Energoinvest

panzer
Posts: 12114
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Taj osvrt bi trebalo izdvojiti da stoji kao dijagnoza ekonomije javnih preduzeća.

Činjenica je da treba izmijeniti politiku prema poslovanju javnih preduzeća ali tu jedan čovjek ne može ništa uraditi. Potrebna je ekipa, niz ljudi sa zajedničkim ciljem da ekonomija krene onim putem kojim je davno trebala krenuti. Ja takvu ekipu za sada ne vidim.
Ja i dalje vidim populariste koji probleme guraju pod tepih i čekaju da se to prelomi preko tuđih leđa odnosno neke druge vlasti a kao što vidimo u ostalih zemljama, na kraju se uvijek prelomi preko leđa građana.

Evo i ovdje imamo na temu o kojoj smo ranije pričali:
http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/vlad ... rjesenjima

Da je ovaj Energoinvest ranije imao pravu podršku države, sada bi sam mogao napraviti fabriku a ne čekati nekakve turke da daju 6 miliona eura.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Auu monthy, koji tekst, ja ne bih ovoliki tekst pisao bez naknadae :lol: :lol:
Šalu na stranu, slažem se sa 99 % iznesenog ali ne i sa ovim iz prethodnog komentara :

"Volio bih da se ENISR pokrene, mogao bi to biti motor za cijelu zemlju".

Ne vidim kako bi i u idealnom slučaju ENISR mogao pokrenuti cijelu zemlju. kako reče sam direktor, oni su samo inženjering firma ka osim one zgrade (i sumnjivih fabrika u Meksiku) nema nikakvu imovinu ni proizvodnju!
Energoinvest je nekada bio ime kada je u sastavu SOUR-a bio Aluminij, Tvornica glinice, rudnici boksita, desetine tvornica razne opreme itd itd...
Njihov domet je jako ograničen, a zemlju mogu pokrenuti samo veliki javni radovi kao TE Tuzla 7, koridor Vc, hidroelektane, rekonstrukcije u okviru Elektroprenosa (oko 300 mil KM u sljedećih 4 godine).... a oni mogu da se pomalo ogrebu od ovo, ako budu u nekom jakom konzorciju.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

@proleter: za tekst, mislio sam napisati samo par recenica i onda se pisuci naljutio na sve te gluposti i zanio. U vezi Energoinvesta: sada jeste samo inzinjering firma ali mislio sam ako bi ga se podrzalo mogao bi i u proizvodnju kao sto je ta prva fabrika, a onda jedno vuce drugo, treba ti dalekovod, zasto ga samo projektovati zasto ga ne izraditi, treba ti transformator zasto ga ne izraditi, treba ti keramika za izolaciju, treba ti pamet, zaposliti kvalitetne inzinjere uz dobru platu...itd. Motor u tom smislu, dakle u kondicionalu i to jedino uz strucno rukovodjenje i podrsku drzave. A za to kao sto i Panzer rece trebao bi na vlasti biti neko s vizijom plus opozicija da ne podmece klipove.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

panzer wrote:Taj osvrt bi trebalo izdvojiti da stoji kao dijagnoza ekonomije javnih preduzeća.

Činjenica je da treba izmijeniti politiku prema poslovanju javnih preduzeća ali tu jedan čovjek ne može ništa uraditi. Potrebna je ekipa, niz ljudi sa zajedničkim ciljem da ekonomija krene onim putem kojim je davno trebala krenuti. Ja takvu ekipu za sada ne vidim.
Ja i dalje vidim populariste koji probleme guraju pod tepih i čekaju da se to prelomi preko tuđih leđa odnosno neke druge vlasti a kao što vidimo u ostalih zemljama, na kraju se uvijek prelomi preko leđa građana.

Evo i ovdje imamo na temu o kojoj smo ranije pričali:
http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/vlad ... rjesenjima

Da je ovaj Energoinvest ranije imao pravu podršku države, sada bi sam mogao napraviti fabriku a ne čekati nekakve turke da daju 6 miliona eura.
Procitah i ovaj tekst na linku iz Oslobođenja, sad se sjetih već sam ga pročitao kad je objavljen. Šta reći, naravno slažem se potpuno, uvijek sam bio da se znanje i stručnost plati. Za mene nema problema ni da se dovedu stranci stručnjaci menadžeri na takva važna mjesta, ali nema potrebe, mislim da ima i domaćih stručnih ljudi.
Ima li boljeg primjera za važnost managementa od Segija Marchionnea koji je prije svega 10ak godina digao tadašnjeg posrnulog Fiata iz pepela i doveo ga ponovo na nivo globalnog lidera da bi onda sa Fiatom počeo kupovati dionice Američkog diva Chryslera (i na kraju mislim kupiti i većinski paket) koji je također bio pred bankrotom, i izvući i njega i dovesti ga u profitabilne vode. I šta sad raditi i koliko platiti takvog čovjeka koji je dioničarima tih firmi spasio/zaradio milijarde i još spasio stotine hiljada radnih mjesta. Prema našim genijima trebalo bi mu dati recimo 5-6 prosječnih plata ali 7 bi mu možda bilo previše
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Ma ovo je mila majka da čujete prijedloge Plenuma u TK.
Došli kod premijera Umihanića sa zahtjevom da se smanje plaće i naknade u javnim preduzećima, općinama, vijećima, nadzornim odborima...i to tako da najveći koeficijent ima načelnik i to 2 x prosječna plaća u FBiH pa nadole.
Elem da skratim, sve tako naniže do plaće uposlenika u organima uprave od 0,45 % od prosjeka.
Prvo, ne znaju da bi to značilo smanjenje samog prosjeka na nekih 600 KM i pada prihoda u penzione i druge fondove.
A onda kada se to izračuna dođeš do toga da bi neki pravnik, ekonomista, inženjer u organima lokalne samouprave radio za 300 KM mjesečno :lol:
Ovi Pol Potovci su se pravo ufurali, mada se za rad u komisijama i izdvajanja za stranke slažem.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Ne bih da odem previse off topic pa cu pokusati skratiti. O pomenutoj bratiji sam stosta rekao na klixu. Ukratko sve najgore. Cudna je i sama ta kvazirevolucija 4 mjeseca pred izbore da ne kazem da je struktura "revolucionara" pravi who is who neradnika, probisvjeta, populista, demagoga, egzibicionista, luzera, promasenih rezisera i sl. Svjedok sam da su ovdje gdje ja zivim neki jadni ljudi koji su poremeceni i bolesni kupljeni sa ulica i odvodjeni na "spontane" proteste u SA da nesto vicu tamo. Cudno je da oni s jedne strane maltene traze kolhoze i sovhoze, a s druge gaje veliku (i uzajamnu) ljubav za covjeka s tornjem i privatnim avionom. Meni je direktno od strane jurisnika poruceno da se zbog verbalnih napada na "komandu" (ovo im je slucajno izletjelo) prave spiskovi neistomisljenika i kriticara, za likvidaciju, "ako njihovi pobjede". Dakle, kvalifikacija Polpotovci je pun pogodak. Sve ovo ne znaci da neki njihovi zahtjevi ne stoje (npr smanjenje administracije i sl).
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Moje misljenje je da je ova dionica najpotcjenjenija od svih, trenutno se moze kupiti za 2 i kusur KM.

Kad-tad ce doci do privatizacije.....
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Energoinvest

Post by yugo »

Mnogo optimizma oko Energoinvesta, pogotovo u poslj godini, evo sad i ovo:

http://www.klix.ba/biznis/otvorena-nova ... /140604129
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Dobili posao u Alžiru, izgradnja dvije trafo stanice - vrijednost 52 miliona EUR (najveci projekat u modernoj historiji Energoinvesta)
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Vidio sam ovo u novinama danas, povrsina trafostanice kao 34 fudbalska igralista. Svaka cast. Nadam se da ce im i dobit poceti rasti uz ovakve poslove a ne samo da uvijek bude oko pozitivne nule. Inace slozio bih se da je uz ovu cijenu sada (oko 2 KM, knjigovodstvena mislim 12) ENISR jedna od najpotcjenjenijih dionica na Sase. Uz pravo rukovodjenje ovo ce skociti visoko.
Post Reply