Elektroprivreda BIH

zzz
Posts: 4
Joined: 03 May 2023, 00:14

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zzz »

Eh koje je ovo rasulo tito dragi

Ne servisiraju kredite, ne izmiruju obaveze prema dobavljačima, opet fiktivne javne nabavke i dijeljeni ugovori da izbjegnu otvoreni postupak i ko zna kakve još malverzacije. Al zato uredni regresi i dupli "oporezivi" topli obrok za koji se ne plaća porez a hladno povećava isplatu na knjiženi iznos neto plate. Koverta im i ne treba. I tako sve to godinama unazad poslovanim u gubitku. Ured za reviziju malo zalaje a vagoni prolaze...

Društvo je ostvarilo gubitak u 2023. godini u iznosu od 16.116.472 KM, a akumulirani gubitak na 31. 12. 2023. godine iznosi 178.180.807 KM i premašuje iznos osnovnog kapitala za 126.185.579 KM. Koeficijent tekuće likvidnosti je 0,025, što ukazuje na to da Društvo tekućim sredstvima nije u mogućnosti blagovremeno izmirivati tekuće obaveze. Navedene okolnosti stvaraju sumnju u sposobnost Društva da nastavi sa vremenski neograničenim poslovanjem

I ovako će gonit dok se ne zatvore kao Zenica, a tek onda sljeduje rješavanje pitanja doprinosa. Ne samo ovaj rudnik, slična je cifra i za sve ostale rudnike osim Banovića. Vlada će naravno prebijat preko leđa Elektroprivrede, kao i svaki put dosad.

I onda logično pitanje, dokad ćemo još živjeti u bajci sa ovim slonom pod tepihom i računati koliko je cijena dionice potcijenjena u odnosu na knjigovodstvenu.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

EP kupovati samo dugorocno. I o ispod 10 KM
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

EP kupovati samo dugorocno. I o ispod 10 KM
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dosadno mi »

Koja je najniza cijena do sad zabiljezena na EP
Dodje mi sama da iscrtam grafove ona sase stranica je uzas sa onim kalendarom i max 2 godine
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

7,45KM ali uz žestoko silovanje tržišta od strane mujinih idiota
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Dejan118 wrote: 08 Sep 2024, 10:28 EP kupovati samo dugorocno. I o ispod 10 KM
Sad mi kazes :lol:
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

Dosadno mi wrote: 08 Sep 2024, 12:23 Koja je najniza cijena do sad zabiljezena na EP
Dodje mi sama da iscrtam grafove ona sase stranica je uzas sa onim kalendarom i max 2 godine
Imaš aplikaciju Baha (nekadašnji Teletrader) koja ti daje grafike za max. 30 godina unazad, a također daju i prikaz pojedinačnih transakcija na SASE a ne samo sumarno za dan.
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dosadno mi »

Oj hvala patim se unazad mjesec dva otkako sam pocela sa ovim dionicama
montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 08 Sep 2024, 10:28 EP kupovati samo dugorocno. I o ispod 10 KM
Ne bih se složio s ovim drugim dijelom, sva ta priča sa javašlukom I neradom u rudnicima nije neka novost, poznato je to godinama i odavno uračunato u cijenu, možda još dok je bila 40 KM ili više. A cijena je opet dodatno oborena odavno, mnogo više (i potpuno bez razloga) zbog forsiranih prodaja fondova i njihovih dealova nego zbog toga. Na kraju krajeva bolje da se stvar sa rudnicima iščisti nego da ostane pod tepihom. Uz cijenu uglja povećanu za 35% stanje bi se u rudnicima trebalo popraviti a u kojima nije, neka propadnu. Mogu se složiti sa prvim dijelom tvrdnje, kupovati JPESR kao dugoročnu investiciju (bez nekog dnevnog gledanja potpuno nerealne cijene i dnevnih fluktuacija na nelikvidnom.tržištu) ali "ispod 10" mi nema neke logike. Zašto ne "ispod 15" Ili npr "ispod 20", daleko je do 90 KM. Jer ako za godinu bude npr 25 KM a ti je nisi kupio po 12.5 i ostvario zaradu od 100 % zato jer si čekao da padne na 9.9 a to se npr ne dogodi, ne znam koliko je to logično.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 08 Sep 2024, 18:07
Dejan118 wrote: 08 Sep 2024, 10:28 EP kupovati samo dugorocno. I o ispod 10 KM
Ne bih se složio s ovim drugim dijelom, sva ta priča sa javašlukom I neradom u rudnicima nije neka novost, poznato je to godinama i odavno uračunato u cijenu, možda još dok je bila 40 KM ili više. A cijena je opet dodatno oborena odavno, mnogo više (i potpuno bez razloga) zbog forsiranih prodaja fondova i njihovih dealova nego zbog toga. Na kraju krajeva bolje da se stvar sa rudnicima iščisti nego da ostane pod tepihom. Uz cijenu uglja povećanu za 35% stanje bi se u rudnicima trebalo popraviti a u kojima nije, neka propadnu. Mogu se složiti sa prvim dijelom tvrdnje, kupovati JPESR kao dugoročnu investiciju (bez nekog dnevnog gledanja potpuno nerealne cijene i dnevnih fluktuacija na nelikvidnom.tržištu) ali "ispod 10" mi nema neke logike. Zašto ne "ispod 15" Ili npr "ispod 20", daleko je do 90 KM. Jer ako za godinu bude npr 25 KM a ti je nisi kupio po 12.5 i ostvario zaradu od 100 % zato jer si čekao da padne na 9.9 a to se npr ne dogodi, ne znam koliko je to logično.
Trenutno mi je oko 12.5 prosijecna kupovna. Tako da planiram kupovati samo ako je ispod 10 da bih snizio ulaznu cijenu
Post Reply