Bosnalijek

panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Predsjednik Nadzornog odbora Bosnalijeka Veljko Trivun je na početku svog obraćanja iznio podatke o nezaposlenosti i zaduživanju naše zemlje, istaknuvši kako su rezultati Bosnalijeka u takvom okruženju vrijedni svake hvale i izuzetno dobri. Potom je novinarima predstavljen novi direktor Bosnalijeka Nedžad Polić, koji je tu dužnost preuzeo krajem prošle godine.

Polić je na samom početku istakao da je finansijska policija ušla u Bosnalijek i uradila ono što im je bilo potrebno, ali da istovremeno o onome što su poduzeli i uradili nisu obavijestili upravu preduzeća.

Priča o malverzacijama šteti ugledu

"Na taj način ja, kao i vi, iz medija saznajem o izvještaju koji oni predaju tužilaštvu, tako da zapravo ne mogu govoriti više o tome. Međutim, sva ta priča o malverzacijama u prošlosti itekako šteti ugledu firme, a posebno sam zabrinut što se u sjeni svega toga odvija tiho preuzimanje firme. Naime, jučer je na berzi prodato 6,7 posto dionica firme. Bojim se da je transakciju završila firma Haden u čije namjere nisam siguran, budući da nismo u mogućnosti stupiti u kontakt sa njima. Oni, u slučaju da su završili tu transakciju, sada imaju više od 23 posto dionica i najveći su pojedinačni dioničari firme. Mi imamo dugoročne planove prema kojima bi Bosnalijek bio stabilna firma i u budućnosti, ali se bojim da se ovakvim transakcijama pokušavaju ostvariti kratkoročni planovi i isisati novac, za što nam je najbolji primjer Galenika, koja je bila deset puta veća od Bosnalijeka, a danas je propala", kazao je Polić, dodajući kako su jučer dionice Bosnalijeka prodate po cijeni od 14 KM, iako vrijede barem dvostruko više.

Ni on, ni Trivun, međutim, nisu direktno željeli odgovoriti na pitanja novinara koja se tiču sumnjivih poslova sa konsultantskim kućama, navoda da je firma Brštanica služila kao praonica novca upravi Bosnalijeka, potom činjenice da je lijek Lopril u Zenici koštao 16 KM, a u Sarajevu 32 KM s ciljem pribavljanja materijalne koristi... Obojica su odgovorili da je to posao za policiju i tužilaštvo, dok je Polić kazao da je on tek došao u firmu i da slično poslovanje neće biti nastavljeno.

Polić je također potvrdio da je za svog savjetnika imenovao bivšeg direktora Bosnalijeka Edina Arslanagića, ali je negirao da je Arslanagićeva plaća za te usluge 10.000 KM, kao i da će mu to narušiti ugled, s obzirom na sve spekulacije u vezi sa periodom kada je Arslanagić vodio firmu. "Ja sam novi u ovom poslu i moja je odluka da imenujem čovjeka koji je u ovoj firmi proveo 20 godina, jer smatram da je upućen u sve poslove i da će mi njegovo znanje biti od velike pomoći. Međutim, moram napomenuti da sve odluke donosim sam, a moj ugled mogu narušiti samo loši rezultati firme, a nikako to ko me savjetuje", odgovorio je Polić.

Prihod od izvoza veći nego na domaćem tržištu

Direktor Polić je, također, govorio i o rezultatima Bosnalijeka u prošloj godini te je naveo da je ostvaren prihod od prodaje 111,8 miliona KM, sa učešćem izvoza od 65,4 miliona KM ili 58,4 posto. U odnosu na prethodnu godinu prodaja je veća za 5,3 miliona KM ili pet posto.

"Ovo je druga godina zaredom, u 62 godine postojanja Bosnalijeka, u kojoj je prihod od izvoza veći od prodaje na domaćem tržištu, a u tom smislu je naš najznačajniji partner Rusija (gdje je ostvareno 40 posto od ukupnog prihoda). Neto dobit u 2012. iznosila je 6,55 miliona KM i veća je za 11 posto u odnosu na 2011.", kazao je Polić, dodajući kako će Bosnalijek svojim dioničarima predložiti raspodjelu dobiti u omjeru 30 posto za dividendu, a 70 posto u razvoj poslovanja, odnosno investicije, čime se žele motivirati investitori da ulažu u dionice firme.

Polić navodi i kako je u 2013. planiran rast prodaje za 16,8 miliona ili 15 posto u odnosu na prošlu godinu. Izvršna direktorica za proizvodnju i razvoj Bosnalijeka Belma Abazović je navela kako je u narednih nekoliko godina planirano investiranje 90 miliona KM u pogon za proizvodnju i objekt za kontrolu kvaliteta.

Istaknuto je i da je Bosnalijek u prošloj godini samo u BiH zaposlio nova 43 radnika, čime je u 2013. ušao sa 806 zaposlenika, 632 u BiH i 174 u predstavništvima u inozemstvu. U ovoj godini planiraju zaposliti još 66 radnika. Izvršni direktor za prodaju i marketing Bosnalijeka Bojan Kebe je istakao kako će u 2013. osnovati vlastitu firmu sa sjedištem u Moskvi koja će voditi poslove prodaje i distribucije Bosnalijekovih proizvoda na ruskom i ukrajinskom tržištu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Ma iskren da Vam budem,ja mislim da su se gospoda iz Bosnalijeka dobro prepala.Jedno je sigurno,da ko god da je kupio 23% dionica i za to dao toliki novac u ovako neuređenoj Državi,neće dozvoliti da se ovi zadrže.Samo je pitanje vremena,a ovi ga izgleda imaju.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

A kakva je priča o plaćanju za dionice mimo berze? Šef danas spominje neke isplate.
montypython
Posts: 3945
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Dobro ih je potkacio Cengic u Oslobodjenju i neka je. Prije svega Vladu i institucije za "organovano necinjenje" a i bagru na suprotnoj strani, ovdje nema pozitivaca. A to za isplatu van berze, nista me ne bi cudilo da su neki fondovi npr prodali po 14 dionice koje svarno vrijede 25 da bi direktori tih fondova (ili ljudi iz dufova) dobili licno u cashu ispod stola npr 1 KM po dionici. Ko sljivi vlastite male dionicare (a i velike). Tako ce biti sve dok neko od njih ne zavrsi na robiji uz zapljenu imovine. A ovo za 70% dobiti u "investicije" mislim da Policu nije pametno, losa poruka za male dionicare. Tako je "reinvestirao" i njegov prethodnik od kog bi valjda trebalo da se distancira a ne da ga kopira.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo nije bilo u medijima:

Bosnalijekova orijentacija u budućnosti je zasnovana na realnim projekcijama rasta i realizaciji investicija, kako u pogledu poslovanja tako i u pogledu profitabilnosti. U 2013. godini planiramo rast prodaje za 16,8 miliona KM ili 15 posto u odnosu na prošlu godinu. Naredne dvije godine, plan prodaje iznosi 142, odnosno 157 miliona KM, što podrazumijeva rast po stopi od 11 i 10 posto respektivno. Očekujemo da će rezultat poslovanja rasti značajnije u odnosu na prodaju, jer će većina fiksnih troškova, izuzev amortizacije tekućih investicija, ostati na nivou iz 2013. godine.


http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=72&n=244

Do sada se godišnji prihod održavao na oko 100 mil KM odnosno nešto malo preko toga. Sada, planiraju rast na 157 mil KM što je znatno više od dosadašnjih prihoda čime bi se mogla opravdati ulaganja. Ali plan je plan. Vidjet ćemo šta će od toga biti.
montypython
Posts: 3945
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:Ovo nije bilo u medijima:

Bosnalijekova orijentacija u budućnosti je zasnovana na realnim projekcijama rasta i realizaciji investicija, kako u pogledu poslovanja tako i u pogledu profitabilnosti. U 2013. godini planiramo rast prodaje za 16,8 miliona KM ili 15 posto u odnosu na prošlu godinu. Naredne dvije godine, plan prodaje iznosi 142, odnosno 157 miliona KM, što podrazumijeva rast po stopi od 11 i 10 posto respektivno. Očekujemo da će rezultat poslovanja rasti značajnije u odnosu na prodaju, jer će većina fiksnih troškova, izuzev amortizacije tekućih investicija, ostati na nivou iz 2013. godine.


http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=72&n=244

Do sada se godišnji prihod održavao na oko 100 mil KM odnosno nešto malo preko toga. Sada, planiraju rast na 157 mil KM što je znatno više od dosadašnjih prihoda čime bi se mogla opravdati ulaganja. Ali plan je plan. Vidjet ćemo šta će od toga biti.

Ako bi prihodi tako dramatično rasli u sljedeće tri godine a bez rasta fixnih troškova onda bi i dobit mogla značajno porasti možda čak iznad 15 miliona i više. Ne bi me čudilo, jer i sa ovim do sada prihodima od 100 milona mogla je biti 10 miliona, kad se vidi koliko je i gdje sve curilo.
Ne sumnjam da bi Polić pokušao sve da zaustavi curenja i prekine staru praksu. Vidjelo se jasno na konferenciji za štampu da pokušava da se distancira od onoga što je bilo u prošlosti, izjavljuje da je reorganizovana prodajna mreža u Rusiji sl (skoro da je prećutno priznao da je bilo svašta) iako su ti likovi sjedili do njega. Čak i Trivun "pere ruke" od "perioda prije njega".
U svakom slučaju, po meni nastupaju dobra vremena za male dioničare. Ispumpavanje je sad mislim vrlo teško izvedivo s obzirom na lupu javnosti i pokrenutu istragu. To znači da poslovanje mora na bolje. S druge strane ako se uskoro zakaže skupština i Haden i Vlada postave novi nadz odbor i eventualno se postavi novi direktor onda se može reći da je konačno odzvonilo staroj postavi. Mislim da su mali dioničari sad u win-win poziciji kako god se ovo rasplete.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

44.000 komada postavljeno za prodaju po 15 KM.
one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

niko jos da komentarise gdje zavrsi skoro 25 miliona od prometa ovih dosadasnjih 23% dionica ....
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Ja to pitanje postavljm svima,gdje su tolike pare od prodaje Bosnalijeka? Preko 25 miliona KM je ostalo,a dionice nikako nisu porasle.niti je zabilježena kupovina barem ne veća onih najlikvidnijih preduzeća.Najveće zlo na tržištu kapitala su fondovi.Oni niti šta kupuju,samo izvlaće pare preko Dufova.Meni nije jasno da se dioničari fondova ne pitaju,kako se to stalno obezvređuje njihov kapital u tim fondovima.Prema sadašnjim podacima samo je još Big od fondova ostao u Bosnalijeku.
montypython
Posts: 3945
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

savjetnik wrote:Ja to pitanje postavljm svima,gdje su tolike pare od prodaje Bosnalijeka? Preko 25 miliona KM je ostalo,a dionice nikako nisu porasle.niti je zabilježena kupovina barem ne veća onih najlikvidnijih preduzeća.Najveće zlo na tržištu kapitala su fondovi.Oni niti šta kupuju,samo izvlaće pare preko Dufova.Meni nije jasno da se dioničari fondova ne pitaju,kako se to stalno obezvređuje njihov kapital u tim fondovima.Prema sadašnjim podacima samo je još Big od fondova ostao u Bosnalijeku.
Dobro pitanje, već ste na njega dijelom i odgovorili. Da je kod nas sve normalno kao što nije fondovi koji su prodavali sad bi bili krcati novcem te bi mogli popravljati svoj portfolio kupujuci na trzistu nikad povoljnije dionice. Došlo bi do velikog prelijevanja likvidnosti i velikog porasta skoro svega. Međutim, kod nas ima kvaka. Fondovima taj novac treba za drugu namjenu, konstantno im treba da plate apsurdno visoku upravljačku naknadu društvima za upravljanje fondovima (mislim oko 3,5 %). Ova visina naknade je čak omogućena zakonom što se jako zloupotrebljava. Fondovi praktično sve što dobiju od dividendi moraju platiti dufovima za upravljanje iako nikakvog upravljanja ustvari nema. Lažno se napumpavaju računi za troškove upravljanja i to višestruko, da bi dosegli onih 3,5 % što im zakon maksimalno omogućava i ni to niko ne provjerava. Naknada bi u stvari trebala biti možda desetina u odnsu na postojeću.
Nešto se počelo raditi u vezi toga, predložene su izmjene, smanjenje naknade i plaćanje dufovima prema ostvarenom rezultatu ali se stalo. Očito su otpori veliki, pljačka se golem novac. Spomenuto je ovo i u onoj strategiji razvoja finansijskih tržišta ali opet nema još ništa konkretno a pljačka se odvija naočigled svih odgovornih.
Dioničari (mali) tu ne mogu ništa a većina ih ne zna ni šta su dufovi a bogami ni pifovi.
Na potezu je država koja ništa ne radi a u stvari svjesno omogućava pomenutu pljačku.
Ovo je problem svih problema na SASE, onog trenutka kad se ovo rješi, likvidnost se može jako povećati, cijene praktično svih dionica bi otišle u nebo, a dionice fondova bi postale najatraktivnije ulaganje.
Post Reply