Vispak

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vispak

Post by slucajni prolaznik »

Kad učesnik polemike ( koju sam inicira ) ne može da prepozna rječi koje je sam napisao i onda drugog učesnika pita da li mu je to motiv , ovome drugome naprosto preostane da prekine polemiku …ajde hladne glave pročitaj predzadnju rečenicu tvog posta koji sam citirao …to si ti napisao čovječe , ne ja …ja sam se samo nadovezao i rekao da uz prilično loš zakonodavni okvir , ovakvu burzu ,ne možeš ni očekivati bolje ..
Ajd o stanovima ,kućama , parkovima i ostalim zelenim površinama ćemo nekom drugom prigodom …uživaj …LP
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

U potpunosti se slažem sa mišljenjima da je ovako koncipiran zakon o prisilnom otkupu nepravedan i da ga većinski vlasnici zloupotrebljavaju. Međutim, nešto razmišljam kako nema niko pametan da kupi 5% dionica (oko 75.000 kom) ovog emitenta (Vispaka) pa da ga preproda većinskom vlasniku ili da zajedno sa njim napravi squeeze out! To bi bilo od korist i za ostale male dioničare jer bi neminovno dovelo do povećanja cijene dionice. Evo gledam listu prvih 10 dioničara i vidim da je i ovaj što je imao 1,2 % poceo prodavati (umjesti da kupuje :) ), a AS je povećao udio na 90,3%.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Investitor wrote:U potpunosti se slažem sa mišljenjima da je ovako koncipiran zakon o prisilnom otkupu nepravedan i da ga većinski vlasnici zloupotrebljavaju. Međutim, nešto razmišljam kako nema niko pametan da kupi 5% dionica (oko 75.000 kom) ovog emitenta (Vispaka) pa da ga preproda većinskom vlasniku ili da zajedno sa njim napravi squeeze out! To bi bilo od korist i za ostale male dioničare jer bi neminovno dovelo do povećanja cijene dionice. Evo gledam listu prvih 10 dioničara i vidim da je i ovaj što je imao 1,2 % poceo prodavati (umjesti da kupuje :) ), a AS je povećao udio na 90,3%.
Ma nema ni potrebe da radi (ili rade) squeeze out. Trebalo bi samo da sačeka dividendu. kako rekoh godišnji povrat je 40 i nešto % cijene. Drugo pitanje je da li bi to dovelo do povećanja cijene (znaš na šta mislim) a u svakom slučaju ni blizu realne. Kupovali bi ljudi sigurno ali ta tiha prijetnja mogućeg squeeze puta jednostavno rastjeruje svakoga. Ja sam kupovao prije a sad bi kuću prodao da dokupim još, ne pitajući za cijenu, da nije toga. Uz to Asu ne treba partner da kupi ostatak oni kupuju već dugo a cijena ne mrda. Mogu kupiti ne 5% nego svih 10 samo od ove polugodišnje dobiti. Realno niko ih ne može ugroziti ni sa ovih 90% tako da postoji mogućnost i da neće ni ići na (ipak neprijateljski, sa potencijalnim problemima i povlačenjem po sudovima) squeeze out. Međutim sama ta mogućnost uništava cijenu. I to ne samo na ovom emitentu.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Usput, i u Klasu koji ima veliki porast dobiti (1,7 m) imaju preko 90 % vlasništva ima već par godina, i nisu išli na squeeze out odnosno bolje reći ne vidim da nešto navaljuju da steknu 95 %.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Mislim da me nisi razumio, poenta je u u tome da meni nije jasno kako neko ko ima pare ne vidi mogucnost da enromno zaradi. Jer kupovinom 5 % udjela vecinski vlasnik ne bi bez njega mogao koristiti prisilni otkup. Ukoliko si spreman da se udruzimo i kupimo ovih 5% i ja bih prodao neke nekretnine :)
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Investitor wrote:Mislim da me nisi razumio, poenta je u u tome da meni nije jasno kako neko ko ima pare ne vidi mogucnost da enromno zaradi. Jer kupovinom 5 % udjela vecinski vlasnik ne bi bez njega mogao koristiti prisilni otkup. Ukoliko si spreman da se udruzimo i kupimo ovih 5% i ja bih prodao neke nekretnine :)
Ma razumio sam ja. Međutim ne bih mogao, principijelno, učestvovati u nekakvom squeeze outu, koji smatram pljačkom, ni posredno. Jedno je posjedovati dionice firme koja ima eksplozivni rast i dobijati solidnu dividendu, ili iste prodati kad im cijena naraste, (što je valjda smisao berze) a drugo zaraditi tako da ojadiš druge makar i iz druge ruke. Osim toga mnogo je nepoznanica u tome što si spomenuo. Da li bi većinski uopšte otkupio tvoje i da li ga uopšte interesuje squeeze out? Ili npr, sad ima slobodnih recimo 10 ak %, i kupuješ ti kupuješ na slobodnom tržištu da nabereš tih 75 hiljada a cijena raste eksponencijalno (ako ne bi bilo nelegalnih radnji i plaćanja dijelom ispod stola cijena bi nakon nekoliko prvih hiljada otišla na 10 KM po dionici, pa ako bi nastavio, na 15 i više. I dođeš ti tako do do recimo 40 hiljada kom cijena je npr 25 u tom trenutku a prosjek tih 40 hiljada recimo 18 KM po dionici. Skupljeno dakle cca 2,5 %. I onda otkriješ da većinski dioničar već ima 96%, kupio, skupio, udružio se s nekim ko hoće. I slijedi prisilni otkup po recimo ponderisanom prosjeku od npr 11, (tvojih 40 hiljada i još mnogo nekih drugih hiljada po recimo 7,5) dakle prisilni otkup i tvojih dionica koje si plaćao rekosmo npr 18 po dionici. I gubitak od -7x40000. Ne znam da li to tako funkcioniše i može ali mislim da da, zato i govorim da je ovakvo zakonsko rješenje sumanuto.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

A sta ako je predjen prag od 95% i koristi se pravo otkupa preostalih dionica a neko od tih preostalih dionicara je zalozio dionice ili su pod teretom? Sta je s tim dionicama?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

insider wrote:A sta ako je predjen prag od 95% i koristi se pravo otkupa preostalih dionica a neko od tih preostalih dionicara je zalozio dionice ili su pod teretom? Sta je s tim dionicama?

Evo odgovora:
Na opterećenim dionicama, Registar je
proveo postupak brisanja
ograničenja ili pljenidbe na
dionicama po nalogu
nadležnog
organa,
izvršio prijenos dionica na ponuditelja, koje će ostati
slobodne, nakon čega je Registar blokirao isplatu novčanih sredstava manjinskim dioničarima, nakon
čega će
izvršiti prenos novčanih sredstava na nadležni organ.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... egovini%3f
Nisam znao da su ovi odnosi. Mislio sam da Vispak sa Zlatnom Dzezvom ima potpunu dominaciju. Iz ovoga se vidi da su potencijali za rast ogomni, ali i rizici. Vispak je vrlo tanak i pasivan sa marketingom. Ogranicili su se na nosanje one velike dzezve po dogadjajima sto je samo po sebi OK ali nedovoljno. U medjuvremenu Brazil i Grand te bombarduju reklamama na tv, sa dzambo plakata, interneta i sl gdje Vispaka prakticno nema nikako. U shoppping centrima, bar ovdje gdje ja zivim, od Brazil kafe prave se zidovi na rafovima dok Zlatnu dzezvu jedva nadjes, posebno u Bingu. Jednom ili dvaput sam im (Vispaku) i ukazao na to ali je i iz njihovog odgovora bila vidljiva pasivnost. Na marketingu se ne stedi posebno u ovoj bransi, posebno ne kad povecas proizvodne kapacitete za 100%.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

I ja sam iznenađen ovim odnosom zastupljenosti, međutim kada se malo bolje razmisli nije to ni čudno jer sumnjam da u manjem entitetu Zlatna džezva ima i približnu prođu kao Grand u FBiH. A ovo za trendove mladih u budućnosti kad je u pitanju vrsta napitaka od kafe je priča za sebe, i o njima menadžment mora razmišljati.
Post Reply