Bosnalijek

crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Prica se raspetljala definitivno, vjerujem i da ce se Vlada FBiH rekonstruisati u narednih 30 dana sto znaci da je prica Bosnalijek gotova. Nema sanse da cijena ide gore jer nema vise niko potrebu da znacajnije kupuje. Cijena od KM 14, kad se sve sagleda i skonta da je u ovo doba prosle godine bila KM 8, cini se kao realna cijena. Mozete vi sada lupati cifre te KM 20 te KM 25, al to nije realno i to niko nije spreman da plati. Kada udje nova uprava u Bosnalijek trebat ce pokrpiti desetine miliona eura rupa. Bosnalijek ce ove godine imati veliki problem sa likvidnoscu, jer su dali odgode placanja od 9 do 2 mjeseci da bi napuhali promet u 2012 sto ce direktno ugroziti novcane tokove.
Ako razmisljate hladne glave kao businessman onda je jasno da ce Vlada i Haden kao dva najveca dionicara biti strateski partneri. Od Libije za sada nema nista, njihov predstavnik nece ni biti na skupstini, a i ako bude bice uz Vladu u to ne sumnjam.
montypython
Posts: 3945
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Prica Bosnalijek nije gotova gospodo nego tek pocinje. Vidim da se ovdje sad forsira prica "ne vidim zasto bi neko kupovao kad se zavrsi preuzimanje". Pa valjda zato sto cemo imati novi Bosnalijek koji ce generisati znacajan prihod i dobit. Dionicama se ne trguje samo kad je preuzimanje u toku kako to neki misle. Valjda je Haden iscrpio broj prodavaca po dogovorenoj cijeni pa sad kad mora nastaviti od malih dionicara, da cijena ne bi rasla, mora ih "ubijediti" da im se isplati prodati bas sada i bas njemu. Prozirno.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Slazem se sa Saburom, jedino se plasim da vlada ne napravi kaavu glupost .A tamo ih ima previse sklonih glupostima.Cinjenica da se vec u sedmom mjesecu nije sve rijesilo,samo je rezultat gluposti onih koje je vlada angazirala oko odrzavanja Skupstine.
A sto se tice daljnje kupovine od strane buduceg vecinskog vlasnika,ona tek treba da pocne!Ovo do sada su,sa stajalista tog Rusa,posrednici dobro odradili.
Opeljusali su dionicare Fondova i jedan broj malih dionicara Bosnalijeka.Dobro su zaradili i sada bi ih taj Rus i njegovi ovdje,morao napustiti.Sada je u opasnosti,nastavi li ovako kupovati,da se zavadi sa okruzenjem,ukljucujuci i zaposlene.A ako iz vlade i pristanu,opet za neke mrvice sa stola,da mu svoj dio prepuste na upravljanje ,previse rizikuje.JEr ova vlada nikako nije dugovjecna.Redovni izbori su blizu.
POTPUNO SAM SIGURAN DA ONAJ KO JE ULOZIO OKO TRIDESET MILIONA ,IDE NA TO DA DOBIJE APSULUTNU VECINU.
Treba ga sacekati da to i pocinje realizirati!
montypython
Posts: 3945
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

A za Haden. Ja da sam u Vladi ne bih im uopšte prodao svoj dio ni dopustio da dobiju apsolutnu premoć bez kontrole u nadz odboru. Po načinu kako se odvija preuzimanje jasan je piljarski (rekao bih Alvogenski) mentalitet tj vidi se da nije u pitanju veliki igrač. Mrlja se brlja već pola godine sa tom kupovinom po dogovorenoj cijeni, cjenka, spinuje javnost i gubi dragocjeno vrijeme. Pravi igrač ne bi gledao u marku dvije, otkupio bi sve što može za 5 dana i već odavno upravljao firmom.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

Po cijeni od 8 do 9 KM protrgovano je 137.000 dionica. Nije jasno koliko je "duplih" transakcija bilo (valjalo je cijenu drzati na 8 ?!?!?!?) ali je jasno da je vecina zavrsila na herbosu ili na skrbnickim racunima za koje sada znamo ciji su. Zato, uvazavajuci ekspertizu "fabulas" kolega koji su tvrdili da se iza skrbnika krije nekadasnji menadzment koji obara cijenu i "dokupljuje" molim objasnjenje kako je moguce da su te dionice na kraju zavrsile kod haden s.a.? Jeste li tada lagali, ili sada huskate ljude na prodaju dionica po 14?!?! Referiranje na cijenu od 8 KM je stvarno bezveze i navesce manje upucenog na pogresan zakljucak.
Moje misljenje je da ova transakcija ne moze biti regularna, jer ne postoji mogucnost da cijena (ako je posteno preuzimanje upitanju) moze ostati uz ovoliki promet na 14 KM. To se moze desiti samo ako je ona ugovorena, a razlika u skladu sa dogovorenim, doznacena odgovornim za potpis prodajnog naloga na 14! Ne optuzujem nikoga, zaista nemam dokaz da se to dogodilo (osim transakcije gdje je Hrkac zavrtio prvu transakciju i uzeo 0,5 KM per share,cini mi se), ali priznacete, zakon ponude i trazenje ne "fercera" ovako?!?!? A kako se vjestacki ekvilibrijum kaznjava, stoji na kraju Zakona o trzistu vrijednosnih papira.

Javio sam se samo da razjasnimo pricu o cijeni od 8 KM. Ako nekog vrijedja ili smeta ostatak napisanog, ne mora odgovarati, moze to slobodno zanemariti...
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

vaclavha wrote: A kako se vjestacki ekvilibrijum kaznjava, stoji na kraju Zakona o trzistu vrijednosnih papira....

Ako ti je pri ruci da nam postaviš taj član zakona.
I šta misliš, hoće li vlasnik i direktor berze biti kažnjen što stvara taj vještački nivo?
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

@crveni, jedno pitanje. Jesi več prodao dionice? :D
itsector
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2012, 11:11

Re: Bosnalijek

Post by itsector »

Pozdrav svima. Vec neko vrijeme pratim forum kao mali dionicar najbitnijih firmi ovdje. Do sada se nisam javljao jer iskreno nemam nekog iskustva niti saznanja pa nebih volio da pametujem bez veze!!!

Ja iskreno imam pozitivno misljenje oko ovog preuzimanja BSNL ako nista da se stane u kraj bagri koja godinama pljacka ovo preduzece. Mene samo jedna stvar zabrinjava a to je da su sve transakcije koje je Haden obavio odradjene preko Zijinog Eurohausa. E sad sa ovim "gospodinom" imam odredjenog iskustva sto direktnog sto indirektnog i skeptican sam da je sve to slucajno odnosno da Zijo nema svoje prste u tome svemu... a iz dosta primjeraka od Vranice, FDS
Post Reply