Vispak

hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Vispak

Post by hihihi »

Tesko da imas osnove za ovu A mogucnost.

B mogucnost je opravdana prema Europskom sudu za ljudska prava uz pravicnu naknadu manjinskim vlasnicima. Tako da je ta mogucnost ok po meni ako se nudi pravicna naknada, a ova naknada treba ukljuciti i buducu korist, a ne samo trenutne pokazatelje.

No ovdje se nista ne nudi, samo se oduzima.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vispak

Post by slucajni prolaznik »

Aktualna tema je vrlo interesantna…da rješim sve dileme i sam pripadam kategoriji malih dioničara pa svakako da mi je bitan i moj privatni interes ..no u svemu treba imati mjere i stvari sagledavati racionalno ..najprije , squeeze out nije izmišljen u BiH i postoji svugdje …tko je zainteresiran kako je to rješeno u Hrvatskoj kao sličnoj nama , može pogledati na linku :http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topi ... x?id=22631
Slažem se da podobar broj "većinskih vlasnika " nastoji uloviti u mutnom i budzašto istisnuti male dioničare ali ima i ovih drugih koji misleći da ako imaju promilske udjele vlasništva mogu raditi po skupštinama i na drugi način šta im je volja …na koncu nije bezveze da se jedni zovu velikim a drugi malim dioničarima :-)…Po trenutnom zakonskom rješenju , i malim je dioničarima ostavljena mogućnost da se organiziraju i okrupne tih preostalih 5 % te učine neku akciju kontra većinskog , naravno ako imaju argumente za to …a onda dolazimo do one naše ma tko će nas ujediniti , svatko ima svoje interese i sl ..iako sam svjestan da nam je burza 0 bodova u svakom smislu te rječi , ipak njen značaj ne bih umanjivao tako lako kako neki žele predstaviti …znam neke koji o vrijednosti pojedinih emitenata pišu sve najgore , slomiše se dokazati-pokazati da xy dionica vrijedi x puta više a vrlo slatko kupuju po tim srozanim cjenama ( no i to mi je ok jer na tom principu i radi burza -uzmi jeftino prodaj skupo ) ..i da ne duljim dalje ..u svakoj makar malo uređenoj državi kad dođe do spora ( netko misli da je oštećen ) sud je jedino mjesto gdje se to rješava ..ako se ne poštuje zakon i ne ide na sud onda je svaka priča izlišna …i zaista na kraju , ponukan nekim razmišljanjima ovdje da ukoliko većinski ponudi manju cijenu otkupa od nečije osobne projekcije da je to lopovluk , pitam se šta bi bilo kada bi neki dioničar ustao tužbom protiv NN dioničara koji je ovu dionicu kupovao po 4, 5 ili 6 KM( a danas neki tvrde da vrijedi makar 30 KM i to se nekako dokaže ) …da li bi tada sud trebao naložiti kupcu da prodavatelju isplati razliku do 30 KM ??
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Vispak

Post by hihihi »

I gdje se ovo nalazi u nasim zakonima:
"Primjerenost otpremnine moraju ispitati jedan ili više vještaka koje na zahtjev glavnog dioničara imenuje trgovački sud na čijem se području nalazi sjedište društva upisano u sudskom registru. Primjerenost otpremnine podliježe, slijedom odredbe članka 481.a ZTD-a pregledu jednog ili više revizora, koje imenuje uprava ovisnoga društva ili na njezin zahtjev sud u čiji je sudski registar ovisno društvo upisano, a oni moraju izraditi pisano izvješće o obavljenoj reviziji." ???

Ja samo zelim ovo pa nek vjestaci i revizori procjenjuju i odredjuju cijenu, a ne da mi se cijena odredi samo na temelju nekog prometa, a veci promet od sase-a imaju prosjaci.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vispak

Post by slucajni prolaznik »

Slažem se ja s tobom i niti jednom rečenicom nisam branio sadašnje stanje i zakonodavni okvir ..a analogno tvojim razmišljanjima i očekivanjima , pokušaj mi odgovoriti na moje zadnje pitanje …ili će odgovor biti u stilu : pa znaš takva je bila situacija na burzi , mali promet , oborene cijene i sl …dakle hoću reći burza kao jedino zakonom propisano mjesto na kojemu se može obavljati trgovina vrij.papirima se ne može zanemariti ...
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Vispak

Post by hihihi »

Kako cu ti odgovoriti na zadnje pitanje kad je nelogicno formulirano. Svi koju su kupili ili prodali po 4 imali su izbor da to urade i oni su odabrali tu cijenu od 4 ili koliko vec.

Squeeze out to ne nudi, ti nemas izbor da ne prodas ti moras prodati tj oduzet ce ti, te radi toga trebas imati i pravo na pravicnu naknadu (bilo da je ona 2 ili 30 km).
brzi
Posts: 2642
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vispak

Post by brzi »

hihihi wrote:Kako cu ti odgovoriti na zadnje pitanje kad je nelogicno formulirano. Svi koju su kupili ili prodali po 4 imali su izbor da to urade i oni su odabrali tu cijenu od 4 ili koliko vec.

Squeeze out to ne nudi, ti nemas izbor da ne prodas ti moras prodati tj oduzet ce ti, te radi toga trebas imati i pravo na pravicnu naknadu (bilo da je ona 2 ili 30 km).
To je valjda osnovni razlog što niko neće da kupi dionice FAD-a koje su ponuđene po 12,00 KM iako je dobit u prošloj godini iznosila 14,60 KM i u prvih šest mjeseci ove godine skoro 10,00 KM.
Ja bi uzeo,.. bio bi spreman platiti i mnogo više ali znam da će ASA prije ili kasnije izgurati male dioničare na toj istoj cijeni.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:Aktualna tema je vrlo interesantna…da rješim sve dileme i sam pripadam kategoriji malih dioničara pa svakako da mi je bitan i moj privatni interes ..no u svemu treba imati mjere i stvari sagledavati racionalno ..najprije , squeeze out nije izmišljen u BiH i postoji svugdje …tko je zainteresiran kako je to rješeno u Hrvatskoj kao sličnoj nama , može pogledati na linku :http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topi ... x?id=22631
Slažem se da podobar broj "većinskih vlasnika " nastoji uloviti u mutnom i budzašto istisnuti male dioničare ali ima i ovih drugih koji misleći da ako imaju promilske udjele vlasništva mogu raditi po skupštinama i na drugi način šta im je volja …na koncu nije bezveze da se jedni zovu velikim a drugi malim dioničarima :-)…Po trenutnom zakonskom rješenju , i malim je dioničarima ostavljena mogućnost da se organiziraju i okrupne tih preostalih 5 % te učine neku akciju kontra većinskog , naravno ako imaju argumente za to …a onda dolazimo do one naše ma tko će nas ujediniti , svatko ima svoje interese i sl ..iako sam svjestan da nam je burza 0 bodova u svakom smislu te rječi , ipak njen značaj ne bih umanjivao tako lako kako neki žele predstaviti …znam neke koji o vrijednosti pojedinih emitenata pišu sve najgore , slomiše se dokazati-pokazati da xy dionica vrijedi x puta više a vrlo slatko kupuju po tim srozanim cjenama ( no i to mi je ok jer na tom principu i radi burza -uzmi jeftino prodaj skupo ) ..i da ne duljim dalje ..u svakoj makar malo uređenoj državi kad dođe do spora ( netko misli da je oštećen ) sud je jedino mjesto gdje se to rješava ..ako se ne poštuje zakon i ne ide na sud onda je svaka priča izlišna …i zaista na kraju , ponukan nekim razmišljanjima ovdje da ukoliko većinski ponudi manju cijenu otkupa od nečije osobne projekcije da je to lopovluk , pitam se šta bi bilo kada bi neki dioničar ustao tužbom protiv NN dioničara koji je ovu dionicu kupovao po 4, 5 ili 6 KM( a danas neki tvrde da vrijedi makar 30 KM i to se nekako dokaže ) …da li bi tada sud trebao naložiti kupcu da prodavatelju isplati razliku do 30 KM ??
Uhhh koliko besmislica na jednom mjesu, slučajni je li ti cilj bio odvući raspravu sa suštine u pravcu iracionalnog? "neki pišu sve najgore o vrijednosti emintenata, slomiše se dokazati da xy dionica vrijedi x puta više...a vrlo slatko kupuju po tim srozanim cijenama..." Baš me interesuje kako pišući loše dokazuješ da druga dionica vrijedi više i kako dokazujući da vrijedi više srozavaš istu da bi je kao kupio. Ili si samo loše posložio misli. I kakve sve to veze ima sa Vispakom i temom o kojoj govorimo? Ko je nešto srozavao? Ko je pisao nerealno dobro i kad i kako? Postoje realni parametri za procjenu vrijednosti nečega (koji nisu pisanje dobro ili loše o nečemu) nego prihod, dobit, rast prodaje, način vođenja firme tako da to nije projekcija nego izlazi i analitički iz poznatih formula u dva reda ako ne znaš. Jesi li čuo nekad za P/E pokazatelj? Ili ako ti je kamata na oročenje u banci npr sad 1-2% a iz dobiti VIspaka pri sadašnjoj cijeni od 7,1 slijedi da je godišnji povrat 45% reci da li je 7,1 po dionici realno i koliko jeste realno evo pitam sad ja tebe, koja bi po tebi bila realna cijena dionice Vispaka pri sadašnjim pokazateljima? ispada da Zakoni svih zemalja imaju regulisanu zaštitu malih dioničara osim FBiH, koliko znam i hrvatski, pa čak i u RSu što nisam znao. Eto sad niko nije u pravu na svijetu osim FBiH i tebe. Sud je jedino mjesto gdje se sve rješava, kažeš pa upravo to običavaju reći oni koji žele da se nikad ne riješi. Rečeno je da se ZAKONSKI pruža mogućnost pljačke malih dioničara ako je loše rješenje ugrađeno u zakon, šta mu sud onda može (bar BH sud) osim reći pa sve je po zakonu. Nije ovdje došlo do spora, govorimo o lošem zakonskom rješenju koje generiše sporove tamo gdje nisu potrebni. Posebna je priča kako tretiraš manjinske dioničare kao neke dosadne stjenice koje samo ometaju gazdu (i misle da mogu sa svojim promilskim udjelima na skupštinama raditi štaim je volja) da na skupštinama izglasavaju šta god im padne na pamet. Čak optužuješ one koji bi kupili po niskim cijenama umjesto one koji su ih srozavali, heh dobar ti i (loš) zakon i (loš) KOMVP i (loša) Vlada i (loša) berza sve je OK osim zlih malih dioničara.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:................ …ili će odgovor biti u stilu : pa znaš takva je bila situacija na burzi , mali promet , oborene cijene i sl …dakle hoću reći burza kao jedino zakonom propisano mjesto na kojemu se može obavljati trgovina vrij.papirima se ne može zanemariti ...
Naravno da je problem i u maloj likvidnosti berze odnosno malom prometu je li treba da zatvorimo oči pred tim? Plus kako rekoh loše zakonsko rješenje samo od sebe destruktivno djeluje na potražnju. Manji dioničari su destimulisani da nude višu cijenu pri kupnji čak i kad znaju da je stvarna vrijednost mnogo viša jer im se može desiti da im se kroz squeeze out nametne nekakav vještački prosjek i da izgube. Treće, potpuno je zanemareno da postoji kriminalna ( a dosad ničim sankcionisana) praksa plaćanja dijela cijene mimo berze (da ne pominjem konkretne slučajeve ko ne zna i ne želi da zna) čime berzna cijena ne raste i pored potražnje i trgovine u hiljadama kom pa onda miruje i famozni ponderisani prosjek i omogućuje gazdama ekstra zaradu pri squeeze outu a time i katastrofu manjih dioničara a onda i potop čitave berze (već je tako a biće još gore ako se nešto ne učini) usljed pravne i imovinske nesigurnosti. Postaje besmisleno i praćenje poslovanja firme, rezultati, planovi i fundamentalna i tehnička analiza.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Vispak

Post by slucajni prolaznik »

@monty
Moguće da sam loše posložio misli …nije mi bila nakana na temi Vispak elaborirati vrijednost dionice ni u + a ni u -…tema je bila S.Out …a što bi nekada radijski urednici znali reći ( obzirom da si uvijek u pravu i evo PRIZNAJEM da jesi ) dok mi se misli ne poslože slušajte muziku iz našeg studija ..u tvom slučaju bi to značilo čitaj šta si pisao u prosincu '14 …
"Mislim da su potencijalni investitori jednostavno isprepadani zbog stanja na berzi i oko nje manipulacijama cijena i sl da se jednostavno boje napraviti prvi korak čak i kad fundamentalna analiza kaže da je vrijednost nečega neupitna. Kladio bih se da sam danas vidio na Bosnalijeku ponudu na kupnju po mislim 10,20 da bi na kraju cijena bila 10 uz prodatih 61 dionicu. E sad da li je neko na brzinu prodao po 10 "po zadatku" da cijena ne bi rasla ne mogu tvrditi ali znamo kako to ide. Kladim se da ima ljudi koji bi sad dali i preko 10 za Vispak ali boje se manipulacija cijenama pa su odgodili kupnju za poslije nadajući se da će se tržište osloboditi da ne kažem dekriminalizirati. Do tada, ko zna i ko smije, može taj strah iskoristiti, do boljih vremena i kupovati dionicu po 5,5 ili 6 umjesto da se nadmeće za njih po 15 ili 20, koliko će možda biti za godinu dvije. U svakom slučaju ko god kupuje siguran sam da zna pravu vrijednost i da bi platio i duplo da mora. Ali kad ne mora zašto bi? Više me interesuje ko prodaje po ovim cijenama."
Obrati pažnju na konstataciju : kad ne mora zašto bi ? Na to dodajem poantu mojeg zadnjeg posta : tko zanemaruje značaj burze …završiće u nižerazrednom Vratniku :-)
LP
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:@monty
Moguće da sam loše posložio misli …nije mi bila nakana na temi Vispak elaborirati vrijednost dionice ni u + a ni u -…tema je bila S.Out …a što bi nekada radijski urednici znali reći ( obzirom da si uvijek u pravu i evo PRIZNAJEM da jesi ) dok mi se misli ne poslože slušajte muziku iz našeg studija ..u tvom slučaju bi to značilo čitaj šta si pisao u prosincu '14 …
"Mislim da su potencijalni investitori jednostavno isprepadani zbog stanja na berzi i oko nje manipulacijama cijena i sl da se jednostavno boje napraviti prvi korak čak i kad fundamentalna analiza kaže da je vrijednost nečega neupitna. Kladio bih se da sam danas vidio na Bosnalijeku ponudu na kupnju po mislim 10,20 da bi na kraju cijena bila 10 uz prodatih 61 dionicu. E sad da li je neko na brzinu prodao po 10 "po zadatku" da cijena ne bi rasla ne mogu tvrditi ali znamo kako to ide. Kladim se da ima ljudi koji bi sad dali i preko 10 za Vispak ali boje se manipulacija cijenama pa su odgodili kupnju za poslije nadajući se da će se tržište osloboditi da ne kažem dekriminalizirati. Do tada, ko zna i ko smije, može taj strah iskoristiti, do boljih vremena i kupovati dionicu po 5,5 ili 6 umjesto da se nadmeće za njih po 15 ili 20, koliko će možda biti za godinu dvije. U svakom slučaju ko god kupuje siguran sam da zna pravu vrijednost i da bi platio i duplo da mora. Ali kad ne mora zašto bi? Više me interesuje ko prodaje po ovim cijenama."
Obrati pažnju na konstataciju : kad ne mora zašto bi ? Na to dodajem poantu mojeg zadnjeg posta : tko zanemaruje značaj burze …završiće u nižerazrednom Vratniku :-)
LP
Hvala na pohvali, drago mi je vidjeti da sam prepoznavši kvalitet i potcjenjenost firme preporučio kupovinu te je onaj ko je poslušao i shvatio mogao tada kupiti po 5,5 i zaraditi 30% (mada je u stvari dionica poslije bila i 8 što znači da je zarada mogla biti i 45%, a smanjila se upravo kad se pojavila i teoretska mogućnost squeeze outa. Problem je što je firma sad još bolja i vrijedi bar 4-5 puta više, a to se na dionici ne vidi upravo zbog mogućnosti pomenutog squeeze outa (iako ga možda neće ni biti ali eto potvrde koliko je zakonsko rješenje loše). Moram priznati da uopšte ne razumijem na šta ciljaš sa tim "kad ne mora zašto bi" I danas stojim iza svake riječi i iz tog posta kao i iz drugih, jednostavno zato što sam uvijek govorio što mislim bez skrivenih namjera i uvijek sam radio ono što sam savjetovao drugima. Možda ti hoćeš da kažeš "kad ne mora (većinski vlasnik) platiti više (nego što mu omogućuje loš zakon) zašto bi" , ja tako ne mislim. Možda se ovdje u Vispaku neće ni desiti squeeze out, možda su vlasnici časni i moralni ljudi, možda će se i dividenda dijeliti. Ali to nije poenta, zakon je loš i ne smije biti prepušteno većinskom vlasniku da njegova dobra volja ili moralnost odlučuje o tome da li će mali dioničari biti teško oštećeni ili ne. Ostane li ovakvo rješenje o squeeze outu neće ni biti ni berze ni ikakvog prometa. Ali onda ne treba biti ni Komisije za vrijednosne papire niti ima smisla da iko tamo prima platu.
Evo samo jedno retoričko pitanje: kad bi ti neko sutra pokucao na vrata i rekao da seliš iz tvog stana ili kuće zato što je u tvom gradu (ili entitetu) donesen zakon kojim se nacionalizuju svi stanovi koji su bliži od 200 m parkovima i zelenim površinama u cilju zaštite zelenih površina zagađenjem iz npr dimnjaka i ti stanovi postaju gradski a dotadašnjem 1/1 vlasniku, tebi, će se platiti neka cijena koju oni odrede po nekom pravilniku (a koja je recimo trećina one koju ti smatraš realnom) da li bi i u tom slučaju rekao: nema veze samo neka je u skladu sa zakonom ili npr kad im zakon to omogućava zašto ne bi to uradili? Ili bi možda ipak rekao nešto drugo? A u čemu misliš da je razlika u odnosu na squeeze out osim što se radi o tvojoj koži?
Post Reply