Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

proleter wrote:
Monty, ne treba nikoga ubjeđivati da bi Sarajevo osiguranje da je privatna kompanija (odnosno da nema ovih 45 % Vladinih dionica) bila profitabilna kompanija, sa velikim premijama ...ali je ovdje, kao i kod ostalih kompanija, suštinsko pitanje GDJE SU TU MALI DIONIČARI KADA JEDNOM STRATEŠKI KUPAC OVLADA VEĆINSKIM DIJELOM :?: :?: .

Šta mogu očekivati? Da dionica padne kao kod FDS-a sa 80 na 40 KM, kao kod IKBZ-a na 36 KM, kao kod BSNLR, kao kod Klasa i Vispaka, koji super rade, a mali dioničari nemaju ništa od toga?
Kao što će sa Solanom jednog dana?
Mali dioničari su samo smetnja, valjda zato imamo sve više prisilnih preuzimanja.
Bimal je prisilno preuzeo pa je onda isplatio dividendu, šteta da neke mrvice odu malim dioničarima.
Valjda iz istih razloga FAD ( Prevent ) ne isplaćuje dividednu pa je vrijednost dionice manja od jednogodišnje dobit.
Mann Hummel iz godine u godinu dobit prebaciju na rezerve pa su rezerve duplo veće od osnovnog kapitala.
Naravno love ima pa su umjesto da isplate dividendu prebacili par miliona majci kao neki kredit sa kamatom od 1,2%.
Malo sam istraživao kako to funkcioniše u Njemačkoj i tamo kažu:
Isplata dividende je znak ekonomske snage dioničarskog društva i signal berzi. :D
Mnoge kompanije isplaćuju dividendu čak i u godinama kad ne ostvare dobit.
Za isplatu dividende se raspoređuje najčešće između 40 i 50% dobiti.
Ukoliko firma nema dalju mogućnost rasta i širenja onda i cijela dobit.
Tako,.. ni nalik na ono što mi imamo, najbolje bi bilo zabraniti male dioničare,......
Last edited by brzi on 03 Apr 2017, 12:56, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

brzi wrote:Tako,.. ni nalik na ono što mi imamo, najbolje bi bilo zabraniti male dioničare,......
Ovo je ključ reforme poslovnog okruženja i ovo bi značajno rasteretilo privrednike. Čak bi i fadil poslušao i nacrt izmjene zakona po hitnoj proceduri poslao na parlament.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Slično kao što rekoh za Bosnalijek, rano je za zaključke i za Klas I Vispak. Klas je tek nedavno preuzet i ne znam je li još postao i profitabilan tako da je teško sad reći nije dobro s novim kupcem ili ne dijeli se dobit. Slično Vispak je tek izašao iz velike investicije u novi pržionik koji je uticao i na pretprošlu godinu. Tek je u prošloj bio "slobodan" tako ds očekujem veliki porast dobiti, a šta će s njom vidjećemo.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

panzer wrote:
brzi wrote:Tako,.. ni nalik na ono što mi imamo, najbolje bi bilo zabraniti male dioničare,......
Ovo je ključ reforme poslovnog okruženja i ovo bi značajno rasteretilo privrednike. Čak bi i fadil poslušao i nacrt izmjene zakona po hitnoj proceduri poslao na parlament.
Sad da se provede istraživanje : Šta misle ljudi u BiH o berzi i malim dioničarima ?
Prosječan odgovor bi bio da se radi o muljatorima, prevarantima koji su se okoristili . :D
O fondovima ljudi ne bi znali mnogo reći, ne bi se smjeli zakleti da tu ima nekih velikih neregularnosti, :lol:
Tako da u narodu mali dioničari kotiraju lošije od ZIF-ova i DUF-ova.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Jasno je meni da male dioničare niko ne mazi i ne pazi, loše je i okruženje i regulativa i nedostatak pravne države. Jesam li više puta ukazivao na nedostatak iz onog zakona o prisilnom preuzimanju gdje su prekopirali sve iz Njemačke a izostavili ključnu zaštitu dioničara sudskom procjenom vrijednosti dionice (osim ponderisanom tržišnom). Niko ovo nema da pokrene i zatraži izmjenu zakona, samo prazna kuknjava. Međutim zamjena je teza reći "e zbog nebrige za male dioničare bolje je državno vlasništvo nad firmom". Pitajte o tome dioničare Hidrogradnje.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Evo iznijeli smo ovdje masu lako rješivih problema od ovog za izmjenu zakona o prisilnom preuzimanju pri 95% (ili ukidanje ili dopunu), očigledno faličnog, iznijeto je evidentno promašeno rješenje o max naknadi DUFovima od 3% od NAV fonda što se zloupotrebljava godinama. Samo da se izmjeni ovo dvoje dionice bi porasle 50%, trenutno. Šta je uradila ijedna opoziciona stranka po ovom pitanju? Priča se o Sutorini, je li ili nije svirao orkestar, priča se o cijeni FDSa ali NAKON prodaje ali ne prije prodaje, niko ne postavlja pitanje postoji li KOMVP, ako da šta radi, ko je vodi i sl. Kuka se kao Kalimero i Žalosna Sova a nigdje akcije. Ko treba pokrenuti promjene, moja baba?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

montypython wrote:Jasno je meni da male dioničare niko ne mazi i ne pazi, loše je i okruženje i regulativa i nedostatak pravne države. Jesam li više puta ukazivao na nedostatak iz onog zakona o prisilnom preuzimanju gdje su prekopirali sve iz Njemačke a izostavili ključnu zaštitu dioničara sudskom procjenom vrijednosti dionice (osim ponderisanom tržišnom). Niko ovo nema da pokrene i zatraži izmjenu zakona, samo prazna kuknjava. Međutim zamjena je teza reći "e zbog nebrige za male dioničare bolje je državno vlasništvo nad firmom". Pitajte o tome dioničare Hidrogradnje.
Ja ne znam ko je na ovom forumu ikada napisao da je bolje državno vlasništvo?
Promašio si cijeli fudbal, onim što je napisao brzi je sve rečeno, tj. suština koju sam i ja htio naglasiti.
Džaba sva priča kako će SOSOR jednom biti dobra firma, kada mi ovdje od toga nećemo kao diončari imati ništa.
Ostao je još samo BHTSR. Koji će otići po sličnom principu. The End.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Nekako ti nije konzistentan post. Zaboravio si iza the end, napisati uobičajeno, "zato mislim da bi najbolje bilo prodati sve i kupiti obveznice koje su vrlo vrlo povoljne"
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... +KM+dobiti
Po meni samo potvrda mogućnosti Sarajevo osiguranja. Tvrdim da može imati dobit od 5-6 m bez problema. Euroherc uz skoro istu premiju ima dobit 6 m odnosno preko 10% od visine premije. Pogledao sam za još neka osiguranja i to je u dosta njih bilo 10ak% od premije dakle radi se i kod SOSORA samo o nekvalitetnom upravljanju i državnom vlasništvu.
Post Reply