BH Telecom

panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne sporim ništa od toga jer takav bi recept morao biti ako hoćemo da za nekoliko godina govorimo o ozbiljnom napretku.

Ja samo kažem da ova struktura ljudi nema mentalni kapacitet niti podršku tako da ne očekujem ništa.

A ovo:
Ako hoćemo bolje moraju se raditi nepopularni potezi, hitno, samo su takvi efikasni i samo će nas takvi izvući....
Ko smo to "mi"? Onaj ko hoće bolje za državu, njega se ne pita. Pitaju se samo oni koji hoće bolje za sebe a oni već imaju bolje. Njima je već sad dobro i zašto bi oni to mijenjali.
Nije defetizam nego to treba prihvatiti da je tako.

Mada, i ja ću sutra prekosutra ću opet kritikovati ovako kako ti kritikuješ a danas mi je svejedno.
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ma ja i ne kažem da ovi sad imaju mentalni kapacitet za promjene, neće ništa učiniti siguran sam u to 90%. Ne kažem ja šta bi oni voljeli ni šta će uraditi nego šta treba uraditi. Niko još nije sam sebe optužio i objesio. Ali to ne znači da ne trebamo reći da je ovo totalno pogrešno i kako treba. Čisto da se zna da nismo ovce. Plus ima ljudi koji možda i ne znaju kako jeste i kako treba jer su zavedeni medijima. A gdje će saznati ako ne na portalu koji se zove invest.ba, neće sigurno na federalnom dnevniku.
Evo taj čovjek na skupštini je rekao kako jeste, napokon, nećemo nigdje dospjeti gurajući glavu u pijesak. Možda smo otišli predaleko od teme, počeli smo sa planom BHT koji je po meni katastrofalan. Dovoljan je samo onaj podatak o više od dvostrukoj dobiti u mtelu po zaposlenom u odnosu na BHT. To je podatak koji po meni kaže više nego tri toma enciklopedije. Lijepo piše na ulazu na portal Peščanik "Ako vam je dobro-onda ništa". Meni ovo sa planom BHT u sljedeće tri godine ne valja, kao ni sa ovom državom i ljudima koji je vode, ako nekom valja i zadovoljan je, onda ništa.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa ništa....


Šalim se, normalno. Srećom, ne zavisim niti imam kakav kontakt sa tim ljudima pa je to sve do njih.
Sad, problem je što svi zajedno idemo prema provaliji jer ako državne firme ne zarađuju onoliko koliko bi trebale i ako državi prave probleme, onda se to na kraju odrazi na radnike u privatnom sektoru pa onda opale mene tj dignu procenat doprinosa na moj dohodak kako bi namirile sve rupe koje gutaju novalićke i i ostale državne,federalne, kantonalne administracije i svi ostalo koji se pobune da im je malo dato.

Kako reče Shahab, samo privatizacija pa nek ide sve....
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Plan poslovanja će praviti strani konsultant kojeg odredi MMF a ne partijski aparatčici iz uprave. Prvo restruktuiranje zatim prodaja. To je suština dodatnog pisma namjere.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Puno puta viđeno da to nije sveto slovo i da se može izbjegavati obaveza koja se obeća.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Evo taj čovjek na skupštini je rekao kako jeste, napokon, nećemo nigdje dospjeti gurajući glavu u pijesak. Možda smo otišli predaleko od teme, počeli smo sa planom BHT koji je po meni katastrofalan. Dovoljan je samo onaj podatak o više od dvostrukoj dobiti u mtelu po zaposlenom u odnosu na BHT. To je podatak koji po meni kaže više nego tri toma enciklopedije. Lijepo piše na ulazu na portal Peščanik "Ako vam je dobro-onda ništa". Meni ovo sa planom BHT u sljedeće tri godine ne valja, kao ni sa ovom državom i ljudima koji je vode, ako nekom valja i zadovoljan je, onda ništa.
Ali ovdje imamo jedan mali problem. Konstatacija da je dobit po zaposlenom u 2015. godini bila veća u Mtelu nego u BHT stoji, ali ta je dobit bila 60% veća a ne više nego dvostruko. Naravno, upitno je da li će i u 2016. godini dobit u Mtelu imati takav položaj u odnosu na BHT.

Što se tiče planova, oni su vjerovatno namjerno konzervativno postavljeni da bi bili lako "prebacivi". Bolje ti je napraviti plan na 69 mio dobiti pa napraviti 80 mio, nego planom postaviti 90 mio, a napraviti 87 mio. U prvom slučaju si manje zaradio a prebacio plan, a u drugom slučaju si više zaradio a podbacio... Mislim da treba sačekati podatke za 2016. godinu za BHT, Mtel i Eronet pa ćemo možda realnije sagledati poziciju samog BHT...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

panzer wrote:Puno puta viđeno da to nije sveto slovo i da se može izbjegavati obaveza koja se obeća.
To je pred nama, brzo ćemo spoznati koliko je ozbiljno. Bliska budućnost. Moja procjena jeste da je to to, tačka bez povratka.
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:
montypython wrote:Evo taj čovjek na skupštini je rekao kako jeste, napokon, nećemo nigdje dospjeti gurajući glavu u pijesak. Možda smo otišli predaleko od teme, počeli smo sa planom BHT koji je po meni katastrofalan. Dovoljan je samo onaj podatak o više od dvostrukoj dobiti u mtelu po zaposlenom u odnosu na BHT. To je podatak koji po meni kaže više nego tri toma enciklopedije. Lijepo piše na ulazu na portal Peščanik "Ako vam je dobro-onda ništa". Meni ovo sa planom BHT u sljedeće tri godine ne valja, kao ni sa ovom državom i ljudima koji je vode, ako nekom valja i zadovoljan je, onda ništa.
Ali ovdje imamo jedan mali problem. Konstatacija da je dobit po zaposlenom u 2015. godini bila veća u Mtelu nego u BHT stoji, ali ta je dobit bila 60% veća a ne više nego dvostruko. Naravno, upitno je da li će i u 2016. godini dobit u Mtelu imati takav položaj u odnosu na BHT.

Što se tiče planova, oni su vjerovatno namjerno konzervativno postavljeni da bi bili lako "prebacivi". Bolje ti je napraviti plan na 69 mio dobiti pa napraviti 80 mio, nego planom postaviti 90 mio, a napraviti 87 mio. U prvom slučaju si manje zaradio a prebacio plan, a u drugom slučaju si više zaradio a podbacio... Mislim da treba sačekati podatke za 2016. godinu za BHT, Mtel i Eronet pa ćemo možda realnije sagledati poziciju samog BHT...
Moguće da nije dvostruko nije mi se dalo provjeravati, znam da je bilo više nego u BHT, ali i ako je 60% puno je, ista država isti biznis a nije ni mtel neka aman firma za poređenje, dakle još gore. Pretpostavljam ja i da je direktor to uradio da sebi da slobodne ruke i da lako prebacuje plan ali pretjerao je.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma meni je interesantno kao dioničaru da u firmi stvari funkcionišu kako treba i da firma pozitivno posluje u skladu sa okolnostima na tržištu, a sada stvari manje-više funkcionišu kako treba, bar koliko ja imam informacija. Ranijih godina kada je prikazivana dobit od 150-170 mio KM su bile i drugačije okolnosti. Ali u tom periodu su nabavljani npr. kablovi i sličan materijal i oprema samo da bi se napravio promet "jaranskim" firmama, a unazad dvije godine smo imali npr. situaciju velikih otpisa starih i nekurentnih zaliha (upravo tih kablova i slične opreme).

Mislim da dobit po zaposlenom u 2016. godini u BHT neće biti mnogo lošija od te dobiti u Mtel. Živi bili pa vidjeli...

Ne treba izgubiti iz vida da recimo BHT može pustiti 4G signal ovog momenta (to ne može ni Mtel ni Eronet), ali ih koči administracija na državnom nivou i pravi time štetu BHT-u. Onda, treba obratiti pažnju i na činjenicu da je tržišni udio u mobilnoj telefoniji BHT-a sada oko 47% a bio je puno niži. Mtel je negdje na oko 39% a išao je i do 44%. Nije baš sve tako crno... Pa imamo nelojalnu konkurenciju "alternativnih" (Telemach) koju podržava opet državna administracija (konkurencijsko vijeće-kao i u slučaju Konzum). Kada ovdje kažem državna administracija mislim na političke dogovore dvojice na štetu trećeg koji se realizuju kroz državne institucije... Jebi ga, takva nam je država, nažalost...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Reci nam kolika će biti dobit pa da odmah doživimo transformacijubiz pesimiste u optimistu.
Post Reply