Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sumnjam da ce ovo uspjeti. Sead Gradascevic preko unisa kontrolise unis fagas tako da mu prodaja ne bi odgovarala. Eventualno da se dogovore oko prodaje pa da Ikt dobijenim sredstvima i ponekim kreditom kupi FDS i tako zaokruzi vlasnistva.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Panzer, Sead Gradaščević nije već gotovo godinu dana medju zivim.

Sin sad sve vodi
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

To nisam znao. Gledao sam u sudski registar odnosno biznis registar koji je poprilično mjerodavan ali je čudno da nakon godinu dana nisu izmijenili podatke.

Onda bi bilo dobro da FDS preuzme UNIS.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

U onom u kojem ja gledam promijenjeni su podaci.

Cisto sumnjam da e IKT (citaj Unis Fagas) prodati svoj dio FDS-u.

Ovaj tender je pro forme i zakonske regulative.

Ipak je vlasnik Unisa istovremeno vlasnik pola Unitica.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Evo ja provjerim i na drugoj strani ali opet je stari vlasnik. Mislio sam da je Fagas sa malo boljim rezultatima ali ništa spektakularno. Jedino da ih nisam zamjenio sa nekim od Unisa koji donosi veliki profit.
Doduše, da ovaj donosi već bi uveliko bio poklopljen od strane nekog majstora za poklapanje.
Ali, preko unisa tj unis-fagasa FDS bi imao veću kontrolu nad PBS i BOR bankom.
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

UNISOVI većinski udjeli u drugim preduzećima:

- UNITIC d.o.o. sa učešćem od 50%,(vrijednost unitica oko 80 mil)

- UNIS FAGAS d.o.o. Sarajevo, koji se bavi proizvodnjom mjerno-regulatorne opreme za prirodni gas. UNIS je vlasnik 44,83%.

e sad unis fagas posjeduje 10.5% vlasnistva u PBS banci i 5.7% u BOR banci.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Elem,sve ovo ukazuje na domaću ortačku grupu!Ovako domaćinski direktor Mulahasanović se nije ponašao od kada je sjeo u ovu stolicu!Osim ako ovo sve nije samo pro form,mislim na tendere!Paralelno sa jačanjem portfolija FDS direktor potencijalne partnere u toj ortačkoj grupi snabdjeva i parama sa računa FDS a vjerovatno i iz Vakufske banke.Sve to i ne mora izaći na loše,ako opet ne bude kakva hadenizacija.Onaj njihov Sarajlić još uvijek je u poziciji da pomogne u pljački države pa mu možda i zataškaju one pare što je uzeo iz FDS,navodno za liječenje svoga šefa!Simptomatično je i to da je tržište ,čak i ono ćelavo,apsulutno mirno.Ako ste primjetili,prvi put nakon i ne znam koliko vremena Avaz spominje Sarajličevo pokroviteljstvo nad direktorskim lobijem,posebno ističući FDS,ali zato moja prijateljica o tome mjesecima ,skoro i godinama,ni riječi!
Inače,u ovoj priči oko Fagasa ne sviđa mi se što sam jednu od firmi oko njega vidio u prvih deset neke od Hrkačevih šupljaka,ne sječam se koje.
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

direktor fds-a je izgleda na putu da postane mocniji od izetbegovica i radoncica zajedno!!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Nakon što je nedavno povećala vlasničko učešće u Društvu za upravljanje fondovima Ši-bar Invest, Fabrika duhana Sarajevo (FDS) objavila je ponudu za preuzimanje preostalih dionica društva koje nisu u njenom vlasništvu.

FDS je je vlasnik 7.024 dionice Ši-bar Investa, što predstavlja 54,4% ukupno emitovanih dionica. Ponuda za preuzimanje se odnosi na 5.900 redovnih dionica što predstavlja 45,6% od ukupnog broja dionica nominalne vrijednosti 171 KM.

Ponuđena cijena po jednoj dionici iznosi 120 KM, što predstavlja 70,17 % od nominalne vrijednosti dionica.
Rok važenja ponude za preuzimanje je 28 dana.

Osim FDS-a, DUF Ši-bar Invest još jednog većeg dioničara Forš d.o.o. - u stečaju, Slovenija, sa 25,3 posto procentualnog učešća, a ostatak su maninski dioničari, fizička i pravna lica, sa udjelima manjim od dva posto.

DUF Ši-bar Invest upravlja najvećim investicionim fondom u BiH BIG Investiciona gr., a ima pet uposlenih.
Bave li se oni uopce proizvodnjom cigareta
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Ovo sam već vidio ,nisam reagirao jer sam mislio da će to ućiniti već neko!Naime,Duf Šib ar upravlja fondom Bonus a ne Big.No i to je dobro u situaciji kada su onaj Čovićev finansijer i menadžment ABDS-a zajedno sa vlesnicima KD ,dobro opelješili BIG!Ostaje im još da u predstoječoj hadenizaciji Sarajevo osiguranje uzmu ispod stola koliko i na Berzi i da čekaju da se faraon iz Tuzle odluči da konačno dozvoli pristup nekom strateškom partneru u krug Solane,sad dobrano ukrašen skladištem od petnaestak miliona pa sve na kredit!
Ja se iskreno brinem za zdravlje ovog dr.sci o trošku dioničara.On nikada do sada nije uradio ništa što bi bilo u korist FDS,uglavnom je radio samo u svoju korist.Jer treba biti stvarno budala pa i pomisliti da je kupovina trafika po Hercegovini,ili gradnja i kupovina hotela po bosanskim vrletima,i na koji način korisna po FDS i njene dioničare.Drugačija je situacija recimo sa dionicama Vranice ili Remont montaže ,tu su korist imali neki dioničari i FDS,ali ih izgleda to nije moglo spasiti!Pa i kada je u pitanju kupovina onih poduplojcijeniplačenih dionica Zif Bonus,korist je bar imao čovjek blizak Fabrici,pa i to je nešto!
Rekao sam već da se ovo prvi put domaćinsko ponašanje direktora može tumačiti samo kao sasvim ozbiljna mogučnost da se kao kupci FDS pojavi neka domaća ortačka grupa.U tom slučaju sve ostaje u raji!Direktor će kroz ove tendere prebaciti nešto para iz Fabrike na račune potencijalnih partnera i eto njih da sve to onda zajednički kupe.Da se ljudi ne obrukaju sa baš potpuno niskom cijenom!
Post Reply