Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... ili/199213

Evo, možda i Salko čita ovaj naš forum:

- Pitao sam ih da li će pozvati kolege Anera Žuljevića (SDP) i Elmedina Konakovića (NiP) jer su minusi u EPBiH nastali kada je cijena na tržištu energije, na referentnim berzama, bila 400 eura ili po 10 puta veća, nego što je EPBiH prodavala kupcima u BiH. Tada su ljudi izlobirani od stranih kapitalista, naša dva delegata u Domu naroda izlobirali su amandman čime su ograničili poskupljenje struje na tržištu i time EP svaki dan je gubila milione KM.
Umjesto da zaradimo za dvije godine od cementara koje drže stranci, željezare gdje su strani ulagači koji su kod nas u tom periodu imali jeftinu struju, a nama u BiH i vani svoje proizvode su prodavali po tržišnim cijenama, znači imali su esktra profite, mi smo profit prenijeli na račune drugih i u tome su nešto malo hajrovali i domaći privrednici - govori Zildžić i dodaje:
- S druge strane, imali smo rudare koji su tražili veće plaće i onda je to povećalo trošak Elektroprivrede i danas imamo stanje kakvo imamo.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jel salko možda pitao svoje poslanike iz tadašnjeg saziva za šta su glasali.
Trezvenjak
Posts: 130
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Pa prosjecno inteligentni bosnjo zaists misli da se amandman na Domu naroda sam od sebe usvojio, kao da SDA nije imala nista sa tim. A Sda sazvala hitno Predstavnicki dom i odradili sjednicu pred kraj godine da amandmani sto prije budu u primjeni
Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ja vazda kažem da će nam populizam doći glave.

Ublehaš Žuljević i lažov Konaković su populistički predložili amandman koji su svi na kraju podržali iz prostog razloga što idu izbori i neće niko da bude kriv u očima "puka" za poskupljenje. Čudi me da ste vas dvojica odmah reagovali prozivajući SDA kao da je ona predložila i sama glasala za amandman, a već u tom momentu je u domu naroda imala deficit delegata, jer su neki već bili prešli u NiP.

Isto je bilo kada je 2008. pred izbore SDA predložila povećanje boračkih naknada (stručnjaci i stranci upozoravalo da se ne ide s tim) nadajući se da će opozicija i dio koalicionih partnera u vlasti biti protiv i to oboriti. Pa bi oni pokupili poene, a ostali bi bili loši momci. Ali, išli izbori i niko nije htio da bude krivac narodu, i lagano svi digoše ruke. Naravno da su svi bili za to krivi, ali je bila najkrivlja SDA koja je neodgovorno i populistički gurala taj prijedlog. Isto tako je i u slučaju Žuljevića i Konakovića.

A poenta je bila u dijelu teksta koji sam kopirao.

P.S. Tačno ću se zbog vas na forumu otići uč̣laniti u SDA :lol:
Last edited by Sitna buranija on 04 Oct 2024, 10:51, edited 2 times in total.
brzi
Posts: 2796
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Mogla bi Elektroprivreda platiti štetu ljudima u Jablanici. Ne znam zašto jučer nisu ispraznili dio akumulacija HE Salakovac i HE Grabovica.
Sad je u Mostaru nivo Neretve preko 8 metara.
Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 04 Oct 2024, 10:42 Mogla bi Elektroprivreda platiti štetu ljudima u Jablanici. Ne znam zašto jučer nisu ispraznili dio akumulacija HE Salakovac i HE Grabovica.
Sad je u Mostaru nivo Neretve preko 8 metara.
Eto Trubi odgovora na pitanje šta on kao dioničar ima od ogromne kiše i padavina. Ako već nema korist, možda ima štetu... :roll:
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 04 Oct 2024, 10:42 Mogla bi Elektroprivreda platiti štetu ljudima u Jablanici. Ne znam zašto jučer nisu ispraznili dio akumulacija HE Salakovac i HE Grabovica.
Sad je u Mostaru nivo Neretve preko 8 metara.
To uopšte nisu ozbiljne akumulacije da bi se nešto moglo prevenirati.
brzi
Posts: 2796
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ne znam, da su bile 5 do 10 metara ispod normalnog nivoa možda bi mogli bar malo ublažiti. Istina tu sa tih stijena slije kiša u sat vremena pa ako je samo sa površine od 100 km2 po 100 litara to je već 10.000.000 m3.
Post Reply