Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ko je pratio utakmicu BiH-Rusija večeras mogao se uvjeriti u ono što sam ovdje nedavno govorio. Imalo je Sarajevo Osiguranje reklamu tamo ali neko se očito ne miješa u svoj posao. Ime firme i logo su bili ispisani blijedožutim slovima na bijeloj podlozi tako da se vidjelo samo "...vaše osiguranje" a ostalo je bilo potpuno nevidljivo. Ovo stvarno nema veze s tim je li državna firma ili ne. Sve ostale firme koje su imale reklamu, Elektroprivreda, Hyundai, Ella itd bile su jasno ispisane i postigle pun pogodak (elitni termin na Sporklubu, visoka gledanost, istorijska pobjeda BiH nad Rusijom) dok je ovo sa SOSORom bio neviđeni amaterizam i blamaža. Nije čudo da su izgubili lidersku poziciju.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom.Nevjerovatno je koliko uprava ove osiguravajuće kuće malo ulaže u marketing,kad malo bolje pogledam ostale osiguravajuće kuće ovo je za plakat.Vidljivo je da samo ulažu u one medije mislim na printane i pojedine portale da slučajno neko ne bi da piše bilo šta o konstantnoj pljački u zadnijh 15-ak godina.Izgleda da je ovoj novoj upravi neko rekao da je jedna od mjera štednje smanjenje troškova i neulaganje u marketing,a svi dobro znamo koliko je on važan u ovom biznisu.Nisam čak ni siguran da li imaju uposlenog na poziciji marketig menadžer,jer prema informacijama sa kojima ja raspolažem osoba koja je radila prije ove poslove više nije u sarajevo-osiguranju.Mislim da je došlo konačno vrijeme da se ova uprava posveti marketingu jer ako ovako nastave neće se uspjeti vratiti na lidersku poziciju do kraja godine.Ono što je dobro da je sadašnja uprava uspjela da stabilizuje kompaniju,i najvjerovatnije pripremi je za predstojeću privatizaciju koja je neminovna.Na tržištu osiguranja u narednom periodu će ostati samo oni najači to pokazuje da su u 2017. godini tri osiguranja promjenilo vlasnike Vgt,Zovko i Merkur.Ja lično mislim da Sarajevo-osiguranje kad se bude prodavalo ne bi smjelo ići ispod nominalne vrijednosti,ali hajde znaj ga junače.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Moraju prebaciti u višu brzinu ili se privatizirati. Slučajno sam čuo razgovor na poslu neki dan da je neko osiguranje, nisam upratio koje, zvalo kolegu (koji je osiguran kod SOSOR) da uzme njih/promjeni osiguravatelja. Dakle ide se na nož bez ikakvih skrupula i ako ne budeš isti takav ili još agresivniji propadaš. A za cijenu pri eventualnoj privatizaciji, možda bi nominala mogla biti minimum ispod koga ne treba ići ali ja mislim da je realna cijena bar 50 % viša.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Činjenica je da im treba osvježavanje brenda ali to bi moralo biti praćeno odnosno u isto vrijeme uposlenici bi morali biti proaktivniji. Koliko sam ja bio u kontaktu sa njima u proteklim mjesecima bili su takvi. Bar na nekom lokalnom nivou. A ne vjerujem da su u svim gradovima takvi.
Preuzimanja koja se događaju na tržištu osiguranja u BiH su pozitivna jer je riječ o konsolidaciji koja omogućava razumniji pristup osiguranju, a rezultat tog procesa je da strana društva počinju prevladavati na domaćem tržištu.

Ovo je u intervjuu za Indikator.ba kazao Zlatan Filipović, predsjednik Uprave Bosna Reosiguranja, jedine reosiguravajuće kuće u BiH.
Osim o preuzimanjima, Filipović je govorio i o generalnom rastu tržišta osiguranja, a odgovarao je i na pitanja koje se tiču efekata izdatih smjernica za uvođenje reda na tržištu osiguranja od autodogovrnosti, kao i perspektivama dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i dobrovoljnih penzionih fondova u Bosni i Hecegovini.

U ovoj godini nakon dugogodišnjeg „posta“ imamo tri akvizicije u sektoru. Šta koncentracija donosi za tržište, koje ima čak 27 društava.
-Ja bih počeo sa brojem 27 društava. Toliko društava na 634 miliona KM premije koliko smo imali u 2016. godini je stvarno previše. Kad pogledamo okruženje, Hrvatska ima manje društava na pet puta veću premiju, u Sloveniji je također manji broj društava na još veću premiju, a i u Srbiji je slična situacija. Čini mi se da je bilo previše slobodno formiranje društava za osiguranje Nadam se da se moje kolege iz osiguranja, posebno iz društava koja su nedavno formirana, neće naljutiti jer je ovo generalan stav. Dakle, kada biste podijelili premiju, vidjeli biste koliko u prosjeku jako malo otpada na jedno društvo. Najveće društvo u BiH ima premiju nešto veću od 60 mil. KM što je deseti dio tržišta i to je puno manje nego što Croatia osiguranje ima u Hrvatskoj, Triglav ili novostvorena grupacija Sava imaju u Sloveniji, puno manje nego što imaju Dunav i DDOR Novi Sad u Srbiji. Dakle, nemamo koncentraciju na tržištu. U takvoj situaciji teško se može napraviti značajnija akumulacija u pojedinom društvu, to društvo teško može dobiti na značaju. Ono što će se kod nas dešavati jeste da će prije ili kasnije strana društva prevladati na tržištu. To već vidimo i sada. Ne mogu vam reći koji bi pravi nivo društava bio optimalan, ali mislim da bi po četiri-pet društava po entitetu, dakle neki limit od desetak društava, omogućio razumniji pristup osiguranju. Jer, ovo sada naizgled liči da je povoljno za osiguranike, pošto cijene nužno padaju, ali u stvari nije. Da nije povoljno viđali smo i ranije zato što su neka od društava pad premije koji imaju zbog konkurencije morala kompenzirati manjim isplatama odšteta...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /171215009

Ovo sad vrijedi 4 miliona KM a kad Sarajevo osiguranje svoj objekat u Vogošći vrjednuje 2,6 miliona KM odmah se digla kuka i motika. Doduše, po takvim kritičarima komplet SO vrijedi jedno 10-12 miliona KM bez obzira što firma ima lanac stanica tehničkog pregleda.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Federalna vlada će se na današnjoj 133. sjednici, koja je počela u Sarajevu, izjasniti o Prednacrtu zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju.

Jedan od razloga za donošenje ovog zakona jeste deregulacija i liberalizacija cijena obaveznog osiguranja od odgovornosti za vozila, s ciljem očuvanja stabilnosti i neometanog funkcioniranja sektora osiguranja
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

SOSOR treći. Ispred Uniqa i Euroherc...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ako ništa, sa premijom su bolji nego prošle godine.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

Kada jednog dana Cental Osiguranje uzme ovaj Adiatic....HDZ suvereno vlada finansijskim tokovima FBiH. A bogami i države.
http://www.biznisinfo.ba/adriatic-osigu ... nje-u-bih/
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Isto kao i kladionice. Dok ima kladioničara ima i firmi koje im to obezbjeđuju. I ovdje je tako. Dok ima osiguranika ima i tih osiguranja koji za godinu imaju duplu veću premiju od Wienera.
Post Reply