Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://n1info.hr/biznis/europa-u-strah ... -hrvatsku/

Ovog vrijedi poslusati.
Objasnio je kako sistem funkcionise.
panzer
Posts: 12363
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Već izvjesno vrijeme sva tri bloka u Tuzli rade. Izgleda da oni elektroenergetski sistem ovih dana. A moguće je i da ima šta za slobodnu prodaju.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Za sutra na HUPX čitava 3 sata cijena iznad 350 E/MWh a ide I preko 500. Sve ovisi od toga da li EPBiH izvozi ili ne izvozi. Ako da, I po ovim cijenama, onda je žetva.
S druge strane pitam se kako EPHZHB preživljava ovo, u njih sve "obnovljivi", sumnjam da HE išta proizvode već par mjeseci po ovoj suši. Dakle teoretski oni čitavo ljeto uvoze. Ako završe bez drastičnog gubitka direktoru im treba dodijeliti orden.
Last edited by montypython on 25 Aug 2024, 17:46, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 25 Aug 2024, 17:18 S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
I tih 50 miliona je malo. Cak kad bi sve to podijelili u dividendu to nije ni 2 KM dividende po jednoj dionici.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Govorim samo o izvozu i to o vrlo konzervativnoj procjeni dobiti od izvoza (pri ovakvim cijenama na berzi). Da je riječ o stvarno sposobnom i iskusnom menadžmentu govorio bih o bar 150 m samo od izvoza a ukupno i 250 m i više dobiti. Pored pomeutog izvoza imaju oni još mogućnosti za dobit, od privrede do kupovine struje na berzi po vrlo niskom cijenama vikendom i sl štedeći na uglju i vodi i sl. Da i ne pominjem smanjenje rashoda gdje su mogućnosti povećanja dobiti također ogromne i s te strane. S druge strane ni 2 KM po dionici nije baš tako malo, pri P/E 20 ak to odgovara cijeni dionice od 40 KM. A mogu ako hoće imati i 6-7 KM po dionici.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 25 Aug 2024, 17:18 S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
Zar Buljubašiću i Lakiću već odavno nije trebalo postaviti ozbiljna pitanja?

Ja mislim da će oni sada kao u holivudskim filmovima da iznenade sve i da naprave ogroman preokret, i da će sve da bude drugačije nego dosad.
Zapravo, kada bolje čovjek razmisli, oni su to već učinili i, iz neke male ali redovne dobiti, dobro prodrmali usnulu firmu i gurnuli je u debeli minus. Strašan su preikret napravili. A sada očekujemo valjda još jedan preokret, šta li?

Ne mogu da vjerujem šta pišete...
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 25 Aug 2024, 19:12 Govorim samo o izvozu i to o vrlo konzervativnoj procjeni dobiti od izvoza (pri ovakvim cijenama na berzi). Da je riječ o stvarno sposobnom i iskusnom menadžmentu govorio bih o bar 150 m samo od izvoza a ukupno i 250 m i više dobiti. Pored pomeutog izvoza imaju oni još mogućnosti za dobit, od privrede do kupovine struje na berzi po vrlo niskom cijenama vikendom i sl štedeći na uglju i vodi i sl. Da i ne pominjem smanjenje rashoda gdje su mogućnosti povećanja dobiti također ogromne i s te strane. S druge strane ni 2 KM po dionici nije baš tako malo, pri P/E 20 ak to odgovara cijeni dionice od 40 KM. A mogu ako hoće imati i 6-7 KM po dionici.
Samo kad se rijese posrednika i pri kupovini i prodaji. Ogroman je tu novac. Plus namjesteni tenderi ....naduvane fakture....fiktivni racuni za ono sto nikad nije radjeno ili rade radnici EPBiH a fakturisu stranacke firme kao da su one radile....ima prostora kad se sve sabere za dobit u stotinama miliona
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 25 Aug 2024, 21:36
montypython wrote: 25 Aug 2024, 17:18 S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
Zar Buljubašiću i Lakiću već odavno nije trebalo postaviti ozbiljna pitanja?

Ja mislim da će oni sada kao u holivudskim filmovima da iznenade sve i da naprave ogroman preokret, i da će sve da bude drugačije nego dosad.
Zapravo, kada bolje čovjek razmisli, oni su to već učinili i, iz neke male ali redovne dobiti, dobro prodrmali usnulu firmu i gurnuli je u debeli minus. Strašan su preikret napravili. A sada očekujemo valjda još jedan preokret, šta li?

Ne mogu da vjerujem šta pišete...
Ozbiljna pitanja u vezi IZVOZA i "posrednika". Mnoga druga smo već postavili, i ja lično, brk u brk, po prvi put, uostalom bio si prisutan. Što se tiče mnogo čega ozbiljna pitanja je trebalo postaviti prethodnoj upravi jer su sve loše stvari o kojima pričamo, od neizvoza (čak i kad su bile još više cijene na berzi), ili "izvoza" preko posrednika, nabavke uglja po visokim cijenama (sve teme za SIPU i tužilaštva) prodaja struje ispod proizvodne cijene, itd postojale, naslijeđene su i nijedna nije riješena u njihovom mandatu. Tako da mi je smiješno da je ove sad, kakvi god da su, trebalo nešto kao davno pitati a oni prije nisu nikad pitani. Andelija otišao sa 9 godina nepromijenjenom cijenom za domaćinstva 30 % nižom od proizvodne u TA. I nije ni pomenuo ni tražio dizanje cijene. Čisti kriminal. A što se tiče te "redovne dobiti" od nekoliko miliona na prihod od 1.2 milijarde i dividende od desetak feninga, to je sramota ozbiljno i pominjati. Mogao bi 10 stranica A4 ispuniti nebulozama besmislicama i promašajima prethodih uprava, od držanja stotina miliona na oročenju pri inflaciji od 20% (direktni gubitak bar 50 miliona) do elektrana na bio masu itd da ne širim sad. Zato kažem biće vremena za analizu i kritiku ovih sad ali šteta od prethodnih je monumentalna.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 25 Aug 2024, 23:15
Sitna buranija wrote: 25 Aug 2024, 21:36
montypython wrote: 25 Aug 2024, 17:18 S druge strane, ne bude li EPBiH imala bar 50 miliona čiste dobiti samo od izvoza (mada ja mislim da može i 100 I više) trebaće postaviti neka ozbiljna pitanja i Buljubašiću i Lakiću. I zašto se ne izvozi I po kojoj se cijeni i na koji način izvozi, jesu li uklonjeni posrednici, ako ne zašto nisu i sl. Ali da ne prejudiciram, sačekaćemo FI.
Zar Buljubašiću i Lakiću već odavno nije trebalo postaviti ozbiljna pitanja?

Ja mislim da će oni sada kao u holivudskim filmovima da iznenade sve i da naprave ogroman preokret, i da će sve da bude drugačije nego dosad.
Zapravo, kada bolje čovjek razmisli, oni su to već učinili i, iz neke male ali redovne dobiti, dobro prodrmali usnulu firmu i gurnuli je u debeli minus. Strašan su preikret napravili. A sada očekujemo valjda još jedan preokret, šta li?

Ne mogu da vjerujem šta pišete...
Ozbiljna pitanja u vezi IZVOZA i "posrednika". Mnoga druga smo već postavili, i ja lično, brk u brk, po prvi put, uostalom bio si prisutan. Što se tiče mnogo čega ozbiljna pitanja je trebalo postaviti prethodnoj upravi jer su sve loše stvari o kojima pričamo, od neizvoza (čak i kad su bile još više cijene na berzi), ili "izvoza" preko posrednika, nabavke uglja po visokim cijenama (sve teme za SIPU i tužilaštva) prodaja struje ispod proizvodne cijene, itd postojale, naslijeđene su i nijedna nije riješena u njihovom mandatu. Tako da mi je smiješno da je ove sad, kakvi god da su, trebalo nešto kao davno pitati a oni prije nisu nikad pitani. Andelija otišao sa 9 godina nepromijenjenom cijenom za domaćinstva 30 % nižom od proizvodne u TA. I nije ni pomenuo ni tražio dizanje cijene. Čisti kriminal. A što se tiče te "redovne dobiti" od nekoliko miliona na prihod od 1.2 milijarde i dividende od desetak feninga, to je sramota ozbiljno i pominjati. Mogao bi 10 stranica A4 ispuniti nebulozama besmislicama i promašajima prethodih uprava, od držanja stotina miliona na oročenju pri inflaciji od 20% (direktni gubitak bar 50 miliona) do elektrana na bio masu itd da ne širim sad. Zato kažem biće vremena za analizu i kritiku ovih sad ali šteta od prethodnih je monumentalna.
Pa oni prethodni nisu napravili štetu nego dobit. Kakvu god, ali dobit. A ti valjda govoriš o propuštenoj dobiti. Ali to nije direktna šteta, jer je dobit mogla biti ali nije morala. Štetu, i to ogromnu su jedino ovi sad napravili. :roll:

I ako si zaboravio, pitali smo mi njih na sastanku za te posrednike, a i na skupštini ih je predstavnik Jadran stanova to pitao. Koliko se sjećam, odgovor je bio da oni mogu samo kupovati direktno, a prodaju ne mogu raditi, ali da oni kao rade na tome da se to promijeni. Jbg, zna se ko je forsirao taj zakon, stranci, a i zna se čije su uglavnom te posredničke firme...
Post Reply