Vijesti iz ekonomije/privrede

Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

proleter wrote:
Sitna buranija wrote:A ako je bilo na portalima, onda to mora da je tako. Ništa zvanični podaci, ništa institucije, dovoljni su portali za donošenje adekvatnih zaključaka. I to portali skloni opoziciji kada je riječ o BiH, te portali skloni vlasti kada su u pitanju Hr i Srb. Tako sve još crnje izgleda...
Halo, o čemu ti pričaš? Ti ovdje lijepiš Faktor, SDA bilten :evil: .
Ja govorim o poslovnim portalima iz Hrvatske i Srbije.
Bujrum pa guglajte.
Ponavljam, ovaj (bijedni) rast nema nikakve veze sa Vladom FBiH ni BiH.
To su mrvice sa stola bogatih kojima nikada bolje nije išlo, od Trampove Amerike, preko EU do Azije.
Mi ZAOSTAJEMO i za regionom, a kamoli za njima.
Ovi idioti od opozicije ne znaju da kapitaliziraju ove podatke (SDP, DF, Građanski savez, Naša stranka...), samo se bave visokom politikom, politiziranjem, emocijama itd.
Pa da neću citirati klix ili ABA3?

Nekako ovi iz SDA imaju sreće valjda pa imamo rast uvijek kada su oni na vlasti, a to se valjda potrefi sa rastom svjetske ekonomije. A ovi iz SDP-a imaju nesreću da uvijek dođu na vlast kada su ekonomske krize, pa imamo nazadak kada su oni na vlasti. Kao npr. 2008.-2009. UPS! Tada je bila SDA, a SDP je bio 2002-2003. i 2011.2014. Pogledaj trendove za te periode. Vidjećeš pad GDP-a, pad direktnih stranih investicija, stagnaciju ili pad plata i zaposlenosti i sl. E to su egzaktni podaci koji su dostupni na stranicama zavoda za statistiku FBiH...

A ovi idioti iz opozicije su jednostavno idioti i vanserijski nesposobni. Zato su i izgubili izbore. Jedino Naša stranka nije dokazala svoju nesposobnost jer nisu imali prilike. SDP, DF i reciklirani SDP-ovci- i DF-ovci koji su okupljeni u GS-u su imali priliku pokazati koliko znaju i pokazali su da ne znaju ništa.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Složiću sa sa tobom, samo ću te podsjetiti ko je bio u koaliciji sa SDP-om 2011-2014. ko je blokirao sve procese, ko je blokirao izbor suca Ustavnog suda FBiH da ne bi mogli odlučivati o vitalnom nacionalnom interesu Bošnjaka jer je trebalo Hasu zamjeniti Husom itd itd....
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Političke stranke su postale odvratne narodu. Tražiti solucije promocijom stranke A uporedbom sa strankom B, jeste gubljenje vremena jer viš niko ne puši te infantilne fore.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

ma slično je i po večini razvijenog svijeta
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

mendo wrote:ma slično je i po večini razvijenog svijeta
ta priča zanima samo pojedince sa konkretnim ličnim interesom povezanim sa strankom ( ja ih nazivam koruptivne bande).
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

proleter wrote:Složiću sa sa tobom, samo ću te podsjetiti ko je bio u koaliciji sa SDP-om 2011-2014. ko je blokirao sve procese, ko je blokirao izbor suca Ustavnog suda FBiH da ne bi mogli odlučivati o vitalnom nacionalnom interesu Bošnjaka jer je trebalo Hasu zamjeniti Husom itd itd....
?
Blokirali procese? Poput zakivanja državnog budžeta, elektroprenosa i sl.? Zna se ko je tada bio glavni (Dodik), a zna se ko mu je od ovih "naših" asistirao (Lagumdžija i Radojica). Izbor Šahbaza Džihanovića za sudiju ustavnog suda je tebi dobro? Čovjek nepresuđen zbog zastare postaje moralna "vertikala" društva pod crvenim gmazovima! Zbog KOMPV i sl. su gaupravo crveni i izabirali na tu poziciju... Ovi zeleni banditi kakvi god da su za crvene smradove su nedostižni. Samo su se jedno zajebali, što su "pomogli" crvenima da sklone Arslanagića, pa su otvorili prostor za ovo što imamo danas. SDP-ovac Blekić je to patentirao na BSNL, a ovi danas to usavršili na nizu drugih kompanija. Na kraju krajeva, i Selimovići su jedna krasna familija koja baštini tradiciju dobrih, čak prisnih odnosa sa SDP-om i liderom im Lagumdžijom. A oni danas drmaju... Malo su bili zahladnili silom prilika, kada je Zlaja napravio savez sa Radojicom.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Potpuno neproduktivna rasprava oko toga ko je veći kriminalac.Sve stranke su tu u pet deka,nemaju oni drugih ideologija osim kriminala.Odcjepljenje,treći entitet ili borba za zaštitu bošnjaka su samo alati za bogačenje.Čovićevi,recimo,kradu isključivo u svoju korist a nikako u korist hrvata iz Hercegovine!Dodik nije kupio kuću na Dedinju Srbima nego sebi!Izetbegović skuplja isključivo za sebe i one oko sebe.Radončićev uvrnuti je samo njegov,bez obzira čijim parama je napravljen.
Da podsjetim da su ono famozno autentično tumačenje u parlamentu FBiH izglasali skoro jednoglasno!Svima je trebala ta trojka pokrovitelja kriminala na SASE!I čmožete misliti koja drskost,dvojica su na spisku kandidata i za novu KOMVP.Nastoje obezbjediti kontinuitet u kriminalu!
U vrijeme borbe protiv hadenizacije Bosnalijeka u jednom razgovoru na konstataciju jednog učesnika da se mi zapravo borimo protiv cijelog SDP-a,prisutni visoki zvaničnik SDA je ne trepnuvši dodao:I najmanje pola SDA!
Ovi oko Dodika i Čovića svojima govore da oni zapravo ruše BiH,pa ih zato iz njihovog okruženja manje napadaju,zato nemaju ni ozbiljne opozicije!
A među Bošnjacima ima izgleda više njih koji pokušavaju biti predvodnici borbe za opstanak BiH,još dok ima šta da se jami!
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Ja mislim da u svakoj političkoj opciji ima i časnih i poštenih, ali i lopova. Naravno, negdje prevagnu jedni, negdje drugi. Ali pošto je tema o ekonomiji, ne mogu ostati ravnodušan na priču da nikad nije bilo gore, da su ovi ovakvi, onakvi. Iako dio konstatacija je u potpunosti tačno, veliki dio su odraz ličnih političkih simpatija i animoziteta. Činjenice su nešto sasvim drugo i pokazuju drugačije stvari. Broj zaposlenih, prosječna plata, prikupljeni porezi i pdv, izvoz, štednja, gdp... Svi ovi pokazatelji su na historijskim maksimumima. Pa majku mu, možemo li bar za to nekome odati bar malo priznanje? Ili da pričamo kako je to sticaj okolnosti?

Ne možemo pričati o ekonomiji potpuno ignorišući politiku. Ali isto tako ne možemo krivicu za nešto prevaljivati svima na leđa, jer je evidentno ko je pokretač nekih procesa, a ko pokušava politizirati i opstruirati. Koliko god se to nekom sviđalo ili ne...
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Moram pokušati neku usporedbu na ličnom primjeru!Kao što znate,drugi svj.rat je završen 1945.Ja sam rođen godinu poslije kao dijete zemljoradnika i povremeno splavara,koji je u ratu promjenio sve vojske i mada je iz rata izašao u pobjedničkoj vojci,ostalo je u evidenciji da je jednu godinu bio i u poraženim formacijama!Nepunih dvadeset godina nakon rata,upisao sam se na Elektrotehnički fakultet u Zagrebu sa stipendijom Energoinvesta,koji je već davao nekoliko stotina stipendija godišje.Tamo sam upoznao i jednog Zeničanina koji je došao sa stipendijom od Rudnika Zenica,s kojim ova vlast danas ne zna šta da učini!Profesor Dolenc je imao obočaj pitati konkretno neki problem u Željezari Zenica,gdje je i sam učestvovao u izgradnji!Jedan asistent mi je pokazao potvrdu o radnom iskustvu u fabrici tenkovskih motora Milovan Djilas u Hrasnici!
Inače,skoro svi studenti imali su tada stipendije od raznih firmi od kojih se moglo živjeti!Večina tih velikih firmi danas i ne postoji a kamo li da su se oformile nove!
Ovi su se uglavnom trudili da razgrabe ono što su uvukli u svoje nacionalne torove!
Evo primjer Feroelektra!Nisu ga znali čak ni prodati,a ne formirati novu firmu!I danas ne znaju šta će s njim!Kao što ne znaju šta će sa ostatcima Željezare,rudnicima!
I još nešto:Najgore je u svemu što u tim strankama nema niko ko to zna i hoće uraditi!Pa oni i kradu amaterski,potpuno transparentno,što bi rekli ovi političari!jedino su se dobro rasporedili!Ima ih svuda,od pozornika i mjesnih zajednica do tužilaštava,sudova i naravno,KOMVP!
Sinergoju obezbjeđuju stranačka vodstva i parlamenti i Vlada!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:Ja mislim da u svakoj političkoj opciji ima i časnih i poštenih, ali i lopova. Naravno, negdje prevagnu jedni, negdje drugi. Ali pošto je tema o ekonomiji, ne mogu ostati ravnodušan na priču da nikad nije bilo gore, da su ovi ovakvi, onakvi. Iako dio konstatacija je u potpunosti tačno, veliki dio su odraz ličnih političkih simpatija i animoziteta. Činjenice su nešto sasvim drugo i pokazuju drugačije stvari. Broj zaposlenih, prosječna plata, prikupljeni porezi i pdv, izvoz, štednja, gdp... Svi ovi pokazatelji su na historijskim maksimumima. Pa majku mu, možemo li bar za to nekome odati bar malo priznanje? Ili da pričamo kako je to sticaj okolnosti?

Ne možemo pričati o ekonomiji potpuno ignorišući politiku. Ali isto tako ne možemo krivicu za nešto prevaljivati svima na leđa, jer je evidentno ko je pokretač nekih procesa, a ko pokušava politizirati i opstruirati. Koliko god se to nekom sviđalo ili ne...
Na historijskom maksimumu su ego i konta pojedinaca iz SDA i SBB kojima je upala kašika u med u ovom izbornom ciklusu. U skladu sa time politička bagra ima i termin koji koriste prilikom grabeža pozicija. Podijela kolaća.
Post Reply