Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I još nešto ovdje što se ne smije zanemariti u bilo kakvoj ozbiljnijoj analizi. Svi brojevi gore (premije, dobiti i sl) su vezani za sadašnje stanje. Međutim znamo da je trošak osiguranja po glavi stanovnika u nas simboličan u odnosu na ostale evropske zemlje. To znači da je lako moguće da će premije sljedećih godina rasti, možda i dramatično i to svakom ko bude na tržištu. Drugo doći će do okrupnjavanja, neki će manji otpasti, smanjiće se nelojalna konkurencija, porasti cijene. Automatski će znači već za par godina po dva osnova (povećanje tržišnog kolača tj premije i povećanje cijene) dobit porasti svima pa i SOSORU. Svi potencijalni kupci SOSORA to znaju i zbog toga bi bili spremni platiti mnogo višu cijenu nego to možda i trenutni podaci ili formule kažu. Veliko pitanje je da li naši prodavci to znaju?
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Taj potencijal je golub na grani. Da oni imaju efikasno rješenje ili da imaju pristup novom kapitalu pa ok. Ovo što rade su zadnji atomi snage i tu nema velike perspektive.
Da je to proizvodna firma koja ima novi proizvod pa i to nekako se može uvrstititi u potencijal ali nije. SO radi sve što rade ostali, bilo da su počeli juče kao Central ili da su Sarajevo osiguranje koje posluje više od 70 godina.

Znamo ko je prodavac i znamo šta ovaj prodavac radi i sigurno nema prodavačke sposobnosti ili češće,neće da ih ima. Ali odgađanje prodaje nije rješenje. Eventualno par mjeseci, kako kažeš radi uvida u polugodišnji izvještaj ako se misli da je bolji ali vrijeme curi i bolje je da ranije dobiju novog vlasnika.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

SO je DOSAD radila što i drugi ali na neefikasan način uz puno curenja. Ostali imaju npr na premiju od 40 m dobit 4 m a SOSOR uz premiju od 50-60 m dobit od 0,1 m (ili ranijih godina 1 m) umjesto 5-6 m. Gdje ćeš veći potencijal od toga. Jasno je da ima ogromne rezerve za poboljšanje jer ako svako (da ne kažem svako u svijetu) može imati dobit bar 8-10 % od premije mogu i oni. Plus oni faktori koje sam naveo, od prestanka isplate predratnih šteta (koje drugi nisu imali, do rasta čitavog tržišta koje mora uslijediti, da se ne ponavljam. Strani investitori i traže golubove na grani, ako svi znaju za potencijal nečega onda je i cijena toga već skočila. Jedino kod nas bi ulagači dobit od 200% i da im neko još ovjeri u opštini pečatom da je povrat siguran i garantovan. ne kažem ja da ga ne treba privatizirati ali po meni je najvažnije ući u to restrukturiran sa koliko toliko poboljšanim poslovanjem a ne kao bolesnik. Da se izbije pojedincima argument iz ruke za priču "evo prodajemo ovo ali i njie čemu, daj šta daš". A pristup novom kapitalu će imati čim se odradi privatizacija ako kupac bude pravi a ne domaća sirotinja.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Za mene je u ovom trenutku važno da je neko ipak bar privremeno zaustavio ovaj pljačkaški pohod Novalića i družine,pa makar i zbog nekih partikularnih interesa!Jednog dana, a ja sam optimista da će taj dan doći kad-tad,kad se bude analizirala cijela Novaličeva aktivnost na rasprodaji tzv državne imovine,sasvim jasno će se moći utvrditi kontinuitet te njegove aktivnosti!Moći će se jasno vidjeti da on sa svojom družinom nije mogao sve oglodati baš zbog popriličnog otpora javcnosti,ma šta se pod tim podrazumjevalo!I ja baš zbog toga izuzetno cijenim ovo bar privremeno zaustavljanje,pa makar ga oni iskoristili i za pribavljanje podrške već debelo korumpiranih revizorskih kuća,svojim odokativnim cijenama.Naravno,tu mislim i na ove već medjunarodno poznate procjenitelje,koji su,izmedju ostalih,poprilični saučesnici Todorićima u pljački Hrvatske!
Nije nevažno ovdje napomenuti da FDS nakon što ga je eto Novalić uhvatio u slobodnom padu,traži na javnoj dražbi više od 35 miliona za dionice Igmana Konjic u vlasništvu Bonusa,koji ovi što im je pola stranačkog vodstva na optuženičkoj klupi,apsulutno kontrolišu!I to bi trebalo da pojača argumente onih koji tvrde da je Novaličev zadatak u ovim rasprodajama prvenstveno da ojača lične i stranačke kase!
Sve to treba imati u vidu kada se ocjenjuje kvaliteta ovog zaustavljanja pljački!Jer poslije svega,Novalić bi ,samo zbog Sarajevo osiguranja,morao otići.I to ne samo sa mjesta premijera,kako je to već i javno traženo,nego i na dobro čuvano mjesto!Kad-tad!
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

Danas bilo trgovanja i po 7 KM ?!?!
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Šta sad, kad neko ozbiljan stavi ozbiljnu količinu na prodaju.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Definitivno je neko dobio info o očekivanom polugodišnjem rezultatu. Tri mjeseca za redom su imali rast premije u odnosu na prethodnu godinu, pa me ne bi iznenadilo i da je juni bio dobar, a da je polugodišnji rezultat bolji nego ranije godišnji što su bili. Ali vidjećemo...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I po ovome se može primjetititi veličina neznanja i straha na SASE. Ako ćemo pravo, davno smo uočili rast premije, sustizanje i prestizanje kokurencije, stabilizaciju poslovanja, potencijale firme, prestanak isplate predratnih šteta, faktore koji će rasti u budućnosti... A iz aviona se vidjelo da će sve to morati rasti i to mnogo. Ponavljao sam kao papagaj očigledne stvari. Cijena je odavno niska, zna se da privatizacija slijedi kad tad. Ipak palo je na 5,37 a da niko nije reagovao kupnjom ili vrlo rijetki. Sad gledam, u zadnjih mjesec npr (do ovog rasta) nije kupljeno ni hiljadu dionica zbirno a sve vrijeme je bila cijena ispod 6. Kao i obično u nas ljudi počinju ozbiljnije kupovati kad cijena nečega poraste za 100%.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ti pokazatelji o poslovanju koje spominjete samo indirektno utići na ovu današnju trgovinu.Ove sve je samo realizacija određenog dogovora,kasnije će mo vidjeti i ko su učesnici!Trgovina se odvijala ovako:prvo je neko stavio kupovni nalog od 10 dionica po 6.99,kolika je bila već unesena prodajna cijene .Trebalo je jučerašnji dinamički limit podići na nivo koji je dogovoren!Otvorio se satić i nakon petnaest minuta provedena je ta transakcija,10 dionica po 6.99km.Time je otbvorena mogučnost da se trguje u okviru noivog limita.U tom momentu na kupovnoj strani največa cijena je bila 5.40 a na prodajnoj 6.99 pa onda skrivena količina po cijeno od 7 km.Malo poslije ,u istom trenutku prošle su četiri transakcije po cijeni od 6.90 u ukupnom iznosu onih 16.000!Niko tu nije mogao ni kupiti ni prodati osim onih koji su to dogovorili!I to je uobičajeni način trgovine ,devedeset posto svih transakcija na SASE pod budnim okom teđkih stručnjaka i Velikog regulatora Hasana A.P.Čelama!
Kao što sam na početku rekao ti pozitivni pokazatelji sigurno su utjecali na visinu ove dogovorene cijene,a vjerovatno i još neke davno odrađene transakcije,ovim ili drugim dionicama!
Post Reply