BH Telecom

Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ime, prezime, broj telefona, transakcijski račun (piše na svakom mjesečnom izvodu) i to bi bilo dovoljno što se tiče podataka za uplatu. Kakvo kopiranje kartice, ni slučajno.
Lična karta je u praksi ovdje postala javno dobro, ali kao što kažeš, ko će krivu Drinu ispravljati.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

HT ima povećanje broja korisnika, povećanje prihoda 3% i rast dobiti 2,4 %,... e sad da vidimo naše telekome.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Legla dividenda.Ja sam na Sparkasse Bank.Reko da Vas malo obradujem u ovom sumornom danu.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Legla je i meni na račun u Intesi.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Zna li neko ko ovo kupuje i prodaje već danima na 15. Ja sam pratio na RVP niko od prvih destet niti prodaje niti kupuje. Mora da neka banka dokupljuje!?
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:Zna li neko ko ovo kupuje i prodaje već danima na 15. Ja sam pratio na RVP niko od prvih destet niti prodaje niti kupuje. Mora da neka banka dokupljuje!?
Kako ne? Skrbnički Raiffeisen banke narastao na 0,3758% i popeo se na 6. mjesto :) Neko je dao kupovni nalog sa diskrecijom na 15 KM, ali može proći i mimo toga kupovina po 15,01 KM :D
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

https://depo.ba/clanak/151039/odzvonilo ... -i-viber-u
Dođe li do ovoga a predviđao sam to ima dvije godine, mogli bi značajno porasti prihodi operatera, odnosno mogli bi vratiti dobar dio prihoda u mobilnoj telefoniji.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

montypython wrote:https://depo.ba/clanak/151039/odzvonilo ... -i-viber-u
Dođe li do ovoga a predviđao sam to ima dvije godine, mogli bi značajno porasti prihodi operatera, odnosno mogli bi vratiti dobar dio prihoda u mobilnoj telefoniji.
Ma vidi, podatkovni promet se svakako naplaćuje i sad (i to prilično skupo kod BH operatera), a promijeniće se samo platforme za komunikaciju, jer će uvijek biti neka nova - besplatna.
Sloboda komunikacije će teško biti ograničena nekim porezima. Koliko sam shvatio vlasnici platformi bi plaćali neke namete, a oni bi se trebali onda nekako finansirati od korisnika i marketinga.
Ukratko, sumnjam da će se to naročito bitno odraziti na naš telekom.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sabur2 wrote:
montypython wrote:https://depo.ba/clanak/151039/odzvonilo ... -i-viber-u
Dođe li do ovoga a predviđao sam to ima dvije godine, mogli bi značajno porasti prihodi operatera, odnosno mogli bi vratiti dobar dio prihoda u mobilnoj telefoniji.
Ma vidi, podatkovni promet se svakako naplaćuje i sad (i to prilično skupo kod BH operatera), a promijeniće se samo platforme za komunikaciju, jer će uvijek biti neka nova - besplatna.
Sloboda komunikacije će teško biti ograničena nekim porezima. Koliko sam shvatio vlasnici platformi bi plaćali neke namete, a oni bi se trebali onda nekako finansirati od korisnika i marketinga.
Ukratko, sumnjam da će se to naročito bitno odraziti na naš telekom.
Ne znam, lično i ne koristim Viber, ali koliko znam dosta ljudi ode na wi fi i koristi viber odradi poziv praktično besplatno internetom (pretpostavljam da na to misliš kad kažeš podatkovni promet). Da, možda se to i naplaćuje ali minimalno. Velika razlika u cijeni je čisti gubitak za telecom operatere. E sad to je neka fora i interesantno dok je potpuno besplatno. Ako im se naplati ikakva taksa, moraće taj trošak prenijeti na nekoga što znači teško da može ostati besplatno. Ne može dakle više nikako biti besplatno a to je glavna i jedina prednost. U kombinaciji sa činjenicom da kvalitet zvuka nije isti (ne znam tako samo čuo) i da treba malo više vremena za ostvarenje poziva nego kod klasične mobilne telefonije, činjenice da više nije ni besplatno makar i simbolično) može lako biti i game changer. Sumnjam da će se pojavljivati novi, nema više prostora za profit ako se ovo donese, ako velikima ovo bude problem malima će biti još veći a ni korisnici neće prelaziti na novu aplikaciju nedeljno. Vlasnici ili suvlasnici dobrog dijela operatera su države i nije bilo realno ni očekivati da će ovo tolerisati dugo i da neće uzvratiti udarac. Zato i sumnjam da rješenje koje donesu neće biti efektivno a to po meni znači ili potpuno uništenje ovih aplikacija u Evropi ili njihova marginalizacija. Što se tiče slobode komunikacije, to je mutna granica. Ovdje imamo nekoga ko se zakači za tuđu mrežu i plasira svoj proizvod (signal Vibera putuje kablovima, repertitorima i sl koje nisu oni postavili ni platili, itd itd). Ne plaća nikakve naknade ikome (koliko znam npr BHTelecom plaća 15 ak miliona godišnje samo da može bitri operater. Zar nije to ograničenje slobode komunikacije? Zašto to ne plaća Viber? Itd isl.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ovo se zove korekcija dobiti na polugodištu
Post Reply