Bosnalijek

Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Opet imam osjecaj da na ovom forumu ljudi citaju samo sebe i samo sebi vjeruju.
Ovi sto su BSNL odradili za HADEN ne slice bas na majku Terezu ili na nasu Tetku iz one narodne kuhinje na Carsiji.U ostalom,u to ce te se na kraju uvjeriti.
Ne moze se ocekivati od ljudi koji na ovako transparentan nacin pljackaju dionicare Investicionih fondova podmicujuci ljude iz DUF-ova,da ucine bilo sta sto je u bilo cijem interesu,osim samo njihovom.
Toliko o mogucem postenju partnera A.Hrkaca i drustva.
A ko ce na kraju preuzeti Bosnalijek,to se stvarno u ovom trenutku ne moze predvidjeti.
Ipak vjerujem da ce to biti neko ko ce pokusati da se distancira od HADENA,jer njegov imidz ,stvoren samo u nacinu kupovine dionica,nece mu bas koristiti . A sto se tice cijene po kojoj ce kupovati dalje,platit ce onoliko koliko bude morao.A fondova vise nema,bar onih u ime kojih ce direktor DUF-a primiti neciji prljavi novac.Do sada je oprano nekoliko miliona,i time ce se morati zadovoljiti.
Ja konkretno ne poznajem nikoga ko je prodao dionice BSNL a da nije dobio nista na ruke.Mislim da je to posljednji ucinio ovaj nas Investitor,bez kesa!
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Odbrana poste wrote:Ja konkretno ne poznajem nikoga ko je prodao dionice BSNL a da nije dobio nista na ruke.Mislim da je to posljednji ucinio ovaj nas Investitor,bez kesa!
Pravo da ti kažem, ako misliš na mene, ja sam se prevario i prodao na 11,50 KM o čemu sam pisao i apelovao na dioničare da ne prodaju. Srećom ušao sam u BHT na 17 pa sam malo ublažio grešku. Nemam dokaza, ali sam skoro siguran da igrači koji rade za Haden kupuju dionice po većoj cijeni od one po kojoj poslije prodaju Hadenu, vještački obarajući, odnosno održavajući cijenu na ovom nivou. Pripremaju teren za tender za otkup dionica po maksimalnoj cijeni po kojoj je Haden kupovao 14,5.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

Izgleda da su forumasi tek nakon prodaje BIG-a poceli da sumnjaju u namjere hadena... U ranijim postovima, naglasavao sam spregu (moguce kriminalnu) izmedju trenutne vlade (mislim na sdp :D) i hadena, i upozoravao na mogucnost da vlada ne proda svoj udio.Cilj cijele frke bio da se skine tadasnji menadzment. Tim cinom i ulaskom hadena, kampanja vlade je prestala, iznenadno. Nije bilo vise vazno sta je bilo sa bosnalijekom u ranijim godinama, stvarao se prostor hadenu da kupuje i podmicuje koga god hoce... zanemarila se inicijelna transakcija (setanje dionica na skrbnicki racun pa na haden) koja je u najmanju ruku bila sumnjiva, javljali su se ljudi sa svjedocenjima o placanju dionica ispod stola, haden posjetio premijera a nije firmu gdje je "skrsio" tolike pare... stvarno nevjerovatne situacije su se desavale, apsurdne. Mene ne bi iznenadilo da sada umjesto hadena neko povezano lice pocne kupovati bsnlr, recimo hrkac. :D Komisija svakako ne bi reagirala na tako nesto. Do sada su vec trebali da obustave trgovinu hadena, sto zbog nelegalnosti, sto zbog zajednickog djelovanja sa vladom (zakon o preuzimanju zajednicko djelovanje lica tretira na isti nacin kao i kad lice preuzme 30% dionica - dolazi do obaveze objave tendera). NAravno, povezanost vlade i hadena je tesko dokazati (ukoliko se sijelo kod premijera ne racuna :D ). Na sve ovo treba dodati puc Uzunovica u rusiji i privremeni prekid svake saradnje sa tim trzistem, uz malverzacije kojim ni on nije bio imun, evidentno. Auta, provodi, izvlacenje para i ostale gluposti su mu bili dostupni jer je imao apsolutnu kontrolu plasmana bosnalijekovih proizvoda na tom trzistu.

vidjecemo sta ce biti u nastavku. Iskreno, volio bih da sam u krivu kad sam izrazio sumnju u "ciste" namjera vlade. Cini mi se da su oni SDA doktrinu lopovluka polozili sa najvisom ocjenom. Ako nastavimo da budemo idioti, pusit cemo i dalje pricu "oni su krali 18 godina, sad je dosao red na nas". PRevedeno na primjer bosnalijeka "kad je mogao Arsla gazdovati 20 godina, sto ne bi Nera, Zlaya i HAden jos koju".... Ovom prilikom apelujem na komisiju da uradi nesto po ovom pitanju. Neka proanaliziraju trgovine, spustanja i odrzavanje cijena. Neka ispitaju navode o placanu ispod stola, neka provjere transakciju sa skrbnicima, neka sipa proveri tok novca prilikom prve transakcije. Jasno mi je da su u tehnickom mandatu vec tri godine, ali njihova obaveza da obnasaju fukciju regulatora ne prestaje.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

Ja sam jednom prilikom lijepio uporedno kretanje strukture prvih deset dionicara i cijene na berzi. Cak i ako je transakcija obavljena po istoj cijeni, to je manipulacija. Bilo je evidentno da su druga lica "na sitno" prikupljali dionice od malih dionicara i onda to prebacivala na Haden po 14. KAd se digla prica o ovome, cijena se pomjerila sa 14 KM. E sad, kad se na tu cijenu dodaju troskovi, pa ono sto je ispod stola placeno, onda je jasno da je cilj bio drzati dionicu na 14, zbog eventualnog tendera i zbog naivaca kojim bi se ucinilo da se dionica ustabilila i da ne moze vise rasti.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Izgleda da je stigao zanicni zahtjev Hadena za sazivanje skupstine u Bosnalijek, biti ce zanimljivo narednih mjesec dana.
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

Veljko trivun podnio ostavku...

Nedim Uzunovic ce najvjerovatnije biti novi generalni direktor, kako cujem najavljuje ekspanziju na ruskom trzistu, te kazahstan...

Vraca se i Ekrem u marketing a danas je Amar Arslanagic demonstrativno i ljutito napustio sjednicu uprave.

Skupstina bi trebala biti u nekih mjesec dana a upitno je ko ce glasat ispred libijskog fonda ali i bez njih rusi na celu sa uzunovicem sa vladom ce preuzet nadzorni i upravni odbor.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne znam da li je hadenovih 30 % dovoljno da samostalno izaberu sve. Ukoliko je potreban i vladin udio u odlučivanju onda će morati tražiti kompromisno rješenje jer vladin udio nije "nikšićev" udio. Ministarstvo industrije je nadležno a sumnjam da će Trhulj tek tako raditi po Nikšićevim željama.

Bilo bi dobro da se ovo jednom završi i da se situacija smiri pa da se fokusiraju na poslovanje. Uzunović forsira i obećava tržište Rusije ali nema nikakvih podataka o njemu. Nadati se je da neće biti arslanagićev učenik(jer je stara škola) i da za sebe i ostale u ovom krugu pokuša izvlačiti dio dobiti.
Jedan od primjera "stare škole" je direktorica makedonske filijale koja je prije izvjesnog vremena kupila izuzetno skupo službeno vozilo nakon čega je dobila otkaz.

Ali nadati se je i da Haden neće tolerisati izvlačenje dobiti.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

E moji investitori, bojim se da je ovaj arslin učenik nadmašio učitelja, tako da se bojim da je ovo početak kraja bosnalijeka a pogotovo vaše eventualne dividende, dobiti i slično. Jedini spas za bosnalijek je preuzimanje od neke velike farmaceutske kuće, a ovi špekulanti su došli da bi na brzinu nešto zaradili i iskoristili ovo bezakonje u ovoj mafijaško-kriminalnoj državi gdje ni ustav nije sveto slovo a kamoli neki zakoni i pravila ponašanja.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

ja sam se svojih (preostalih) riješio na 14,50. Jednostavo rečeno nemam više živce i s obzirom da mi je prosječna kupovna ( u 2009.) bila 11,90 nisam tako loše ni prošao.
U svakom slučaju ja dionice kupujem (uglavnom) radi dividende a ne radi špekulacija i prodaje.
Čisto sumnjam da će prinos na bosnalijekove dionice u narednih 5 godina biti približan prinosu na dionice bh telekoma.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Pavaroti i crveni hajde malo pojasnite ove vijest.
Ima li neko potvrdu iz drugih izvora?
Post Reply