Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad vidim da sam pogriješio što se nisam prijavio za skupštinu ali valjda sami upiti predstavnika ostalih suvlasnika u Nadzornom odboru bi im trebali dati do znanja da ova Odluka vlade FBIH o subvencioniranju potrošača i neizmirivanje obaveza prema ostalim suvlasnicima neće ostati prepuštena političkim odlukama.

Na sjednicama NO u proteklim sedmicama nisu imali nikakav odgovor. Od Jadrana kapitala imamo ovu informaciju:

Dioničari će imati priliku na Skupštini dana 26.08. otvoreno problematizirati sve nejasnoće vezano za GFI te od Uprave tražiti odgovore.

Vezano za isplatu dobiti - divdende malim dioničirama, g. Gržić je navedenu temu komunicirao na 38. i 40. redovnoj sjednici NOEPBiH no od Uprave nije dobio konkretan odgovor vezano za isto stoga sugerira da se na Skupštini aktualizira predmetno pitanje i da se navede da je g. Gržić već postavljao to pitanje na sjednicama Nadzornog odbora.
Ja sam sugerisao da predstavnik Jadran kapitala pokrene ovo pitanje na današnjoj skupštini a nadam se da će isti to uraditi i neko od vas ko će prisustvovati skupštini. Jer ako sada ne bude podignuto na viši nivo, neće biti prilike da se opet problematizira možda i do sljedeće godine.
LUMEN
Posts: 22
Joined: 20 Dec 2023, 14:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by LUMEN »

montypython wrote: 25 Aug 2024, 23:15
Sitna buranija wrote: 25 Aug 2024, 21:36
montypython wrote: 25 Aug 2024, 17:18 S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
Zar Buljubašiću i Lakiću već odavno nije trebalo postaviti ozbiljna pitanja?

Ja mislim da će oni sada kao u holivudskim filmovima da iznenade sve i da naprave ogroman preokret, i da će sve da bude drugačije nego dosad.
Zapravo, kada bolje čovjek razmisli, oni su to već učinili i, iz neke male ali redovne dobiti, dobro prodrmali usnulu firmu i gurnuli je u debeli minus. Strašan su preikret napravili. A sada očekujemo valjda još jedan preokret, šta li?

Ne mogu da vjerujem šta pišete...
Ozbiljna pitanja u vezi IZVOZA i "posrednika". Mnoga druga smo već postavili, i ja lično, brk u brk, po prvi put, uostalom bio si prisutan. Što se tiče mnogo čega ozbiljna pitanja je trebalo postaviti prethodnoj upravi jer su sve loše stvari o kojima pričamo, od neizvoza (čak i kad su bile još više cijene na berzi), ili "izvoza" preko posrednika, nabavke uglja po visokim cijenama (sve teme za SIPU i tužilaštva) prodaja struje ispod proizvodne cijene, itd postojale, naslijeđene su i nijedna nije riješena u njihovom mandatu. Tako da mi je smiješno da je ove sad, kakvi god da su, trebalo nešto kao davno pitati a oni prije nisu nikad pitani. Andelija otišao sa 9 godina nepromijenjenom cijenom za domaćinstva 30 % nižom od proizvodne u TA. I nije ni pomenuo ni tražio dizanje cijene. Čisti kriminal. A što se tiče te "redovne dobiti" od nekoliko miliona na prihod od 1.2 milijarde i dividende od desetak feninga, to je sramota ozbiljno i pominjati. Mogao bi 10 stranica A4 ispuniti nebulozama besmislicama i promašajima prethodih uprava, od držanja stotina miliona na oročenju pri inflaciji od 20% (direktni gubitak bar 50 miliona) do elektrana na bio masu itd da ne širim sad. Zato kažem biće vremena za analizu i kritiku ovih sad ali šteta od prethodnih je monumentalna.
Pa oni i sada ne odustaju od spaljivanja biomase.. Opet je u TE Kakanj aktuelna biomasa koja dolazi na depo uglja biće u nekoj test fazi iako je prethodno istraživanje pokazalo da nema efikasnost niti to podržavaju kotlovska postrojenja..
Ublehaša na svakom kraju!
Inače stanje je poprilično očajno na depou uglja svega oko 30 hiljada tona..
Svi rudnici podbacili totalno, tender je raspisan u vrijednosti oko 65 miliona, da pogađamo ko će dobiti?? :D
Što je najžalosnije taj Kamengrad vadi proizvdnju jer utiču sa skoro 50% proizvodnje..
Samo da se kvalitetniji ugalj dopremi, da postrojenja prodišu..
Ako odgovorna lica ne bude krivično gonjena i odgovarala za prijem tog "uglja Kamengrad" koje razara postrojenja u TE onda EP i treba propast.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 26 Aug 2024, 08:07 Sad vidim da sam pogriješio što se nisam prijavio za skupštinu ali valjda sami upiti predstavnika ostalih suvlasnika u Nadzornom odboru bi im trebali dati do znanja da ova Odluka vlade FBIH o subvencioniranju potrošača i neizmirivanje obaveza prema ostalim suvlasnicima neće ostati prepuštena političkim odlukama.

Na sjednicama NO u proteklim sedmicama nisu imali nikakav odgovor. Od Jadrana kapitala imamo ovu informaciju:

Dioničari će imati priliku na Skupštini dana 26.08. otvoreno problematizirati sve nejasnoće vezano za GFI te od Uprave tražiti odgovore.

Vezano za isplatu dobiti - divdende malim dioničirama, g. Gržić je navedenu temu komunicirao na 38. i 40. redovnoj sjednici NOEPBiH no od Uprave nije dobio konkretan odgovor vezano za isto stoga sugerira da se na Skupštini aktualizira predmetno pitanje i da se navede da je g. Gržić već postavljao to pitanje na sjednicama Nadzornog odbora.
Ja sam sugerisao da predstavnik Jadran kapitala pokrene ovo pitanje na današnjoj skupštini a nadam se da će isti to uraditi i neko od vas ko će prisustvovati skupštini. Jer ako sada ne bude podignuto na viši nivo, neće biti prilike da se opet problematizira možda i do sljedeće godine.
Ma ja se nisam htio prijavljivati jer donose odluku o pokriću gubitka, a već smo raspravljali o rezultatu na nekoj prethodnoj skupštini. Kontam, bilo bi samo ponavljanje onog što je već rečeno, da ne bude da imam nešto lično protiv nekoga od njih. Možda sam pogriješio, ali jbg sad. Treba ih pitati za status tih potraživanja od države za subvencije, da li su plaćena ili ne? Ako nisu plaćena, onda se mogu postavljati razna pitanja po tom osnovu, a ako su plaćena onda je priča o dividendi zatvorena...
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne vjerujem da se iz budžeta entiteta prebacio ukupni iznos subvencije za 2023. A i ako jeste, onda opet ostaje obaveza za 2022. Isto kao i za tekuću 2024. jer možda čak završe godinu u plusu

Ja ću ,koliko je u mojoj mogućnosti, insistirati da se ovo riješi. A bilo bi dobro da i ostali učestvuju.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Skupština je gotova. Subvencije nije niko ni spomenuo...

Inače, za subvencije iz 2022. godine je sredinom 2023. godine bila pripremljena odluka o isplati dividende u iznosu 0,1547 KM po dionici da se to poravna, ali su ovi diletanti odbili usvojiti izvještaj, pa samim tim ni odluka o isplati dividende nije mogla biti usvojena. Nakon današnjeg usvajanja odluke o pokriću gubitka, ne postoji više dobit iz koje bi se mogla isplatiti dividenda. Tako da te subvencije za 2022. godinu, baš kao i subvencije za 2023. godinu i ove u tekućoj 2024. godini se mogu samo dalje gomilati kao potraživanja ili biti plaćene Elektroprivredi iz budžeta. Kako sada stvari stoje, nikakvo njihovo "prebijanje" sa pripadajućim dijelom dobiti više nije moguće, jer dobiti nema.

Vidim da ovdje ima i optimista koji se nadaju čudu i nekakvoj dobiti koju će da naprave isti ovi koji su napravili 142 mio gubitka. Ako se to čudo desi, možda se onda dese i druga mala čuda... :roll:
Last edited by Sitna buranija on 26 Aug 2024, 12:53, edited 1 time in total.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Prisilio ih MMF. Uskoro ce i ovdje isto.

Nedavno povećanje cijena električne energije uštedit će oko 30 milijardi egipatskih funti (oko 615 milijuna dolara) u državnom proračunu Egipta za fiskalnu godinu 2024.-2025. Dužnosnik je rekao informativnoj stranici "Asharq" pod uvjetom da ostane anoniman.
To se događa nakon što je egipatska vlada povećala cijene električne energije sa stopama koje se kreću od 14 posto do 40 posto za prepaid kućna brojila, kao i tarife za komercijalni sektor od 23,5 do 46 posto i za industrijski sektor od 21,2 do 31 posto od početka rujna. Vlada još nije objavila nova povećanja. Na svojoj tjednoj konferenciji za novinare u četvrtak, premijer Mustafa Madbouli jednostavno je rekao da je poskupljenje struje “blago”.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

U svakoj kafani narod prica la se najjeftinije grijati na struju. Uskoro nece biti.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

U svakoj kafani narod prica kako se najjeftinije grijati na struju. Uskoro nece biti.
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 26 Aug 2024, 12:42 Skupština je gotova. Subvencije nije niko ni spomenuo...

Inače, za subvencije iz 2022. godine je sredinom 2023. godine bila pripremljena odluka o isplati dividende u iznosu 0,1547 KM po dionici da se to poravna, ali su ovi diletanti odbili usvojiti izvještaj, pa samim tim ni odluka o isplati dividende nije mogla biti usvojena. Nakon današnjeg usvajanja odluke o pokriću gubitka, ne postoji više dobit iz koje bi se mogla isplatiti dividenda. Tako da te subvencije za 2022. godinu, baš kao i subvencije za 2023. godinu i ove u tekućoj 2024. godini se mogu samo dalje gomilati kao potraživanja ili biti plaćene Elektroprivredi iz budžeta. Kako sada stvari stoje, nikakvo njihovo "prebijanje" sa pripadajućim dijelom dobiti više nije moguće, jer dobiti nema.

Vidim da ovdje ima i optimista koji se nadaju čudu i nekakvoj dobiti koju će da naprave isti ovi koji su napravili 142 mio gubitka. Ako se to čudo desi, možda se onda dese i druga mala čuda... :roll:

A ko će spomenuti. Fikusi iz fondova. Oni i ne znaju u koju firmu dolaze kada dolaze na skupštine. Nadao sam se će biti bar neko od ostalih suvlasnika, iako mi je u petak bilo jasno da nema ništa od toga pa sam pokušao bar Jadran animirati.

Ništa sad. Sad se mora dužim putem
brzi
Posts: 2781
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sutra ni u jednom trenutku ispod 110 eura.
A ide i preko 600 eura.
Vratit ćemo se izgleda na cijene iz 2022.
Kako li će reagovati zemlje EU, a već su uknuli ili najavili ukidanje subvencija.
Zaplakat će i nasi privrednici.
Post Reply