Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

montypython wrote:Meni lično te nekretnine SOSORA nikad nisu puno značile čak ni eventualni novac na banci koji firma ima ili nema, tako da mi nije značajno jesu li one zbog napuhavanja nešto manje nego što "piše". Glavna vrijednost ove firme po meni je mogućnost generisanja dobiti u budućnosti a to isključivo zavisi od broja korisnika-kupaca polica, povjerenja u firmu. To je i glavni razlog zbog kojeg bi je bilo ko drugi kupio, core business a ne imovina. ...
Evo napisah ovo prije neki dan a s tim u vezi čitam danas da je Tesla Motors po tržišnoj vrijednosti (49 milijarde dolara) nadmašio Ford (46 milijardi) iako je Tesla prošle godine proizveo 76 hiljada vozila, a Ford 6,7 miliona, odnosno 88 PUTA više. Objašnjenje: ulagači računaju na POTENCIJAL rasta i razvoja Tesle. Nikome u nas ovo nije ni na pameti oni računaju koliko kvadrata poslovnog prostora firma ima u Jajcu i pošto je po kvadratu.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Ali je zanimljivo da niko ozbiljan neće ni da se našali da kaže zainteresovani smo za Sarajevo osiguranje.
Nije logično, ali ima za to objašnjenje. Prvo, stvoreno je previše negativne atmosfere oko ove prodaje. Drugo možda su zainteresovani ali neće da dižu cijenu do samog kraja. Ovo što je Novalić napravio im sasvim odgovara. Da sam ja na njihovom mjestu ne bih se puno eksponirao nekakvim neobavezujućim i sl ponudama, pustio bih ovu siću da sanjari da će se domoći SOSORA po ovome što su izmaštali, a onda bih nakon oficijelnog poziva ili obavještenja od Agencije u pregovorima dao svoju cijenu, značajno višu od ostalih (ali nižu nego sam mislio dati, hvala Fadile), a onda uz pomoć broja zaposlenih, financijske moći, i sl pokupio sve "bodove" i povaljao ostale ponuđače. Jedini problem bi mogao biti da se pojavi dva ili više "velikih". Zato je bilo potrebno da se da kakva takva minimana cijena, da se ne bi veliki nadmetali oko bagatele.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Investitor »

Nemam namjeru da dajem procijenu vrijednosti vladinog paketa, ali kao neko ko nema dionice ovog emitenta i ko gleda sa strane mogu da primjetim da vecina ucesnika na forumu ovu situaciju gleda iz pozicije dionicara, a niko ne gleda iz pozicije kupca i mogućih komplikacija. Kao prvo, ukoliko kupac "skupo" plati vladin paket sta ga moze cekati u pregovorima sa fondovima i drugim malim dionicarima jer je ostatak dionica dosta usitnjen. Nijedan ozbiljan kupac ne bi pristao na procenat ispod minimalno 70%. Mislim da je to osnovni problem, ne zeleci da podcijenim ni ostale, ovdje navedene, probleme.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ja sam o tome ranije pisao.

U ovakvoj situaciji sigurno ne mora platiti veliku cijenu za ovaj paket. I od prošle godine imam mišljenje da je 10 KM po dionici plafon. U tom slučaju može ići na skupljanje tenderom a ako ne skupi svakako će ići na dokapitalizaciju čime će obezbijediti apsolutnu većinu.

Ovo govorim za eventualne veće firme koje se do sada nisu pojavile a vjerovatno i neće.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Pa stoji to djelimično, svakako bi bilo nešto povoljnije da je paket većinski, međutim 45 % je sasvim ozbiljno i nema puno prepreka poslije. Slijedi tender u kojem ako je iole povoljna cijena mali dioničari bi u velikom procentu prodali, siguran sam i poneki fond ako ne i svi. Pa i sasvim ozbiljni BAT je kupio FDSov i manjinski (zaboravih sad procenat) i lako poslije dokupio. Ako imaš pare i koliko toliko zadovoljavajuću cijenu, nema poslije većih problema pri dokupu, svi su kooperativni nakon "show me the money". Problemi su samo ako nemaš para koliko treba za dokup pa onda muljaš sa postocima da ne bi morao dokupiti.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Vidim, sam BIG ima 25 %, sumnjam da ne bi rado uzeo 10-15 miliona, šta ima od držanja ovog po 6 KM? ista priča za ostale. A tu je i nešto malih dioničara koje niko ne može iskontrolisati i koji se rukovode jedino cijenom. Tako da ako neko veći ponudi i 10-12 po dionici imao bi 90% dok trepneš.
Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:
montypython wrote:Evo može li ovako, kad bi se iz bilo kojeg razloga Sarajevo osiguranje željelo likvidirati ili izaći iz biznisa potpuno, prestalo uzimati premije, isplatilo sve štete, obaveze dugove i sl, prodalo imovinu nekretnine itd i stavilo sve na hrpu, I ostalo na tom računu tih 14 m (ili 16) koji su bili potrebni za rezevaciju. Bi li se tih 14 m podijelilo dioničarima sarajevo osiguranja ili se samo tih 14 m ne bi podijelilo vlasnicima i otišlo bi negdje drugo/nekom drugom?
E vidiš, tu je kvaka. Upravo bi se iz tih 14 mio KM isplaćivale štete osiguranicima, kao i iz ostalih finansijskih i drugih ulaganja. A ja se sve više bojim da bi nama dioničarima u tom tvom hipotetičkom slučaju ostao k...c od ovce, a pare bi otišle za izmirivanje obaveza. A dodatno, ako ti vodiš materijanu imovinu u knjigama 50 mio a ona stvarno vrijedi 30 mio, to znači da si ti fiktivno pumpao imovinu i da ti je kapital zapravo precijenjen za tu razliku.

U slučaju FDS, ja mislim da bismo mi dioničari više dobili para takvom jednom likvidacijom firme koju navodiš ovdje kao primjer, nego što smo dobili na tenderu, ko je prodao naravno. Ali i u slučaju FDS bismo dobili manje nego što je po knjigama vrijedila imovina, jer su i tamo ulaganja bila napuhana i jer je to tamo zapravo bio način za izvlačenje para (npr hotel Vlašić, Srebrenica, Tobacco press i sl.).

Realno, moguće je da je ukupni kapital SOSOR-a samo oko 30 mio KM, a to podijeli sa 4,6 mio dionica. I dok Fadil da rabat "partnerima" ode to za bagatelu.

P.S. Još jednom ponavljam, Fadil nam svima pravi štetu ovakvim svojim istupima, i samo naivni mogu povjerovati da on to radi nesvjesno i bez namjere. Zato mi nemoj imputirati da sam rekao drukčije od toga ili da ga branim. Ali neke stvari pokušavam realno sagledati. 18,6 KM po dionici je daleko od realnosti.
Auuu. Ukupni kapital knjigovodstveno 30 miliona, a u tome ima revalorizacionih rezervi napuhanih vrijednosti stalnih sredstava još bar 6-7 mio KM. Znači još gore je nego što sam se bojao. Pa SOSOR nema ni 25 mio ukupnog kapitala! A jeste ga menadžer milenija zakamuflirao. Strašno...
Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:
slavuj wrote:Danas sam slučajno razgovarao sa čovjekom koji dobro poznaje ovdašnje stanje sa osiguranjem!Nije mi znao reći zašto je Triglav izašao iz Bosna Re i zašto je Bosna Re izašla iz Triglava!Ustvrdio je da ni jedan ni drugi neće kupiti Sarajevo osiguranje!A ko će ga kupiti ,po njemu,ovisi od revizije koja je u toku!Spomenuo je moguću popriličnu dubiozu!Kaže da priča oko menadžmenta koji je otišao,nije još završena!
Moram ovdje napomenuti da on nije nikada imao loijepu riječ o Sarajevo osiguranju!Oni koji o Sarajevo osiguranju znaju više ,neka se oglasa.Ne mislim da bi bilo dobro spominjati imena!
Ovo je Slavujev post od 19.1.2017. godine. Onda nisam razmišljao o mogućoj dubiozi, ali izgleda da je ovaj Slavujev sagovornik bio dobro upućen u situaciju na tržištu osiguranja. Dobro bi bilo da se Slavuj "apdejtuje" kod njega da proba saznati kakvo je trenutno stanje. Dosada je to vjerovatno upućenima poznato...
Da podsjetim Slavuja...
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

OK ovo je ono o čemu smo pričali ima 7 dana. Svakako ni blizu loše kao vratiti 62 miliona predratnih šteta kako je bilo prije. Koje su vraćene. Ima sigurno 3-4 godine pričam o lošem upravljanju g Terzića, maloj dobiti, smanjenju tržišnog udjela i sl, još iz doba kad je dobijao kristalne prizme, titule najmenadžera i sl. Neka je i to završilo.
Ono što me zanima je ima li sada tekućih smetnji za dalje poslovanje. Ili drugačije (pitao sam ovo prije eksplicitno, ali niko mi ne odgovori), da li je tih 26 miliona samo registrovano smanjenje kapitala u knjigama, dakle rezultat "ćišćenja knjiga" od strane novog direktora da bi on sam imao čisto stanje za novi početak, ili je u pitanju stvarni minus, odnosno stvarni dug koji treba nekome vraćati (i kome ako da) i koji bi možda opterećivao poslovanje firme kao što su ga uostalom dosad opterećivale i predratne štete. Ili još konkretnije, za nas neračunovođe, ima li se više ikome išta vraćati iz tekućeg poslovanja, odnosno može li firma sad normalno poslovati?
Post Reply