Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U materijalu za skupštinu je navedeno kao prijedlog pokrivanje gubitka tako što cjelokupna zadržana dobit ide za pokrivanje gubitka i dio ide iz fonda rezervi koje će pasti na 19,26 % i koje će se u narednim godinama dopunjavati do minimalnih 25% osnovnog kapitala tako što će 20% dobiti ići u fond rezervi.
Znači ako ova godina završi sa 10 miliona maraka dobiti da bi mogli dati za dividendu do 8 miliona.
Trezvenjak
Posts: 127
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Nema sanse da ova godina bude u plusu, u najboljeđ slucaju ce imati simbolicnu dobit za drugo polug ali ce gubitak biti minimalno 20 miliona
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Ovo je smijesno. Kolika je dobit Elektroprivrede RS ?
A da ne pominjemo EP CG ili EPS ili HEP ???

I sta ce odgovoriti Dodiku ? Reci ce nasi gradjani imaju vece subvencije ?
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Trezvenjak wrote: 08 Aug 2024, 09:38 Nema sanse da ova godina bude u plusu, u najboljeđ slucaju ce imati simbolicnu dobit za drugo polug ali ce gubitak biti minimalno 20 miliona
Ne bih ja ovdje ništa kategorički tvrdio. I sa ugljem skupljim 35 % prvo polugodište završilo je sa neočekivano (za mnoge) niskim gubitkom od 26 m. Ako je FI realno prikazan naravno. Ne treba zaboraviti da je tek u drugom polugodištu počela primjena poskupljenja za domaćinstva (cca 10%) kao i za nove firme na tržišnom snabdijevanju (poskupljenje cca 60%). A od početka godine +20% za ostale firme. Plus svega je na berzi struja skuplja bar 70-100 % u odnosu na prvo polugodište, ako šta izvezu. Plus su mogli nabavljati po 0 do 30 Eura sredinom dana i štediti resurse, ugalj i vodu koje su onda mogli pojačano trošiti kad je struja skuplja npr iznad 150 E. Tako da će po 4 različita osnova performans u drugom polugodištu biti DRASTIČNO bolji u odnosu na prvo polugodište ako sve drugo ostane isto. Automatski, potpuno nezavisno od kvaliteta upravljanja. Sposoban direktor mogao bi napraviti plus i 100 m u samom drugom polugodištu a zbirno za cijelu godinu recimo plus 70 m E. A nesposoban recimo plus 50 m. E sad koliko su sposobni vidjećemo ali ja ne očekujem gubitak za 2024 ni u kom slučaju osim ako im ne trebalo radi kuknjave za novo poskupljenje. Vrlo je teško procjenjivati, posebno dok se odvijaju ove populističko propagandne igre ali ja mislim da je sasvim realno da bude dobit i to minimalno 40-50 miliona u 2024 čak i pri osrednjem ili neoptimalnom upravljanju. A ne bi me začudilo ni plus 80 ili više, tako da je mogućnost za dividendu i u 2024 I dalje sasvim realna.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Prihod u drugom polugodistu bi trebao biti veći za 30 do 40 miliona plus od izvoza.
Mislim da će razlika između uvozne u dndvnim satima i izvozne u večernjim satima dati dodatni prihod od 20 do 30 miliona.
Tako da bi uz iste rashode prihodi trebali biti veći za minimalno 50 do 60 miliona.
Ako ne bude kakvih otpisa prema rudnicima trebao bi biti znacajan plus.
Ali imam osjećaj da će rezultat stimati na planiranih milion ili dva.
panzer
Posts: 12362
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.nosbih.ba/bs/odluka-o-ponis ... -nosbih-a/

Svi se rastrčali traže tržišne ponude jer će im i EPBIH dati tržišnu cijenu od septembra.

Ali niko osim EPBIH ne može garantovati isporuku 24 sata dnevno i po prihvatljivoj cijeni.

Tako da u EPBIH do kraja godine pristižu solidni prihodi.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 08 Aug 2024, 13:49 https://www.nosbih.ba/bs/odluka-o-ponis ... -nosbih-a/

Svi se rastrčali traže tržišne ponude jer će im i EPBIH dati tržišnu cijenu od septembra.

Ali niko osim EPBIH ne može garantovati isporuku 24 sata dnevno i po prihvatljivoj cijeni.

Tako da u EPBIH do kraja godine pristižu solidni prihodi.
I u ovome NOS u su kriminalci veci nego u EPBiH Krimnalnim radnjama omogucili HIFI bogacenje na trgovini strujom.
brzi wrote: 08 Aug 2024, 13:44 Prihod u drugom polugodistu bi trebao biti veći za 30 do 40 miliona plus od izvoza.
Mislim da će razlika između uvozne u dndvnim satima i izvozne u večernjim satima dati dodatni prihod od 20 do 30 miliona.
Tako da bi uz iste rashode prihodi trebali biti veći za minimalno 50 do 60 miliona.
Ako ne bude kakvih otpisa prema rudnicima trebao bi biti znacajan plus.
Ali imam osjećaj da će rezultat stimati na planiranih milion ili dva.
Problem su posrednici preko kojih se prodaje ta struja. Plus troskovi koje prave izvoznici kao sto je HIFA i te privatne elektrane na mrezi Elektroprivrede a ivaj NOS to prebacuje na Elektroprivredu.
Last edited by Dejan118 on 08 Aug 2024, 16:21, edited 1 time in total.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Trezvenjak wrote: 08 Aug 2024, 09:12
panzer wrote: 07 Aug 2024, 14:10 Ja se neću složiti da je ovo spin izraz.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić saopćio je danas na sastanku sa predstavnicima sportskih saveza Bosne i Hercegovine da će se Vlada Federacije BiH odreći dijela dobiti od javnih preduzeća u svrhu finansiranja Nogometnog, Košarkaškog, Rukometnog, Odbojkaškog te Saveza sjedeće odbojke BiH.
"Dogovorili smo već sa Upravom BH Telecoma da se Vlada Federacije odrekne dijela dobiti koju imamo zahvaljujući uspješnom poslovanju našeg javnog preduzeća i tako značajan dio sredstava izdvojimo za sport i kinematografiju. Na taj način sportski savezi imat će veliku finansijsku podršku. To će omogućiti lakše vođenje i rasterećenje saveza od obaveza, a kako bi se mogli posvetiti učešću na velikim takmičenjima i donošenju sportskih rezultata koje svi želimo. Ovim ćemo primijeniti prvo iskustvo koje smo imali kada sam u prošlom mandatu bio premijer i kada smo planirali da naše javne kompanije, poput BH Telecoma, BH Pošte, Elektroprivrede BiH i Razvojne banke FBiH, finansiraju sportske saveze. Nećemo se odreći ni pojedinačnih sportova. U ovoj Vladi sportisti i sportski radnici imaju prijatelje koji će i kroz Federalni budžet podržati ulaganja u obnovu dvorana i sportskih terena. Mi ćemo stajati iza naših reprezentacija koliko god možemo, jer svi želimo da dođemo u fazu da osvajamo što više medalja i pobjeda", kazao je premijer Nikšić.
Bh telecom moze biti sponzor pomenutih saveza ako za to postoji komercijalni interes. U konketnom slucaju je dovoljno da Neka i Dino kazu da postoji i tu ne treba nista dalje istrazivati i racunati. Sponzorstvo je trosak i smanjuje dobit i Federacije i malih dionicara bh Telecoma sto znaci da se ne odrice samo Vlada vec i mali dioničari, a pretpostavljam da Konakovic nije bio njihov predstavnik na sastanku.
Planiram uputiti dopis BHT u kojem ću ih obavijestiti da od mog dijela dobiti mojoj supruzi kupe zlatni nakit. Da vidim šta će mi odgovoriti...
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 08 Aug 2024, 12:30
Trezvenjak wrote: 08 Aug 2024, 09:38 Nema sanse da ova godina bude u plusu, u najboljeđ slucaju ce imati simbolicnu dobit za drugo polug ali ce gubitak biti minimalno 20 miliona
Ne bih ja ovdje ništa kategorički tvrdio. I sa ugljem skupljim 35 % prvo polugodište završilo je sa neočekivano (za mnoge) niskim gubitkom od 26 m. Ako je FI realno prikazan naravno. Ne treba zaboraviti da je tek u drugom polugodištu počela primjena poskupljenja za domaćinstva (cca 10%) kao i za nove firme na tržišnom snabdijevanju (poskupljenje cca 60%). A od početka godine +20% za ostale firme. Plus svega je na berzi struja skuplja bar 70-100 % u odnosu na prvo polugodište, ako šta izvezu. Plus su mogli nabavljati po 0 do 30 Eura sredinom dana i štediti resurse, ugalj i vodu koje su onda mogli pojačano trošiti kad je struja skuplja npr iznad 150 E. Tako da će po 4 različita osnova performans u drugom polugodištu biti DRASTIČNO bolji u odnosu na prvo polugodište ako sve drugo ostane isto. Automatski, potpuno nezavisno od kvaliteta upravljanja. Sposoban direktor mogao bi napraviti plus i 100 m u samom drugom polugodištu a zbirno za cijelu godinu recimo plus 70 m E. A nesposoban recimo plus 50 m. E sad koliko su sposobni vidjećemo ali ja ne očekujem gubitak za 2024 ni u kom slučaju osim ako im ne trebalo radi kuknjave za novo poskupljenje. Vrlo je teško procjenjivati, posebno dok se odvijaju ove populističko propagandne igre ali ja mislim da je sasvim realno da bude dobit i to minimalno 40-50 miliona u 2024 čak i pri osrednjem ili neoptimalnom upravljanju. A ne bi me začudilo ni plus 80 ili više, tako da je mogućnost za dividendu i u 2024 I dalje sasvim realna.
Monty, ovo se u računovodstvenom žargonu kaže da su izvodili gimnastiku sa izvještajima. Naglo smanjen iznos troškova amortizacije, troškovi za proizvodnju značajno manje rasli od fizičkih količ̣ina utrošenog uglja (ako je podatak o količini sprženog uglja koji je brzi naveo tačan)... Ako se ove moje sumnje ispostave tač̣nim, rezultat je bar 3 puta lošiji od prikazanog. Možda su neke troškove proknjižili tek u julu, računajući da će u drugoj polovini godine popeglati ogroman gubitak iz prve polovine godine zahvaljujući boljim cijenama. Međutim, ako bude oko nule na kraju godine, dobro je. Ipak mislim da je izgledniji scenarij minus, ne znam koliki, ali minus...
Last edited by Sitna buranija on 08 Aug 2024, 18:31, edited 1 time in total.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 08 Aug 2024, 09:27 U materijalu za skupštinu je navedeno kao prijedlog pokrivanje gubitka tako što cjelokupna zadržana dobit ide za pokrivanje gubitka i dio ide iz fonda rezervi koje će pasti na 19,26 % i koje će se u narednim godinama dopunjavati do minimalnih 25% osnovnog kapitala tako što će 20% dobiti ići u fond rezervi.
Znači ako ova godina završi sa 10 miliona maraka dobiti da bi mogli dati za dividendu do 8 miliona.
Kao što sam ti i najavio za način pokrića. Tako će ti biti i sa dividendom, onako kako sam ti najavio ;)
Post Reply