Fabrika duhana Sarajevo

one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

zatvorit ce je posto bat vec ima jednu tvornicu tamo
http://www.jutarnji.hr/novi-kralj-duhan ... j/1448396/
jedino ako je fds ne namjerava kupiti pa im biti konkurencija u iranu.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

ali to bat nikad ne bi prodo konkurenciji pogotovo sto moze doci u ruke PM-u.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Slažem se da to BAT ne bi prodao,zato sam i htio saznati jesu li to oni kupili.Na ime,i ta tvornica je spominjana u krugovima stranačko-berzanske mafije u kontekstu pripreme za pljačku koju ovi iz vlade nazivaju Prodaja dionica u vladinom vlasništvu!
Pa molim vas,sjetite se one izjave premijera:Dali smo to Agenciji za privatizaciju pa nek ona u okviru svojih kapaciteta to uradi!
A na čelu te Agencije onaj Vrbić koji u nekoliko navrata u Emisiji Pošteno tvrdi da Vlada nije nikada dobila ni marku dividende od FDS,BSNL i Sarajevo osiguranja.Svjesno laže ,na tragu njihovih ukupnih napora da stvore sebi alibi za određivanje bezobrazno niskih cijena dionica kod prodaje.I on još čestita Vladi na tome što se odlučila na prodaju.A Vlada je u posljednje dvije godine dobila 1.791.919 KM za 2012 god i 1.075.151 km za 2014.god.Za 2013 .nije isplačena dividenda jer Izvještaj o poslovanju nije usvojen jer je Vlada glasal protiv!To ujedno opovrgava i njegove,Vrbičeve ,tvrdnje da su to manjinski udjeli i da Vlada na osnovu njih ne može ni na koji način utjecati na upravljanje društvimaU .Čak je i Bosnalijek prošle godine isplatio po 0.30 km dividende,odakle je Vlada dobila 434.200 km.A u isto vrijeme u Bosnalijeku bez ikakvog nadzora upravlja vlasnik manje od 30 posto dionica!U FDS je Vlada uvijek sa nekoliko malih dioničara imala večinu,više dakle od onih koje je okupljao direktor debelo to podmazujući parama Vlade i ostalih dioničara!Ali mu je zato Vlada,i ova i prethodne,ostavila na snazi protiv zakonitu odredbu Statuta po kojoj dionice uposlenih vrijede u izboru NO višestruko više nego dionice ostalih dioničara.
U Sarajevo osiguranju na skupštini na kojoj je biran NO dva kandidata u ime Vlade dobili su više glasova nego tri u ime fondova.Fondovi tamo imaju manje od 30 posto dionica a Vlada sama 45,plus mali mdioničari.Ali je Vlada predložila samo dva kandidata,na osnovu nečijega tala sa poznatim ocem uposlenika istog Osiguranja i direktorom jednog DUF-a!
Do danas namjerno nisam htio reagirati na gluposti i drske laži ovog Vrbića iz Agencije,ostavljajući vremena da to urade iz FDS I BSNLmada sam znao da oni to neće uraditi,sve na tragu moje tvrdnje da zajedno sa ovima iz Vlade nastoje prikazati ova društva neprofitabilnim!
Interesantno je da niko od prisutnih nije znao ili nije htio da demantira laži ovog Vrbića!
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ja bih opet dao opasku na emisiju koju smo gledali.

Prije svega, ono nije bila neka ozbiljna diskusija niti je imala neki smislen tok rasprave te nije popraćena valjanom argumentacijom. A na stranu što oni koji nešto znaju nisu na drugoj strani imali ozbiljne sugovornike.
Po mojoj procjeni, osnovni cilj Vrbića je bio da kažu javnosti da su te firme izgubile na berzanskoj vrijednosti kao i (nisam primjetio tu izjavu) da ne daju dividendu što je u osnovi tačno te su to glavni razlozi zašto se prodaju.

Bosnalijek je od svih godina koliko je imao vrlo dobru dobit ako se računa i onih dokazano ukradenih 25 miliona KM a isplaćeno je samo par puta po 30 pfeninga.
FDS jeste isplaćivao dividendu ali je 80 miliona KM otišlo u vjetar.
Sarajevo osiguranje nije nikako.
Ako treba u par sekundi reći neukom narodu da nije bilo dividendi onda je u pravu.

I ja nikako nisam izvukao kontekst da će ići sa niskim cijenama kada budu prodavali.

Rekoše danas tematska sjednica vlade o prodaju udjela ali za sada na najavi sjednice koja je već počela nema ništa slično
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

po raspodjeli funkcija agencija za privatizaciju je pripala SBB.
a sto se tice fds-a ako neko poklopi ovaj vladin dio po ovim cijenama dobice ga na poklon jer fds vjerujem ima samo toliko akumulirane dobiti,a gdje je sve ostalo...
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Prihodi duhanskog diva British American Tobacca (BAT), vlasnika Tvornice duhana Rovinj (TDR), smanjeni su u prošloj godini pod pritiskom nepovoljnih valutnih tečajeva, pokazuje u četvrtak objavljeno preliminarno godišnje izvješće.

BAT-ovi su prihodi u 2015. smanjeni 6,2 posto, kliznuvši na 13,1 milijardu funti (16,6 milijardi eura) pod pritiskom nepovoljnih utjecaja valutnih tečajeva na troškove sirovina i duhanskih listova. Ako se izuzme utjecaj nepovoljnih valutnih tečajeva, porasli su 5,4 posto zahvaljujući povećanju cijena.

Grupa je prošle godine prodala ukupno 663 milijarde cigareta, 0,5 posto manje nego u godini ranije. Ako se izuzme akvizicija Tvornice duhana Rovinj (TDR), prodaja je smanjena 0,8 posto. Na razini industrije pad se procjenjuje na 2,3 posto, navodi se u izvješću.

Prilagođena operativna dobit grupe smanjena je 7,6 posto, na 4,99 milijardi funti. Ako se uključe troškovi restrukturiranja i integracije, te amortizacija robnih marki i ostale nematerijalne imovine, iznosila je 4,56 milijardi funti i bila je gotovo nepromijenjena u odnosu na 2014.

“Godina 2015. bila je odlična za grupu unatoč izazovnom vanjskom okruženju”, ustvrdio je u izvješću predsjednik uprave Richard Burrows.

U BAT-u ističu da su dobro pozicionirani da se uspješno nose i s izazovima koje donosi očekivano teško okruženje za trgovanje u predstojećem razdoblju.

Ova godina mogla bi biti značajna za proizvođače duhana budući da u Europskoj uniji na snagu stupa niz novih propisa, a Velika Britanija planira uvesti obvezu pakiranja cigareta u grafički jednostavno oblikovane kutije. Industrija je pokušala osporiti obje mjere pred sudom, a odluke se očekuju u idućim mjesecima.

Dodatno je globalna duhanska industrija pod pritiskom sve izraženije svijesti o nepovoljnom utjecaju cigareta na zdravlje, te slabije potrošnje, većih trošarina i konkurencije jeftinijih cigareta na crnom tržištu i elektroničkih cigareta, napominje Reuters.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

nesto malo su dokupili ovi iz udruzenja dionicara fds-a.neznam koja svrha kad je direktor prodao 2% iz bonusa i to izgleda selimovicu.jedino ako nece biti kakve vece isplate dividende s obzirom koliko dionica ima i sam direktor.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ne znam čemu ovakvi postovi ? Evo "svježeg " izvoda iz registra …obrati(ti) pažnju na dioničara pod rednim brojem 7 :
http://www.rvp.ba/Section2/Top10.aspx
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Dionice FDS nije prodao Bonus ,koji je pod kontrolom Mulahasanovića nego MI-Grup kojim upravlja DUF Market investment grup,u kome FDS ,koja je opet pod kontrolom istog Mulahasanovića,ima značajan udio!Dakle,2,056 % dionica FDS mogle su biti prodane samo uz saglasnost Mulahasanovića!Kupac se krije iza skrbnika i mogao bi biti i Selimović,ali i jedan od grobara sarajevskog tržišta vrijednosnih papira,Aleksandar Hrkać!Jer,niko normalan ne bi prodao 2 posto dionica FDS neposredno pred prodaju vladinog paketa!I ta prodaja samo još potvrđuje postojanje kriminalne ortačke skupine koja će nastojati da kupi dionice FDS.Elem,valja nam očekivati novu hadenizaciju,recimo Haden II !Onima koji u ovo ne vjeruju skrečem pažnju na sve što sam pisao o toj hadenizaciji,sudski epilog se još nije desio jer je,moram to reći.sa vrha stranaka utjecano na tužitelje!I zato,baš zato,vlada će na ovim prodajama izgubiti najmanje 50 miliona KM.Jer,lopov koji je u zatvoru je jedini lopov čije se krađe ne treba bojati!A ako ti ortaci shvate da će im FDS nekako izmiliti iz ruku,onda će u zadnji čas kupiti od Mulahasanovića DUB ŠIB AR i dionice Bonusa!Jer,ako se Novalić stvarno uplašio zatvora,na osnovu recimo onih istraga pokrenutih u zadnji čas protiv bivših direktora Agencije za privatizaciju KS,pa otkazao saradnju ovim ortacima,oni sigurno imaju rezervnu varijantu!Kupca jednostavno neće biti ili će FDS u zadnji čas još debelo opeljušati!
I još nešto:Potpuno je nevjerovatno da ovo vidim samo ja!
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

mislim da "slucajni" ukazuje da bi i bonus mogao prebaciti na skrbnicki dionice fds-a kao i mig.u slucaju mi grup gdje je naprijed preuzeo od fds najveci udio u fondu direktor je mogao sprijeciti to prebacivanje jer je fds jos uvijek kontrolisao taj duf, ali nije sto znaci da je u pitanju bio dogovor,
Post Reply