Vijesti iz ekonomije/privrede

panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sumnjam da bi nekad ranije(prije 10-12) godina to islo ovim tempom.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote:Sumnjam da bi nekad ranije(prije 10-12) godina to islo ovim tempom.
to se slažem
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/re ... /180405052

Drugovima iz preventa smeta sto su obuhvaceni istragom.

Ne valja kada firme izrastu brze od institucija drzave. Pomisle da mogu raditi sta hoce.
slavuj
Posts: 1948
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Koliko znam niti jedna od firmi iz kojih su ovi zadrugari,nije se ogradila od nekog od njih!Svi se drže one prvog u Bošnjaka da to tek treba dokazati!I naravno čine sve da se to ne dokaže!Ova akcija,ma kako završila,korisna je baš zbog toga što će svi kriminalci ,skriveni iza maske dobrog biznismena. sada čekati hoće li im neko sabahile pokucati na vrata!
A to ,koliko su njima slični ovi i sa zapada i sa istoka,govori recimo sastav onih što se pozivaju na molitvene doručke ili čitava bulumenta tzv biznismena iz tih zemalja koji su zajeno sa našima u desetinama kriminalnih organizacija.Možete samo zamisliti koliko su pošteni Slovenci koji su sa našima iz drugog safa,ovdje instalirali pljačkaške organizacije koje su nazvali Društva za upravljanje fondovima!Baš me zanima kako takvi ne smetaju Udruženju poslodavaca.odnosno poslodavcima ,kada uz njihovu pomoć pljačkaju male dioničare ili državu!
Ispada sad da su krivi oni koji nešto pokušavaju uraditi na suzbijanju sveopćeg kriminala,a ne kriminalci iz struktura cjelokupnog društva!I to ovi javno tvrde!Pa i to će im pročitati ti osjetljivi strani i domaći poslovni partneri!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote:https://www.klix.ba/biznis/finansije/re ... /180405052

Drugovima iz preventa smeta sto su obuhvaceni istragom.
ne bi me začudilo, da su te istrage podstakle/potpomogle njem.taj.slu, jer se jim možda činilo, da su Prevent/Hastori previše "digli glave" u Njemačkoj...

a glavni udar/kazna, koja će se vrlo vjerovatno pokazati kao fatalna po grupaciju Prevent je stigla ionako otkaz ugovora sa strane VW
https://www.zurnal24.si/avto/volkswagen ... ntu-307841
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

namjerno stavio taj slovenački članak, jer mislim, da se u BiH ne zna, da su u Sloveniji uništili cijeli sistem firmi i da je zbog toga posao izgubilo 1.300 ljudi!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

mendo wrote:namjerno stavio taj slovenački članak, jer mislim, da se u BiH ne zna, da su u Sloveniji uništili cijeli sistem firmi i da je zbog toga posao izgubilo 1.300 ljudi!
Ne vole ih sindikati u Njemačkoj. Profit grade na jeftinoj radnoj snazi. U BiH njihovi radnici imaju manje plate nego u Kamerunu. Za neto 20 tak eura.

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/ ... ike-335915
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sasvim druga tema su niske plate i otpuštanja radnika jer to je biznis i tu se gleda kako iz nečega izvući najviše uz najmanje trošak.

Ovdje je problem što preventovci zloupotrebljavaju poziciju u Udruženju poslodavaca kako bi napravili pritisak na sudstvo i zaštitili kriminalce iz redova Preventa.
Pogotovo što se ovo tužilaštvo vrlo teško odlučuje da procesuira privredni kriminal.

I umjesto da sam Prevent reaguje i sankcioniše pojedince koji su odgovorni za malverzacije, ta menadžerska klika koristi neke pozicije da bi se međusobno branili. Džaba lavovima sve škole kad od kuće nisu ponijeli poštenje.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

sumnjam da su se pojedinci išli malverzacije na svoju ruku... jer ipak daleko najviše koristi od njih ubiru vlasnici...
Post Reply