Bosnalijek

HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Ekskluzivno: HADEN definitivno preuzima Bosnalijek
Petak, 15 Ožujak 2013 14:05
Bosnalijek
Investicijska kompanija iz Luksemburga HADEN S.A., po svemu sudeći, načinila je odlučujući korak u preuzimanju sarajevske farmaceutske kompanije Bosnalijek, saznaje Indikator.ba.

Na Sarajevskoj berzi danas je prodato 389.518 dionica dionica Bosnalijeka kroz 10 transakcija u vrijednosti 5.647.958,14 KM.
Kako saznaje Indikator.ba, prodavac ovih dionica je BIG Investiciona grupa, koja je do sada kontrolirala 4,9 posto dionica Bosnalijeka, a o čijoj se prodaji u posljednje vrijeme neslužbeno govorilo u berzanskim krugovima.
Sticanjem ovih dionica HADEN se približio magičnoj brojci od 30% udjela u Bosnalijeku, a koji mu obezbjeđuje da u skladu sa zakonskim propisima raspiše tender za preuzimanje preostalih dionica Bosnalijeka po najvećoj cijeni po kojoj je kupovao dionice, a to je 14,50 KM.
Ipak, konačnu potvrdu o toma da je HADEN kupac 4,9% dionica Bosnalijeka treba sačekati do početka iduće sedmice, kada se transakcija registruje u Registru vrijednosnih papira FBiH.
Sa novih 4,9% dionica Bosnalijeka HADEN je dostigao 29,6% vlasništva u Bosnalijeku i nedostajat će mu 0,4% dionica da dođe do praga od 30 posto i zakonske obaveze da raspiše tender za kompletno preuzimanje Bosnalijeka. S obzirom na dosadašnje marljivo prikupljanje dionica sarajevske kompanije to mu neće biti teško
Šta to znači ,da će dionice konačno otići po toj cijeni ili sad ovisi od vlade koju će ona cijenu postaviti ako bude prodavala?
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

najbolje da vlada i tkz. haden prodaju zajedno kad budu imali vecinski paket nekom ozbiljnom investitoru koji ce snimiti kompaniju i njene mogucnosti kako na ruskom trzistu tako i na drugim,uz solidnu cijenu kakvu vecinski paket i treba da nosi.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: Bosnalijek

Post by fx78 »

proleter wrote:1. Ta Odluka je možda važila za Alvogen, a ne za prodaju dionica u vlasništvu Vlade generalno. Ko garantuje da će ponovo biti?

2. Zašto su svi fondovi izašli na 14-14.5 KM čak ako im je neko i namaknuo 2 KM, što baš ne vjerujem pretjerano, jer izračunajte koliko bit to bilo (skoro 4,5 miliona u kešu, toliki novac se primjeti, bilo da se negdje unese ili odnekle iznese).
Zar oni (fondovi) ne znaju za tu odluku Vlade? Koliku bi štetu nanijeli fondu da prodaju 6 KM ispod očekivane cijene?

3. Kako znaš da sam iz Rudog ? :lol:
nije prevent izasao ili jest?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Mislim da Prevent ima još nešto ispod 0,50 %
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

TOP 10 dioničara sa najvećim procentualnim ucešćem
Naziv Adresa % vlasništva
HADEN S.A LUXEMBOURG, LUX 29,65
FEDER.MINIS.ENER.,RUD., I IND. ("drž.vl") MOSTAR, BIH 19,26
The Economic and Social Development Fund TRIPOLI, LBY 8,78
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 2,13
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 1,91
BRODOMERKUR SPLIT, HRV 0,61
SALIHOVIĆ NERSUDIN Sarajevo, BIH 0,58
ZIF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0,50
ARSLANAGIĆ EDIN Sarajevo, BIH 0,44
GBD BPD d.d. Kranj KRANJ, SVN 0,36
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Šta mislite kada namire ovih 30%, hoće li nastaviti kupovati na berzi ili će raspisati tender. U ovakvoj konstalaciji odnosa u Federalnoj vladi teško će se doći do dogovora oko prodaje državnog udjela u Bosnalijeku.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Pa nije šećer pao u vodu, neće ga prodavati ni nekoliko mjeseci nakon što se konačno izabere stabilna vlada, a ako se SDA vrati na scenu neće ga ni prodavati.
Izvlačiće 2-3 miliona godišnje u stranačke džepove kao i do sada.
A što se tiče kupovine na berzi nema logike, jer bi morali dizati cijenu preko 14,5 KM.
Ovako će kada dođe momenat ponuditi upravo tu cijenu Libijcima i ostalima.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Ma neće SDA više moći isivlačiti milione iz Bosnalijeka, sada će to raditi Haden. A kada ne budu mogli više izvlačiti lakše će se odlučiti na prodaju svog udjela. Ne znam ko bi im prodao na tenderu po ovim cijenama, jer ko je mislio prodavati prodao je. Jedino sam se pribojavao ovoga što je uradio BIG, vjerovatno je tu neko dobro omastio brkove.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Cijena se ni na koju informaciju ne makne sa ovog nivoja 14 i nešto. Bilo šta se če dogodit sa Bosnalijekom mnogim (i meni) je tu lekcija da se na ovoj berzi može manipulirat i mutit koliko god očete. Nitko od pristojnih organa ne odreagira. Postavlja se pitanje ko od investitora če ponovno uložiti novac na takvu berzu gdje je raj za ovakve manipulatore kako je Haden?
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Mene ne bi iznenadilo da HADEN i ne namjerava da preuzme Bosnalijek vec da samo sluzi kao prijateljska pomoc Vladi da se preko vecinskog vlasnistva na skupstini zbirno nabere dovoljno glasova za smjenu nadz odbora i instaliranje svojih snaga. Mozda ce onda i Vlada i Haden prodati svoje pakete nekom "pravom" buducem vlasniku koji bi onda preuzeo i ostatak dionica. Ne tvrdim da je tako ali HADEN mi sa ovom patnjom i pilicarenjem da nakupi 30% jednostavno ne izgleda kao neko ko je jako zagrijan za potpuno preuzimanje.
Post Reply