Elektroprivreda BIH

Kenanhr
Posts: 21
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Kenanhr »

Truba wrote: 28 Aug 2024, 10:38
Dejan118 wrote: 28 Aug 2024, 10:21 Tako ce uloziti za godinu milion a za par godina legalno zaraditi 5.
vi vjerujete i dalje u ovo?

gnusam se samog poimanja ove dionice
da su barem dali 5 pf dividende pa da covjeku bude drago
Samo da mi se rijesiti ove dionice...
panzer
Posts: 12356
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

A koji je bio razlog kupovine?
brzi
Posts: 2777
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Kenanhr wrote: 29 Aug 2024, 07:54
Truba wrote: 28 Aug 2024, 10:38
Dejan118 wrote: 28 Aug 2024, 10:21 Tako ce uloziti za godinu milion a za par godina legalno zaraditi 5.
vi vjerujete i dalje u ovo?

gnusam se samog poimanja ove dionice
da su barem dali 5 pf dividende pa da covjeku bude drago
Samo da mi se rijesiti ove dionice...
I ja sam se panicno rijesio nekih dionica,.. nažalost.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

brzi wrote: 29 Aug 2024, 08:53
Kenanhr wrote: 29 Aug 2024, 07:54
Truba wrote: 28 Aug 2024, 10:38

vi vjerujete i dalje u ovo?

gnusam se samog poimanja ove dionice
da su barem dali 5 pf dividende pa da covjeku bude drago
Samo da mi se rijesiti ove dionice...
I ja sam se panicno rijesio nekih dionica,.. nažalost.
Na lošim vijestima dionica se ne prodaje, naprotiv..
Je li tako Noke?! ;)
montypython
Posts: 4041
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

.
Last edited by montypython on 29 Aug 2024, 10:08, edited 2 times in total.
montypython
Posts: 4041
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Staro je nepisano pravilo koje znaju svi dobri poznavaoci berzi da kad svi počnu slaviti neku dionicu ili klasu dionica (tehnološke, prehrana, osiguranje...) i kad je manija na vrhuncu to je upravo pokazatelj da se stiglo na vrh i da slijedi vrtoglavi pad. Potpuno je isto kad je kuknjava oko neke dionice dosegla maksimum, tipa ne valja ništa, propašće itd to je vjerovatno trenutak kad se sa cijenom stiglo na dno i da od tada može samo prema gore. Često se ovakvo raspoloženje vještački kreira kako bi se mase odvele u pogrešnom smjeru a insajderi povećali dobit.
Dakle kad ti masovni mediji, CNN, Bloomberg, brico, žena u piljari,... počnu preporučivati nešto kao priliku života i da ćeš zažaliti ako propustiš, trči kući i riješi se toga što prije jer je to vjerovatno najviša cijena toga koju zadugo nećeš ponovo vidjeti. Da to šta vrijedi ne bi oni to znali. I obrnuto, kad je depresija oko nečega na vrhuncu i svi govore da ćeš na tome izgubiti i gaće na štapu to je pouzdan znak da se tu sprema nešto veliko i da neko ne želi da ti to znaš.
brzi
Posts: 2777
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U svakom slučaju ovo je bilo dno. Gubitak od 300 miliona i cijena za domaćinstva sa velikim gubitkom.
Sad će da pada gubitak na domaćinstvima, raste dobit na privredi jer cijena će još rasti. Sve veća korist će biti od povoljnih dnevnih oscilacija cijene.
Očekuje se i nadprosječno kišna jesen, kiše bi trebale krenuti od oktobra.
Jednostavno kad se sve sabere može biti samo bolje a knjigovodstvena vrijednost dionice neće biti ispod 80 KM.
Sitna buranija
Posts: 2286
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ma knjigovodtvena je vrijednost i sada, nakon ovolikog gubitka, 7 puta veća od "tržišne". Nema sumnje da je ovo i sada, sa ovom cijenom i ovakvim gubitkom, potcijenjena dionica. Ali nije svejedno koliko je potcijenjena. Ovaj menadžment je firmi smanjio realnu vrijednost i to ne zbog otpisa koje su korigovanim izvještajem provukli (uporede se podaci sa 2022. godinom i vidi se da su i tada postojali otpisi, koje su ovi tek u korigovanom izvještaju iskazali), nego zbog gubitka kojeg su napravili bez tih otpisa. Da je 2022. sačinjen izvještaj na način kako su ga ovi sačinili kada su iskazali gubitak od 142 mio KM, u tom slučaju bi 2022. godine bila iskazana dobit od 100 mio. E ta razlika od 240 mio KM je problem.

Ovaj menadžment je 2023. godine u drugoj polovini godine kada se EP uobičajeno "vadi" izvozom i višim cijenama na berzama, napravili manje prihoda nego u prvoj polovini godine koja je uobičajeno "tanja". E to je problem, fali im prihoda jer ne znaju ili imaju loše namjere. I takvi će nam cijeli svoj mandat smanjivati vrijednost firme unatoč tome što neki ovdje vjeruju u čudo. I na kraju umjesto da je tržišna cijena od 12 KM manja 8 ili 9 puta od knjigovodtvene vrijednosti, ona će doći na šestinu te vrijednosti. A to nije svejedno...
montypython
Posts: 4041
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Bio sam veliki kritičar ako ne i najveći ovdje ovih novih i prije nego su počeli upravljati u EPBiH prvenstveno zbog zelene agende. Međutim, moram posmatrati činjenice prije kritike bilo koga. Ovdje se kaže da su oni oborili vrijednost firme i to ne samo otpisom nego gubitkom koji su napravili te se pominje nekih 240 miliona. Koliko znam oni su preuzeli firmu u avgustu '23. dakle taj su gubitak navodno napravili za preostalih 4-5 mjeseci do kraja godine. Pitam se kako možeš oštetiti firmu za 240 m kad ti je ukupni prihod u tom periodu redovno cca 500 miliona. Koliko znam bilo je struje i prodavala se po istim cijenama kao i do tada. Izvozio se nije nešto ali nije više ni Andelija I to po mnogo višim cijenama kad je itekako mogao. Da pomenem samo blok 6 u Tz čija je rekonstrukcija trebala početi u mislim martu i završiti do ljeta ali je "odgođeno" pa se odvijala upravo kad ni HE nisu radile usred ljeta i razvukla se do kraja godine. Čija li je to genijalna ideja? Usput Andelija je na polugodištu imao gubitak od 24 miliona ne znam je li to ikad bilo u EP do tada. Pretpostavljam da su i prihodi i rashodi išli po do tada postojećim ugovorima, nije lako tako brzo sve to izmijeniti ni nabolje ni nagore. Ne vidim kako bi iko mogao proizvesti gubitak od 240 m sve da je htio namjerno, pa, sve da loži žive pare lopatom u kotlu TE. Dalje Andelija je vladao neko vrijeme nakon tog polugodišnjeg I gubitka od 24 m, bar mjesec, kako znamo je li ili nije u tom periodu napravio dodatni gubitak? Posebno jer su ga ovi optužili za kreativno knjigovodstvo i loše vođenje u svakom pogledu a on se za mene neočekivano na to nije oglasio, sazvao konferenciju za štampu, intervju ili bar rekao Lažete. Ni slova. Što meni mnogo govori. Možda, ovi novi imaju kriminalne i katastrofalne namjere, ne znam ali sve što se vidi a nije puko nagađanje je odluka o povećanju cijena struje što je zasad bolje i važnije od svega što su uradile prethodne uprave koje nisu ništa, pa ni to.
Truba
Posts: 606
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Kvalitet dionice obrnuto je proporcionalan duljini postova njizinih branitelja
Post Reply