Elektroprivreda BIH

beka26
Posts: 911
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Da je ugalj vitalni resurs bez koga se u buducnosti nece moći u BiH će zadnji saznati, taman kad ostanu bez vlasnistva nad rudnicima i EP.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja se neću složiti da je ovo spin izraz.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić saopćio je danas na sastanku sa predstavnicima sportskih saveza Bosne i Hercegovine da će se Vlada Federacije BiH odreći dijela dobiti od javnih preduzeća u svrhu finansiranja Nogometnog, Košarkaškog, Rukometnog, Odbojkaškog te Saveza sjedeće odbojke BiH.
"Dogovorili smo već sa Upravom BH Telecoma da se Vlada Federacije odrekne dijela dobiti koju imamo zahvaljujući uspješnom poslovanju našeg javnog preduzeća i tako značajan dio sredstava izdvojimo za sport i kinematografiju. Na taj način sportski savezi imat će veliku finansijsku podršku. To će omogućiti lakše vođenje i rasterećenje saveza od obaveza, a kako bi se mogli posvetiti učešću na velikim takmičenjima i donošenju sportskih rezultata koje svi želimo. Ovim ćemo primijeniti prvo iskustvo koje smo imali kada sam u prošlom mandatu bio premijer i kada smo planirali da naše javne kompanije, poput BH Telecoma, BH Pošte, Elektroprivrede BiH i Razvojne banke FBiH, finansiraju sportske saveze. Nećemo se odreći ni pojedinačnih sportova. U ovoj Vladi sportisti i sportski radnici imaju prijatelje koji će i kroz Federalni budžet podržati ulaganja u obnovu dvorana i sportskih terena. Mi ćemo stajati iza naših reprezentacija koliko god možemo, jer svi želimo da dođemo u fazu da osvajamo što više medalja i pobjeda", kazao je premijer Nikšić.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Građevinski kantonalni inspektor zapečatio je ilegalnu trafostanicu na Slipčićima kod Mostara, izgrađenu u sklopu solarnih postrojenja Zdravka Mamića.
Time je, nakon one na Međinama, zapečaćena još jedna trafostanica. Na obje lokacije jedan od glavnih investitora je bjegunac od hrvatskog pravosuđa
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pat wrote: 07 Aug 2024, 07:34 Odlukom o pokriću gubitka sva zadržana dobit iz prethodnih godin bit će iskorištena za pokriće lanjskog gubitka.ostatak rezervi nakon pokrića gubitka iznositi 431.3 mil sto čini 19.28% osnovnog kapitala.Budući da fond rezervi mora iznositi najmanje 25% osnovnig kapitala društva .dobit koja bude ostvarena u narednom razdoblju u iznosu od 20% raspoređivati će se u fond rezervi do dostizanja zakonskog minimuma navodi se u prijedlogu ,
Dividende po zadugo neće biti
Sretno dioničarima ,
Ovdje će sve zavisiti hoće li se ići ka tržišnom poslovanju ili bar cijeni bližoj tržišnoj a vidimo da ih stranci tjeraju upravo na to. I EP Srbije i EP CG su najednom. postale jako profitabilne na sličan način. Ako tako bude i kod nas, a rekoh jasno se vidi intencija (uslovljavaju im kredite i grantove tržišnom cijenom struje) onda ta cifra rezervi nije neki problem, kao od šale dobit može otići na 100 200 miliona ili više, možda već u 2025. Što se tiče dividende, znam da bi bilo dobro, ali da ponovim već rečeno, za ovu dionicu ona nije tako bitna. Bar ne u ovom iznosu koji je do sada dijeljen cca 8 ili 15 ak feninga po dionici. Mnogo je bitnija mogućnost rasta cijene same dionice. Evo npr samo u junu cijena je otišla sa cca 11 na 14 KM dakle 3 KM po dionici što je 10 PUTA više od zbira svih dividendi zadnje 3-4 godine. Ili ako uzmemo da je neka njihova prosječna dividenda u zadnje vrijeme 15 ak feninga taj sam junski porast (iako ništa posebno) je ravan 20 godišnjem prinosu od takve dividende. Samo za poređenje. Znam, znam da bi Truba volio da primi dividendu od 20 pf radije nego da mu dionica poraste sa 12.5 KM na npr 40 KM ali brojevi su neumoljivi, čak i minimalne oscilacije cijene dionice su za red veličine tj 10 X važnije od same dividende (ovakve kolika je bila do sad tj mizerne.) Kad bi divedenda bila normalnija tj cca 2-3 KM po dionici (podijeljeno cca 60-90 miliona u dividendu) bila bi druga priča.
Truba
Posts: 590
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

I da raste i da kaplje
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

A vi, kako ste?
Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je danas da je u toku ispitivanje opreme novog bloka B3 u termoelektrani "Kostolac B" pred probni rad, što podrazumeva punu snagu na mreži 168 sati, a cilj je da se pokaže da su svi sistemi potpuno u funkciji.
„Naredni koraci su garancijska ispitivanja koja će pokazati funkcionalne karakteristike bloka čime bi se stvorili uslovi da EPS u oktobru preuzme ovaj novoizgrađeni blok snage 350 megavata i da dobijemo novi kapacitet u elektroenergetskom portfoliju“, rekao je generalni direktor EPS Dušan Živković tokom obilaska bloka B3.

On je kazao da je blok B3 po kvalitetu opreme, nivou zaštite životne sredine i sigurnosti sistema, preko priključaka na mreži – ispunio visoke standarde kvaliteta.

„Nakon puštanja u rad očekuje se da po parametrima i kvalitetu imamo najbolji blok u elektroenergetskom sistemu Srbije“, rekao je Živković.

Član Nadzornog odbora EPS Dejan Ostojić rekao je da je blok B3 veliki korak ne samo za EPS, već i za energetsku sigurnost Srbije i svih potrošača, posebno što je to najveći izgrađeni blok posle više decenija.

„Efikasnost ovog bloka omogućava dobijanje dve hiljade gigavat-sati godišnje, biće to pouzdana energija koja će svojom efikasnošću zameniti blokove niže efikasnosti. Time smanjujemo emisije uticaja na okolinu i dobijamo najkvalitetniju en
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

A mi, nismo dobro u glavi :roll: :lol:

Samo mi dopuštamo sebi da nam drugi govore šta je za nas dobro...
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ili kako reče andelija u entitetskom parlamentu, nisam ja za kinesku opremu.
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Pa u ugovoru koji je on zatekao je pisalo zapadna oprema. Tako da...

A inače, znamo li šta je Vodovodžija rekao o tome? ;)
Trezvenjak
Posts: 127
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

panzer wrote: 07 Aug 2024, 14:10 Ja se neću složiti da je ovo spin izraz.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić saopćio je danas na sastanku sa predstavnicima sportskih saveza Bosne i Hercegovine da će se Vlada Federacije BiH odreći dijela dobiti od javnih preduzeća u svrhu finansiranja Nogometnog, Košarkaškog, Rukometnog, Odbojkaškog te Saveza sjedeće odbojke BiH.
"Dogovorili smo već sa Upravom BH Telecoma da se Vlada Federacije odrekne dijela dobiti koju imamo zahvaljujući uspješnom poslovanju našeg javnog preduzeća i tako značajan dio sredstava izdvojimo za sport i kinematografiju. Na taj način sportski savezi imat će veliku finansijsku podršku. To će omogućiti lakše vođenje i rasterećenje saveza od obaveza, a kako bi se mogli posvetiti učešću na velikim takmičenjima i donošenju sportskih rezultata koje svi želimo. Ovim ćemo primijeniti prvo iskustvo koje smo imali kada sam u prošlom mandatu bio premijer i kada smo planirali da naše javne kompanije, poput BH Telecoma, BH Pošte, Elektroprivrede BiH i Razvojne banke FBiH, finansiraju sportske saveze. Nećemo se odreći ni pojedinačnih sportova. U ovoj Vladi sportisti i sportski radnici imaju prijatelje koji će i kroz Federalni budžet podržati ulaganja u obnovu dvorana i sportskih terena. Mi ćemo stajati iza naših reprezentacija koliko god možemo, jer svi želimo da dođemo u fazu da osvajamo što više medalja i pobjeda", kazao je premijer Nikšić.
Bh telecom moze biti sponzor pomenutih saveza ako za to postoji komercijalni interes. U konketnom slucaju je dovoljno da Neka i Dino kazu da postoji i tu ne treba nista dalje istrazivati i racunati. Sponzorstvo je trosak i smanjuje dobit i Federacije i malih dionicara bh Telecoma sto znaci da se ne odrice samo Vlada vec i mali dioničari, a pretpostavljam da Konakovic nije bio njihov predstavnik na sastanku.
Post Reply