BH Telecom

panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Kakva sudbina čeka dva dominantna telekom operatera u FBiH, BH Telecom i HT Mostar, bit će poznato tek nakon što bude sačinjena sveobuhvatna finansijska i operativna analiza stanja, u finansijskim krugovima poznata pod nazivom "due diligence". Tek nakon toga će se znati da li će ovi telekom operateri biti restrukturirani, dokapilalizirani prodajom dijela dionica ili privatizirani.

"Ova analiza predstavlja najdetaljnije moguće skeniranje stanja i ona će pokazati u kakvoj su situaciji ove dvije kompanije, kao i njihovi pojedini organizacioni dijelovi. Ova vrsta analize za cilj ima da precizno detektuje sve dijelove komapnije u kojima postoje problemi pri funkcioniranju. Također, na osnovu nje se rade preporuke kako bi se unaprijedilo poslovanje kompanije, a time i njena profitabilnost, ali i vrijednost" kazao je za "Faktor" Goran Miraščić, savjetnik federalnog premijera.

Izrada ove vrste analize za spomenute dvije telekom kompanije spada u jednu od stavki na koje se Vlada FBiH obavezala Pismom namjere na osnovu kojeg je Međunarodni monetarni fond odobrio novi kredit našoj zemlji. Prema Pismu namjere, rok za izradu ovih analiza je kraj oktobra.

Prema Miraščićevim riječima, ovaj posao bi trebao biti okončan u predviđenom roku, a trenutno je u toku proces prikupljanja podataka za izradu analiza.

"Za sada je još uvijek prerano govoriti kakva će odluka biti donesena o daljnjoj sudbini telekoma, jer to tek ove analize treba da pokažu. Moguće je da će biti restrukturirani pojedini dijelovi kompanija, kako bi se unaprijedilo njihovo poslovanje, moguće je da će dio dionica, do kontrolnog paketa, biti prodat putem berze, a moguće je čak i da se proda kontrolni paket dionica, što bi značilo privatizaciju. No, reći u ovom trenutku bilo šta konkretno je nemoguće, sve dok analize ne budu završene", dodao je Miraščić za "Faktor".

Partner Vladi FBiH u izradi ovih analiza je Evropska banka za obnovu i razvoj. Osobe zadužene za ovo pitanje su trenutno izvan BiH tako da nam nisu bili u prilici dati svoje viđenje analize stanja u kojem se nalaze telekom operateri.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

http://www.klix.ba/biznis/vlada-fbih-ra ... /160830057
Fadil ušao u terminalnu fazu-potrebna stručna pomoć i njega
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Jebo majku lopova. Ovaj je stvarno "čovjek opasnih namjera". Sada bi on parama malih dioničara finansirao projekte o kojima treba da brine država. I uz to još neprofitabilne projekte. Pa neka isplati dividendu iz akumulirane dobiti pa nek od svojih 90% to radi...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

montypython wrote:http://www.klix.ba/biznis/vlada-fbih-ra ... /160830057
Fadil ušao u terminalnu fazu-potrebna stručna pomoć i njega
Ako usvoje ovaj model, a vjerovatno hoće jer sam neki dan slusao i Izetbegovica da o ovome prica, mozemo se pozdraviti sa dividendom, ali ćemo zato biti suvlasnici brzih cesta koje se "uglavnom ne naplacuju" :oops: Mozete misliti ko bi onda želio kupiti kreditno zadužen telekom (koji usput ima u vlasnistvu brzu cestu, a koja inace ne moze biti u privatnom vlasnistvu?). Ovi kao da se trude da sto vise oštete male dioničare. Međutim kad se malo bolje razmisli sve su oni to dobro razradili. Nece prodati telekom i opozicija ih nece imati za sta optuzivati, sa druge strane ako stranci budu zavrtali ruku da se telekom proda isti nece niko htjeti kupiti zbog zaduzenosti. Takoder oni ce i dalje nastaviti uhljebljavati svoje kadrove i isisavati dobit koja preostane. Ovaj kredit ce uglavnom uzeti BHT jer HT posluje sa gubitkom. Sa druge strane mozda je ovo sve neka navlakusa da mali dionicari prodaju svoje dionice budzašto, jer sumnjam da bi onaj skrbnicki račun raiffeisen banke napamet kupovao onolike dionice već par mjeseci. Ne može čovjek biti pametan šta da radi. Bojim se da malim dionicarima na kraju ne bi trebala njega, jer se ovi ne šale
Last edited by Investitor on 21 Sep 2016, 19:48, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Dva su mi moguća objašnjenja ovog ludila: Jedno je da žele da izbjegnu privatizaciju na koju su se obavezali MMFu i posljedično otpuštanje rodbine i uhljebljenika tako da firmu zaduže i onda odbiju kupce.pričom ma nevalja vam ovo ništa-prezaduženi su. Slično kao što priča za SOSOR samo što tamo laže. A onda bi se okrenuo MMFu i rekao "eto probali smo da prodamo ali niko ga neće". Varijanta 2 je da ovo nije Fadilova ideja ( ni on nije toliko glup) nego Riđobradog ili onih volovskih glava oko njega, Zukića i sličnih skupljenih po pijacama poslije rata, koji možda stvarno misle da je ovo genijalna ideja za finansiranje bilo čega. Gdje god ti trebaju pare prisloni se uz Telecom i pretoči. Mada nam ni univerzitetski profesori nisu puno višeg nivoa. Šta god, vrlo teško da ovo prođe, toliko je glupo čak i za BH standarde, sad će im samo stranci udariti klempu po ušima i to je sve.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

montypython wrote: toliko je glupo čak i za BH standarde, sad će im samo stranci udariti klempu po ušima i to je sve.
Stranci neće udarati klempe, jer ni do sada nisu. Šta njih briga što mi uništavamo i pljačkamo sami sebe. A nemojte nikad podcjenjivati glupost našeg rukovodstva, jer to nije glupost nego samo "izvlaka" da se štagod još pokrade. Isto kao što su za spajanje rudnika i EP slavili pred kamerama, isto kao što su za prodaju FDS-a u po cijene slavili pred kamerama, kao što su za prodaju Energopetrola slavili pred kamerama, tako će i za ovaj posao sa Telecomima slaviti pred kamerama uz slogane "cunami radnih mjesta", "hvatamo korak sa svjetskim ekonomijama" i slično. Nešto mi govori da se planira izmusti koji dinar pomoću Euro-Asfalta i Heringa, al ovo je baš informacija iz frizeraja. Tačno će trebat Dodikov potez prodaje Telekoma Srpske uknjižit kao odličan potez!!! Ma šta odličan, među top 10 IKADA!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Novalić je stvarno idiot. Njegov glupi i blesavi izraz lica, ima punu potvrdu u njegovim idejama.
Prvi čovek Evropske banke za obnovu i razvoj Suma Čakrabarti rekao je EBRD zainteresovan za "Telekom Srbije" i investicije u mala i srednja preduzeća.

Za veći privredni rast Srbije presudan je nastavak ekonomskih reformi i regionalna stabilnos, a EBRD namerava da poveća ulaganja u Srbiji, inaveo je Čakrabarti.

- Ceo region Zapadnog Balkana prioritet je za EBRD, a Srbija je najveća privreda u regionu. Zbog toga sam toliko vremena posvetio dolasku u Beograd, razgovoru sa premijerom i drugim ministrima, ali i sa predstavnicima privatnog sektora. Želimo da vidimo šta EBRD još može da uradi kako bi pomogao Srbiji na njenom putu evropskih integracija i kako bi u širem smislu razvila svoju privredu - rekao je Čakrabarti.

On je precizirao da je posao EBRD da pomogne privatnom sektoru u Srbiji, na Zapadnom Balkanu, da budu još bolji kada se bude ulazilo u EU.

Upitan da li je naš privatni sektor spreman za to, Čakrabarti je naveo da neki delovi privatnog sektora jesu spremni, ali da svakako predstoji dosta posla u drugim sektorima.

- Mi snažno insistiramo na privatizaciji preduzeća koja su u javnom sektoru, jer ako se to ne desi, neće biti konkurentna kada uđu na tržište EU - rekao je Čakrabarti.

Što se tiče privatizacije, "Telekom" je jedan primer, ali ima i drugih kompanija u bankarskom sektoru za koje je EBRD zaintersovan.

- Ono što je dobro videti jeste da su sadašnja i prethodna vlada počele da rade mnogo stvari koje su veoma korisne, a u pogledu Zakona o privatno-javnom partnerstvu, koncesija, poreskog sistema. Sve su to veoma važne stvari koje bi trebalo da budu u pravom obliku da bi došlo najpre do restrukturiranja, a zatim možda i do privatizacije. Mi smo zainteresovani za iste oblasti o kojima smo i ranije razgovarali - rekao je prvi čovek EBRD.

Oblast koja treba da se realizuje jesu strukturne reforme što će omogućiti napredak, dodao je.
Last edited by Shahab on 21 Sep 2016, 20:25, edited 1 time in total.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

To za klempu - ja se iskreno nadam... :)

Kad samo pomislim kako sam na početku mislio za ovog Novalića da je konačno neko pošten ušao u politiku. Sam se sebi smijem :)
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: BH Telecom

Post by slucajni prolaznik »

Sorry forumašima na digresiji ...
Imam ja jednog prijatelja …dobrog ..hirurg maksilofacijalni , što ti je kod nas odmah ga proglase superman iliti netko iznad običnih smrtnika ..zapričali se mi nedavno ,tema svakakvih ..od ..do …pomenusmo kao i svaki dobroupućeni domaći selektor i Fadila Provalića …i kažem mu ja , joj druže ja mislio da je on dobar a ono …evo vala smijem se koliko sam naivan..a on će meni stručno: druže ,pripazi se …valja ti se smijati još najmanje 2 godine …a to može uzrokovati facijalis koji se teško liječi …ja se odmah uozbiljio ..ne vrijedi ni zbog Fadila :-)
ps : ako ga budem imao prigode sresti ipak ću mu reći da ako je već imao nakane da zaduži BHT i HT , trebao je to uraditi zbog autocesta a ne zbog brzih ..
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Na pitanje o gradnji brzih cesta, premijer FBiH je rekao da se razrađuje model iznesen na sastanku lidera da domaće javne kompanije, poput telekoma, koje imaju profite, "na određeni način zadužimo i da one grade brze ceste".

- Dakle, umjesto da ih prodamo, treba da ih na ovaj način zadužimo, a sposobne su za određena zaduženja. Ovu ideju su prepoznali lideri koalicije, a i sami su bili njeni kreatori. Od Vlade traže da ovu tehniku izložimo na sljedećem sastanku. Cilj nam je da 2017. godine taj koncept fiksiramo - rekao je Novalić.

http://ftp.source.ba/mobile/clanak/Ekonomija/416487
Kao što neko već reče, ideja potekla od stranačkih prvaka. Samo skroz su zaboravili da ima i drugih dioničara u ovim kompanijama...
Post Reply