Fabrika duhana Sarajevo

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Zaboravio sam napisati da je ova količina od 1789 sa oznakom A ( "sve ili ništa").
To jasno govori o namjeri da i ne želi prodati nego da obara cijenu ispod 64 KM
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Ma što se tiče ove dionice sigurno nema promašaja prilikom investicije.Samo kad sam pregledao portfolio ove kompanije vidi se njena jačina.Mislim da je Vlada FBiH neće ovo dionicu prodavati ispod knjigovostvene vrijednosti.
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Bugarski holding "Bulgartobako" do polovine februara trebao bi preuzeti banjalučku fabriku duhana. Većinski vlasnik Fabrike Nebojša Antonić, u petak je u Beogradu razgovarao sa predstavnicima bugarskog holdinga, te je potpisivanje kupoprodajnog predugovora, dogovoreno za kraj januara, a zatim i prodaja, dok uslovi ove trgovine, nisu poznati.

Bulgartabako je prije kupljen od strane BT Investa za koji se kaze da je u vlasnistvu druge najvece ruske banke VTB.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by graditelj »

Na posljednjoj proslogodisnjoj sjednici Nadzornog odbora Fabrike duhana Sarajevo (FDS) menadžment ove kompanije na čelu sa direktorom Edinom Mulahasanovićem članove Nadzornog odbora upoznao je sa pesimističnim poslovnim prognozama i projekcijama za 2013. godinu. Naime, od 2009. do kraja prošle godine zabilježen je pad tržišta za 35 procenata, što ozbiljno utiče na poslovanje FDS-a. Mulahasanović je upozorio članove Nadzornog odbora da će, ukoliko namjerava predstojeću 2013. godinu završiti pozitivnim poslovnim rezultatom, FDS morati ili smanjiti broj zaposlenih ili smanjivati plaće. Na to je reagovao član Nadzornog odbora Jasmin Jaganjac, koji je rekao da će sa pesimističnim prognozama morati upoznati premijera Federacije BiH Nermina Nikšića i ministra finansija Antu Krajinu. Na to mu je direktor Mulahasanović odgovorio da su premijer Nikšić i ministar Krajina uvijek dobrodošli u FDS, ali da bi Jaganjcu bilo pametnije da ih odvede na pijacu Ciglane, gdje se prodaju nelegalne cigarete i rezani duhan, od čega država i Federacija BiH nemaju nikakve koristi. “Nas interesuje zaštita i ukidanje crnog tržišta“, rekao je Mulahasanović
SB
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Ali ih to ne sprijecava da i dalje ulazu u dionice.
Po trenutnim cijenama na berzi fds posjeduje dionice u drugim kompanijama u vrijednosti skoro 20 miliona km(na to treba dodati i hotel u srebrenici sa ulozenih oko 10 mil., i preuzeti lanac trafika). Po nominalnoj cijeni ili vrijednosti kada se aktivnosti na berzu vrate u normalu, ta vrijednost ce i daleko veca biti.

Procenti u kompanijama na berzi:
3,65% Bor Banka
20,14% Zif Bonus
56,65% Duhan Zenica
12,98% Zif Mi Grup
15,23% PBS Banka
2,58% Prevoz rudnika Kreka
13,74% Remontaza Tuzla
94,% Upi poslovni sistemi
94% Univerzalpromet Tuzla
19,72% Vakufska Banka
Hotel U Srebrenici
Lanac trafika
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Na to mu je direktor Mulahasanović odgovorio da su premijer Nikšić i ministar Krajina uvijek dobrodošli u FDS, ali da bi Jaganjcu bilo pametnije da ih odvede na pijacu Ciglane, gdje se prodaju nelegalne cigarete i rezani duhan, od čega država i Federacija BiH nemaju nikakve koristi. “Nas interesuje zaštita i ukidanje crnog tržišta“, rekao je Mulahasanović
Primjetio sam da je ovo postala masovna pojava. Veliki broj pušača se prebacuje na rezani duhan jer ako neko puši jednu kutiju na dan to znači da mjesec potroši oko 100 KM. Pošto država ne misli smanjivati akcize nego ih čak povećavati a proizvođači ne mogu ići ispod neke svoje cijene to znači da će korištenje rezanog duhana dobiti konstantu.

Zašto se ta FDS onda ne bi malo okrenula i tom tržištu "siromašnih" pušača na kojem je uvijek bila glavna sa jeftinom drinom. Može opet ići na jeftinu drinu ili napraviti nišu rezanog duhana i onih motalica za cigarete. Bar da taj dio pokriju odnosno pokušati pronaći profit.

Pod uslovom da prodaja rezanog duhana nije zabranjena zakonom. To ne znam ali sve je moguće.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Ako je suditi prema nekim pokazateljima dobit FDS bi trebala biti na prošlogodišnjem nivou.Međutim osnovni problem u ovoj kompaniji što oni dobar dio dobiti ulažu u kupovinu dionica koje nemaju nikakve veze sa kompanijom.Ja sam se raspitao kod relevantnih institucija i sigurno je da FDS ide na prodaju.Ova Vlada niti hoće ,niti želi da više podupire ovu kompaniju koja je u rukama jednog čovjeka.Ova dionica je još uvijek 40% ispod nominale,a prema podacima koje dolaze iz kompanije njena knjigovenstvena vrijednost oko 200 KM. Treba vidjeti ovih dana gdje će dio novca od prodaje Bosnalijeka biti investiran.
dasu
Posts: 8
Joined: 17 Jan 2013, 19:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by dasu »

Ide haveru investiranje u elektrogrupu jedan dio drugi u dividendu dufova
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

savjetnik wrote:.Ja sam se raspitao kod relevantnih institucija i sigurno je da FDS ide na prodaju.Ova Vlada niti hoće ,niti želi da više podupire ovu kompaniju koja je u rukama jednog čovjeka..

Sad je rizično prodavati firmu zbog vlasništva u svim gorenabrojanim firmama. Ne bi se to nekom trebalo prepustiti za male pare. Kod nas se pokazalo da sve ode za male pare pa me ne bi iznenadilo da i FDS prodaju za siću(zvanično). Najbolje bi bilo postaviti nekog ko bi prelomio situaciju odnosno isčistio stanje sa tim ostalim firmama, bankama i fondovima posebna pažnja, a onda da se ide na prodaju. Ovako poješće vuk magarca.

Ustvari ne znam što pišem kad je kod nas uvijek isto. Već se zna kako će to ići.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Ipak dodatne akcize na duhan, baš je nešto udarilo na ovaj FDS :evil:

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/za-dion ... miliona-km
Post Reply