ovo komentarisati jučer, ali sam znao da Avaz neće odoliti da poentira.
Naime, jasno je da Radončić i SBB očekuju BH Telecom u miraz u novoj federalnoj većini i zato prave atmosferu "odbrane" nacionalnog blaga. A u stvari priželjkuju da rade ono što je do sada radila SDA. Međutim surova stvarnost će ipak natjerati bilo koju vladu da ipak ide u prodaju telekoma, jer jednostavno nema novaca za brži razvoj, inače bi bilo životarenje sljedećih 4-5 godina.

http://www.avaz.ba/vijesti/komentar-dana/sacuvati-blago
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

proleter wrote:Htio sam ovo komentarisati jučer, ali sam znao da Avaz neće odoliti da poentira.
Naime, jasno je da Radončić i SBB očekuju BH Telecom u miraz u novoj federalnoj većini i zato prave atmosferu "odbrane" nacionalnog blaga. A u stvari priželjkuju da rade ono što je do sada radila SDA. Međutim surova stvarnost će ipak natjerati bilo koju vladu da ipak ide u prodaju telekoma, jer jednostavno nema novaca za brži razvoj, inače bi bilo životarenje sljedećih 4-5 godina.

http://www.avaz.ba/vijesti/komentar-dana/sacuvati-blago
Već mi je odavno muka kad se u medijima BHTelecomu tepa kao nacionalnom blagu, obiteljskom srebru ili zlatnoj koki. Čim osvane takav naslov znam da je muljaža. To je kompanija kao i svaka druga i obična je manipulacija pokušavati u narodu igrati na neku emocionalnu žicu. Ja lično nemam ništa protiv bilo kojeg vlasnika ako dobro vodi firmu. Činjenica je da je sada dobit od cca 140 ak miliona i da dividenda donosi oko 10 ak posto dioničarima. To izgleda dobro, međutim taj solidan povrat nije rezultat kvaltetnog vođenja nego preniske trenutne tržišne cijene.
Siguran sam da BH Telecom može imati preko 180 miliona dobiti bez problema da se kvalitetno vodi i da nema ovog nenormalnog prezapošljavanja. Meni lično je dobar svaki vlasnik koji će povećati efikasnost i dobit. Ne mora se firma prodati ni Turkcelu niti bilo kome drugom ako će država kvalitetno upravljati. Međutim sumnjam nešto u to. Vidimo da u svakoj firmi gdje je vlasnik/upravljač država ili čak gdje ima većinski udio isplivavaju svakakva ispumpavanja i pljačke. Treba li ići dalje od Bosnalijeka (gdje država kao najveći dioničar nije godinama imala pojma šta se dešava), FDSa a evo kako vidimo i Energoinvesta. Nisu to državne firme, dakle naše, kako nas pokušavaju uvjeriti već čisto stranačke mašine za isisavanje para. Po meni jedini glogov kolac za to je privatizacija,
Naravno tu je napravljena zamjena teza. U privatizaciju je prije 10 godina poslano samo groblje od firmi, manje više ono što je bilo pred raspadom ili bankrotom već tada. I kad je to riknulo, a riknulo bi i bez privatizacije iskoristili su to kao dobar argument da huškaju protiv "pljačkaške privatizacije" kad god priprijeti opasnost da se mora prodavati neka od njihovih zlatnih koka koje oni pljačkaju mnogo beskrupuloznije nego što bi to bilo koji strani investitor.
Lično mislim da i ako SDP SBB preuzme telecom od SDA da se neće puno promijeniti, pokušaće i oni da utrpaju sve svoje rođake koje mogu do nivoa kad se neće moći sjediti u kancelarijama jer neće biti dovoljno mjesta. Što se tiče eventualne prodaje/privatizacije (u koju sad sumnjam jer mislim da će u narednom preiodu Avaz biti oglasna ploča Vlade) mislim da bi sve ispod minimalne cijene 40 KM po dionici (odnosno cca 20-godišnje dobiti) bila izdaja (da i ja unesem malo dramskog naboja). Ako se ne može postići ta cijena ne treba ni prodavati.
panzer
Posts: 12099
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Privatizacija telekoma je uvijek tema za glabanje. uvijek je aktuelno,treba prodati ne treba prodati.
Ali generalni pogled je da dokle god BH telecom posloje solidno, neće ići u privatizaciju. Može se svašta reći o toj firmi ali ukupan dojam poslovanja je pozitivan, pogotovo za ljude koji gledaju samo rezultate.

Što se tiče same cijene po kojoj bi nekada mogao biti prodat, sumnjam da će postići neku ekstra cijenu. Kupci danas ne nude neke velike cijene, puno realnije se razmišlja u odnosu na period od prije 5-6 godina.
Post Reply