Elektroprivreda BIH

Muzafer
Posts: 32
Joined: 01 Aug 2024, 07:43

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Muzafer »

panzer wrote: 19 Aug 2024, 12:05 Ne treba nam čudo nego samo povećanje prodajne cijene.

Nego, ko je planirao ići na skupštinu?
Nah!
https://www.youtube.com/watch?v=KjyhFHQjXsk
Kenanhr
Posts: 21
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Kenanhr »

Misljenja sam da prije poskupljenja treba da se pociste troškovi I sve sto je nepotrebno prestane trositi: https://stav.ba/vijest/u-okolnostima-na ... ciji/27927

14 mio KM za zaštitu? Mislim da ima puno prostora da se eliminisu razni troskovi, "pranja" novca. Kada pocistis unutar kuće onda izadjes u javnost mi ovako vise ne možemo sve smo uradili cijena se mora povećati.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nijedna kompanija, ni privatna ni javna nije obrazlagala svoje prodajne cijene ili cijene svojih usluga, ne znam zašto bi to činila Elektroprivreda. Posebno dok je cijena ispod proizvodne. Tek kada budu tražili da prodajna cijena bude veća od prosječne prozvodne plus 10% marže onda bi možda trebali da kažu da su pod pritiskom investicija u obnovljive prinuđeni da marža bude iznad 10%.
Javno snabjevanje ne znači da javni snabdjevač mora prodavati struju ispod tržišne a pogotovo ne ispod proizvodne nego da javni snabdjevač ne može uskratiti snabdjevanje potrošaču pod istim uslovima kao i ostalim korisnicima.
Čak je aktima FERK-a definisamo da cijena za javno snabdjevanje treba bti nabavna + marža što bi značilo prosječna proizvodna + marža jer cilj je zaštita svih učesnika od monopola što do sada nije obezbjeđeno.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Sistem prodaje elektricne energije iz malih privatnih solarnih i hidroelektrana je na stetu EPBiH.
Energija koju proizvode ove elektrane nikad ne doďe u mrezu medjonarodnih dalekovoda kojima se trgujee. Ta energija se potrosi u lokalnoj distribucijskoj mrezi . Ali EPBIH je napravila ugovore da se ta energija kompezuje sa energijom koja se proizvodi u velikim elektranama koje su prikljucene na mrezu prenosa na interkonekcijske dalekovode preko kojih se moze trgovati na regionalnoj berzi u Madjarskoj. Tako da je EPBiH i po ovom kriterijumu u gubitku.

Ovo najbolje znaju objasniti ovi sto prave solarne elektrane. Kad ih pitate kako se prodaje struja onda objasne ovaj zamrsen sistem.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Greška je što se nije povećavala cijena 9 godina ili bar usklađivala sa inflacijom. Vlasti su a i rukovodstva EP išla linijom manjeg otpora i populistički ostavljali cijenu struje zamrzutom dok je sve ostalo raslo. I-stvorila se navika da se svi drugi troškovi građana peglaju skoro pa džabnom strujom i da se niko nije pitao kako najvažnija firma u zemlji da posluje prodajući robu ispod cijene. Ono što nigdje nama ima kod nas. Nije na vrijeme reagovao ni FERK a morao je. I onda je naravno došlo do situacija da benzin, ulje ili brašno može rasti i 80% a struja ne može ni 10% a da ne počne kuknjava. I da ljudi potroše po 300 KM bez problema na mobitel ili 200 za cigarete a puno im 60 KM za struju. Jedini lijek za ovo je hitno dovesti cijenu za domaćinstva da bude min prozvodna u TE + marža a onda redovno usklađivati sa inflacijom da se više nikad ne dovede u ovu situaciju. Da se mase malo odviknu od ovisnosti i počnu cijeniti energiju a ne da je uzimaju zdravo za gotovo dok se na ostatku planete ratovi vode zbog nje. Povećati 2-3 puta po 5-10 % u sljedećih godinu i nikom ništa ne obrazlagati osim da je cijena ispod proizvodne i da to ne može jer je protivzakonito. I još bolje, reći da to od nas traži EU, kao što i traži, i da ćemo ostati bez stotina miliona sadake ako cijena ne bude tržišna.
A što se tiče ovih 14 miliona za zaštitare i meni izgleda pretjerano. Ne znam odakle moda da u svakoj poslovnici i zgradi ima naoružani čuvar i još u smjenama. Čitava vojska potpuno nepotrebnih ljudi. A i da nije, cifra mi je pretjerana. Pa da ih pljačkaju svaki dan ne bi lopovi napljačkali 14 m godišnje. Treba dakle ići na oba fronta, i povećati prihode a bogami i smanjiti troškove drastično, od zaštitara do kupovine uglja od privatnika i prodaje struje preko posrednika umjesto direktno na berzi. Može se sigurno nabrati 200 m na povećanim prihodima i 100-200 m na smanjenju rashoda tj povećati dobit za min 300 miliona.
A za solare, tu budalaštinu treba EP BiH pod hitno otresti sa sebe, to je propala stvar, cijena na berzi će uvijek biti ekstremno niska oko podne, vjerovatno će za godinu dvije i vlasnici to napuštati i ostaće samo gomila rđe po brdima, a ako neko hoće da subvencionira tajkune i stranačke miljenike neka to radi država može i iz svog dijela dividende EP a ne da EPBIH finansira kriminalce.
Last edited by montypython on 20 Aug 2024, 10:14, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12363
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

To je spojena posuda, cijeli kontinent radi na tom principu. Nema to veze sa EPBIH.
Sitna buranija
Posts: 2290
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 20 Aug 2024, 10:08 Greška je što se nije povećavala cijena 9 godina ili bar usklađivala sa inflacijom. Vlasti su a i rukovodstva EP išla linijom manjeg otpora i populistički ostavljali cijenu struje zamrzutom dok je sve ostalo raslo.
Ma Monty, problem neusklađivanja cijene sa rastom troškova je nastao tek unazad 3 godine. Do kraja 2020. godine se cijena nije ni trebala povećavati, jer inflacije praktički nije ni bilo, a troškovi proizvodnje nisu rasli. Tek 2021. je krenula inflacija i to u drugoj polovini godine, a nakon toga i povećanje cijena uglja i dugih troškova. I tek tada je trebalo korigovati i cijenu struje. Ali, približavali se izbori (izborna godina) pa se sve odgodilo za kasnije. E zato će nas taj populizam ubiti...
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne bih se baš složio da je problem sa cijenama struje samo unazad 3 godine. Troškovi života su stalno rasli, lično sam vadio podatke i pravio grafikone za onaj sastanak sa menadžmentom EPBiH gdje sam to izložio. I od tad je dalje poraslo. Da ne tražim sad to, iz glave ću, prosječna plata je porasla za mislim cca 70% u zadnjih 9 godina a penzija možda i 80% min penzija još i više. U isto vrijeme cijena struje je porasla 0 (nula) posto. Ne može biti da su se penzije usklađivale desetine puta i da su svima rasli troškovi a da eto nisu EPBiH odnosno da su rasli samo zadnje 3 godine. Pa samo rudarima su plate dizali više puta i prije tih 3 godine što se na kraju sve prevali na EPBiH. Ne ulazim sad kako mjere inflaciju ali je jasno da je sve poraslo daleko više za zadnjih 9 godina nego što je inflacija u zadnje 3 godine od možda 20 ak %. Ni ja nisam ljubitelj ovih novih sa zelenom tranzicijom i obnovljivim izvorima ali realno nema šanse da 6 godina (prije tih 3 zadnje) nije trebalo povećati cijenu struje ni za 1%. A nije povećana ni sljedeće dvije kada je bila ta inflacija od 20 %. Kakvi god da su ovi novi to ne opravdava Andeliju I prethodnike što nisu imali ni dobiti ni (pomena vrijedne) dividende, niti su sagradili ikakav kapacitet za tolike godine. I što su neusklađivanjem cijene na vrijeme proizveli u populaciji ovisnost o kojoj sam pričao. Realno u trenutku odlaska Andelija je imao cijenu struje za domaćinstva vjerujem bar 30 % ispod proizvodne. I nije je povisio. Moramo biti objektivni bez obzira koja je politička opcija u pitanju.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Bilo je inflacije i do 2020 ali trzisna cijena je bila niska.
U 2020. je Elektroprivreda svoje viskove prodavala ispod cijene na javnom snabdjevanju.
Nazalost kad se ukazala prilika onda ona nije iskoristena sto zbog nedovoljno uglja, sto zbog nekorigovanja cijene za domaćinstva.
Ali evo cijena polako ide ka onoj iz 2022.
Nova prilika je tu.
Samo treba nabaviti dovoljno uglja i kupovati struju kad je jeftina.
Lako se može zaraditi 200 miliona.
Treba izvesti samo 1 TWh u pravo vrijeme.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne bi im ja dozvolio da se vade ni izvozom. Ne smije biti gubitka ni iz jednog kapaciteta uključivo TE I uključivo struju za domaćinstva. Može se recimo ići da za domaćinstva idu s manjom ili minimalnom maržom odnosno dobiti recimo 5 ili 10 % ali ne smije se dozvoliti da u bilo kojoj kategoriji imaju gubitak i to još svjesno, to je kriminal. Niti se smije ići u gubitak npr za domaćinstva pa to peglati npr izvozom kad je cijena povoljna. Nema unakrsnog subvencioniranja. I da imaju 500 miliona dobiti od izvoza i dalje moraju poslovati pozitivno i sa domaćinstvima. Npr da imaju dobit na domaćinstvima 5-10% na privredi i ostalom 10-20% a na izvozu I svemu ostalom koliko god mogu 100 ili 200% ako može. To je po meni sasvim realistično i izvedivo, građani i privreda bi i dalje imali cijenu struje među najnižim u Evropi, EP bi bila mnogo stabilnija i imali bi dobit bar 200 m godišnje redovno, a možda i više, mogli bi investirati I normalno poslovati a ne da budu vječni bolesnik pored 2 milijarde tona svog uglja I ovim hidro kapacitetima. Što može čovjek sam sebi da uradi to ne može nikakav neprijatelj.
Post Reply