Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Očekivao sam veću reakciju nakon 50 KM ali još se čekaju vijesti. Generalno, ovo je sad prva "briga" na 70 KM a uz neke bolje vijesti do najviše 120 KM.
Image
exat
Posts: 46
Joined: 01 May 2015, 11:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by exat »

Ovakve postove nisam citao od 2007 god. Nema smisla navlaciti. Pa ja prodam sve svoje sutra i srusim cijenu na 45. Kakvi onda grafovi?!
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Naizgled je navlačenje. I graf je samo prikaz onoga što se dešavalo zadnjih deset godina. Ni u kakvoj situaciji nije otišla ispod 40 KM a to nešto govori.
Na najavu privatizacije pomjerila se do 50 KM a sa zvaničnom objavom bi otišla i više. To je sasvim sigurno.Bar se primjeti i na potražnoj strani. Kako rekoh ako bi se pojavio neki ozbiljan kupac onda bi morao dati preko 100 KM a ostalo bi se vidjelo.
exat
Posts: 46
Joined: 01 May 2015, 11:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by exat »

Panzer nisi od jučer. Pitanje je jel ova firma uopce vrijedi 75 miliona eura.
Tko to odgovori sam sebi znat ce dal li sad kupovati ili prodavati.
Netko je dobro rekao da se bave sa svime osim sa svojim poslom, a to je proizvodnja cigareta
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sve to stoji. Ali kod privatizacije se (bar bi trebalo) tržište drugačije ponaša.

Da ostaje status quo,onda ja ništa ne bih napisao. Ovako, vidi se potražnja iako je skrivena a tek ako bi neko ponudio višu cijenu za paket državnih dionica onda bi sigurno i potražnje bilo još više. Tržište cigareta jeste u padu ali i pored svega još uvijek neko može biti zainteresovan za brendove koje ima FDS. A ako ne bude zainteresovanih onda sve ostaje kao i do sada tj sa dosadašnjim trendom.
one
Posts: 1740
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

bez jakog internacionallnog strateskog partnera proizvodnja cigareta je dalje upitna zbog sverca:
http://www.fokus.ba/207933/biznis/fabri ... stavljaca/
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

http://www.bosniatoday.ba/philip-morris ... ia-report/

Kad smo kod strateskih ne znam moze li biti "strateskiji" od ovog. Ne sjecam se je li ovaj clanak iz jula prosle godine pominjan ovdje. Za one koji ne barataju engleskim vrlo skraceno predstavnici PMa su posjetili FDS da bi vidjeli mogucnosti i kapacitet proizvodnje. PM zeli da kupi vladinih 39% plus dodatnih 11. Trenutna cijena (tada) na berzi Vladinog dijela je 21 milion ali Vlada to ne smatra realisticnim i ocekuje od buduceg kupca da plati bar 103,7 miliona za Vladin dio,
Sta hocu da Kazem? Nije bitno hoce li neko domaci npr jednog dana prodati npr po 45 KM po dionici manju kolicinu i srusiti cijenu za taj dan ili sljedecu sedmicu. Mozemo se mi sekati koliko hocemo, ako na kraju dodju veci igraci sa stvarnim parama svo to muljanje je uzalud. Tu lezi i odgovor na pitanje vrijedi li ova Firma 75 miliona eura. Ne znam ni ja ali saznacemo úskoro. Takodjer vidimo da Vlada ocekuje (prije samo 6 mjeseci) 5 PUTA vecu cijenu od one na berzi.
Mada je o cijeni FDS skoro bespredmetno govoriti kada spominjemo PM koji ima godisnji prihod od 67 milijardi dolara ili npr dobit od 7,5 milijardi (gladao sam za npr 2014 godinu). Njima je ako zele da kupe prakticno svejedno je li cijena po dionici 100 200 ili 300 KM. Ako zele nesto oni to i kupe, nekad samo zato da ne bi kupio BAT, japanci i sl. A kupljene su prakticno sve firme iz duhanske industrije u okruzenju koje su bile nudjene na kupnju.
exat
Posts: 46
Joined: 01 May 2015, 11:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by exat »

Pa zato se vise nisu nikada ni javili jer je vlada trazila 100 miliona, da im je to bilo jeftino dosli bi za tjedan a ne cekali godinu dana. Činjenica je samo da se firma raskućava godinama i da prodaja cigareta je sve manja i manja svake godine i to drastično. Hoće li taj vas priželjkivani kupac doći za godinu ili za 5 godina kada firma bude vrijedila pola manje nego danas ili nikada to cemo vidjeti.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

Gdje bi dosli nakon tjedan i zasto? Govorimo o kupovini paketa dionica a tendera nije ni bilo. Kako su i mogli kupiti kad tendera odnosno ponude da se proda nije ni bilo. Odluka da se ide u prodaju donesena je nakon toga, a posjeta firmi je bila prije svega pola godine, ne godinu. Niko i nikad nije rekao da im je bilo skupo niti da su odustali. Vlada tada nije zeljela prodavati i to je tada i eksplicitno receno pa ne znam zasto bi i kome kupac davao ikakvu ponudu? Da otkrivaju svoje karte i cijenu nekome ko ionako nece prodavati? A sada Vlada hoce, situacija je potpuno drugacija. Je li negdje pisalo da je PM odustao? Nije.
A to sto se firma raskucava to njih savrseno ne zanima, jer ne kupuju je da sadasnja uprava i dalje upravlja nego da ONI upravljaju. A oni valjda znaju kako se upravlja u duhanskoj industriji. Osim toga njihovi kriteriji zasto kupiti nesto su sasvim drukciji od nasih. Njima je u glavi the big Picture a mi razmisljamo u krugu 500 m oko Pofalica. Pa korporacije te velicine kako rekoh kupice i nesto sto im ne treba samo da ne kupi konkurencija i time ne zasmeta njihovim drugim interesima. Siguran sam da bi PM kupio FDS samo da je ne kupi npr BAT ili neko drugi od jace konkurancije. I obrnuto. Cak i da FDS nema nikakvu dobit.
Post Reply