BH Telecom

brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Gledam HT,.. prije pola godine je bio na 138 kuna i sad se vratio na 172 kune. Mislim da telekomi nisu bez budućnosti ako se reorganiziraju. Mogu da biraju da li će početi da se bave prodajom električne energije, ponuditi još neke druge usluge ili će smanjiti "aparat" i prilagoditi ga manjem broju korisnika i manjim prihodima, nešto mora da se uradi.
U svakom slučaju u rukama ozbiljnog vlasnika bi to bila sasvim druga firma.
montypython
Posts: 4055
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Meni od pocetka ove price sve mirise na distrakciju od stvarnih namjera. Kao da se neko prepao da cash od FDSa u rukama malih dionicara ne ode u pogresnom smjeru (npr u Sarajevo osiguranje) i ne poveca mu previse cijenu i time pokvari neke dobre prilike za odabrane. Nije li upravo taj Bunjo prije koji mjesec davao totalno deplasirane izjave o vrijednosti SOSORA upravo kad i Fadil? I sad kad se ne vidi neki pomak u poslovanju Telecoma, kad se odbilo smanjenje plata zaposlenima/rezanje troskova sto je jedino moglo donekle povecati dobit, preporuka je, novac ulazite u Telecom. I pritom se niotkud pojavljuje i prica o podjeli velike dividende. Bio sam nekoliko dana odsutan iz zemlje tako da sam mozda nesto propustio, koliko je u stvari osnovana ta prica o dividendi? Moram priznati da cim sam cuo tu preporuku za ulaganje u Telecom prije mjesec dva prvo sto mi je palo na pamet je bilo da je jedini cilj toga da se novac od FDSa odbije od pravog cilja, npr SOSORA (ili mozda i Bosnalijeka), da se ne bi prevelikom potraznjom remetilo uhodano fiksiranje cijene na berzi. Ne znam, mozda sam u krivu, ali neka ima i ovakav pogled na stvari, opreza nika dosta.
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

možda su u šumi...


Realno gledajući, ko god ima dionice BH telecoma nije se pokajao. Za onog ko planira da se ne brine, između SO i BHT uvijek je bolje birati BHT jer je sasvim sigurno da će u narednih nekoliko mjeseci dobiti dividendu. Neka bude i 0,8 KM po dionici ili čak nešto niže, opet je vrlo dobro. A puno bolje nego čekati šta će sive eminencije odlučiti o Sarajevo osiguranju.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Telekom je bio u gotovo slobodnom padu u periodu 2010.-2014., pogotovo ove 3-4 godine SDP vladavine. Trenutno nije u slobodnom padu, a čak imam info da nije u padu uopšte. Što se tiče troškova oni su srezani maksimalno, tenderi pod kontrolom, nema nekih značajnijih nepotrebnih nabavki... Samo plate nisu dirali i to čak nije ni neophodno. Telekomu sada ključnu štetu mogu nanijeti samo ovi izvan firme, a ne više oni koji su u njoj. Dakle postupci Novalića i krimosa koji kontrolišu fondove su, na žalost, ključni po pitanju vrijednosti dionice BHT a nikako poslovanje same firme. Moguće je da neki od tih krimosa iz brokerskih kuća "preporučuju" kupovinu dionica BHT ne bi li je uz novac od FDS podigli, a sve da bi njihove kolege koje kontrolišu fondove mogle da se istovare po većoj cijeni i tako fondovima namaknu keš za buduće planirane operacije. Ipak je naše tržište plitko i nije lako doći do velike količine keša.

Inače, mislim da je ovih 15 KM vrlo dobra cijena dionice BHT. 2014. god su uradili procjenu telekoma i izračunali su da je vrijednost telekoma 1,4 mlrd KM (22 KM po dionici). Tada je bio u slobodnom padu - prihoda, dobiti, usluge, sa tendencijom još i goreg stanja. Sada je taj trend zaustavljen sa perspektivom oporavka. Tržišni udio u mobilnoj telefoniji i moja TV nikad nije bio veći, idu u nove usluge tipa cloud servisa i 4G mreže (što niko drugi nije u stanju ponuditi, bar ne na tom nivou) i nema logike da dionica bude u ovom momentu na najnižoj historijskoj vrijednosti.

I da, telekom ima 185 mil neraspoređene dobiti koje vlada može u svakom momentu povući. Čak telekom ima dovoljno keša da to i isplati.

Znači, mislim da je ovih 15 KM cijene dionice rezultat gubitka povjerenja u tržište i depresivnog očekivanja ulagača da će biti prevareni od mešetara na berzi, pa niko ne želi "preplatiti" dionicu. I plus, što svi podsvjesno očekuju da MiGroup, Big, Naprijed opet puste ogromne količine za siću...
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: BH Telecom

Post by ada »

Zabrinjavajuće je šta sive eminencije, što neko naprijed pomenu,misle sa SOSOR-om čiji premijski prihod neprestano pada i manji je za 3,3 miliona nego 2015.godine,FBiH je najveći dioničar,zašto ne pomogne Sosoru da dođe do premije?Bez premije ,društvo tone.A možda je baš ovo sivim eminencijama dobro?!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Problem Telekoma jeste u činjenici da nema budućnosti u smislu tržišta i rasta. Njihova je sudbina da stoje u mjestu i primaju udarce. To što režu troškove je dobro ali suštinski ne mijenja stvarnost. Statičnost i nove tehnologije će neminovno orimati prihode telekomu.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:Problem Telekoma jeste u činjenici da nema budućnosti u smislu tržišta i rasta. Njihova je sudbina da stoje u mjestu i primaju udarce. To što režu troškove je dobro ali suštinski ne mijenja stvarnost. Statičnost i nove tehnologije će neminovno orimati prihode telekomu.
Tačno je da nemaju više lagodnu situaciju kada su imali monopol i u smislu tehnologije. Danas ima mnogo tehnoloških alternativa koje klasične telekome stavljaju u nepovoljan položaj. Ali, u EU ima primjera da su telekomi povećali svoje prihode zahvaljujući brzoj i adekvatnoj reakciji na promjene na tržištu, te uključivanjem u svoju ponudu novih usluga i tehnologija...

Čuo sam da je u Mtelu haos. Od smanjenja plata, preko pritiska na zaposlene, pada prihoda, broja korisnika... I baš se sve to tako dobro osjeti da se gotovo može "opipati"...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Izgleda da moraju prodati Telekom.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

imas neki link?
panzer
Posts: 12379
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Kakva sudbina čeka dva dominantna telekom operatera u FBiH, BH Telecom i HT Mostar, bit će poznato tek nakon što bude sačinjena sveobuhvatna finansijska i operativna analiza stanja, u finansijskim krugovima poznata pod nazivom "due diligence". Tek nakon toga će se znati da li će ovi telekom operateri biti restrukturirani, dokapilalizirani prodajom dijela dionica ili privatizirani.

"Ova analiza predstavlja najdetaljnije moguće skeniranje stanja i ona će pokazati u kakvoj su situaciji ove dvije kompanije, kao i njihovi pojedini organizacioni dijelovi. Ova vrsta analize za cilj ima da precizno detektuje sve dijelove komapnije u kojima postoje problemi pri funkcioniranju. Također, na osnovu nje se rade preporuke kako bi se unaprijedilo poslovanje kompanije, a time i njena profitabilnost, ali i vrijednost" kazao je za "Faktor" Goran Miraščić, savjetnik federalnog premijera.

Izrada ove vrste analize za spomenute dvije telekom kompanije spada u jednu od stavki na koje se Vlada FBiH obavezala Pismom namjere na osnovu kojeg je Međunarodni monetarni fond odobrio novi kredit našoj zemlji. Prema Pismu namjere, rok za izradu ovih analiza je kraj oktobra.

Prema Miraščićevim riječima, ovaj posao bi trebao biti okončan u predviđenom roku, a trenutno je u toku proces prikupljanja podataka za izradu analiza.
I šta je bilo sa ovim? Jel ostalo među minderima?
Post Reply