Bosnalijek

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Prije neki sat vremana sam bio sa jednim investitorom na SASE koji ima dosta dionica Bosnalijeka i kaže mi da ima brokerskih kuća u kojima uopšte ne možete izdati kupovni nalog za ovu dionicu.Kaže čak ima uslovljavanja da nalog mora biti iskljućivo sa cijenom koja je ograničena.Mislim da je sad definitivno jasno da se nešto iza svega ovoga krije.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Nista se tu vise ne krije,jer nema se prdkim skrivati!Svi znaju sta se radi ali niko nista ne poduzima!
Danas sam tome svjedocio:ODlucio dionicar da svoje dionice proda po sistemu 14+ nesto na ruke.
I odlucio da to nesto bude vise od onoga sto su mu vec nudili,nazvao direktno jednog od posrednika i trazio +2 km na ruke po dionici.Nakon ktratkog ubjedjivanja posrednik pristao,dati ce trazeno .Neka ode u brokersku kucu X,tamo ima njegov covjek koji ce mu se javiti nakon sto ga posrednik kontaktira i od njega ce ,prije izdavanja naloga,dobiti to dodatno na ruke.Prosao je i koji sat kada se opet javio posrednik.Kao njegov covjek u brokerskoj kuci X je bolestan pa ce mu novac dati covjek kojeg on poznaje samo da mu posrednik to kaze.Malo kasnije taj se javlja dionicaru i kaze da ce mu novac donijeti u jutro.Dionicar se malo zacudio otkud ovaj u svemu tome i pitao zna li on o kakvom i kolikom iznosu se radi.Ne znam,kaze,ali cu se veceras cuti sa posrednikom pa cu se raspitati i to sutra donijeti.
U jutro zove taj poznanik dionicara i kaze da mu je donio nekoliko holjada po zahtjevou posrednika .Dionicar izracuna da se tu radi o +1,5km po dionici salje poruku posredniku da su dogovorili +2km i da on ostaje pri tome.Nakon toga zove ga posrednik i kaze da je dogovor onako kako je o n rekao da se da i da je dionicar ocito prekrsio dogovor.Osim toga jos je i indiskretan pa mu salje poruke,a eto on je njemu pristao na vise nego drugima,a njemu su jos juce govorili kako se ne treba sa njim dogobvarati jer je to opasno!Dionicar ostaje pri svom zahtjevu,ne prihvata ponudjeni iznos i ne prodaje svoje dionice.Cekat ce,kaze da taj Rus shvati da mora poceti kupovati poi trzisnim cijenama,bez posrednika.Sa vladinim dijelom ili bez njega,ko hoce da upravlja firmom i da izvuce ono sto je ulozio,mora preci 66% dionica u svome vlasnistvu.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Odbrana poste wrote:Nista se tu vise ne krije,jer nema se prdkim skrivati!Svi znaju sta se radi ali niko nista ne poduzima!
Danas sam tome svjedocio:ODlucio dionicar da svoje dionice proda po sistemu 14+ nesto na ruke.
I odlucio da to nesto bude vise od onoga sto su mu vec nudili,nazvao direktno jednog od posrednika i trazio +2 km na ruke po dionici.Nakon ktratkog ubjedjivanja posrednik pristao,dati ce trazeno .Neka ode u brokersku kucu X,tamo ima njegov covjek koji ce mu se javiti nakon sto ga posrednik kontaktira i od njega ce ,prije izdavanja naloga,dobiti to dodatno na ruke.Prosao je i koji sat kada se opet javio posrednik.Kao njegov covjek u brokerskoj kuci X je bolestan pa ce mu novac dati covjek kojeg on poznaje samo da mu posrednik to kaze.Malo kasnije taj se javlja dionicaru i kaze da ce mu novac donijeti u jutro.Dionicar se malo zacudio otkud ovaj u svemu tome i pitao zna li on o kakvom i kolikom iznosu se radi.Ne znam,kaze,ali cu se veceras cuti sa posrednikom pa cu se raspitati i to sutra donijeti.
U jutro zove taj poznanik dionicara i kaze da mu je donio nekoliko holjada po zahtjevou posrednika .Dionicar izracuna da se tu radi o +1,5km po dionici salje poruku posredniku da su dogovorili +2km i da on ostaje pri tome.Nakon toga zove ga posrednik i kaze da je dogovor onako kako je o n rekao da se da i da je dionicar ocito prekrsio dogovor.Osim toga jos je i indiskretan pa mu salje poruke,a eto on je njemu pristao na vise nego drugima,a njemu su jos juce govorili kako se ne treba sa njim dogobvarati jer je to opasno!Dionicar ostaje pri svom zahtjevu,ne prihvata ponudjeni iznos i ne prodaje svoje dionice.Cekat ce,kaze da taj Rus shvati da mora poceti kupovati poi trzisnim cijenama,bez posrednika.Sa vladinim dijelom ili bez njega,ko hoce da upravlja firmom i da izvuce ono sto je ulozio,mora preci 66% dionica u svome vlasnistvu.
Generalno imam pozitivno misljenje o udruzenju Dividenda zbog onoga sto radi za nas male dionicare i hobi investitore ali dojam koji imam u posljednje vrijeme je da ste upali u zamku i u neke smicalice s ciljem kratkorocne koristi. Ne bih se iznenadio da ova "prica" sutra ili prekosutra osvane u dnevnoj stampi. Ko god da stoji iza Hadena je donio cca 25-26 miliona KM i definitivno nije amater da otkupi ovoliki br dionica. Ali ja se takodjer nadam da ce se otkriti i izraziti svoje namjere jer sadasnja situacija ide na ruku nelegalnom direktoru i nelegalnom nadzornom odboru da odvuku paznju sa sebe i natjeraju nas da odlutamo od korijena svih problema.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

marep1976 wrote:Članek iz Financ o Bosnalijeku
Zahvaljujem se. Koliko je financ utjecajan list u sloveniji?
Po onome sto razumijem u tekstu i ja bih zakljucio da je prica na tragu priloga tv1,

Ne znam da li vi vidite isto kao u par dole navedenih primjera a vjerujem da ih ima jos puno jer u bosnalijeku se nista slucajno ne desava:

Bojan Kebe - Ranijih godina (2001.g iz ovih ugovora) spijunira za bosnalijek (i ko zna za koga jos) tokom svog rada u krki i nakon 10tak godina biva nagradjen dodatno sa funkcijom u bosnalijeku - Izvrsni direktor za marketing i prodaju.
Nedzad Brankovic - Direktor Energoinvesta u vrijeme kada je Edin arsnalagic bio predsjednik upravnog odbora energoinvesta. Tada je energoinvest prodao bosnalijeku poslovni prostor cime je prodavcu nanesena steta od 192.719KM a kasnije nedzad brankovic dobiva pozajmicu od brstanice (bosnalijekove "masine za pranje") u iznosu od 100.000KM. Ne tvrdim ali meni zvuci kao neki tal 50:50 gdje brankovic prosao malo bolje ali to sad nije poenta.
Veljko Trivun - 2006.g njegov sin Goran kupuje 4 godine star automobil od Brstancie za 1/7 cijene a Veljko Trivun 2008.g postaje predsjednik nadzornog odbora (Kupovina auta nije zasluzna za dolazak na mjesto predsjednika NO ali veze izmedju arslanagica - sepe i trivuna nisu "od jucer")
Nedzad Polic - U jeku negativne kampanje oko malverizacija u poslovanju bosnalijeka i nelegalnih skupstina pristaje da bude imenovan na poziciju "direktora" od strane nelegalnog nadzornog odbora. Kazem namjerno pristaje jer sigurno je da nije otvorio posao.ba i ugledao oglas za poziciju generalnog direktora, napravio cv i biografiju pa poslao aplikaciju. Postavljam pitanje sta je morao da uradi da dobije tu cast ili sta je obecao da ce uraditi kako bi dosao na to mjesto??
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo sa plaćanjem mimo berze je vrlo ozbiljna stvar i ukoliko se dokumentuje na validan način onda se sve mijenja:

- Dobija se neoborivi dokaz o manipulaciji tržištem.
- Hadenova kupovina se mora nazvati neprijateljskim preuzimanjem ( i kažnjivim djelom)
- Brokerskoj kući se trajno mora oduzeti licenca ( a znamo ko je ta brokerska kuća)
- Do sada je su mali dioničari imali indirektnu štetu po cijenu dionica, Haden im pravi direktnu štetu.
- Haden indirektno uslovljava vladu po pitanju cijene dionica.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Custos wrote: Koliko je financ utjecajan list u sloveniji?
Finance so u Sloveniji ozbiljne financijske novine, to nije neka "žuta štampa". Vlastniki su iz Švedske - Bonnier Business Press.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Ne sporim da je krajnji kupac mozda neko korektan ,zbog toga se i nadam da ce konacno izaci na SASE i dokupiti ono sto posrednici,uz pomoc KOMVP,Vlade i ostalih,nisu iznudili od malih dionicara i opljackali,zajedno sa menadjmentima DUFova od dionicara fondova.
Ali ,zar se stvarno ne treba zapitati koliko je taj kupac platio posrednicima ako oni pored tih famoznih 14 km,nude jos i po 2 km po dionici na ruke.Uz put zaradjuju i na pranju necijeg prljavog novca.A ovi posrednici nisu mali igraci pa da sve ovo rizikuju za male pare.Pranje novca je u Evropi,poslije droge i oruzja,najprogonjenija vrsta kriminala.
A sto se tice Udruzenja Dividenda,oni sto tvrde,to rade javno.I na zalost su sad za sad ,jedini koji uopste nesto i rade!
I molim te,reci mi kakvu bi to kratkorocnu korist oni mogli imati od ovoga sto rade pa da im to prenesem!Naravno,pri tome ne sporim da ce i oni ,sa ostalim dionicarima ,imati veliku korist ako uspiju sprijeciti da ovo kontrolirano preuzimanje ne prodje nekaznjeno.
A sada malo o ovim Sepinim pozajmicama .Dobro si Brstenicu nazvao masinom za izpumpavanje novca iz Bosnalijeka.
Prva nezakonitost koju su izdvojili revizori u svim svojim izvjestajima od 2008 godine,bila je bas ta posudba novca Brstenici i uposlenicima od strane Bosnalijeka.
U vrijeme kada je Bosnalijek koristio kredite sa kamatom od 6 do 7,5%,Brstenici je posudjivao po koji milion bez kamata.A oni su to kako SEpo kaze,posudjivali prijateljima.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

panzer wrote:Ovo sa plaćanjem mimo berze je vrlo ozbiljna stvar i ukoliko se dokumentuje na validan način onda se sve mijenja:

- Dobija se neoborivi dokaz o manipulaciji tržištem.
- Hadenova kupovina se mora nazvati neprijateljskim preuzimanjem ( i kažnjivim djelom)
- Brokerskoj kući se trajno mora oduzeti licenca ( a znamo ko je ta brokerska kuća)
- Do sada je su mali dioničari imali indirektnu štetu po cijenu dionica, Haden im pravi direktnu štetu.
- Haden indirektno uslovljava vladu po pitanju cijene dionica.
Neprijateljsko preuzimanje nije kaznjivo. To je samo "tehnika". U principu, neprijateljsko preuzimanje nikako ne podrazumijeva kriminalne aktivnosti u vidu isplata dionicarima "ispod stola", vec odnos menadzmenta i pojedinih dionicara prema preuzimacu. Neprijateljski znaci da namjere preuzimaca nisu poznate, te da najvjerovatnije trenutni menadzment i NO gube svoje pozicije.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Odbrana poste wrote:Nista se tu vise ne krije,jer nema se prdkim skrivati!Svi znaju sta se radi ali niko nista ne poduzima!
Danas sam tome svjedocio:ODlucio dionicar da svoje dionice proda po sistemu 14+ nesto na ruke.
I odlucio da to nesto bude vise od onoga sto su mu vec nudili,nazvao direktno jednog od posrednika i trazio +2 km na ruke po dionici.Nakon ktratkog ubjedjivanja posrednik pristao,dati ce trazeno .Neka ode u brokersku kucu X,tamo ima njegov covjek koji ce mu se javiti nakon sto ga posrednik kontaktira i od njega ce ,prije izdavanja naloga,dobiti to dodatno na ruke.Prosao je i koji sat kada se opet javio posrednik.Kao njegov covjek u brokerskoj kuci X je bolestan pa ce mu novac dati covjek kojeg on poznaje samo da mu posrednik to kaze.Malo kasnije taj se javlja dionicaru i kaze da ce mu novac donijeti u jutro.Dionicar se malo zacudio otkud ovaj u svemu tome i pitao zna li on o kakvom i kolikom iznosu se radi.Ne znam,kaze,ali cu se veceras cuti sa posrednikom pa cu se raspitati i to sutra donijeti.
U jutro zove taj poznanik dionicara i kaze da mu je donio nekoliko holjada po zahtjevou posrednika .Dionicar izracuna da se tu radi o +1,5km po dionici salje poruku posredniku da su dogovorili +2km i da on ostaje pri tome.Nakon toga zove ga posrednik i kaze da je dogovor onako kako je o n rekao da se da i da je dionicar ocito prekrsio dogovor.Osim toga jos je i indiskretan pa mu salje poruke,a eto on je njemu pristao na vise nego drugima,a njemu su jos juce govorili kako se ne treba sa njim dogobvarati jer je to opasno!Dionicar ostaje pri svom zahtjevu,ne prihvata ponudjeni iznos i ne prodaje svoje dionice.Cekat ce,kaze da taj Rus shvati da mora poceti kupovati poi trzisnim cijenama,bez posrednika.Sa vladinim dijelom ili bez njega,ko hoce da upravlja firmom i da izvuce ono sto je ulozio,mora preci 66% dionica u svome vlasnistvu.
Nevjerovatno je šta se kod nas radi a da "organi" ništa ne poduzimaju.
Brokerske kuće koje ovo rade trebalo bi pod hitno zatvoriti sa teškim kaznama za odgovorne. Isto tako i odgovorne iz fondova ako su prodavali ispod cijene na crno. Ovo izgleda da je tako uzelo maha da su prevršene sve mjere.
Ovo međutim pokazuje i nešto drugo. Kupac bez problema plaća 16 Km za dionicu, on se u stvari boji da počne li je kupovati po 16 na legalnom tržištu tj na berzi da može lako otići i na 20 ili mnogo više.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ako je Vlada na bilo koji način povezana sa ovim kupcem, automatski je povezana i sa malverzacijama koje su gore pomenute a onda i sa teškim kršenjem zakona i oštećivanjem dioničara. U bilo kojoj normalnoj zemlji samo to bi bilo dovoljno za pad takve Vlade. Ovo što se sad radi je GORE od onoga što je radio prošli menadžment. Vidi se sad da ono što sam prije govorio nije samo moja paranoja.
Vodi sa pravi specijalni rat sa jednim ciljem: da mali dioničari prodaju novom kupcu što jeftinije. Platio bi on i 18 i 20 otkupiće on Vladin paket i po 20 i po 25 bez problema samo neće da plaća malim dioničarima 30 ili 40 ako se eventualno stvori euforija a uvijek se stvori pri preuzimanju. Zato su angažovani svi mogući resursi. Kolumnisti-plaćenici u novinama i pojedinim portalima, novi postači po forumima zasipaju nas "povjerljivim" informacijama kako "to ne vrijedi ni 14" , "prije će pasti nego porasti", "šta će biti kad kupac prestane kupovati", "postoje rupe u poslovanju", "kapital se istopio" "daju robu na odgođeno plaćanje", "ja bih to prodao i kupio XY dionicu" "dobro je ovo poraslo sa 8 na 14" .itd. Istovremeno nas filuju zakašnjelim pričama o Arslanagiću, Brštanici i sl. Na FTV počinje serija priloga o potezima "bivšeg" menadžmenta za šta i vrapci na grani znaju već dvije godine, ali bitan je tajming. Bitno je da se to servira baš sad kad je kupcu nestalo "institucionalnih" prodavaca po niskoj cijeni (ucijenjeni?, potplaćeni? ili oboje, jer čim su potplaćeni automatski su i ucjenjenji). Preostalo je još nekoliko postotaka ali nije lako. Treba sad u javnosti stvortiti klimu da je bilo ko, ko dođe iza starog menadžmenta princ na bijelom konju.
Ne kažem čak ni da FTV to namjerno radi, oni su toliko nesposobni da će rado objaviti nešto što im neko drugi servira kao slučajno BAŠ SAD.
Krajnje je vrijeme da se u SIPI formira odjel koji bi se bavio samo vrijednosnim papirima, garantujem da je pljačka veća nego droga, šverc oružjem i ljudima-zbirno.
Post Reply