Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne možeš da vjeruješ kakvih sve likova ima, mora da ovaj ima mnogo slobodnog vremena. Eto računao do besvjesti da utvrdi da nije poskupljenje 10,03 % nego je 11. Neko će kaže, neovlašteno u džep milion maraka. A ko nego EP BiH, njihova bolna tačka. Nije problem što NEOVLAŠTENO I PROTIVZAKONITO EPBiH gubi 50 miliona jer i dalje prodaje struju ispod proizvodne cijene (u tu kalkulaciju g Lemeš ne ulazi, valjda nije upućen ili mu nije dovoljno sočna a i rezultati iste mu ne odgovaraju) problem je njemu ono na drugoj i trećoj decimali.
https://www.fokus.ba/vijesti/bih/struja ... m/3328152/
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 29 Aug 2024, 13:48 Bio sam veliki kritičar ako ne i najveći ovdje ovih novih i prije nego su počeli upravljati u EPBiH prvenstveno zbog zelene agende. Međutim, moram posmatrati činjenice prije kritike bilo koga. Ovdje se kaže da su oni oborili vrijednost firme i to ne samo otpisom nego gubitkom koji su napravili te se pominje nekih 240 miliona. Koliko znam oni su preuzeli firmu u avgustu '23. dakle taj su gubitak navodno napravili za preostalih 4-5 mjeseci do kraja godine. Pitam se kako možeš oštetiti firmu za 240 m kad ti je ukupni prihod u tom periodu redovno cca 500 miliona. Koliko znam bilo je struje i prodavala se po istim cijenama kao i do tada. Izvozio se nije nešto ali nije više ni Andelija I to po mnogo višim cijenama kad je itekako mogao. Da pomenem samo blok 6 u Tz čija je rekonstrukcija trebala početi u mislim martu i završiti do ljeta ali je "odgođeno" pa se odvijala upravo kad ni HE nisu radile usred ljeta i razvukla se do kraja godine. Čija li je to genijalna ideja? Usput Andelija je na polugodištu imao gubitak od 24 miliona ne znam je li to ikad bilo u EP do tada. Pretpostavljam da su i prihodi i rashodi išli po do tada postojećim ugovorima, nije lako tako brzo sve to izmijeniti ni nabolje ni nagore. Ne vidim kako bi iko mogao proizvesti gubitak od 240 m sve da je htio namjerno, pa, sve da loži žive pare lopatom u kotlu TE. Dalje Andelija je vladao neko vrijeme nakon tog polugodišnjeg I gubitka od 24 m, bar mjesec, kako znamo je li ili nije u tom periodu napravio dodatni gubitak? Posebno jer su ga ovi optužili za kreativno knjigovodstvo i loše vođenje u svakom pogledu a on se za mene neočekivano na to nije oglasio, sazvao konferenciju za štampu, intervju ili bar rekao Lažete. Ni slova. Što meni mnogo govori. Možda, ovi novi imaju kriminalne i katastrofalne namjere, ne znam ali sve što se vidi a nije puko nagađanje je odluka o povećanju cijena struje što je zasad bolje i važnije od svega što su uradile prethodne uprave koje nisu ništa, pa ni to.
Andelija je za ove izmislio struju i kada hoćeš da spomeneš Andeliju u istoj rečenici sa njima, onda ga oslovi sa Nikola Tesla. ;) :lol:

Šalu na stranu. Gubitak na polugodištu koji je Andelija napravio je trebao biti popeglan u drugom polugodištu i to je EPBiH u saopštenju za javnost iz avgusta 2023. godine fino objasnila (par puta sam ovdje kačio taj link da ga još jednom pročitaju oni koji ga nisu pročitali - vidim da ga nisi opet pročitao). Tu im je fino objašnjeno kako da urade i šta da urade (vjerovatno ga je Andelija lično napisao) kako bi ostvarili planirani rezultat i još je napomenuto da znaju da će te zasluge pripisati sebi a ne prethodnoj upravi koja je to sve i pripremila. Spimenuli su i ogromne zalihe uglja i ostalo.

To što spominješ za remont bloka nisam siguran da je tačno, jer bi oni iz uprave to na onom sastanku rekli, a nisu tako rekli nego su kašnjenje pravdali nepredviđenim okolnostima. U principu, umjesto do kraja avgusta, tek su sredinom decembra pustili blok u pogon, otprilke (približno nekad) u isto vrijeme kada je TE Gacko obustavila proizvodnju jer su cijene na tržištu bile toliko niske da im se više isplatilo kupovati struju nego da je sami proizvode. E to ti najbolje opisuje ove neznalice i diletante. Ali ne, za ovaj sada gubitak nisu oni krivi nego svi drugi, od Bićakćića do Andelije (iako su svi oni pravili dobit). Ubijeđen sam da bi Andelija, da je ostao, završio istu tu godinu sa 50-60 mio KM dobiti...
Last edited by Sitna buranija on 29 Aug 2024, 17:02, edited 2 times in total.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Truba wrote: 29 Aug 2024, 14:40 Kvalitet dionice obrnuto je proporcionalan duljini postova njizinih branitelja
:lol: :lol: :lol:

Dobar si :D
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 29 Aug 2024, 14:40 Kvalitet dionice obrnuto je proporcionalan duljini postova njizinih branitelja
Lijepo zvuči ta teorema samo što u suštini znači da je kvalitet posta najveći kad je oslobođen svih sadržaja činjenica i analize. Umjesto da rudariš činjenice i trudiš se saznati istinu, ispališ "ma ovo ne valja ništa" ili Ka'će dividenda" i tako ubiješ dvije muhe jednim udarcem. Uštediš sebi mnogo vremena a po vlastitoj formuli istovremeno imaš superkvalitetan post, čisti ZEN. Posljedično vrhunac kvaliteta informacije je post u kojem nema ništa-prazan skup. Problem je samo u tome da mnogi na ovaj forum dolaze u želji da doznaju neku informaciju koju drugdje ne mogu dobiti a ne da slušaju lakonske mudrolije. Jednom dvaput je možda i smješno i zabavno, nakon 50 puta, nešto manje.
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dobro su potegli proizvodnju danas. Ako ovako nastave mogli bi preko 2200 MW u 21h proizvoditi.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Možda opet pogrešno rade. Ako su sada (u avgustu) cijene ovolike, šta li će tek biti u oktobru ili novembru? Ako sada sprže zalihe uglja na ovim cijenama, a onda ne budu imali šta pržiti kada cijene budu još veće, hoće li i za tu eventualno izgubljenu dobit biti kriv neko drugi? Hipotetički pitam...
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Riječ eventualna veća dobit nije za ozbiljne poslove. Ako imaš plan i cilj koliko trebaš zaraditi i zaradiš toliko, onda više nema osvrtanja i lamentiranja , mogao sam više da sam znao da će biti više.

U ovom slučaju bolje bi bilo imati fokus na zalihama uglja radi vlastitih potreba, da im se ne desi da uvoze kad bude najgore.

Ipak puno je faktora i svi su nepoznanica tako da je vrlo nezahvalno planirati u Epbih
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

montypython wrote: 29 Aug 2024, 16:29
Truba wrote: 29 Aug 2024, 14:40 Kvalitet dionice obrnuto je proporcionalan duljini postova njizinih branitelja
Lijepo zvuči ta teorema samo što u suštini znači da je kvalitet posta najveći kad je oslobođen svih sadržaja činjenica i analize. Umjesto da rudariš činjenice i trudiš se saznati istinu, ispališ "ma ovo ne valja ništa" ili Ka'će dividenda" i tako ubiješ dvije muhe jednim udarcem. Uštediš sebi mnogo vremena a po vlastitoj formuli istovremeno imaš superkvalitetan post, čisti ZEN. Posljedično vrhunac kvaliteta informacije je post u kojem nema ništa-prazan skup. Problem je samo u tome da mnogi na ovaj forum dolaze u želji da doznaju neku informaciju koju drugdje ne mogu dobiti a ne da slušaju lakonske mudrolije. Jednom dvaput je možda i smješno i zabavno, nakon 50 puta, nešto manje.
tebi svaka cast na trudu
ali to je sve gubljenje vremena
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 29 Aug 2024, 17:40 Riječ eventualna veća dobit nije za ozbiljne poslove. Ako imaš plan i cilj koliko trebaš zaraditi i zaradiš toliko, onda više nema osvrtanja i lamentiranja , mogao sam više da sam znao da će biti više.

U ovom slučaju bolje bi bilo imati fokus na zalihama uglja radi vlastitih potreba, da im se ne desi da uvoze kad bude najgore.

Ipak puno je faktora i svi su nepoznanica tako da je vrlo nezahvalno planirati u Epbih
Ček', ček', pa kada je bio Andelija u EPBiH svi su mu ovdje zamjerali što 2022. nije pržio ugalj i prodavao kada je cijena bila visoka zanemarujući ovo što si sada gore napisao o planu, cilju, zalihama uglja za vlastite potrebe i sl. I sam si to radio (da ti ne kopam sada po postovima), a sada si veoma tolerantam prema ovim idiotima, pa ne kontam da li tada nisi znao za ovo što si sada napisao ili si svjesno zanemarivao to zbog animoziteta prema prošloj upravi koji si osjećao zbog nekog drugog razloga koji nema veze sa poslovanjem firme? :roll: ;)

Inače, jednom je jedan drugi SDP-ov direktor 2012. ili 2013. godine kada je pao onaj veliki snijeg upravo tu grešku napravio, pred kraj godine pržio ugalj kao da sutra ne postoji i prodavao ga po 56 € da bi prikazao dobar rezultat, a onda u februaru kada je nastupio kolaps zbog snijega desetak dana zbog nedostatka uglja na depoima i nemogućnosti njegovog transporta do Tuzle gotovo svu struju morao kupovati plaćajući je po 106 €. Da li će i ovaj SDP-ov direktor pod pritiskom želje da napravi plus u poslovanju napraviti istu grešku, vidjećemo...
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 29 Aug 2024, 17:33 Možda opet pogrešno rade. Ako su sada (u avgustu) cijene ovolike, šta li će tek biti u oktobru ili novembru? Ako sada sprže zalihe uglja na ovim cijenama, a onda ne budu imali šta pržiti kada cijene budu još veće, hoće li i za tu eventualno izgubljenu dobit biti kriv neko drugi? Hipotetički pitam...
Nisam siguran da će u jesen ili zimu cijene biti još više, može biti da budu i niže od ovih sad. Sad je kombinacija suše kad ne proizvode mnoge HE i visoke potrošnje zbog klima uređaja. Također mnoge nuklearke u Francuskoj ne rade jer jer je opet zbog suše nizak nivo rijeka pa je otežano hlađenje reaktora.. Može se lako desiti da sa prvim kišama i padom temperature otpadnu sva 3 faktora i cijene na berzi padnu. Da bi sa dolaskom zime potražnja opet počela rasti a onda I cijena ali pitanje je da li do ovih visina jer se u velikom dijelu Evrope ne griju na struju nego na gas. E sad je dalje pitanje hoće li biti gasa za to kao i za gasne elektrane. Po meni ove sad cijene su izuzetno povoljne za prodaju jer svaki dan bude po nekoliko sati za prodati po 300 E/MWh pa I više. Što je prošle godine bilo nezamislivo. Plus imaju fenomenalnu priliku da kupuju oko podne relativno nisko (vidjeli smo i ispod nule) zbog hiperprodukciji solara pogotovo vikendom I time štede ugalj da bi onda samo par sati kasnije mogli prodavati struju iz tog ušteđenog uglja. Po meni prilika života za enormnu zaradu bukvalno 100-200 miliona, KM. Ovo je teoretski, pitanje je međutim znaju li to ovi u EP raditi i rade li tako, mogu li tako direktno prodavati i kupovati kad Im odgovara ili još ide preko posrednika i sl. A ne bude li uglja zbog loše proizvodnje u rudnicima i propusti li se ta prilika trebalo bi smjesta pokazati vrata zelenom Lakiću a i Buljubašiću kao i svim direktorima rudnika.
Post Reply