Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Sa Brankovićem u kući?
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Sa Brankovićem ili bez njega, meni je potpuno svejedno, ako je trend pozitivan.

Međutim, kada se ostavi po strani njegova antipatična pojava, treba se ipak sjetiti činjenice da su pare od kojih su napravili ovih 50-60 km u prethodnom mandatu SDP-SDA zapravo pare koje je obezbijedio i ispregovarao upravo taj Branković sa svojom vladom. Ova prošla Nikšićeva vlada nije obezbijedila gotovo ništa (nekih svega 35 mio čini mi se), a ostavili dugove. Dakle, moj komentar je bio u smjeru primjećivanja pozitivnog trenda. Ako je Branković tamo i time doprinio tom pozitivnom trendu, onda je to samo problem za one koji ga ne vole. Nit' mi je rod, nit' "pomoz' Bog", tako da me inteteresuje samo firma i njeno poslovanje. Ako se ono popravlja i ako to u perspektivi može donijeti povećanju vrijednosti moje imovine, potpuno mi je svejedno ko tamo sjedi i koliko je antipatičan i mrzak...
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Trebalo bi da ovo preuzimanje "tigrova" ima uticaja na lakše poslovanje većih društava. Manji su bili spremni na sve. Dok je npr SO u nekim dijelovima posla možda i pratio način poslovanja malih društava ali je to otvaralo prostor za razne malverzacije.

Moglo bi se očekivati da veći igrači koji su preuzeli male prestanu sa takvim praksama mada nije isključeno da ih ostave da tako posluju upravo radi toga što ima odgovora se njihovo ime ne koristi u tim mutnim poslovima ali indirektno kontrolišu preuzimanje klijenata tj tržišta.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

SO se dobro bori. Stabilno ispred Uniqa osiguranja sa rastom premije od 8 % (grana ima 4% rast). Bruto premija za 8 mjeseci 41,6 mio KM naspram 38,6 mio KM prethodne godine.

Čovjek koji tamo radi mi je ispričao kako starinski rade u SO u smislu organizacije posla i praćenja rezultata. I onda vidim ovaj rast. Definitivno brend Sarajevo osiguranja vrijedi mnogo. Kada bi ih preuzeo neko ozbiljan, oni bi vrlo brzo čudo napravili na tržištu. E tu i jeste prostor za rast ove dionice...
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Što uvijek neko drugi mora preuzimati?

Mada, gledajući nas, počesto i mora. Način organizovanja i nije toliko sporan sve dok ljudi rade ono što treba da rade. U ovom slučaju se pokazalo da se moraju reorganizovati, da je moralo prestati stranačko zapošljavanje. A bilo ga je do najnižih nivo. Izgleda da je svaka šuša je mogla nekog zaposliti.
I ovdje bi jedna dividenda promijenila pogled na ove dionice. Problem je što se, pored velikih troškova koji su jeli zaposleni, išlo na to da se kod isplata šteta ne zateže previše. A boreći se za tržišni udio konačna dobit firme je uvijek padala u treći plan.
I danas se tako radi ali su konačno troškovi "rada" zaposlenih smanjeni. Iako se čini da opet počinju rasti.
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Sad se malo i potražnja uozbiljila. Biće nešto od ovoga.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Sad se malo i potražnja uozbiljila. Biće nešto od ovoga.
Vidi se i na Sosoru i Bosnalijeku a polako i na JPESRu. Kao što rekoh neki dan a i mnogo puta prije čim se pojavi ozbiljan nalog na kupnju prodajni nestaju jer ove cijene dosad su bile fiktivne i nerealne. Ovo je tek zagrijavanje a vjerujem da će tako biti na dosta drugih emitenata tako da ko se nije napunio krajnje mu je vrijeme jer kad ovo ozbiljno počne neće se moći kupiti na ovim nivoima nikad više. Vjerovatno se sad pojavilo malo likvidnosti od isplaćenih dividendi.
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ne vjerujem da je od dividendi ali pokazalo se da preprodaje osiguranja poprilično profitabilne a ovdje iako se svašta izdešavalo, polako se vraća na normalan kolosijek pa bi se ulaganje u ovo ipak trebalo isplatiti.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Ne vjerujem da je od dividendi ali pokazalo se da preprodaje osiguranja poprilično profitabilne a ovdje iako se svašta izdešavalo, polako se vraća na normalan kolosijek pa bi se ulaganje u ovo ipak trebalo isplatiti.
Ma kažem čisto zato što su fime bile jednako atraktivne i prije godinu dana a ipak je sve mrtvalo po ovim cijenama bez neke navale na kupnju da bi potražnja ojačala baš nakon isplate ovih dividendi od Telecoma i Elektroprivrede. Mada ne mora značiti. I ja bih kupovao sve redom po ovim sad cijenama da sam likvidniji tj da se nisam dopunio još prije.
Post Reply